@VirtuFortuna Berkhan`in Banlanmasi

'Genel Tartışma' forumunda Baran tarafından 24 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    105
    Katılıyorum, af yapılacaksa genel af yapılsın. Ya da hiç olmasın.

coolblue bunu beğendi.
  2. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Genel afın kimseye faydası olmaz. Geçmişte yaşanılan sıkıntıları, daha yeni yaşadığımız sıkıntılı durum da ortadayken, kişi kişi tekrar yaşamak istemez sanırım kimse.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014
    Foruma ciddi katkı yapıp saçma şekilde banlanan bir üye hakkında, bu foruma 4 yıldır üye olmasına rağmen hiçbir katkısı dokunmamış ve ortalıkta görünmemiş insanların bir anda ortaya çıkıp bu konuyla alakalı yorum yapması, hatta diğer başlık altında kişisel saldırıda bulunması trajikomik bir durum.

Kimse Berkhan'ı sevmek zorunda değil, kimse kimseyi sevmek zorunda değil fakat kendisi bu forumda kimseye hakaret etmedi, kimse hakkında atıp tutmadı. Şu forumda son dönemde kendisi hakkında yazılıp çizilenler utanmazlık boyutuna varıyor. Hayret verici gerçekten. Üstelik, Berkhan konunun 1. sayfasında benimle sorunu olan varsa bana ulaşsın demiş ama bu birilerinin işine gelmiyor demek ki..

high-fidelity, okty_k, cemq ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,113
    Randevu da alalım mı? :) Sanki makul bir teklifmiş gibi tekrar etmenizi anlamakta zorlanıyorum...

İlk başta, kendisinin konuya dahil oluşunun tek ama tek nedeni, kurduğu oluşum/forum/grup'tan birilerinin buraya gelip yazması yüzünden. Şahsen ondan önce hiç bir şeyden haberim yoktu. Akabinde buraya gelip laf çarpanlarla, "tertemiz çocuğu hangi hakla banlarsınız?" iddialarını dinlemeye başladık...

Hayır, amacınızı anlamakta da zorlanıyorum. Böyle bir tepki, banlandıktan hemen sonra olsa anlayacağım. Gel gelelim aradan uzun süre geçmiş, kendisi başka bir oluşum/forum/gurup kurup işletmeye başlamış. Ve ondan sonra oluyor...

Arkadaşlar, ulaşmaya çalıştığınız sonuç nedir? Ne istiyorsunuz? Kendi ayrı bir forum kurmuşken burada da mı yazmasını istiyorsunuz? İki forumun birleşmesini mi istiyorsunuz? Amacınız nedir?

Bakın kendisi bir kaç gün önce diğer başlıkta ne yazmış:

"Biz zaten bu forumda ihtilafa düştüğümüz veya forumun yıllar içerisinde aldığı vaziyet itibariyle burada herhangi bir kriter olmaksızın üye yapılan kişileri forumumuzda istemiyoruz. Bizim oluşturduğumuz mecra kapalıdır ve üyelikler davet şeklinde yapılmaktadır.
    ...
    bu hobi için birtakım mecraların olması hepimiz için güzeldir, faydalıdır. Herkes kendi yolunda ilerlesin, bu konu da hepinizden rica ediyorum, burada kapansın."

Oraya üye olup buraya yazmayı bıraktığını belirten @returnity şöyle demiş:

"Berkhan, Serdal, Burak, Yagiz, Ogulcan ve her gun genisleyen bir grupla ekipman ve diger konularda forum disinda gayet seviyeli bir diyalog icerisinde oldugumdan ne yalan soyleyeyim eksikligini de hissetmedim.
    ...
    Ekipteki yasca daha genc arkadaslar, bu kokusmusluktan yilarak (zaten bir kismi da daha onceden uzaklastirildigindan) yeni bir platform olusturdular hifi-tr adi altinda.
    ...
    arkadaslar bu neredeyse cokmus, gelecegi pek de parlak olmayan ve ederi 6000 tl olarak belirlenerek satilmaya calisilan platformu inanin ki boyle alengirli, gizemli mevzulara girecek kadar onemsiyor olsalar zaten yeni bir forum olusturmazlardi."

Bu saatten sonra "Berkhan süt beyazdı, yönetimin kendisini banlaması rezalet" muhabbeti döndürmek, gereksiz sürtüşme oluşturmak dışında herhangi uygulanabilir bir sonuca hizmet etmiyor sanki. Artık veryansın etmeyi bırakıp çoktan olup bitmiş olayları deşmeyi bırakıp, geleceğe bakmalı değil miyiz? En azından karar makamında olan kişilerin görüşü net olarak bu yönde gibi görünüyor, ki bence en makul olan da bu.

@VirtuFortuna'nın ban'ının kaldırılmasına gelince:

Kendisi hakkında bir başlık açıldıysa kendisine söz verilmesi bence makul olan tercih. Cevap hakkını kullanabilmeli. Başkasının hesabından girip yazmak yerine kendi hesabından bunu yapması daha uygun bence.

#24 zxc, 27 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 27 Temmuz 2020
    mattiadestro, Nazım, Aytac ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Gerek baran bey gerekse de sizin bana olayi yonlendirme gayretinde oldugunu farkettigimden dolayi cevap vermem gerektiginden yaziyorum.

Sanirim benim o mesajim oncesinde delgren nickli kullanicinin mesajini okumadiniz hicbiriniz ya da isinize gelmiyor, konuyu kafanizda yarattiginiz komplo teorisi eksenli bir mit etrafinda sekillendiriyorsunuz israrla. Reklam yapmak gibi bir niyetim olsa bunu boylesi alevlenmis bir ortamda yapmanin da mantiksiz oldugu asikar. Delgren, oklari okudugu eksi sozluk entrysi sonrasinda benden once "ismi lazim olmayan" foruma yonlendirerek belki de bu forumdaki toplumsal histerinin de gaziyla belli imalarda bulunmustu zaten, dolayisiyla konuyu baslatan kisi ben degilim.

Belirtmek istedigim bir nokta da su ki ben o forumda siradan bir kullaniciyim, daha tek postum bile olmadi hatta. Ama haksizlik yapilan durumlarda sessiz kalmak cok hosuma gitmiyor takdir edersiniz ki... Su anda da yeni gunah kecisi ben ilan edilmeye calisildigindan dolayi cevap verme ihtiyaci duydum.

Forumun kokusmuslugu ile ilgili sozlerimden dolayi da ozur dilerim, guvenilir oldugu dusunulen, sponsor sifatli kullanicilar tarafindan aleni dolandiricilik mevzularinin donduruldugu, zamaninda herkesin agam-pasam dedigi bazi kullanicilarin banlanmasi sonrasi arkalarindan yuzune karsi soylenemeyen seyler ekseninde cok afedersiniz ama altin gunundeki teyzeler gibi dedikodu yapilan ve ustune ustluk de bu dedikodu surecinde hedef kisinin "integrity"sinin sorgulandigi bir ortam hakkinda boyle agir sozler etmemem gerekirdi, haklisiniz...

Kimse kimseye insanlik, durustluk, (ve yine) 'integrity" gibi sifatlar uzerine patronluk taslamasin lutfen, zira hicbirimiz sutten cikmis ak kasik degiliz belli ki...

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,113
    Sizin paylaşımınızı alıntılamamın sebebi kesinlikle sizi günah keçisi vs. ilan etmek değildi. Açıkçası pozitif yönde algıladığım için alıntılamıştım. Çünkü belli ki buranın ortamından memnun kalmamış, ve diğer grubu tercih etmişsiniz. Ancak bir kere bile "Siz niye böyle yaptınız?" diye kimseden de hesap sormamışsınız. Israrla yönetime laf yetiştiren arkadaşlara tavsiyem de aynı sizin gibi net bir yol izlemeleri. Sadece bu maksatla alıntılamıştım...

FB'yi tutan biri, ısrarla GS tribününde oturup etrafa yuh çekmek yerine, FB tribününde oturup tezahürat yapmalı değil mi? Tabii ki meseleyi takımlara indirgemek doğru değil. Sonuçta kimse ille de bir tercih yapmak zorunda değil. Ancak bir yönetim ya da ortamdan ciddi rahatsızsanız, ısrarla orada bulunup habire negatif yorum yazmanın da bir anlamı yok bence. Hele hele bir alternatif de varken.

#26 zxc, 27 Temmuz 2020
    Serhat bunu beğendi.
  7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Herkese merhaba tekrar,

Vakit bulduğumda tüm konuları içeren bir yazı hazırlayacağımı daha evvel belirtmiştim. Her konuyu teker teker birkaç mesajda izah edeceğim. Bunu yaparken bir kez daha direkt olacağımı, tavizsiz şekilde doğruları yazacağımı bir kez daha belirteyim.

Uzun bir yazı olacak, çayınızı kahvenizi alın derim.

--

Öncelikle bu ilk mesajımda Baran’ın konuyu açarken yazdığı mesaj üzerinden gideceğim. Daha sonrasında diğer konuları izah ediyor olacağım. Kendisiyle olan telefon görüşmemizin iyi niyetli ve verimli geçmesi beni çok memnun etti. Ayrıca sadece Baran değil, ondan önce Hasan ile de güzel bir telefon görüşmemiz oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum bir kez daha.

Baran’ın ilk mesajında yazdığı her cümleye katılmamakla beraber, neden katılmadığımı da düzgünce izah edeceğim. Hem bu mesajda, hem de sonrakilerde.

Fakat ilk olarak, şahsi düşüncemi belirtmem gerekirse; bu forumdan uzaklaştırılma şeklim son derece yanlış olmuştur. Ve bunun yapılış şekli bana değil, şahsi kanaatimce yönetime ve foruma zarar vermiştir.

Uzaklaştırılmam haklı görülse dahi, bunun yapılma şekli pek çok insan için haksız ve kafalarda soru işaretleri bırakacak biçimde gerçekleşti. Zaten bu şekilde gerçekleştiği bu başlığın açılmasından ve yöneticilerin neden uzaklaştırıldığımla alakalı farklı sebepler öne sürmelerinden de anlaşılabilir diye düşünüyorum. Bu da açıkçası bence forumun kredibilitesini ve saygınlığını azaltmıştır. Bu söylediklerim etrafımda gördüklerim ve gözlemlerimden gelmektedir. Yani bu Techno-Fi’a karşı forumu hedef alan bir yorum değil, yalnızca çevremden aldığım kişisel gözlemimdir.

Baran bu konunun önlerine geldiğini/geleceğini belirtmiş mesajının başında. Doğru bir gözlem bana kalırsa ve sebebini yukarıda belirttim. Görüyorsunuz ki üzerinden hatırı sayılır zaman geçmesine rağmen konu gündemde kalmış vaziyette.

--

Olayın yapılış şekli şahsi düşüncem odur ki amatör bir biçimde gerçekleşti. Neden derseniz çok net bir örnekle izah edeyim. Biliyorsunuz bazı arkadaşlar yabancı ülkelerde yaşadıklarından sürekli yabancı toplumları örnek gösteriyorlar. O halde ben de şöyle bir örnek vereyim sizlere:

Yabancı bir forum olarak bu işin en çok üyesi olan (bildiğim kadarıyla), öncü ve bir numaralı forumu Head Fi’dır. Head Fi’dan Ethan gibi, sahibi Jude gibi kişilerle tanışmışlığım var. Ben sadece bu forumda değil, Head Fi forumda da geçmişte bazı kişilerle tartışma yaşadım. Bu tartışmalarda Head Fi yönetiminin tarzı nasıldı peki? Çok basit; o anda başlıkla ilgilenen veya kendilerine gelen şikayet raporunu okuyan moderatör/yönetici kimse, bana özel mesaj gönderdi. Başlık altında atılan mesajların temizlendiğini, forum içerisinde agresif, sert veya kırıcı bir üslup kullanılmaması gerektiğini belirttikleri bu özel mesajlar eminim ki karşılıklı tartıştığım kişi kimse ona da gönderildi. Zira tartıştığım kişinin de mesajları temizlenmişti. Buna karşı benim söz konusu özel mesaja cevabım ise, “teşekkürler” ifadesinden öteye gitmemiştir. Head Fi forumun bazı yönleri (reklam ve pazar odaklı olması) tartışmaya açılabilir, fakat benim yaşadığım örneklerde, olaylara yaklaşımları ve üyelerle bunu çözme şekilleri son derece isabetlidir.

Bakın size 2018 yılından bir özel mesaj koyayım, böylece konu daha net anlaşılsın:

---

Eğer yaklaşım böyle olursa benim de buna yaklaşımım aynı şekilde nazik ve ılımlı olur. Neden olmasın ki zaten? Adamlar doğru olanı yapmışlar, ben niye doğruya yanlışla karşılık vereyim?

Benim tarzım ve bazı mesajlara yanıtlarım zaman zaman sert veya agresif olmuş/algılanmış olabilir. Bu ifade ettiklerim, bu konuda kendime özeleştiri yapmadığım anlamına gelmez. Özellikle hiçbir şey araştırmadan hazır bilgi bekleyen, sorularına cevap almasına rağmen aynı sorularla tekrar başlık açan insanların forumu sürekli olarak kirletmeleri beni sinirlendiren bir husus olmuştur.

Bu durum sadece forum üzerinde değil, bazı yakın arkadaşlarım tarafından da bana söylenen bir şeydi. Söylediklerinin özeti genel olarak şuydu; “haksız değilsin, yazdıkların doğru, ama çok sert yazıyorsun sen de”. Fakat buradaki esas problemi derinleştiren şey bu konuya yönetimin ve diğer insanların yaklaşımıdır.

Bakın arkadaşlarımın bana olan eleştirisi nasıl bir eleştiri dikkat ettiniz mi? Direkt bir eleştiri. Yani bu ne demek? Konuyu BENİMLE konuşuyorlar demek. Yani yönetime rapor veya özel mesaj atıp, aleyhimde algı oluşturup “bu arkadaşı uzaklaştırın” deyip kamplaşma yapmak değil.

Bakın bana gelen bir bilgiyi size aktarayım: Uzaklaştırıldığım gün bir WhatsApp grubunda birisi şöyle diyor: “Ona çok sabredildi”. Peki, benimle neden konuşmadınız madem bana “sabrediyorsunuz”? Buluşmalarda hiç sabrediyorsunuz gibi görünmüyordu oysaki. Neden bana yazmadınız o zaman? Bir insan hatalıysa gidersiniz, ona “hatalısın” dersiniz. Ha, gidip düzgünce konuşmanıza rağmen hiçbir şey düzelmiyordur, işte o başka bir konudur.

Bir insanla konuşmadan onun hakkında atıp tutmak erdemli bir davranış değildir. Bu forumdan kim benimle konuştu? Ne bir üye ne de bir yönetici, eğer varsa rahatsız olduğu bir şey, benimle konuşmadı.

Baran benim uyarıldığımı ifade etmiş. Hayır uyarılmadım. Bana 5 sene önce 2015’te gönderdiği bir uyarıdan bahsediyor olabilir fakat bu çok eski bir konu. Bunu bilerek söylediğini düşünmüyorum, şahsi düşüncem hatırlamadığı yönünde. Hatırlamaması da çok normal, hepimizin özel hayatı, iş hayatı var. Forumdaki olayları hatırlamak çok zor olur. Bu 5 sene evvelki olayı işin içine dahil ediyorsa evet bir kez uyarıldım, fakat sonrasında bu forumda kimseden uyarı almadım. Onun haricinde, yine 4 yıl önce JH Rosie inceleme başlığında bir tartışma yaşandı ve kendisi beni 1 hafta uzaklaştırdı. Orada da uyarı söz konusu olmadı, direkt uzaklaştırma oldu. Bu iki mesele haricinde ben bu forumda uyarı almadım, uzaklaştırma da almadım.

Burada şöyle bir profil çiziliyor hakkımda: “Çok kez uyarıldı, birçok problem yaşandı, düzelmedi” gibi bir ifade var. Fakat böyle bir şey söz konusu değil. Kaldı ki inatla ifade ediyorum kimseye hakaretim olmadı. Kimseye küçük düşürücü bir sözcük kullanmadım. Yani hakkımda “sürekli problem yaşattı, sürekli uyardık düzelmedi” anlatısı kesinlikle doğru bir anlatı değil. Profilim artık açık olduğu için isterseniz girin mesajlarıma bakın. Hiçbir şey silinmedi her şey orada duruyor. Banlandığım günden hemen öncesinde bile insanlara tavsiye verdiğim mesajlar var. Bu forumda sadece bana atılan PM’lere verdiğim tavsiyelerle başlık açılır. Benimle fikir alışverişi yapan kimden hakkımda “üslubu çok kötü” ifadesi gördünüz?

Bu konuda telefonda yöneticilere de ifade ettiğim şey şu oldu: Neden iletişime geçemedik? Ortada bir problem varsa bunu neden konuşmadık? Örneğin Hasan bana şunu söyledi; “bizimle konuşsaydın gerekirse banı da kaldırırdık bize ulaşsaydın keşke”. Evet, haklılık payı var, fakat ben de kendisine şunu söyledim; “olayın oluş şekli ve banlanmamı %100 haksız buluyorum, bu yüzden bu konuyu konuşmayı kendime yakıştırmazdım, bu yüzden hiç konuşmayı düşünmedim”.

Kendime bu konuda da özeleştiri yapıyorum. Yönetim bir telefon uzaktayken ulaşmadım. Kaç yıldır foruma üyeydik, yönetimle nedense hiç kişisel olarak sohbet muhabbet ortamı oluşturamadık. Zaman zaman kendilerine karşı yanlış şeyler de düşündük. Bunların tek sebebi her şeyin forum üzerinden yazılması, insanların birbirleriyle konuşmamasıydı. Kendileri de aynı hatayı yaptı. Bir problem varsa bana çok rahat ulaşabilirlerdi fakat yapmadılar.

Problemleri ne şekilde çözdüğünüz ve nasıl yaklaştığınız, sonuçları direkt olarak etkiler. Nitekim bu konunun bu kadar büyümesi, hala gündeme geliyor olması da yaklaşımın yanlışlığından kaynaklanıyor. Ben bazı mesajlarımda birilerine sert çıkmış olsam dahi buna karşı yönetimin yaklaşımı, aynen Head Fi’ın yaklaşımı gibi olmalıydı.

Ben daha yumuşak yazamaz mıydım? Elbette yazabilirdim. Beni tanımayan insanlar özeleştiri yapamadığımı düşünüyor olabilirler. Normal karşılıyorum çünkü kişiliğimi bilmiyorlar. Yalnızca buraya attığım mesajlar üzerinden tahlil yapıyorlar ve bu yanlış çıkarımlar yapmalarına sebep oluyor. Ben bu konuda kendimi eleştiriyorum. Hatta şunu da ifade edeyim, ben bu forumda eskiden çok daha sert yazıyordum. Eskiler hatırlayacaktır. Zaten 5 sene önce aldığım uyarı da bu yüzdendi. Fakat sonrasında pek çok şeyi düzelttim kendimde.

Fakat işte dönüp dolaşıp en büyük sıkıntıya ve sıkıntıların olması gerekenden çok daha büyük hale gelmesine sebep olan yere geliyoruz: Üslubumda bir sorun varsa bu konu neden benimle konuşulmadı? Bu konuda birçok rapor varsa ben neden en son 5 yıl önce uyarıldım?

--

Neyse, hadi kabul edelim bu konuda karşılıklı hatalar yapıldı ve bu hatalar zinciri, benimle direkt değil de arkamdan konuşulması, kamplaşma vb. diğer hataların hepsi ayrıca konuşulur, tatlıya bağlanır ki ben zaten yönetimle bu meseleyi tatlıya bağladım telefonda.

--

Ancak bu konuda en sıkıntılı nokta şu: Eğer problem buysa neden banlanma sebebi olarak “paralı site reklamı yapmak” gibi beni zan altında bırakan bir ifade kullanıldı?

Üstelik bu ifadeyle banlanmadan önce, puan tablosu başlıkları silindi ve banlanma sebebimle alakalı bir referans gösterilmedi. Olayların gelişimini görenler meselenin farkındaydı ama görmeyenler sizce hakkımda sadece bu mesajı görerek ne düşünmüşlerdir? Ben yıllardır insanların doğru tercihleri yapmasına yardım ediyorken, ansızın bir gün “paralı site reklamı” şeklinde bir ifadeyle forumdan uzaklaştırılmam sizce haklı bir uygulama mıdır? Beni tanımayan, foruma yeni üye olan ve kişiliğimi bilmeyen insanların hakkımda nasıl düşünecekleri neden hesaba katılmadı?

Bakın yine Head Fi’dan örnek verelim. Ben puan tabloları için açtığım anket linkini Head Fi konusuna da koydum. Bakın Head Fi yönetiminin gönderdiği özel mesaj:

Yani sizce benimle iletişime geçilip, “üslubunda problemler görüyoruz, bizce bu foruma şu an zarar veriyor, bu konuda biraz daha yazım tarzını düzeltmeni istiyoruz” veya “bu anket linkinin ve düşündüğün platformun linkinin paylaşılmasının uygun olmadığını düşünüyoruz, bu yüzden siliyoruz” denseydi ben kavga mı edecektim? Yukarda Head Fi yönetimine verdiğim cevabın benzeri bir cevap verirdim.

Ama siz benim arkamdan konuşulanlara ve size atılan mesajlara istinaden hareket ettiğinizde, benimle hiç konuşmayıp, üstelik de gerçekte olmayan bir sebebi öne sürerek beni uzaklaştırdığınızda bu insanlara ne düşündürür? Elbette bu forum yönetiminin benimle bir sorunu olduğunu düşündürür (böyle bir şey hiç yoksa bile). Banın kişisel ve keyfi olarak verildiği şüphesi doğar. İnsanlar kafalarında bu olayı oturtamazlar.

Zaten bandan sonra kimsenin konuyu konuşmaması hatta foruma doğru dürüst girmemesi de bu yüzden. Olay öyle bir şekilde oldu ki, kimse itiraz etmeye bile enerji bulamadı. Bana yapılan üslup eleştirisinin haklılığından bağımsız olarak, olayın yapılış biçimi çok tuhaftı. Ve yine ifade ediyorum, bu bana değil Techno Fi’a zarar verdi. Bazı arkadaşlarım, bana karşı olan kamplaşmanın farkında olmalarına rağmen çok net söylüyorum olaya şok oldular. Çok büyük tepki gösterdiler ama foruma yazmadılar.

Neden şimdi gündem oldu derseniz, biz hiçbir şeye itiraz etmememize ve bu forumda zan altında bırakılmama rağmen hiçbir zaman gelip bir şey yazılmamasına rağmen, birtakım insanlar yine bambaşka bir dolandırıcılık olayı üzerinden meseleyi bize çektiler. Üstelik kurdukları teori direkt yönetimce çökertilmesine rağmen ve bundan dolayı özür dilemeleri, en azından “yanlış düşünmüşüm” demeleri gerekirken aynen devam ettiklerini görüyoruz.

Şunu kabul ediyorum. Bana karşı olan kamplaşmalar, benim yanımda da bir kamplaşmayı doğurdu. Evrenin basit bir kanunu olarak bir şeye ne kadar kuvvet/baskı uygularsanız, karşılığında da aksi yönde bir kuvvet oluşur. Ve bu eninde sonunda bir şeyleri tetikler/etkiler. Şu anda bunun da sıkıntısını yaşıyoruz ve ben bunun farkındayım.

Fakat hesabımın açılmasının da sebebi zaten bu problemleri çözmektir. Ben bana kişisel ifadeler kullanan arkadaşlara özel mesaj göndermeye başlamış bulunuyorum. Bu özel mesajları dikkate almayıp hala forum üzerinden kişisel ifadelere devam ederlerse kendileri bilirler, o zaman niyetleri başka demektir. Fakat ben problemleri çözmek adına adımımı atıyorum.

Kalan konuları tekrar boş bir vakit oluştuğunda yazacağım, şimdilik bu kadar.

Teşekkür ederim.

#27 VirtuFortuna, 27 Temmuz 2020
  8. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,114
    Bu başlığın açılması ve tarafların samimiyetle içlerini dökmesi bence çok iyi oldu.

Konuşa konuşa, akl-ı selim ile çözülmeyecek sorun yoktur.

Allah başka dert vermesin.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

refuserQ, Burakkkk ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    824
    Sap döner, keser döner; gün gelir, hesap döner ...

Sen niye o zaman bana direk eleştiri yaptın? Sordun mu? Bir telefon kadar yakınındaydım;) Niye beni karaladın , amacın neydi? ( yazdıklarına paralel , ışık tutularak , cümleler kurulmuştur )

Yaaaa..... The end ......:cool: Şu alış-veriş konusunda bir tek senle problem oldu , başka kimseyle olmadı , acaba niye? Burda yazılan-çizilen şeylerin hepsi sana doğru gelen ok'lar , haklılar veya haksızlar beni bağlamaz , bana bir tek senden ok geldi , sonra 1 kişi daha senin gazına geldi okçuk attı , onla da zaten alış-veriş yapmadım , ateşe körük salladı sadece , ama onunda zamanı gelir " Sap döner, keser döner; gün gelir, hesap döner ... " gibi o_O

DİPNOT:
    Hoşçakal , sağlıcakla kal , saygılar , sevgiler , tekrardan hoş geldin , benim açımdan foruma yeni taze kan geldi ;) Bu da farklı açıdan değerlendirmem , eyyorlamam bu kadar :D

#29 elektronik müzik, 27 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 28 Temmuz 2020
  10. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Ticaretten banlananlar affedilirse sıkıntı büyük olur.

Geçen sene 1 more kulaklığın kablosunu kemirip temiz diye satan bi arkadaş vardı. Kulaklığın kablosunu gördükçe içim sızlamıştı.

Bu yıl yeniden kemirilmiş kablo görmeye kimsenin yüreği dayanmaz.

Ertesi gün gelen ekleme: Kablo kemirmiyorsanız kimseye taş attığım yok.

#30 TanrıTelecasterıKutsasın, 27 Temmuz 2020
    Mikrobiyolog, H3llDORADO ve Picasso16 bunu beğendi.
  11. Plak_love

Plak_love
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Beyler merhaba..
    Ben bu alemde yeniyim ve buzamana kadar bana "bu foruma iyki üye olmuşum" dedirttiğiniz için sizlere teşekkür ederim.
    Yazılan çizilenlere vakit ayırdığım kadar aşikar oldum ve belkide hiçkimsenin umrunda olmadığı şu yorumu yapma gereği duydum. Sonuçta burası saygı ve konu içeriği çerçevesinde özgür bir platform kanaatındayım.
    Tanımadığım bir bey diğer tanımadıklarımla arasında kurallara aykırı münakaşalar gerçekleştirmiş ve yönetici tarafından uyarılmış. Ben üye olurken forum kuralları politikasını okudum ve kuralların uygulanmasını yöneticinin kuralları kişiye özelmi yoksa genelmi uygulayacak diye takip etmekteyim ve bir çok kişide bunu takip etmekte.
    Bilirsiniz bir insan iki şekilde kovulur;
    Ya: Katli vacip..
    Yada: İbreti alem..
    Eğer katlivacipse haketmiştir ve geri dönüşü yoktur.
    İbreti alemse forum üyelerine göz dağı vermek içindir.
    Şu anki kararda;
    Katli vacip olan kişi geri alınırsa halkın isteklerini görmezden gelmek yöneticinin diktatörlüğünün alametidir.
    İbreti alem için gönderilip tekrar geri almak ise iktidarsizliğin alametidir.
    Bir arkadaşım tüm üyelerin bam ları geri alınsın dedi belki okunmadı ama bu kişinin istemesi halkın ayaklanmasıyla eş değer değilmidir.
    Alırsak tüm bamları geri kaos yaşanır cümlesi bence şirin gözükmüyor ve herkes olayın farkında. Konu açılmış iken ne yapılacağını yönetim kalbiyle biliyor ve kalbini dinleyip adaleti sağlamalı.
    Yoksa "vaybe olmadı bizimde müdür dayımız" eleştirisine hazır olun.
    Bu sadece bir görüş ve tecrübedir. Hepinize saygılarımı sunuyorum.

12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Arkadaşlar yanlış anlaşılan bir nokta var sanırım.

Ben bu foruma geri dönmeyeceğim. Burada aktif bir üyeliğim olmayacak. Konunun açılma sebebi tüm soru işaretlerini gidermektir. Yönetim hakkımda konuşulanlardan sonra bana söz hakkı verdi, olay bundan ibaret.

Merak etmeyin konular açıklığa kavuşup kapandığında burada üye olarak bulunmayacağım.

Totem, zodiac_tauruss ve Serhat bunu beğendi.
  13. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,114
    Yürüyün Koçyiğitler!!!

Yolumuz Bastille!!!

Umudumuz!!!

Liberte!

Egalite!

Fraternite!

refuserQ bunu beğendi.
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,113
    Israrla anlamak istemediginiz nokta su:

Bir cok insan, kendisini tersleyen ya da saygisizlik yapan biriyle muhatap olmak istemez. Insanlar sizin "life coach"unuz ya da psikologunuz degil. Bir insanin yuzune hatasini vurmaya "confrontation" denilir ve genelde bundan kacinilir, cunku cogu zaman daha siddetli tartismalari tetikler. Yetiskin bir birey olarak halka acik ortamlarda sarfettiginiz sozlerin sorumlulugunu tasiyorsunuz. Ekrana bakarak yazdiginiz kelimeleri, bir baska ekrandan yine sizin gibi hisleri olan bir insanin okudugunun farkında olmalisiniz.

Uslubunuzla ilgili birden fazla kaynaktan (Headfi'dan, yakin arkadaslarimizdan, vs.) geri bildirimler aldiysaniz, ki almissiniz, bu noktada kendinize ceki duzen vermek tamamen sizin sorumlulugunuz.

Kimse bu konuda size yardimci olmakla mukellef degil. Bu, bizzat sizin cozumlemeniz gereken bir sorun.

Her haddinizi astiginizda, insanlarin birebir size basvurmasi beklentiniz hic gercekci degil.

Bu argumani @Burakkkk'tan sonra tekrar dile getirdiginiz icin tekrar yaziyorum. Sorun tabii ki bu degil. Ayni hissi tasiyan biri olarak yeni uyeleri aciktan uyardigim cok oldu, aşağıdaki gibi:

Ancak forumdan banlanmanizin ani yapildigi gorusune katiliyorum. Diger uyelere karsi sert ve umursamaz paylasimlarinizi gozlemlemis, ve uslubunuzun sivri ucunda bulunmus bir uye olarak, forum yonetimi tarafindan banlanmaniza sebep olarak gosterilen "ticari paylasimda bulunma" gerekcesini, "haksiz bir bahane" degil, "bardagi tasiran son damla" olarak yorumlamistim, ki @Baran da aynen bunu ifade etmis.

Yine de haklısınız, gerekce daha net aciklanabilirdi belki. Ancak kendimi yonetim yerine koydugumda cok da kolay olmadigini goruyorum. Cunku uslubunuza atifta bulunulsa, bu sefer cevap hakkiniz dogacak... Onun icin gerekceyi kapsamli ama "accurate" tutmak yerine, "kisa, eksik, ama temiz" tutmayi tercih etmis olabilirler... Tamamen spekule ediyorum tabii ki. Durumun ne oldugu hakkinda hic bir fikrim yok. Daha once de dedigim gibi, sizin hakkinizda bugune kadar yonetimle aramda tek kelime gecmis degil.

Son olarak belirtmek isterim ki @VirtuFortuna sahsima ozel mesaj yolladi, ve kendisiyle iletisim icerisindeyiz. Ancak bu, kendimi forum ortaminda da ifade etmeme engel degil tabii ki.

#34 zxc, 27 Temmuz 2020
    mavi, onurdogan4, Nazım ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. Plak_love

Plak_love
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Münakaşaya girdiğiniz üstad, saygısızlık yapmış olabilir ve bu saygısızlığı yaparak 1 - 0 öne geçmiş. Yönetime haber vermeniz ile yönetim gereğini yapmış ve kurallara aykırı durumdan bam'lama kararını vermiş. Bamlanan şahısta itiraz etmemiş ve hatta bu forumdaki üyeliğimi bitiricem diyerek açıklamada bulunmuş. Burada durum 1-0 iken 1-1 olmuş ve konu kapanmış. Ortamı rahatsız etmemek adına size özelden (her ne konuysa belki tartışma belkide havadan sudan beni alakadar etmez) yazmış olması tamamiyle sizin kişisel probleminize dönüşmüş. Sizde kişisel probleminizi "özelden bana ulaştı" diyerek ifşa ederek pekte Olgunca davranış sergilememişsiniz. Bu davranışlarınız ve aşırı kontrol edemediğiniz öfkeniz ile verilen öğütlere itimat göstermek pek beklenemez. Karşı tarafa duyduğunuz öfke ile konuyu defalarca tekrarlayarak ve karşı tarafın başka forumlardaki sözde gelmiş uyarılarını gündeme getirmek ne kadar alaka sahibi eder bizleri oda ayrı konu çünkü şuan techno-fi deyiz. Konunun sürekli açılması karşı tarafa zarar verme düşünceniz olabilir ancak bu ince çizgi skorun 1-1 berabere iken 1-2 yaparak haksız duruma düşme eğilimine sokabilir sizi. Bence helallik alınır veya alınmaz herkes kendi yoluna devam etmeli. Yeni üye olabilirim bu konuya dahil olmam sorgulanabilir, ancak dediğim gibi özelden yapılan bir görüşme değil herkese açık forumda yapılan yorumlardır.

#35 Plak_love, 27 Temmuz 2020
  16. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Ben size özel mesaj göndermişken, hala hakkımda foruma yazıp, psikolog imaları yaparak bıkmadan usanmadan laf çarpmaya çalışmanız artık bardağı taşırıyor beyefendi. Kabak tadı verdiniz. Ben size bana hakaret etmenize rağmen ("aşağılık kompleksi" gibi ithamlar), diğer başlıkta da sürekli kişiliğimle ve karakterimle uğraşmanıza rağmen yine de inisiyatif alıp, bu insan benden büyük bari ben adım atayım deyip özel mesaj gönderiyorum. Buna verdiğiniz karşılık bu mu?

Bu size yakışan bir hareket değil. Konuyu aramızda çözdükten sonra pekala genel görüşlerinizi yazabilirdiniz. Halen daha uzun bir yazının içerisinden seçmece yapıp, ben bireysel yazmadığım ve bireysel konular için özel mesaj attığım halde hala bireysel karşılık verip, oralardan tekrar münakaşa yaratmaya ve olmayan anlamlar çıkarmaya çalışmanız artık gözümde kötü niyetinizi %100 kanıtlamıştır.

Ben kimseye saygısızlık yapmadım. Bu bir.

Kimse elbette benim yaşam koçum değil. Benim mesajda söylediğim şey o değil zaten. Sizin anlamak işinize gelmiyor çünkü münakaşadan besleniyorsunuz. Söylediğim şeyin o olmadığını siz de biliyorsunuz. Ama amacınız başka.

Ben kendime pek çok konuda özeleştiri yaptım ve yazdığım her şeyin sorumluluğunu da alıyorum. Öyle olmasa yukardaki gibi yazmazdım her şeyi.

Benim söylediğim şey şu (bunu artık size değil konuyu sizin yüzünüzden yanlış anlayacak insanlara yazıyorum zira sizin yine işinize gelmeyecek):

Benimle alakalı bir sorun varsa yönetim, üstüne alınan herhangi bir üye, veya başka birisi bana direkt ulaşabilirdi. En başta da yönetim. Benimle hiçkimse tek bir kelime konuşmadı. Ben geçmişte bu yöntemi kullandım tartıştığım kişilerle ve bazılarıyla da arkadaş olduk hala görüşüyoruz.

Benim bu forumda üslubumdan bu kadar rahatsızlık duyulduğundan haberim dahi yoktu. Çünkü benimle hiçbir şey konuşulmadı.

Bunun yerine arkadan konuşmak ve arkadan iş yapmak, sevmediğiniz birinin banlanmasına zemin hazırlamaya çalışmak, sonra da yönetimin alakasız ve gerçekte olmayan bir sebepten o kişiyi uzaklaştırması benim için doğru davranışlar değil. Size göre olabilir. Bana göre değil.

Sizin çıkardığınız anlam: "Kimse size koçluk yapmaz". Valla bunu böyle anlamanız da muazzam bir başarı, tebrik ederim.

"Confrontation" denen şey eğer bir insanla şahsi sorununuz varsa olması gerekendir ve bu kötü bir şey değildir.

Ben dün bu forumda attığım özel mesajlar ile 4 kişiyle problemlerimi çözdüm bile. Ve birkaç saat içinde. Çünkü cesareti olana bu kadar kolay bu iş. Ama buna cesaretiniz yoksa forum üzerinden kamplaşma yapmak elbette kolay ve işe gelen bir yöntem olur.

Özel mesajıma artık cevap vermeyin, okumayacağım ve benden cevap alamayacaksınız. Ne yazık ki beni şaşırtmadınız. Artık niyetiniz benim için kesinlikle açık hale geldi. Teşekkür ederim.

Bu arada, özel mesajlarıma samimiyetle cevap veren ve aramızdaki problemleri çözdüğümüz arkadaşlara çok teşekkür ederim. İyi niyetli olduklarını göstermiş oldular.

#36 VirtuFortuna, 28 Temmuz 2020
    CongoFather bunu beğendi.
  17. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Berkhan beyin forumdan uzaklaştırılması konusunun mazisini bilmediğim için bu olay üzerine yorum yapmak istemedim, ama kendisinin kurduğu şu mantık bana biraz tuhaf geldi:

"Benimle bir sorunu olan varsa önce gelsin birebir benimle konuşsun. Sorun neyse aramızda halledelim."

Bu talebi biraz şuna benzettim: Oturduğunuz sokakta, park etmenin yasak olduğu bir yere birinin arabasını park ettiğini görüyorsunuz. Berkhan beyin mantığına göre hareket etmeniz gerekirse, aracın çekilmesi için polisi aramak yerine araç sahibini bulup "Güzel kardeşim, yaptığın şey kurallara aykırı. Gel istersen bu işi aramızda halledelim ve aracını şuradan çek" diye rica etmeniz gerekiyor. Tabii bunu yaparken de, tanımadığınız birinin bu yaptığınız şeye karşı olumsuz tepki göstermesi riskini de üstlenmeniz gerekiyor.

Bir forum üyesinin, forum kurallarını ihlal ettiğini düşündüğü için bir başka üyeyi forum yönetimine bildirmesi, o kişinin arkasından iş çevirmek, dedikodu yapmak vs. değildir bana göre. @zxc 'nin de söylediği gibi, kimse kimsenin yaşam koçu, mentoru değil. Her yapılan hatada, hatayı gören insanların muhattabına özel mesaj atıp "Bak bu yaptığın yanlış, şöyle şöyle yapsan daha iyi olurdu" şeklinde uyarıda bulunmak gibi bir yükümlülüğü olduğunu düşünmüyorum.

synweap, onurdogan4, zxc ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Birincisi evet maziyi bilmiyorsunuz ve emin olun bazı insanların forum kurallarıyla alakası olmaksızın benimle kişisel sorunu vardı. Bu da kamplaşmaya evrildi.

İkincisi, sanırım ben anlatamıyorum:

Benimle alakalı yönetime rapor gönderilmesi herkesin hakkıdır. Mesele bu değil. Yukarıdaki mesajımı okumadığınızı düşünüyorum. Ben diyorum ki, benimle kişisel sorunu olan benimle konuşabilir. Sorun kişisel değilse (ki bazılarının öyle), ve problem sadece üslubumla alakalıysa yönetime rapor edebilirler ve zaten etmişler.

Ama burada benim 2 sorum var ve bunlara yorum getirilmesi, cevaplanması gerekir. Bunun yerine yazdıklarımın sündürülüp konunun saptırılması bize sadece zaman kaybettirir. Sorular şunlar:

1. Forum yönetimi neden hiçbir zaman benimle görüşme yoluna gitmedi? Yukarıda Head Fi yönetiminin yaklaşımını kanıtlarıyla gösterdim. Görüşmeyi bırakın, neden uyarılmadım? Uyarılmayı bırakın, neden "üslup sorunu nedeniyle şu kadar süre uzaklaştırılmıştır" yazılmadı?

2. Bunun yerine, benim insanların üslubumdan rahatsız olduklarından haberim dahi yokken, bir anda "paralı site reklamı" gibi olmayan bir şey öne sürülerek banlandım?

Sizin örneğinizden gidelim. Yanlış yere park ettim. Kuralları ihlal ettim (bana göre ihlal ettiğim bir kural da yok bu arada, mesajlarıma açın bakın, ama neyse öyle kabul edelim):

İlgili kişi de beni polise şikayet etti.

Polis de benimle hiçbir şekilde iletişime geçmedi. Aylarca bekledi. Benimle tek kelime konuşmadı, karakola çağırmadı, park cezası kesmedi.

Sonra aradan belli bir zaman geçti, polis durup dururken beni "hırsızlık" falan gibi bir şeyden tutukladı.

Nasıl?

19. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Foruma üye olan her üyenin baştan kabul ettiği "Forum Kuralları" bölümünde şöyle ibareler var:

Forum huzurunu bozan ve foruma yakışmadığı düşünülen kişiler uyarısız şekilde uzaklaştırılabilir.
    Bu kurallara uyulmaması dahilinde ihlali yapan üye, uyulmayan kural doğrultusunda uyarılabilir veya forumdan uzaklaştırılabilir.

Yani sizin de foruma üye olurken "kabul ediyorum" diyerek onay verdiğiniz kurallara göre, forum yöneticilerinin uzaklaştırdıkları üyelere baştan uyarı göndermelerine gerek yok.

Bu kural ve uygulama size göre çok acımasız olabilir, hakkaniyetten uzak olabilir; lakin forumu kuran ve yönetenler böyle bir kural belirlemişler ve forumu kullanabilmek için bu kuralı kabul etme önşartı getirmişler. Hal böyleyken, onaylamadığınız ve değiştirme imkanınızın da bulunmadığı bu kuralın varlığına karşı gösterilecek tek anlamlı tepki, forum üyeliğinden ayrılmak ve bu kuralın geçerli olduğu mecrada bulunmamaktır. Ki zaten siz de bu yolu izlemişsiniz anladığım kadarıyla. Ancak tartışmanın hala "uyarıldı-uyarılmadı" ekseninde dönüyor olması, forum kuralları bu kadar açıkken, tartışmayı gereksiz bir şekilde uzatıyor kanımca.

20. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Diğer sorudan kaçıyorsunuz. Bana üslup sebebiyle ban verilmedi. Herkes bir "üslup sorunu" tutturmuş gidiyor bana göre böyle bir şey bile yok da, sizin örneğinizi size geri döndürdüm ve sordum.

Yanlış parktan ceza verilecekse, bunun yerine neden "hırsızlık" cezası verildi?

Bir kere referans gösterdiğiniz kurallara bir bakalım:
    • Forum huzurunu bozan ve foruma yakışmadığı düşünülen kişiler uyarısız şekilde uzaklaştırılabilir.
    - Foruma yakışmayan üyenin kriteri nedir? Baştan sona muallak ve keyfi bir ifade. Hadi bunu geçelim.
    • Bu kurallara uyulmaması dahilinde ihlali yapan üye, uyulmayan kural doğrultusunda uyarılabilir veya forumdan uzaklaştırılabilir.
    - Burada uyarılabilir denmiş. Yönetim uyarma yoluna gitmedi diyelim. O halde kural şöyle değişmelidir:
    • Bu kurallara uyulmaması dahilinde ihlali yapan üye, uyulmayan kural doğrultusunda, kendisi zan altında bırakılacak şekilde başka bir sebep uydurularak forumdan uzaklaştırılabilir.
    O zaman kuralı bu şekilde değiştirsinler, hiçbir itirazım olmayacak.