Westone 3 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi ve custom UM 56 kulaklık ucu

'Westone' forumunda nurix tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    86
    Ben de birkaç gündür Tahsin (tsn141) sayesinde Westone 3 kullanıyorum. Bir pfe sahibi olarak deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Yalıtımı ve konforu pfe ile kıyaslanmayacak kadar iyi. Uzun süredir (shure e2c'den beri) kulak boşluğuna tam oturan bir iemin konforunu çok özlemişim :) Biraz da benim şansıma mı demeli bilmiyorum ama inanılmaz oturdu ve gerçekten iyi tasarlanmış bir iem.

Hassaslığı konusunda ne söylesem az. Mkiii amfime taktım ve hiçbir kulaklıkta duymadığım cızırtılar duydum :)

Ses kalitesi konusunda beğendiklerimi maddeler halinde yazayım:
    - Düşük frekans aralığı tepkileri armatür sürücülü yapısına göre gayet sıcak ve vurgular mükemmel. Yanlızca mid-baslar için söylemiyorum, tüm bas sesler kontrollü ve çok güçlü. Pfe'nin basları çok cılız kaldı tahmin edersiniz :)
    -Ses karakteri daha sıcak. Bu yüzden hertürlü müzik türünde gayet başarılı ve dinlenebilir.
    -Sahnesi pfe'den daha geniş. Enstrümanlar arasında daha fazla boşluk hissediliyor.
    -Midleri pfe'ye göre biraz daha karanlık ama gayet hızlı.
    -Vokaller gayet hacimli, armatürlü sürücülerden beklenmeyecek kadar güzel.
    -Tekrar etmek gibi olacak ama yine söyleyeyim, pfe kimi özelliklerinden ötürü herkesin beğenebileceği bir bir kulaklık değil. Westone 3 ise ne dinlenirse dinlensin tatmin ediyor. Ama özellikle hassasiyeti için W3x tercih edilebilir.

Beğenmediğim yönleri:
    -Farklı uçlara göre verdiği ses değişiyor. Silikon uçlarla fazlasıyla sibilance duyulurken uzun sünger uçlarla çok daha kontrollü.
    -Daha önce de bahsettim oldukça hassas bir kulaklık dip sesler,cızırtılar kulağa inanılmaz çarpıyor.
    -Ben (kişisel olarak elbette) yüksek frekans başaramını beğenmedim. Beyerdynamic dt880 600 ohm'u gün geçtikçe daha çok beğenen bir dinleyici olarak, pfe ile kıyaslarsam biraz kapalı geldi. Mid karakteri de pfe'nin daha berrak bu da kişisel olarak daha çok hoşuma gidiyor.

Özetle üst düzey bir iem W3, yapması gereken herşeyi yapıyor, sahnesini, baslarını, sıcaklığını ve elbette konforunu çok beğendim. Çoğu müzik türü için çok iyi bir seçim. Ben kişisel tercihlerim ve daha berrak ve bence rafine tiz-mid tiz frekans aralığı için klasik müzikte pfe'yi daha çok beğendim.

Diğer taraftan pfe'nin geriye düştüğü elbette çok nokta var. Mesela gitar sesleri daha yapay, vurgular daha az v.s.. Ama daha analitik bir kulaklık. er4p ve w3 arasında denebilir. Genelleme yaparsam pfe'den çoğu müzik türü için daha iyi geldi. (tabi uzun foam uçlarla) Ama berrak sesi tercih edenler için o fiyat aralığı için pfe ye nekadar övgü gelse azdır.

Bu arada buraya ekleyeyim, pfe'yi shure'un olive uçlarıyla denedim. Orjinal silikon uçlarını kaybettiğim için karşılaştıramıyorum ama çok çok memnun kaldım. Özellikle tiz seslerin biraz daha berraklaştı ve sünger uçlara göre havalı karakteri geri geldi. Ben Hasan'dan aldığım olive uçlara el koydum ;D

Eğer benim gibi pfe'nin berrak karakterini seviyorsanız eşi dostu bir yoklayın belki elinde fazladan vardır ;D

2 kişi bunu beğendi.
  2. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    ben de w3 ile ilgili şunu söyliyim :
    *basslar çok ama kimi zaman kontrolü kaybedebiliyor.(pfe ye göre)(bana öyle geldi en azından)
    *tizler çok berrak çıkmayabiliyor-nasıl anlatsam çok yüksek frekansları fazla çıkaramıyorve customlar ile detaylar törpüleniyor gibi.
    *midler pfe ye göre önde ve güzeldi.
    genel olarak w3 beğenilmeyecek bir şey değil kağıt üzerinde.
    fakat artık bass bıktırdı gibi geldi ve pfe aldım türkiye distrübütöründen*.Tanık'a ve incelemeyi yapan Kemal abi ye teşekkürler :)
    *umarım doğru yazmışımdır :embarassed:

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

PFE nin Türkiye distrübütörü kim?

4. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    ben de buradan duymuştum Türkiyeden alınabileceğini sonra Phonakın tr sitesindeki adrese sordum bana cevap geldi oaradan alışverşi yaptım.
    iletişim için burayı kullandım:
    Phonak Duyu Sistemleri
    Cumhuriyet Caddesi No 54 /14 Harbiye ISTANBUL
    Tel :+90 212 232 67 22 / 115
    Fax :+90 212 232 67 23
    Mobile: +90 549 734 37 84
    ugur.tur@phonak.com
    www.phonak.com

2 kişi bunu beğendi.
  5. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

teşekkürler...

6. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    Westone 3 hakkında bende düşüncelerimi yazmak istedim.
    Bana göre artıları:
    1-transparanlık konusundaki performansı
    2-özellikle kayıpsızlardaki detay performansı
    3-sesin bir iem e göre oldukça hacimli ve dolgun olması
    4-1ve 2. maddelerede dayalı olarak oldukça hızlı olması
    5-fit konusunda bana göre çok problemsiz oluşu
    6-hemen her tür müzikle performans gösterebilmesi

Bana göre eksileri:
    1-kaynak ve kayda da bağlı olarak,vokallerde sibilance a uğraması
    2-uç konusunda çok hassas oluşu.
    3-midbass vurgulu biraz ama ben o halini seviyordum
    4-ses sanki biraz gereğinden daha parlak ve zaman zaman tizler fazla keskin oluyor özellikle rock müzikte (kulak tırmalayıcı) uzun dinletiler için yorucu olabilir

Tasarımla,fiyatla alakalı kusurları bir yere kadar kabul edilebilir.hatta sesin parlak oluşu ve midbass vurgusuda benim için hiç problem değil ama,böyle bir üründe vokallerin sibilance a uğramasını hiç ama hiç kabullenemedim.beni bu iemden uzaklaştıran bana göre en büyük problem budur. :knuppel2:

2 kişi bunu beğendi.
  7. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Şu W3 gerçekten çok ilgimi çekmeye başladı.Yani 'Kaynak ve kayda bağlı oluş.' kavramı nedense beni çok cezbetti.Öyle birşey ki;sanki kulaklık 'Siz bana en iyisini verin,ben de size en mükemmelini sunayım.' diyor.Bu da kulaklığı ayrı bir mertebeye taşıyor benim gözümde.Bu kulaklığı yaklaşık 15dk kadar denemiştim.Denediğimde öyle inanılmaz bir kulaklıkmış gibi gelmemişti ama kullandığım ucun silikon değil de,sünger olması,kaydımın kayıpsız olmaması ve sıradan bir kaynakla denemem etkili olmuş olabilir.(Burada sıradan bir kaynak derken en nihayetinde bir MP3 Player'dan bahsediyorum.Bana kalırsa hiçbir MP3 Player üst düzey bir IEM'in ya da başarılı bir kafa üstü kulaklığın hakkını tam anlamıyla veremez.Bu tarz kulaklıklardan tam anlamıyla verim alabilmek için başarılı bir DAC bana kalırsa şart.)

Herneyse;W3 özel bir kulaklık,bu belli.Yine de 2 soru sormadan geçemeyeceğim. :)

1.W3 şu an piyasanın en iyi Universal IEM'i kabul edilen Earsonics SM3'e göre nerede?Aralarında SM3 lehine kayda değer bir gelişme söz konusu mu,yoksa az bir fark mı var?

2.W3'ü Benchmark DAC1 USB gibi bir kaynakla ve CD(Hatta mümkün olursa DVD) kalitesinde müziklerle deneseydik SM3'ü geride bırakabilecek bir performansa sahip olabilir miydi?

Alacağım cevapları az da olsa tahmin edebiliyorum ama yine de sormak istedim.Cevaplayanlara tekrar tekrar teşekkürler. :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    86
    Sorularınıza cevap verecek bilgim yok ama sünger uçlar bence w3 için en iyi sesi veren uçlar. diğer uçlarda tizlerde bir tahamülsüzlük (acılaşma) ve sibilance vardı. yani silikon uçlarla biraz daha hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz :)

dinlemek istediğiniz müzik türüne göre keyifle müzik dinleyebilirsiniz ama w3'ü beğenmeme rağmen mesela pfe bence klasik müzik için daha iyi bir seçim.

Bence w3 yerine w3x'i göz önünde bulundurmak çok daha iyi olur.

2 kişi bunu beğendi.
  9. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Doğrudur Hocam.Ben W3 için yapılan yorumlar daha çok silikon uçlarla yapılıyor diye öyle demiştim.Bu arada;PFE'nin belirli konularda W3'e üstünlük sağlaması da gayet hoşmuş;yani f/p konusunda ki başarısını fazlasıyla gösteriyor burada da PFE.Birde;W3X diye bahsettiğiniz UM3X olsa gerek.Onun da oldukça başarılı olduğunu duydum. :)

Ayrıca;gerek yorumlardan,gerekse denemelerimden IEM'lerin belirli bir seviyeden sonrasını veremeyeceğini anlıyorum artık.Yani;'IEM'ler kalitesiz.' demiyorum,sadece 'Sınırları var.' diyorum.İşte bu noktadan sonra kafa üstü dünyasına geçiş yapmak gerekiyor.Gerçek anlamda ayrıntı,sahne ve gerçekçilik için. :)

Son olarak;sorularımın cevaplanması çok mühim değil.Sonuçta;SM3 daha oldukça yeni bir IEM ve bazı şeylerin açıklanması için zaman gerek. :)

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Bence W3 için en iyi uç, Shure'un sarı süngerleri veya medium olan Comply. Diğer P series ve Large olan çok kesiyor ayrıntıyı bana göre.

SM3 gerçekten iyi bir kulaklık, W3ün onu geçeceğini sanmam herhangi bir konuda. W3ün de bazı konular haricinde abartıldığını unutmayın.

2 kişi bunu beğendi.
  11. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Sağ olun Hasan Hocam.SM3 hakikaten 'En iyi Universal IEM' sıfatını hak ediyor demek ki. :eek:k

12. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    bugün birkaç dakika daha pfe denemesinden sonra w3 şu an kulağımda olsada (tahsin sağolsun) pfe daha iyi bir kulaklık bana göre w3 ten.pfe müzik dinlettiriyor w3 çok yorucu ,midler ne kadar iyi olsada ses doğal formundan uzak ve sivri sivri geliyor.birazda esw 9 la kıyasladım,w3 yalnızca ayrıntıda da öne çıkıyor,onun dışında esw9 w3 ten çok daha iyi her konuda.ve w3 ne olursa olsun ben bir iem'im diye bas bas bağırıyor :p

konuda kendi görüşlerime eklemem olsun.

2 kişi bunu beğendi.
  13. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
  14. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    Merhaba,

W3 için ibasso dx50 mi daha iyi gider yoksa fiio x3 mü?

15. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,327
    X3 ile ilişkisi güzel fakat sankim biraz fazla sibilans oluyor, birazda sesi karanlık, koyu koyu. Ama dinleyeciğini müzik türüne göre farkedebilir. Dx50 ile denemedim...