Usb Kablosu Ses Kalitesini Etkiler Mi?

'Kablo' forumunda melihgezer tarafından 29 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    265
    Müzikte 01 ms ler çok önem arz etmiyor. Ha ne olur en fazla muziği durdurmak istediğinizde 01 ms geç tepki verir. Ki bu durum hiç birimizin hissedebileceği bir fark değil. Hissetse bile(!) 01 ms geç tepki müziği hiçbir şekilde etkilemez.

Ayrıca az önceki örneği yeniliyorum. Bundan 10 yıl ömcesine kadar intermet hatları binlerce km boyunca bakır kablolarla döşeniyordu. Eğer dijital veri kayba uğrasa en azından md5 kontrolünde sıkıntı yaratırdı.

Bence siz dijital veri ile analog veriyi biraz bir tuttunuz. Dijital veri 1 ve 0 lardan oluşur. Yani ya vardır ya yoktur. Analog aktarımda manyetik alanda en ufak değişim sesi etkiler. Çünkü kulaklık sürücülerinin içinde bir adet elektrikli mıknatıs vardır ve bu mıknatıs sürücünün gerekli donanımlarını hareket ettirir. Ve bu eleltrikli mıknatısın(kulaklıklarda) tek elektrik kaynağı kablodan gelen akımdır. Dijitalde ise 1 ile 0 arasındaki fark gündüzle gece gibidir. Ben bu güne kadar 20 25 TL lik veri kablolarında kayıp yaşayanı görmedim.

2. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    531
    Dijital veri dediğin de elektrik sinyali. sinüs dalgası. Kabloya para vermene bile gerek yok. Orjinal kablo üzerine 3 tane ferrit koy ses yine değişiyor.

Bin defa anlatıldı için en ince detayına kadar halen md5 diyorsunuz çok ilginç.

Elimde bir analysis kablo var bir de supra ikisinin arasında dağlar kadar fark var. Üstelik öyle jitter filan da değil. biri baslı çalıyor diğeri tizli.

bestsero, mfya, coolblue ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Kablolar için marka model önerisini fiyat aralıklarına göre yapabilecek arkadaşlarımız var mı? Her ne nedenle olursa olsun kablo almak durumunda kalıyoruz, rehber tadında bir liste olsa pek çok kişi yaralanabilecektir.

Collapse Signature Expand Signature
    theoldman bunu beğendi.
  4. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    265
    O halde tidal kullanıcıları olarak sunucu ile evimiz arasındaki kabloların hepsini bu tarz kablolara çevirelim, sonuç olarak kablo satıcılarıda kurtulsun bizde kurtulalım. Kendim için söylüyorum eğer bu tarz bir yatırım yapacaksam ilk olarak tidal sunucularındaki kabloları kontrol etmem gerekecek. Ne yani benim bilgisayarımla ses sistemim arasındaki kablo çok önemli aynı şekilde sunucunun bağlı olduğu kablo önemli değil mi? Bunun dışında tüm wi-fi sistemini iptal ettirmem gerekecek. Çünkü bu büyük bir kayıp(!) Veriler bakır kablodan bile gitmiyor. Son olarakta kayıt şirketleri ile tidal arasındaki veri iletişimini sağlayan kabloları kontrol etmem gerekecek. Ve ortalama bana 1 milyar dolarlık masraf çıkacak.

Analog veri hadi doğrudan kaynağa gidiyor. Gürültü yaratabilir vs vs ancak dijital veride 1 0 a dönmediği müddetçe(var olan akım yok olmadığı müddetçe) hiçbir sıkıntı yaratmaz. Demek istediğimi bilimsel olmayan bir modelleme ile anlatmak isterim. Dijital veride manyetik alan etkisi ile 1 olan veri 0.8421olsun bunun karşılığı bilgisayar dilinde akım var yani(1 dmektir) ancak aynı mamyetik alan mıknatısa bağlı gerekli donanımları hareket ettirmeye yarayan akıma etki ettiğinde 1 olan veri 0.87383 olursa doğrudan sesi etkiler.

5. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    İstediğin kadar bilimsel veriden bahset, bu konularda, insanlar inanmak istediklerine inanır, duyar ve görür. Bu dünyada cinlere inananlar da var , hatta bazıları iletişime geçiyorum diyor. Hemoapatik ilaçları kullanıp şifa buldum diyen de. Bu kablo işi biraz böyle. Bence insanlar istediklerine inanabilir. İnaçları tartışmanın anlamı yok.

6. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,153
    Network uzerinden haberlesiyor bilgisayarin dis dunya ile ve burada error correction vs devrede. Yukarida yazilanlar ve eski yazilarda da bahsedilen usb protokolu uzerinden streamer dac arasinda giderken hata kontrolunun olmayişı. Yani Tidal sunucusu ile evin arasindaki network için üzülmene gerek yok :)

7. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    749
    Konudan bagimsiz ama yanlış anlaşılma olmasın . Cinlerin varligi Kuranı Kerim'de sabittir. İnkarı iman dairesinden çıkmamıza sebep olur . Yanlışlıkla yazılmış olduğunu farz ederek dostane bir paylaşım olarak yazıyorum. Referans olarak Kuranı Kerimi esas almayanlar için değil .

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/sure/72-cin-suresi

mfya ve yigitboylu bunu beğendi.
  8. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    265
    Aslında o yukarıdaki yazının devamıydı. Yukarıdaki yazıda verileri istediğiniz kadar kablolarla kaynaktan kaynağa aktarın. Kablo sıkıntısız ise veri kaybı yaşaamazsınız hatta bunu md5 ile test edebilirisiniz yazmam üzerine aldığım her şey md5 ile açıklanamaz tarzındaki cevaba bende hiçbir kontrol yapılmıyormuş gibi düşünerek ayrı bir düşünce ortaya attım. Bu arada belirtmek isterim bu konuya çok hakim olmamakla beraber sadece belli protokollerde veri kontrolü yapıldığını söyleyebilirim. Mesela bir web sitesini yüklerkem bu kontroller yapılır ancak indirme yaparken yada internet üzerinden film izlerken bu kontroller yapılmaz. Bu yüzden indirilen dosyaların ayrıyeten md5 dosyasını paylaşırlar. Ben 12 yıldır indirdiğim dosyanın md5 kontrolünden geçemediğini görmedim. Sanırım arkadaşında desiği gibi bu konu sadece inanç ile alakalı.

9. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,153
    Hocam Network OSI katmanında Data Link Layer(2.seviye) ve network layerde(4. seviye), bilgisayar haberleşmesi derslerinde de gösterildiği üzere, error correction farklı şekillerde yapılır. Bu haberleşme standartının bir parçasıdır. Audiophile dünyadan önce de vardı sonra da olacaktır. Video, film indirme dahil her türlü network haberleşmesine konu olan veri haberleşmesini tetikleyen işlemlerde bu yapılır. MD5 algoritması sonucunda oluşan veri, dosya içeriğini bir kriptografik matematiksel "hash" fonksiyon ile hashleyerek oluşturulmuş dosyayı ifade eden dosya boyutuna göre küçük bir String veridir. Sizin dosyayı almanız sonrası , sizin ve göndericinin kontrolü dışında dosya içeriğine müdahale edilmesi olasılığına karşı manuel kontrol için kullanılabilir(bazen kötü amaçlı siteler çok popüler paylaşılan bir dosyanın kopyasını alıp, virüs ile zenginleştirip kötü amaçlar ile kendisi de yayar(torrentlerde dosyayı bir çok farklı noktadan parça parça aldığınızı düşündüğünüzde bunun olma olasılığı daha yüksek oluyor). Siz orijinal dosyanın mD5 le hashlanmiş kodunu biliyorsanız, aldığınız dosyanın orijinali ile aynı olup olmadığını bakarak araya girilip girilmediğini vs anlayabilirsiniz. Yada her şey sistemler arası doğru gitmiş ve bir güvenlik sorunu oluşmamış olsa bile harddiskinizde bir problem sebebiyle dosya corrupt olabilir(bozulabilir). Bunu da anlamak için kullanabilirsiniz.)

Tidal yada diğer sunuculardan indirdiğiniz audio streamler yada başka sunuculardan indirdiğiniz video streamler de yazının başında bahsettiğim Aşama-2 ve Aşama-4'te yapılan(aşama 4 teki bizim konuştuğumuz hata düzeltme aslında) hata düzeltmeler ile sorunsuz bir şekilde sizin bilgisayarınıza kadar gelir. Networkunuz stabil değilse, sık sık re-transmit(yeniden gönderim) istekleri olacağı için izlediğiniz video yu yada dinlediğini müziği kesintili olarak deneyimlersiniz. Bunun için de bilgisayarımızdaki yazılımlar, bufferlayarak(hafızaya alarak), bize biraz daha gecikmeli ama kesintisiz olarak deneyimi/yayını aktarırlar. RAM-DISK yapma, memory'i buyuk tutarak her şeyi hafızadan çalmaya çalışmak vs de bunun bir sonucudur.

Özetle Video, Audio Content sağlayıcılar ile aranızda network üzerinden gelen her türlü veriyi, kayıpsız olarak, hangi kabloyu kullanırsanız kullanın , network altyapı ve hızınıza göre geç te olsa, alırsınız. İç ağınızda DAC ınız ile aradaki veri iletişim protokolü(usb mi yoksa network tabanlı başka bir protokol mü--> Devialet te AIR adında network üzerinden başka bir protokolle veri aktarımı desteklenebiliyor örneğin; usb yerine de CAT kablolar kullanabiliyorsunuz veri aktarımı için), Bufferlama/Memory yönetimi için kullanacağınız audio player yazılımı, veriyi aldıktan sonra hardware de oluşacak noise'i elimine etme, timing(harici master clock kullanıp kullanmama ve reclocking işlemi) yönetimi ve kablolamalar sizin seçiminiz olacaktır. Bilgisayar/Streamerınıza her zaman veri bozulmadan kayıpsız şekilde gelir.

#69 CongoFather, 28 Nisan 2019
    Son düzenleme: 28 Nisan 2019
    ilkercom, mattiadestro, akifb ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,214
    Konuya madem çok hakim değilsiniz, niye inatla md5 yazıyorsunuz hala?

1. Usb protokolü stream için yapılmamıştır. Sıralı paket transferine uygun değildir. Bunun için error correction yoktur. md5 falan yazmayın bir daha konuya, yanlış bilgi yazıp duruyorsunuz.
    2. Farklı usb kablolarla ben test yaptım. Kendim 2-3 çeşit usb kablo da yaptım. Bir tanesi halen kendi kullanımımda. Siz hiç test yaptınız mı? Farklı marka ve fiyatlarda usb kablo denediniz mi?
    3. Konu ne zaman kutsal kitaplara, cinlere falan atladı onu tam göremedim, ama usb kablosu testlerimde 3-harflilerin etkisine rastlamadığımı umuyorum. Eğer etkiledilerse testlerimi, o zaman şunu diyeyim de kızmasınlar: "dijital 0-1 dir hep, nerede taşıdığınızın önemi yok. Dijital, dijitaldir, hatta bence alüminyum folyodan kablo yapalım, onunla taşıyalım, hem neredeyse her mutfakta bulunur bir malzeme".

Sent from my fridge using Tapatalk

returnity ve Synchronicity bunu beğendi.
  11. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    Tam da demek istediğim olay bu. Kuran-ı Kerime inanmayan en az beş milyar insan var. Hatta hiç bir ilahi güce inanmayan en az bir milyar kişi var. Bunu tartışmamızın ne anlamı var diyorum bende. Herkes istediğine inanır.

fenrir bunu beğendi.
  12. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,153
    Hocam buradaki konu inançlar vs ilgili değil; tamamen bilimsel bir olay. Bunu farklı noktalara çekmemek lazım. Çok teknik detayları anlamakta zorlanıyor olabilir insanlar; onlar için de hap gibi özet verildi ara ara aslında(hangi tip kablolar ne kadar önemli ve neye daha çok para harcanır; neye daha az harcanır gibisinden çok kabaca..). Bu özet bilginin de yeterli olması lazım ama bunun dışına çıkıp inançlar, cinler, hurafelere vs gidecek bir konu değil bu.

13. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    265
    Yazdıklarım tamamen yanlış noktalara çekilmiş. Bakınız hiç kimse dac ile bilgisayar arasındaki kabloyu bir ucu bilgisayara diğer ucu dac donanımına bağlı iken o aradaki kabloyu test edemez. Benim 3 yazıdır anlatmaya çalıştığım şey,bu kablonun bir ucunu dac üzerinden çıkarıp uygun dönüştürücü ile başka bir cihaza bağlayıp iki cihaz arasında durmadan veri alış verişi yaparak aktarılan veriye md5 kontrolü uygulayarak verinin değişip değişmediğini test etmek.

Zamanında yaptığım testi bir daha anlatıyorum. Sıradan bir kablo ve basit bir dönüştürücü ile 70 gb lık sıkıştırılmış veri aktarımı yaptım. Ve en sonunda 70gb ın md5 ine baktığımda telefondakiyle aynıydı. Ve burdan şunu çıkardım ki md5 kontrolü en küçük bite kadar duyarlı ise ve 70gb lık dosyada 0 hata var ise bu kablo dijital veride kayıp yaşatmaz dedim ve geçtim. Üstelik aktarım çok sıkıntılı geçmişti telefonun ekranı kapanmıştı. Telefon ekranı kitlenince yine telefon veri iletişimini kesmişti vs ancak en sonunda hem kablo hem kaynaklar arası aktarımda kablonun bir kayıp yaşatmadığını fark ettim. Aynı şekilde internet üzerinde indirme yaparken yine md5 kontrolu yapılmıyor(tıpkı ses sistemlerindeki gibi) binlerce km ötedeki sunucudan veri geliyor. Ve ben linux tarzı işletim sistemleri ile yakından ilgilenen biri olarak sıklıkla .iso dosyaları indiriyorum. Bu dosyalarda en ufak hatalar ciddi sorunlara yol açabileceği için bu dosyalar için ayrıyeten .md5 paylaşıyorlar kendimiz test edelim diye. Ve biz kendi ellerimizle md5 i kıyaslıyoruz sunucudaki dosya ile aynı mı diye. Bu güne kadar en az 100 tane .iso dosyası indirdiysem birinde anca patlak çıktı. Oda muhtemel bir şekilde kablolardan değilde bilgisayardan kaynaklı sebeplerden. Düşünün binlerce km ötedeki sunucudan veriler geliyor. Ve bu geliş sırasında hiçbir kontrol yapılmıyor. En son alıyorum bu dosyayı ben md5 kontrol metodu ile kıyaslıyorum. Ve özellikle tekrar tekrar tekrar vurguluyorum amaç dac ile bilgisayar arasındaki kablonun testi değil. Amaç Amerikadaki sunucu ile Türkiyedeki sunucu arasındaki verinin sunucu, benim bilgisayarım ,wi-fi ve binlerce km kablo üzerinden geçereken kayıba uğrayıp uğramayacağı. Böylece dolaylı yoldan kabloların(ses sistemi ile dac arasındaki kablodan bahsetmiyorum) kayıp yaşatıp yaşatmadığını test etmiş oluyorum. Ve sonuç olarak gördüğüm kayıp yaşatmadığı oluyor.

Son olarak bilgimin kısıtlı olduğu noktadan bahsetmek istiyorum. Benim hakim olamdığım nokta protokoller. Protokilollere sadece genel anlamı ile hakimim. Konu protokollere dayandığından ve ben bu konuda konuşacak kadar kendimi bilgili bulmadığımdan, bir insanında bilmediği konuda çok biliyormuş gibi konuşup insanları yanlış yönlendirmesinin etik olmadığını düşündüğümden en baştan bu konuya çok hakim olmadığımı belirttim. tcp tctp http ftp udp dns gibi protokollere ben hakim değilim. Sadece nerede ne kontrolü yapıldığı ile ilgili youtube üzerinde ufak araştırmalar yaptım. Eğer siz bu konuda benden daha bilgi iseniz beni aydınlatırsanız sevinirm. Sonuçta ben karşımdaki ne derse desin onu dinlerim. Durmadan Md5 diyerek zırvalasa bile. Mesela ben sizin yazdıklarınızı en ufak ayrıntısına kadar okudum hatta size bu pragrafları yazarken düşündüm acaba neden bu tarz bir fark hissediyorsunuz diye. Ve genelde açıklayamadığımız her şeyi bağladığımız ve genelde haklı çıktığımız bir nokta olan psikoloji ile alakalı olabileceğini düşündüm. Lütfen sizde benim yazımı okuduğunuzda size anlatmaya çalıştığım şeyi düşünün bu yine md5 zırvalıyor diyerek okumadan geçmeyin. Eğer bana karşı ön yargı beslediyseniz ve yazdıklarımdan sadece md5 anlıyorsanız lütfen tekrar tekrar okuyun. Ta ki bu paragrafın amacının md5 komtrolü olmadığı md5 in sadece aracı bir faktör olduğunu ve test esnasında kullanıldığını testin dac ile bilgisayar arasındaki kablo çıkarılıp uygun dönüştürücülerle test edildiğini ve sonuç olarak test edilen faktörün dac ile bilgisayar arasındaki kablo olmayıp kabloların veri iletiminde kayıp yaşatıp yaşatmadığı ile ilgili bir yorum ortaya çıkarıncaya kadar okuyun. Lütfen sizden bunu rica ediyorum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Nisan 2019 ---
    Hocam özür dileyerek yazınızı görmediğimi belirtmek isterim. Bende md5 konusunu az önce bir arkadaşa sordum bana belli başlı protokoller söyledi. Nerede hangi protokol kullanılacağını bilemeyez dedi. İndirme sırasında bir protokol adi söyledi bunu kullanırsa md5 kontrolü olur bunu kullanırsa olmaz dedi. Dolayısı ile dijital kanlonun etkileri konusunda deneyimler dışında pekte dayanağımız kalmadı gibi.

14. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,153
    Ben de bilgisayar mühendisiyim ve aktif olarak yazılım alanında çalışıyorum. Direk uzmanlık alanım network değil ama üniversite ve masterdaki geçmiş birikimim üzerine yorumluyorum.
    MD5 "hash function" lardan sadece biri. Bunun üzerinde durmaya gerek yok. Internet ağına giren hostlar hangi işletim sistemini kullanırsa kullansın, internete bağlanıp veri alıp gönderecekse TCP/IP ile, hata kontrolü işletim sistemi, network kart sürücüleriniz ve network donanımınız seviyesinde otomatik yapılır.. Sizin senelerce yaptığınız kontrol yukarıda anlattığım gibi araya girme ve değiştirilme ihtimali ile disk hatalarına karşı anlamlı sadece. Bunu yapmaya devam edebilirsiniz; sorun yok ama verinin uçtan uca bu sistemde kaybolmasının imkanı yok dediğim gibi.

NOT: https://searchnetworking.techtarget.com/definition/OSI şöyle çok özet OSI'nin 7 katmanı ve katmanların görevleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

#74 CongoFather, 28 Nisan 2019
    Son düzenleme: 28 Nisan 2019
  15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    131
    01 ms büyük bir rakam ve bundan çok daha küçük bir zamanlama hatası voltajın 1 değil 0 olarak algılanmasına yol açabiliyor. Dijital de tahmin edersiniz ki 1 ve 0 herşey demek. Zamanlama hatasını sadece sesin iletimindeki gecikme olarak algılayamayız.

16. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    531
    İstediğiniz kadar yazın karşıdaki sabit. Yazılanları okumuyor bile. MD5 diyor halen. Kaç sayfa yazıldı. Zahmet edip okuyan yok.

Diğeri çıkmış cinler periler diyor.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,520
    ...bir de cadilar. Cadilari unutmayalim.

theoldman bunu beğendi.
  18. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,214
    Ya özlemişim herhalde, ilk önce Cadillac diye okudum. Cadillac'ı unutmayalım falan... :)

Sent from my fridge using Tapatalk

19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,700
    Konuyu hortlatmış olacağım ama son 2-3 aydır, elime geçen iFi Gemini 3.0 ve Mercury 3.0 USB kablolarını standart USB kabloları ile kıyaslıyorum. Vardığım sonuç, hem çeşitli CIEM'ler hem de evdeki JBL LSR308'lerle, USB kablonun sese etkisinin olduğu yönünde.

Serhat, artears ve Synchronicity bunu beğendi.
  20. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,168
    Bana da fiyat-performansı yüksek bir USB kablo lazım yurt içinden önerisi olan var mı?