Westone 3 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi ve custom UM 56 kulaklık ucu

'Westone' forumunda nurix tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    Mrb Arkadaslar :coolsmiley:

Westone un ilk kişisel dinleyiciler için lanse ettiği westone 3 incelemesiyle beraberiz.Ümit ederim ki sizin açınızdan faydalı olur...ilk önce fotolar

Kutuda içeriğinde 3.5--6.35 mm jack dönüştürücü . Çeşit çeşit uçlar ve hoş bir taşıma çantasıyla geliyor.
    Yeni seri baştan aşağıya yenilenmiş .Westone radikal kararıyla aksesuarlar da dahil herşey değişmiş.

TASARIM
    Eski bir UM2 kullanıcısıyım tasarım olarak w3 , um2 den çok şık bir kulaklık siyah ve kırmızı w3 e ayrı bi karizma katmış.
    Sokata yürüken herkes sana bakıyo yani :eek:.w3 ,um2 den daha kalıplı bir yapısı var.Oval bir dizayna sahip olan yeni 3 serisi üçüncü driverın etkisiyle biraz tombullaşmış ama benim çok hoşuma gitti.Kulak kepçesini kaplıyor neredeyse..

Kablosu daha iyi UM2 den .W3 ün kablosu daha uzun ve daha ince.Kulakta yük binmiyo rahat rahat müziğe konsatre oluyorsunuz .Zaten ergonomik tasarım olarak westone öncü firmaların başında geliyor.
    Tasarım olarak Westone 3 ü eleştireceğim taraf nozzle u UM serisnde noozle lar uzundu .W3 de noozle ların boyu küçültülmüş.Özellikle spor yapan kişiler için bu sorun arz ediyor .Durmadan Adaptörler oynuyo ve orantılı ses alamıyorum hatta yürürken de . Bu yüzden kendime custom uç yaptırdım.Custom uç comply e göre çok rahat ve bana daha ucuza mal oldu.Normal um-56 çok pahalı yaklaşık kargo bedelleriyle birlikte 200 doları buluyo :c .Ayrıca bu ucu kullanmamda vesile olan @ A Dying Wish ve @soundchaser a tüşekkür ederim...

Benim için çok önemli bir fit problemi var W3 de ve kendime custom uç yaptırdım.Yorumu bu uca göre yapacam isteğe bağlı olarak diğer uçlar için yorum yapabilirim.Uçlara karşı çok hassas farklı tarzda ve ebatlarda çok farklı bir tepkime veriyo şaşırıyo insan mesela klipsch nin tip ile comply arasında uçurum var.Uygun adaptör kullanmazsanız um2 den çok daha kötü kulaklık olacaktır.

SES

Eski bir UM2 kullanısıyım.Um2 i satmamdaki en önemli etkenlerden biri çok agrasif , kirli ve müzikal bir havaya sahip olamamasıydı.İlk dinlediğimde (bir zamanlar yere göğe sığdırılamayan UM2) dudak bükmüştüm.Um2 kötü kulaklık değil ama verdiği parayı haketmeyen kulaklıktı.

Gelelim W3 e.Bünyesinde 1 Low , 1 Mid , 1 High Drivera sahip her frekans için driverları var.Triple driver bir kualklık değil.w3 3-way driver a göre dizayn edilmiş .Mesela E500 ün 1 tweeter 2 woofer drivera sahip

W3 ün sesi çok kolore olmamış.Um2 den ayıran en önemli özelliği bu Um2 zaten fun kulaklığı benim için.
    Ses ne mat ne de çok parlak ama hafif parlak çok güzel bir sunum yapıyor .Ses çok yumuşak hiç bir frekans kulağı tırmalamıyo uzun dinlemelere birebir bu kulaklık bu yönü çok hoşuma gitti.Ses full çıkıyo frekans bitene kadar devam.
    Balans çok iyi neredeyse (abartısız) mükemmele yakın ..Sesi kapalı olmasına rağmen bana doğal geldi..Um2 den daha az hassas hiss problemi yok..Dinamik bir sesi var ayaklarım,parmaklarım ritim tutuyo

Tizler düz , hızlı ,yumuşak ve ayrıntılı çok tatlı tizlere sahip w3 tertemiz maşallah.Um2 yi hallaç pamuğu gibi yere serer.Kafaüstü kulaklıklara nazaran birazcık rolled off gözlemnebiliyormuş.Özellikle custom uçda tizler sıcak gelmeye başladı.
    W3 ün custom uçla sibilance neredeyse yok .Uzun Comply uçda çok az ama diğer uçlarda maalesef SSSSSSİBİLANCE var.Vokaller tizlerin arkasında ve net .

Midler w3 de uzun , ince , ve tonu çok iyi doğallık var w3 de.Soundtrack ları severek dinliyorum.Damar midleri var.
    İnsanı alıp götürüyo.Beni şaşırtan en önemli yanı atak olması aniden midler hızlanıyor yavaşlıyor .Buda benim yüz ifademe olumlu yansıyor tabi

Baslar uzun , güçlü , hızlı , vurgulu , katı , sıkı , derin , kontrollü ve ayrıntılı bir İEM ye göre çok kaliteli baslara sahip. Bazen kulakllarımı tavında dövülmüş demire benzetiyorum.Tabi ki UM2 kadar vurmuyo ama um2 den her konuda daha kaliteli basları var.@ A Dying Wish in Altec Lansing İM616 yı dinlerken basları cılız geldi ama ayrıntısı iyiydi..
    Ama W3 bir bassheadi tatmin edmez...

Sahne bir İEM ye göre geniş ve UM2 den daha iyi Uç faktörü çok önemli kısa uçlarda sığ sahne alıyorunuz ama Uzun comply lerden ve custom da hoş yani...

Bu arada w3 Ultrasone editon 9 a çok benziyormuş hatta mini edition 9 diyen bile var.İlerde listeme Edition ı ekliyecem...

DAP Ve Ses Formatı

Player olarak iPod Touch 2G yi kullandım.Sesi çok geliştirmiş Apple .Ben 1G de dinledim ama bana çok sönük geldi.2G ile w3 ün sinerjileri çok iyi .Sony de denedim ama basa yatkın ses aldım.2G çok flat ve doğal geldi bana ı-RİVER H320 ile de denedim onda da ses biraz koyulaştı.Ayrıca 5.5 G iPod Video ile de dinledim 2G den daha sıcak ama tiz ayrıntı ve hızı , bas ayrıntı konusunda 2G nin eline su dökemez.

Kayıt olarak ALAC kullandım . Ses kayıpsızda bi baska ....mp3 performası da hoş ama lossles inki gibi olmuyo.

SONUÇ
    Westone sonunda başarmış ama noozle dan dolayı biraz kırgınım weston a :c.
    Balansı. doğallığı . sıcaklığı ve en önemlisi çok temizliliğiyle benim için çok iyi bir İEM oldu .W3 uzun zamanda kullanıcağımı umuyorum.
    :love:

2 kişi bunu beğendi.
  2. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,616
    eline sağlık. um56 ları nasıl yaptırdın? işlem süreci hakkında bilgi verir misin ve ne kadar zamanda elinde oldu?

Collapse Signature Expand Signature
  3. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Keşke metin olarak deaddy e yollasaydın neyse hallederiz sorun değil :)

Ellerine sağlık ayrıntılı olarak okuyamadım ama sorularım olucak :)

4. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    um-56 lar sağolsun A Dying Wish arkadasım yardım etti.Toplam 50 ytl ye mal oldu ve kulaklık kalıbımda elimde .2 günde yaptılar.um-56 nın aynısı resmen.İşitme cihazı yapan bir firmaya gittik orada kalibı aldılar.Çok farklı diğer uçlardan saysam bitmez.... sahne ayrıntı yani mikrofon etkisi çok belirgin ses daha da doğallaştı.Ben basta alaşamadım hatta nefret ettim taki A Dying Wish den ayrılana dek bi kere daha takıyım dedim ve tabiri caizse cuk diye oturdu ses çok değişti.Daha hızlandı dinamik kazandı ayrıca daha da sıcak oldu.Sanki ses yaşıyo ..Şiddetle tavsiye ederim..

5. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Şu kulaklığı bir de er4p ile kıyaslasak nasıl olur :coolsmiley:

6. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    valdez
    senin im616 ( A Dying Wish ) e verdiğin kulaklık onla test ettim ama kısa sürede . w3 çok öne çıkıyo her konuda .w3 ondan daha büyük bir sesi vardı baslar w3 de davulu vurursun ya o biçim atak kulaklık oldu custom uçla çok değişti .IM616 çok dijital geldi w3 den sonra .ER4p sadece yorum okudum tizler ety er4p den daha kaliteliymiş ama ety ayrıntıda daha iyiymiş elimdeki custom uçla tizlerin ayrıntısı ve hızı arttı.bilemem yani..Ayrıntı için ety birazcık önde

7. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Kulaklıkta asıl önemli olan sesi olduğu gibi vermesidir, değiştirmeden. Tabi zevkler farklı olabilir, ama gerçeğe en yakınsesi veren kulaklık önemli benim için.
    Bir de kıyaslamaları eşit şartlarda yapmak lazım. Uçlar aynı tip olması gerekiyor tabii bunun için ve belli bir süre alışana kadar dinlemek tabi ki (kulak burn-ini için)

8. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8

w3 ün sesi bana çok doğal geldi .Bilemem orasını her insan farklı yorumlar.her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdir..

9. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,616
    çok teşekkür ederim, yarın düşüyorum yollara o zaman:)

10. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    @compicat

A Dying Wish de yaptırmıştı ama o pek memnun olmamış .Zaten benim kulak kalıbımla onun ki çok farklı onun kulağın içi dümdüz birşey.Yani yüzde 100 beğenirmisin bilmiyorum risk var birazcık.Eğer düşünüorsan lkulağa baskı yapmıyan yumuşak bir silikon la yapsınlar tavsiyem um-56 nın fotosunu da götürmeyi ihmal etme...

11. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,616
    aldığım gazla sabahın köründe gittim işitme cihazları satan bir yere:) oturduk konuştuk tartıştık, ben um56 dan biraz daha farklı yaptırmaya karar verdim, comply standart uçların uzunluğuna yakın olucak, um56 dan haliyle biraz daha uzun olucak, bakalım yarın göreceğim nasıl olacak. zaten kapısını çaldığım 3. yerde benim yaşlarımda çok ilgili biri çıktı, ben bununla uğraşırım, beceremezsem de para almam diyerek ilgilendi. ilk uğradığım yerlerde, dünya kadar işimiz var bir de onunla mı uğraşacağız havasında kibarca kovdular :p

2 kişi bunu beğendi.
  12. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    um-56 dan niye farklı yaptırıyorsun ki ?

13. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    108
    50 ytl ye cutom tip gayet iyi. Zaten 5 li paket foam'ı o fiyata satıyorlar. Yapısı yumaşak mı oluyor yoksa sert mi? Sert olursa tam oturmaz, düşer gibi geliyor bana. Bir de custom uç'un ses karakterine etiklerini biraz daha açabilirsen, yani comply ye göre artısı, eksisi çok güzel olur.Tanıdık var işitme cihazları satıyor, ona bir sorayım ben de. Eline sağlık inceleme için.
    @Valdez er4p ile ne demek istediğini anladım ben. Phonak incelemesini bekle derim. :wink

14. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    ben yumuşak yaptırdım gayet çok rahat oturuyo.Tabiri caizse kene gibi yapıştı.Tam kulak kanalının içine giriyo.Custom uç da mikrofon etkisi arttığı için herşey belli oluyo.w3 de bazı parçalarda ayrıntı arttığı için arkadaki sesler biraz daha hissedilir oldu.Çok hassas bir İEM olsa öldürürdü beni....

Comply ler sesi bana kapalı geldi.Silikon custom çok daha açık bir sesi var.Comply de ayrıntı az .custom da fazla
    Comply de tizlerde çok az sibilance var customda neredeyse hiç yok . Vokaller w3 de tizlerin gerisinden geliyodu comply de bazen duyamıyordum bunda herşey net.comply de baslar biraz boost.bunda sert ama w3 ün yumuşak sesi kulağımı zorlamadı.Sahne uzun comply e göre çok az geniş.Ses daha dinamik silikonda en önemlisi ise midler comply de midler geriden geliyo .silikon custom da balansı çok iyi yapıyor.Sesin tonu zengin gayet hoş.

2 kişi bunu beğendi.
  15. EXcomZkko

EXcomZkko
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Hayırlı olsun, güle güle kullan W3'ü..
    Custom uç hakkında @compicat arkadaşın da yorumlarını bekliyorum yaptırabildiyse..

16. tewwen31

tewwen31
    Expand Collapse
    Guest

um 56 ların biraz daha ayrıntılı fotolarını görebilirmiyiz

17. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
  18. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    108
    Ses kanalının ölçüsünü kendileri mi belirledi yoksa Westone um56 nın ölçülerine göre mi yaptırdınız?

19. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    Zamanında A Dying Wish yaptırdığı için firmaya um1 ini götürmüştü bende onun silikon ucu w3 le denedim ve aynıydı.Kulaklığı zamanında o bırakmış.Zaten w3 ile um1 in ses çıkışı aynı.ama phonak ın bilemem .Silikon yaptırıken firmaya götürmenizi tavsiye ederim.Ayrıca um-56 ın da resimlerini de götürdüm.A Dying Wish in ki sert silikon ve kulak çıkışları keskin yani kulağa acıtıyomuş onunki.
    Bence çok önemli birşey konfor.

2 kişi bunu beğendi.
  20. tewwen31

tewwen31
    Expand Collapse
    Guest

fotoğraflar için saol :eek:k :eek:k