@VirtuFortuna Berkhan`in Banlanmasi

'Genel Tartışma' forumunda Baran tarafından 24 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Bu konu belliki uyelerimizin cesit cesit konularda onumuze getirecegi bir konu olarak duruyor. Basligini acip konuya aciklik getirmek istedik(belliki bizimde aciklama da hatamiz olmus)

-Berkhan foruma üye olduğundan bu yana birçok kişiyle tartışmaya girdi. Bu tartışmalar genelde fikirler üzerinden değil üslup üzerinden yaşandı. Normalde İstanbul'da tanıştığımda çok daha anlaşılır biri olmasına rağmen forumda birçok kere sorun yaşandı. Söylemiyor olabiliriz ama kendisi uyarıldı, kısa süreli uzaklaştırıldı, uzun süreli uzaklaştırıldı üslubu yüzünden gecmiste. Uzun uzaklaştırılması sonucunda geri dönüşünde uzunca bir mesaj atıp tarafıma forumu bıraktığını belirttigi ve sonrasinda geri dondu.

-Kendisi foruma katkı vermiş inceleme yapmış bir üye. Katkı konusunu hiçbir zaman inkar etmedik ve açık söylemek gerekirse sert olan üslubu verdiği katkı için tolere edildi genelde.

-Türkçe inceleme mevzusu bitti ve son zamanlarda yazarlık yaptığı Headfonia sitesinde yazdığı inceleme yazıp linki forumda paylaşmaya basladi. Forumun amacı zaten insanların Türkçe kaynağa ulaşması, içerik üretilmesi iken sadece İngilizce link paylaşımını kabul edilemez bizler açısından. Yanlış anlaşılmasın niye oranın linkini paylaşıyor demiyoruz. Hatta forumdan bir üyenin yazdığı incelemeyi biz de paylaşalım ama Türkçe içerik de istiyoruz sitede. Yoksa sitenin amacı kalmıyor zaten.

-İnceleme için alınan ürünlerin ucuza satılması; Ürünler yurtdışı sitesi için incelemeye geldiğinde bunun Türkiye'de satılmasına karşıyız. Sebebine gelince zaten dar bir pazar var ve bu pazarı geliştirmek için çabalıyoruz. Bu ürün ülkeye satılmış gözükmediği için dar olan pazarı kötü etkiliyor. 900$'lık ürün 2000 liraya satılıyor. Günümüz şartlarında bu mümkün değil ve bu ürünü araştırıp almak isteyen biri 2.eli 2000'e satılan bir ürüne 900$ veremez. Bunun ülkedeki pazara olan katkısı olumsuz. Bu işi yapan herkes için geçerli ki inceleme yapılsa ve ürün fiyatı ezilmezse yine görmezden geliyoruz yapılan inceleme katkısından dolayı.

Şunu belirtelim forumda ticari olarak birçok sorun yaşanıyor. Berkhan'ın hiçbir zaman ürün satmak için yalan söylediğini, özelden övdüğünü vs düşünmedik, görmedik. Ürünü ucuza satmasının sebebinin de maliyetini de göz önüne alarak kar etme çabası içerisinde gözükmemek olduğunu düşünüyoruz.

Bu sorunları bazılarını kendisi ile de konuşarak çözebilirdik ama üslup sorunu kendisinin her zaman sorun yaşadığı bizlere de sorun yaşattığı alan oldu. En son üyelerden biri kendisinden sürekli fırça yediğini ve üyeliğini sildirmek istediğini belirtti. Kendisini ikna çabası olarak ben uğraştım ancak cevap olarak "ben yanlış soru da sorabilirim, gereksiz ısrarda edebilirim ama bu bilmediğimi gösterir fırça yemem gerektiğini değil" şeklinde verdi ve sildirdi. Aynı dönemde birçok kişiden düşen raporlar var ve bunların tek noktası üslup. Tüm bunları topladığınızda kendisi banlandı tek olay üzerine değil. Ban sebebi olan olay sadece son noktaydi.

Yonetim olarak en ufak sikintimiz yok ancak kendisi de farketmeliki bukadar insan uslup yonunden elestiriyorsa kendi ozelestirisini yapmali.

Yeni site olayı; biz burayı yönetirken bu alanı büyütmeye çalışan bir düşünceye sahibiz. Arkadaşlar bizlerin yönetimini beğenmez, başka düşünürler vs tabii ki yeni bir oluşum içine girebilirler. Ne rakibimizdir ne de düşmanımız. Uzerimize dusen bir destek varsa hic cekinmeden sunariz. Buradaki sıkıntı talihsiz bir ana denk gelmeleri ve yeni oluşum içerisinde olan bazı kişilerin gereksiz agresiflikleri diye düşünüyoruz. Konu son derece hareketli iken ekşide yazılan bir mesaj ve konu içerisinde o oluşum içerisinde var olan arkadaşların reklam kokan yazışları doğal olarak tepkiye oraya yöneltti.

Konu biraz Berkhan etrafında döndüğü için ihale oraya doğru kaymaya başladı ancak bizler için durum bu şekilde değil. Kendisi de kusurabakmasın ama kalkıp burası zaten kokuşmuş biz orayı kurduk, 6 bin etmeyen site tarzında cirkin yorumlar gelince ekiplerinden tepki doğal olarak oraya dogru yöneliyor.

6bin olayina gelirsek ilginc sekilde her 2.el konusu geliyor ve insanlarin kinlerini aciga cikardiklari nokta oluyor. Son yillarda foruma neredeyse karisilmiyor yonetim tarafindan ama 2.el konusunda birden konu yonetime donuyor. Hasan basta olmak yonetim ekibinde uzun suredir ya 2.eli kapatalim yada siteyi toptan kapatalim gibi bir dusunce var. Bu son olayda tuz biber oldu ve ne icin kimin icin ugrasiyoruz dusuncesi cikti ortaya.

Berkhan forum actigini ogrendiginde madem yonetmek istiyor biz verelim seklinde dusundu ve bende verilebilecegini ama tek sartimin 2.el`in acik olmasi sarti oldugunu soyledim(biraz ugrassinlarda gorsunler ... diye de ekledim) Para konusunda ise bence hatali olan taraf biziz. Uyelere karsi sorumluluk olarak 6bin gibi bir rakami telaffuz etmek bizlerin hatasi. Sinir ve zaten verelim dusuncesi birlesince bu durum ortaya cikti ama yonetebilecegine guveniyorsak ucretsiz olarak bayrak degisimi olabilirdi veya ticaret yapildigina degmeli. (ticaret yapilmamali bence)

mfya, msandikci, lemavora ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    846
    @Baran ve tüm Yönetici arkadaşlara hitaben,

Yeri tam olarak burası olmasa da forumun devredilmesi hariç aldığınız her kararın destekçisi olduğumu belirtmek isterim..

Türkçe’nin doğru kullanılmasından tutun da, foruma salt ticari yaklaşanlara, elindeki ürünü satmak için ucuz numaralara girişenlere, etik dışı davranan tüm üyelere eski/yeni diye ayrım yapmadan yaptırım uygulamanıza ve (daha uzatmamak adına burada kesiyorum) buraya verdiğiniz tüm emekler için müteşekkirim..

Biliyorum bazılarınızın öğrencilik hayatı bitti, kendi işleriniz, kendi aileleriniz ve belki yeni zorluklarınız oldu.. Tüm bunların üzerine zaman zaman haksız ithamlara maruz kalmak bile yeterinden fazla yorucu bir yük.. Ama yine de sizlerden ricam forumu bu haliyle devam ettirin arkadaşlar..

Evet haklısınız bencilce bir istek, biliyorum ama bu kadar emeğin heba olmasını istemiyorum..

Edit: Yeri burası değil diyerek paylaşımım silinirse Konu dışı bölümüne aynı metni yapıştırarak konu açarım, söyleyeyim..:D

Collapse Signature Expand Signature
    #2 fortress34, 24 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 24 Temmuz 2020
    power-amp, pea, lemavora ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  3. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,255
    @fortress34 söylenmesi gerekenleri söylemiş. Tümüne imza atarım.

Forumun kapatılması diye bir seçenek olmazsa sevinirim. Eğer daha sağlıklı devam edilmesi adına üzerime düşen bir sorumluluk varsa, elimden geleni yapmaya hazırım.

#3 zodiac_tauruss, 24 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 25 Temmuz 2020
    mfya, mavi, Serhat ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Bu arkadaş işi gereği insanlarla ilişki içerisinde. Forumda, çıkar ilişkisi içerisinde bulunmadığı insanlara karşı gördüğümüz bozuk üslubu ile profesyonel ilişkilerini sürdürmediği belli. Bu bir karakter özelliği, ve malesef eninde sonunda profesyonel olarak ta engel olacaktır kendisine.

Muhtemelen arkadaş farkında değil, ancak genel olarak meritokrasinin hakim olduğu batı toplumunda bile tahammül edilmez buna. Çünkü kültür ve toplum yapısı olarak insanların sağlam bir özgüvenle yetiştiği batı toplumunda çok rastlanan bir sorun değil. Daha çok kast sisteminin, toplumsal sınıfların, ekonomik zorlukların hakim olduğu üçüncü dünya ülkelerinde hakim olan aşağılık kompleksi kaynaklı bir sorun. Açıktan kabul edilmese de, davranışlara hakim olan bakış açısı şu: Bir insanın değeri tamamen sosyal ve profesyonel konumu ile belirlenir. Eğer bunlar çok iyi değilse, o insan alt sınıftadır, ve aşağılanmasında sakınca yoktur...

Velhasıl izole bir sorun değil. Daha derin bir problemin bir yansıması. Profesyonal ilişkilerde de bir noktadan sonra belli olur. Olduğunda da insanlar nazikçe mesafe koyarlar araya. Umarım yakın zamanda farkına varır, üzerine eğilir, ve kişisel ve profesyonel başarısına zarar vermesine engel olabilir.

#4 zxc, 25 Temmuz 2020
    onurdogan4 bunu beğendi.
  5. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    398
    Acaba insanların tecrübeye ya da bilgiye olan saygısızlığı reaksiyonları etkiliyor olabilir mi ? Benim kendisi ile yaptığım bireysel sohbetlerde böyle bir üslup hatası görmedim. Üslup hatalarına karşı ekstra düşük toleranslı ve tepkisel bir yapıya sahibim üstelik. İnsanların çok kısa Google aramasıyla elde edecekleri bilgiye erişip yorum yapabilecekleri konularda o bilgiye erişmeden aksi görüş bildirmeleri son derece sinir bozucu geliyordu bana da. Berkhan buna tepkisel yaklaştı. İnsanların temel şeyleri öğrenmedeki ataletlerini hoş görmek, toplumsal bilincin en azından bu hobi düzeyinde bilincin yükselmesini engelliyor. Bunun yerine okunması gereken kaynaklara yönlendirmek daha doğru geliyor bana. Hayatında telefonun kutusundan çıkan kulaklıktan başka kulaklık dinlememiş insanların körü körüne bir şeyler savunmasına tepkisel yaklaşılmasını ofansif bulmuyorum. Cehalete şefkat göstermek, cehaleti besler. Şefkat göstermemek hakaret etmek değil elbette. Berkhan’ın da bir hakaretini hatırlamıyorum. Burada hakaret harici bir üslup regülasyonu varsa, paylaşırsanız memnun olurum. Hatta görünür yerde durursa yeni gelenler için de faydalı olur.

O liste olayında hepimiz şu ürün niye yok, şu olsa kaçıncı sırada olurdu gibi saçma sapan bir sürü soruya maruz kaldığını okuduk. Bir süre sonra o liste satış ve satın alma için referans gibi bir hal aldı. Berkhan’la da konuşmadım ama eminim o da memnun değildi bu durumdan.

Adam anket açtı diye siteden atıldı. Şimdi ortaya çıktı ki aslında o görünen sebepmiş. Üslup sorunu vardı dendi. O zaman üslup sorunundan dolayı gönderilseydi. Neden böyle ucuz bir bahanenin ardına saklanıldı ki. Bu kadar yetişkin ve eğitimli insanın bulunduğu yerde olacak iş değil. Selçuk Bey’in sahibinden linki vermesi ya da ahmet çekirdek’in amfi satmasından farkı neydi ki bunun. Kaldı ki satış bile değildi yapılan. Ücretli olsa ne dersiniz anketiydi. O bahaneyle uzaklaştırılıp sonra da yakın zamanda üslup hatası vardı, şikayetler oluyordu demek yönetim açısından “Epic fail”dir. ( TR karşılığını tam bilemedim )

İncelemeye gelen ürünlerin ucuza satılmasında nasıl bir sakınca var bilemiyorum. Kaç ürün satılmış, bu ürünlerin nasıl bir piyasası varmış ki , Berkhan zarar verdi. Eminim rutin bedele satsa daha çok dert olurdu. Sattığı ürünlerin çok büyük oranının Türkiye’de dağıtıcısı bile yok. Ufak da olsa yeni ürünlerin dağılmasına vesile olmaktan fazlası değildi. Sakıncayı ben anlamadım. Neyin piyasası vardı ki nereye düştü Berkhan yüzünden.

Eğer gerçekten sebepler buysa, çok sudan sebeple, samimiyetten uzak bir şekilde gönderilmiş gibi duruyor. Keşke o uzaklaştırma duyurusuna şu kadar şikayet geldi, şu kadar uzaklaştırma aldı, şu kadar uyardık ama sonuç alamıyoruz gönderdik yazılsaydı.
    O siteye link verdi biz de gönderdik gibi bir gerekçenin ne kadar çocukça bir hareket olduğunu sonraki açıklamalarla yönetim zaten kendisi tasdikledi.

Forum konusundaki görüşlere kısmen katılıyor kısmen katılmıyorum. Bence daha çok zaman harcayacak daha genç arkadaşlara destek vermek lazım. Bu hobi iki tane forumu besleyecek genişlikte olmadığını, rekabet gibi bir durumun oluşmasının dahi gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bedeli ve
    talip olanlar ile ilgili yorumum yok. Ancak önemli olan gerçekten ilgilenecek, çekidüzen verebilecek birilerinin gerekliliği aşikar. 2. El bu haliyle zaten sıkıntılı. Kapansa, döviz kurlarıyla can çekişen hobi tamamen biter. Ürünlerin bir şekilde gezmesi lazım. Gelir elde edilmesinin önüne geçecek mekanizma kurulması lazım. Yoksa adam 1500 liraya aldığı kabloyu 3250 liraya satmaya çalışır. Biz izleriz. Bunu engelleyecek bir yapı gerekli.
    Mevcut yönetimin buna zamanı ve eforu olmayabilir. Belli ki yok. Bunu anlayabiliyorum. Ben de şahsen ilgilenemezsin. Ancak asla kapanmamalı. Bir şekilde önü açılmalı. Ben şahsen gerçekten zaman ayıracağına inandığım birileri talip olursa maddi destek vermeye hazırım. En azından domain ve server masraflarını karşılar, değişiklik için düşünülen bedele destek olurum. Burada mevzu son derece limitli insanın ilgilendiği bir ortamın bir alternatifinin oluşmasını işlevsiz buluyorum. Teknolojik altyapısı modern, içeriğin korunduğu, inceleme ürün tanıtımı ve özellikle ürün turlarının yapılabildiği tek bir çatı altında hobinin daha ileriye gideceğine inanıyorum. Diğer türlüsü kaba tabirle “kör dövüşü”.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

mfya, Serhat, cemq ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Muhtemelen. Ancak oyle olmadigi ornekler mevcut. Ama arayip bulmaya ne vaktim, ne de motivasyonum var. Ozellikle yeni uyelere karsi gereksizce azarlar gibi yazdigina bir kac kez rastladim. Sadece bu bile forumdan uzaklastirilma icin bence yeterli. Cunku direk insanlari ortamdan sogutan yaklasimlar bunlar. Yukarida birinin sadece bu yuzden forum uyeligindan ciktigini da yeni ogrendim, hayretle...

Arkadasin uslup bozukluguyla ilgili olarak aramizda soyle bir iletisim(sizlik) gecti:

http://www.techno-fi.net/threads/100-300-arası-kulakiçi-kulaklık-tavsiye-başlığı.11841/page-8

Kendisine karsi son yorumum: "Daha da önemlisi, birini ulu orta ayıplama noktasında bu kadar aceleci olmanız hayal kırıklığı oldu benim için. Fikirlerini internet ortamında yayınlayan biri olarak daha makul ve dikkatli olmanızı beklerdim."

Acikcasi uzucu bir durum. Nasil kablo uretimi konusunda belli bir basari yakalamis Bogac'in etik zayifligi eninde sonunda basarisina engel oldu; Berkhan'in insanlara yaklasimi da profesyonel anlamda basarisina engel olacaktir. Dedigim gibi, bunun simdilik farkinda degil muhtemelen, ancak negatif etkilerini gordukce, ozellikle yurt disindaki iliskilerinde, zamanla anlayacaktir. Cunku profesyonel bati kulturunde insanlar daima naziktir, lakin "that would be great, but unfortunately I won't be available at that time" cumlesinin anlami her zaman "cok iyi olurdu, ama malesef o an musait degilim" degildir, bazen de "gozum gormesin seni" anlamindadir. Bir de bakmissiniz, etrafinizda musait olmayan insanlarin sayisi artmakta...

Degindiginiz diger konulara gelince:

Ikinci el fiyat olayini tam anlamiyor ve analiz edemiyorum malesef.

Bence hala tek forum var. Cunku davet ile isleyen, halka acik olmayan bir ortam bence tipik anlamda bir forum degildir. Whatsapp grubundan hallice bir olusumdur. Halka acik olmayan bir forum buyuyemez, onun icin de hobiye etkili anlamda bir katki sunamaz. Cunku ciddi icerik, bir kisiyle degil, bir cok uyenin katilimiyla olusur. Mesela ben yirmi kusur yildir yurt disinda yasiyorum, 2005 yilindan beri de Headfi uyesiyim. Bir gun forumu gordum, uye oldum, ve elimden geldigince icerige katkida bulunmaya calistim... Ancak davet ile calisan ozel bir gruba uye olmayi dusunmezdim muhtemelen.

#6 zxc, 25 Temmuz 2020
    fortress34 bunu beğendi.
  7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Merhaba,

@Baran'a bu konuyu açtığı ve aramızda telefonda konuştuklarımızdan farklı herhangi bir şey yazmadığı için teşekkür ederim. Hesabımı bana tekrar açmayı da kendisi teklif etti, bunun için de ayrıca teşekkürler.

Uygun bir vakitte tarafımca tüm konular cevaplanacak. Şu anda zamanım yok.

Bunun dışında benimle kişisel olarak bir problemi olan var ise şayet, iletişim kanallarının hepsi açık. Herkeste numaram var. Olmadı sosyal medya var ismimi yazan zaten bulacaktır. En kötü ihtimalle bu forum üzerinden tarafıma PM gönderebilirsiniz. Benimle direkt konuşan kimsenin de bir sorunu olacağına inanmıyorum zaten.

Dediğim gibi, geniş bir vakit bulduğumda tüm konuları içeren bir yazı hazırlayacağım.

Teşekkürler.

#7 VirtuFortuna, 25 Temmuz 2020
    mfya, Serhat, pea ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  8. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    398
    Verdiğiniz linki okudum. Benim bir önceki mesajıma güzel bir örnek olmuş. Siz o zaman Google’a “what is Hi-res certificate?” yazsanız 2. Linkte Japon Audio Society sitesine girip bu sertifika ve logo ile ilgili kolayca bileği sahibi olurdunuz. Koskoca Sony’e kendi bir şey uydurmuş müşteriyi salak yerine koyuyor diye hem durup dururken firmayı suçlamamış hem de insanları yanlış bilgilendirmemiş olurdunuz.
    Dediğim gibi üslup değerlendirmesi son derece subjektif. İnsan kendi ile ilgili olumsuz şeyleri bozuk üslupla ilişkilendirebiliyor. Bana sorsanız ilettiğiniz örnekte bir üslup sorunu göremedim. Hatta sizin “tuvalet” örneğiniz daha rahatsız edici geldi. Dediğim gibi eğer yazılmış kural yoksa, hakaret gibi genel kabul görmüş olumsuz bir davranış yoksa böyle subjektif kararlar alınabiliyor.
    Sürekli yabancı toplumları örnek verdiğiniz için söylüyorum, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlara karşı daha az hoş görülü olduklarını düşünüyorum.
    Diğer forum ile ilgili olarak public olmayışı ile ilgili eminim bir açıklama vardır. O açıklamanın da yeri burası olmadığını düşünüyorum. Ayrıca diğer forumu yok sayarken takındığınız tutum, insanların emeğine yaklaşımınızı da ben üslup olarak hatalı buldum örneğin.
    Gördüğünüz gibi üslup üzerinden gidince herkes kabahatli oluyor. Birazdan ben de kabahatli olabilirim.

Ekleme: Şimdi kontrol ettiğimde üyelik formunu doldurup üye olunabiliyor. Sonra da onay sürecine geçiyor. Whatsapp grubu demek yine yanlış yönlendirme, yine bilgi sahibi olmadan yorum yapmak oluyor. Bu kafayla ekşi sözlük de Whatsapp grubu.

#8 Burakkkk, 25 Temmuz 2020
  9. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Yabancılarda ve bizim de iş hayatinda ekip çalışanlarımızdan beklediğimiz önemli bir özellik vardır. İlişki ve problem yönetimi. Örneğin, başka bir ekipteki çalışan ile sorun yaşayan bir çalışanın en kolay yaptığı ve yanlış olan davranış, basite kaçarak hemen kendi yöneticisine yada karşı tarafın yöneticisine şikayet etmektir. Bunun yerine ilgili kişi ile konuşarak rahatsızlığını ifade ederek çözmeye çalışmak kendisine zor gelir ve kolay yolu seçer. Bu şekilde herkes karşılıklı konuşup hoşgörü ile sorunlarını direk çözmek yerine, birbirini şikayet etme yolunu seçerse, bir süre sonra takımlar arasinda koordinasyon kalmaz ve herkes birbirine düşmanca bakmaya başlar. Bu durumda, toplam kalite ve verim düşer. Ondan dolayı ekibimdeki arkadaşlar bana kişisel birisi ile sorun yaşadığini söyleyerek geldiğinde önce o kişi ile bu rahatsızlığını konuşup konuşmadığını sorarım. Bu onlar farkinda olmasa da bazen, onların da kişisel gelişimlerini hızlandırir, sorunları ile kendilerinin yüzleşip çözme becerilerini artırır. Bu her community e uyarlanabilir. Gerçekten sonuç alınamadığı durumda eskalasyon ile devam edilebilir. Forumu terkedecek kadar ağır sorun yaşayan biri önce problem yaşadıgı kişi ile direk konuşup sorunu çözmeye çalışıp, sevdiği bir formu minimum hasar ile daha mutlu bir şekilde kullanabilme yolunu araması gerekirdi bence.

Berkhan özelinde, ben de Burak gibi hiç problem yaşamadım. Tanıdıkça, uzaktan takip ettiğim döneme göre, dogru yaklaşımlarını da daha fazla fark ettim. Mantıklı çerçevede iyi bir bilgi alışveriş ve paylaşımımız oldu ve olmaya devam ediyor. Headfonia daki paylaşımlarını takip ediyorum, bazıları ile ilgili üzerine konuşmuşuzdur da kısaca.. Bunun Türkçe yada İngilizce yapılmış olması bence çok önemli değil. Yapay zekanın da gelişmesi ile her geçen gun otomatik dil çevirisi gelişiyor(dile hakim olmayanlar bu şekilde rahatlıkla takip edebilir).Benim problem yaşamamış olmam bir şeyi tabi ispatlamaz ama bazen karşılıklı olaylar ile ilgili de empati yaparak hareket etmek iki taraf için de iyidir :) Hoşgörü ve karşılıklı iletişime geçmek önemli ve direk şikayetten once göz önünde bulundurmakta fayda var.

Burakkkk bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Tam @VirtuFortuna yokken keşke böyle bir konu açılmasaydı diye düşünürken mesajınızı gördüm. Ne kadar bir süre için bilmiyorum ama tekrar hoş geldiniz. Yönetimi bu uygulamadan dolayı kutlarım.

(Ayrıca bu vesile ile aramızda bir kırgınlık oluştuysa tatlıya bağlama fırsatı yakalayabileceğimizi de umuyorum.)

Serhat ve VirtuFortuna bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    İkili iletişime vurguyu anlamakta zorlanıyorum. Burasi bir forum. İkili ilişki içerisinde değiliz bir çoğumuz. Forum ilişkisi içerisindeyiz. İnsanlara genel saygı çerçevesinde hitap ettigimiz müddetçe kimin kimle ne sorunu olabilir?

Ortada, farklı insanlara yapılan saygısızlıklar dizisi varsa, yapan da haklı olduğunu düşünüp buna devam ediyorsa, ikili iletişime mahal ne olabilir?

Tuvalet örneğim rahatsiz etmis olabilir, ancak forumda bir uyeye yonelik degil, ticari bir firmaya yonelik oldugunun altini cizeyim. Yine de nahoş bir ibare oldugu acik, ve siz dahil rahatsiz olan herkesten ozur dilerim.

Ancak arkadasin mesajindaki sorunu görememenize şaşırdım.

O zaman netlestireyim:

Sorun, kablo başlığının kapanmasi ile ayni. Allah aşkına, kablo gibi bir konu nasil sorun olabilir? Tabii ki her meselede oldugu gibi konu kablo tartışmasından çıkıp, afedersiniz, "benimki seninkinden büyük" haline geldigi zaman. Konunun kablodan egoya sıçramasını saglayan kritik basamak ise yargilamadir. "Kablolarin ses kalitesine etkisinin cok oldugunu (ya da hic olmadigini) dusunuyorum" sorunsuz bir ifadeyken, "kablolarin ses kalitesine etkisinin cok oldugunu (ya da hic olmadigini) düşünenler tecrübesizdir, saftır, sağırdır, bilmiyordur," türü ibareler yargılama içerdiği için sorunludur.

Alakasız gelmiş olma ihtimaline binaen daha da netleştireyim:

Bu mesele ayrintili bir sekilde daha once baska bir baslikta tartisildi. Dijital oynaticilar icin gayet iyi tanimli ve anlamli olan HiRes standardinin, "40KHz uzerinde ses cikarabilme" gibi ses kalitesiyle uzaktan yakindan ilgilisi olmayan uyduruk tek bir (objektif) madde ile analog kulakliklara esnetilmesinin, nasil musterileri manipule ettiginin ornegini bizzat forumda gorduk. Cunku konu, foruma yeni katilan bir uyenin, tercih etme durumunda kaldigi analog kulakliklar arasinda "Bunda HiRes var, bunda yok" gibi bir yorumuyla başlamıştı diye hatırlıyorum.

Neyse, sorun zaten o degil. Çünkü forum uyeleri olarak hic bir konu hakkinda ayni dusunmek zorunda degiliz. Birakin ticari bir sirketin pazarlama stratejilerinin manipulatif olup olmadigi gibi afaki bir konuyu, din ya da siyaset gibi cok daha temel konularda bile tam zit goruslere sahip insanlar olarak sorun yasamak zorunda değiliz, özgür olduğumuz inanç, tercih, ve düşüncelerimize saygılı kaldığımız müddetçe.

Berkhan'ın mesajındaki bariz sorun, bu konuda kendisinden farkı düşündüğüm için beni ayıplaması. Çünkü ayıplama için yargilama gerekir. Buna da hakkı yok. Onun için bu ifadesi haksızlık, saygısızlık, hadsizlik ve densizliktir.

Bakin Berkhan benim tuvalet ibaremin nahoş olduğundan ötürü rahatsiz olduğunu ifade etseydi, anlayışla karşılayıp sizden olduğu gibi ondan da özür dilerdim.

Daha net nasıl ifade edebilirim bilemiyorum.

Son olarak, diğer oluşumu yok saydığımı nereden çıkardınız anlamadım... Sadece tipik anlamda bir "forum" sayılamayacağını belirttim. Yanılıyor muyum? Bizzat o başlıkta bir arkadaş genele kapalı olduğunu, davetle çalıştığı yazdı diye hatırlıyorum. Kimse de yalanlamadı. Bu yanlış bir bilgi mi? Direk üye olunup paylaşımda bulunulabiliyor mu burası gibi? Eğer öyleyse iki forum vardır tabii ki. Ama eğer değilse "iki forum değil, bir forum ve özel bir grup vardır" düşüncem neden rahatsız etti sizi, ve kimin hangi emeğine ne zarar vermekte?

#11 zxc, 25 Temmuz 2020
    synweap bunu beğendi.
  12. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    398
    Bu foruma direkt üye olup paylaşım oluyor mu emin değilim. Diğer foruma da üye olabilirsiniz pekala. Üye başvurusunda bulunmak bir Whatsapp grubu yapmaz. Israrla altını çiziyorum. Kimsenin emeğini ucuzlatmamak gerekir.
    Ancak densizlik hadsizlik gibi ifadeleriniz üslup olarak cümle içimde kullanılmasını onaylamadığım ifadeler. Bunlar üslup bozukluğundan öte saygısızlıktır. Cümle içinde ulu orta kullanılmaz. Bir bireye doğrudan kullanmak için somut argüman ve delil gerekir. Ancak böyle bir durumda hoş karşılanabilir. Gördüğünüz gibi gitgide diliniz daha da bozuluyor. Berkhan’dan hiç duymadığım ifadeler. Kimseye bu ifadeleri kullanmadan forumdan atıldı.

Bence sizin de üslubunuzu tartışmaya açabiliriz. Ne de olsa üslup ile üye banlanıypr. Ben açıkça bu ifadelerin başka bir üye ya da şirket ile ilgili kullanılmasını onaylamıyorum. Bunlar açıkça hakarettir.

Gizli değil açıktan yönetime şikayet ediyorum. Bakalım açıkça yapılan bu hakaretlere nasıl bir aksiyon alınacak.

13. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Hocam PM neden var o zaman forumlarda? Yaşadığınız, rahatsızlık hissettiğiniz konu ile ilgili özelden yazar ve uyarırsınız. Açıktan herkes yazmaya başlayınca bazen küçük şeyler, büyük polemik konusu olabiliyor, karşılıklı atışmaya ve tükürdüğünü yalamamak için gurur meselesine dönüşebiliyor.. Önce birebir çözmek her zaman daha akılcı. Tavsiye ederim. Uygulayıp uygulamamak herkesin kendi kararı tabi. Genelde mesajlarınızda bir sertlik görmüyorum ben, forumdaki bir çok kişi gibi deneyimlerinizi pozitif yönde paylaşıp katkıda bulunmaya çalıştığınızı görsem de, @VirtuFortuna söz konusu olduğunda sizi normalden daha fazla sert ve saldırgan görüyorum. Bu yaklaşımı düzeltmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.
    Bazen soru soran özellikle konu hakkında çok az bilgi sahibi olan yeni arkadaşların da, zaman harcayıp forumda yada internette hiç araştırma yapmadan aynı soruları tekrar farklı şekillerde sorarak forumu kirlettiklerine şahit oluyorum. Biraz kolaycılığa kaçan sorular, polemik yaratmaya yönelik(sonuç almaya değil) sorular ve sahipleri düzelme olmazsa bence sistemden elimine edilebilmeli.. Bu tip durumlar, foruma ve paylaşımlara daha titiz bakan kişileri rahatsız edebiliyor ve bazen sert tepki verilebiliyor. Üyelik şekline gelince, buraya da bildiğim kadarıyla elenerek üye alınıyor. Forumlarda referans sistemi ile üye alımı da sıkça uygulanan bir sistem. Hatta çoğunlukla hiç bir koşul olmadan da alınabiliyor. Ben belirli bir kontrol ve seviye ile katılabildiğimiz forumları sonrasında daha az zaman kaybı yarattığı için daha faydalı buluyorum. Ama genel olarak bilgi nerede ise(üyelikli/davetiyeli yada tamamen serbest pek önemli değil), o sistemin bir parçası olmak, faydalanıp aynı zamanda paylaşımlarda bulunarak fayda sağlamanın önemli olduğunu da düşünüyorum.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    "Hadsiz ve densiz" kelimelerini tabii ki hakaret olarak kullanmadım. Zaten kendini hakaretle ifade eden biri de değilim. Somut argüman ve delil getirdiğimi düşündüğüm için kelime anlamlarıyla kullandım. Kendini başka bir forum üyesini yargılama konumunda gören biri haddini aşmaktadır, ve bu tavrı yakışıksız ve uygunsuzdur, yani densizdir.

Bakın yukarıda yazdıklarımı zamanında dile getirmedim. Yönetime şikayet falan da etmedim. Çünkü doğruya doğru, kimse bana saygı duymak zorunda değil.

Ama eğer aynı sorun diğer üyelerle de yaşanıyorsa, ki yaşanıyordu, ki hele hele forumdan diğer üyeleri uzaklaştırıyorsa, arkadaşın zararı faydasının önünde demektir, ve ortamı bozan birinin ortamda bulunmasının bir anlamı yoktur. Onun için uzaklaştırıldığını gordüğümde çok da şaşırmadım. Çünkü mesele sadece üslup değil. O sadece bir semptom.

Bunları şimdi dile getirmemin sebebi ise, "sadece gerçekleri dile getirdiği için, haksız yere banlanmış olduğu" düşüncesine katılmamam. Onun için de bu fikrimi belirtiyorum. Katılmıyor olabilirsiniz. Bence bunda bir sorun yok.

#14 zxc, 25 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 27 Temmuz 2020
  15. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    Arkadaşlar,

Hoşgörünün ne kadar gerekli olduğu üzerine konuşurken bile hoşgörüsüzlük çukuruna saplanmayalım bence.

Herkesin kendi hayata bakış açısı ve davranış tarzı ile ilgili kendi süreci var. Kimsenin hangi koşulda nasıl biri olacağını bilemeyiz. Varsayımda bulunmak da çok da hoşgörülü/olumlu/yapıcı birşey olmaz bence. Ya da yapıcı olmadığı durumlarda bunu yapmanın çok anlamı yok.

Bildiğimiz şey forum işinin bolca hoşgörü gerektirdiği. Bence bulunduğumuz noktadan, buradan ve bu andan başlayalım. Gerisi farazi olur.

Serhat, Nazım ve zxc bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Hakli oldugunuz noktalar var, ozellikle duzeltmem gereken seyler oldugu konusunda. Dedigim gibi, sorun sadece ben olsam, ki sorunsuz olmadigim acik, olayin bahsi bile acilmazdi. Ancak devam edegelen yaygin ve temel bir sorunun ikili iliskiler yoluyla yamanmasi bence makul ve mumkun degil. Bu tipik bir anlasmazlik. Arkadas kendini hakli goruyor. Baskalari haksiz. Onun icin de zorlamak yerine dogal cozum olan ayrilik olusmus. Arkadas ta yeni bir grup/forum/olusum acmis. Bence herkes yoluna devam etmeli. Ki oradayiz da zaten an itibariyle. Dolayisiyla cok da tartisilacak bir sey yok bence aslinda. Sahsen insanlara yaklasimi Berkhan gibi olan birinin yonetici oldugu halka acik bir olusumun gelecegi olmadigini dusundugum icin katki saglamayi dusunmuyorum. Yaniliyor olabilirim. Farkli dusunenler uye olup katki saglayacaktir. Serbest piyasayi destekliyorum. Saglikli rekabet iyidir. Gelecegi hic birimiz bilmiyoruz. Bakalim n'olacak?

#16 zxc, 25 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 26 Temmuz 2020
    Serhat bunu beğendi.
  17. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    99
    Yanlış bir karar olmuş ban'ın kaldırılması. Eski olaylar tekrarlanacaktır.

Makale_Helvetia bunu beğendi.
  18. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    347
    Eğer Türkçe Hi-Fi camiası bir yere gelsin istiyorsak, kişisel düşüncelerimizi bir kenara koyarak bu camia için ne yapmalıyız sorusunu sormalıyız kendimize.

Açıkcası ben bu soruyu kendime sorsam her iki topluluğunda desteklenmesi gerektiği kanaatine varırdım.

Zaten eğer Berkhan adlı üyenin hala devam eden bir üslup sorunu varsa yakın zaman içinde kaybedecektir.

Bizim şuan yapmamız gereken taraf tutmak yerine her iki platformda desteklemek olmalıdır.

Serhat bunu beğendi.
  19. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Forumda verilen kararlara saygılıyım, bir üyeye ban verilmişse bir sebebi vardır ama banın iptal edilmesi ne kadar doğru olur onu bilemedim . Diğer banlanan üyelerin de banları kaldırılacak mı o zaman?

Nazım bunu beğendi.
  20. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,129
    Şu Korona günlerinde geçmişe bir sünger çekip tüm “Banlanan Üyelerin” bir seferlik banlarının kaldırılmasını hepinizin fikrine sunuyorum.

Takdir yönetimin elbette velakin biz üyelerinde bu vesile ile bu konudaki görüşünü duymak şu “Korona Yazında”
    hiç fena olmaz gibi geliyor bana.

Bu arada “Yeni Forumun” camiamıza hayırlı olması dileğiyle.

Gerçekten, yeni bir forum kurarak çok güzel bir karar vermiş oradaki arkadaşlarımız.

İnşallah çok başarılı olurlar.

Sonuçta :
    Coca-Cola , Coca-Coladır.
    Pepsi, Pepsidir.

Damakta tad bıraktıktan sonra , her damak tadının kendi tadanı elbet olacaktır.

Eski bir Elvancı olarak:
    Yaşasın Elvan Gazoz Kardeşliği

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#20 Serhat, 26 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 27 Temmuz 2020
    Nazım, Sine nomine, Aytac ve 1 kişi daha bunu beğendi.