Westone 4 Kulakiçi Kulaklık İzlenimlerim ve Earsonics SM3 karşılaştırması

'Westone' forumunda MuttFTS tarafından 26 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Bu karşılaştırmayı birçok kişinin çok merak ettiğinin farkındayım, o yüzden ağdalı cümleler ve hikaye kısmını atlayacağım.

Westone 4, klasik Westone kalabalık Westone içeriği ile geliyor. Güzel. Malzeme kalitesi Westone'un kullanıcı serisi olan 1, 2 ve 3 modelleri ile aynı. Şekil olarak biraz daha tombullar. (Sanırım 4 sürücülü oldukları biliniyordur) Nozzle'ı W3'ten uzun ve W2 gibi. W3'te bazen oluşabilen oturma problemleri bu modelde yok.

Ses konusu;

Westone 4 dengeli bir sesi benimsemiş. Herşeyden yeterince var diyebilirim. Bası az ve dengeli, veya tizi az ve dengeli değil. Birçok insan için herşeyden yeterince olduğundan eminim. Gene de uzun uçlarla baslı bir kulaklığa dönüşürken, normal uçlarla dengeli ses veriyor. Parlak sevenlerin yapabileceği birşey yok.

Ayrıntı olarak herkesin beklediği üzere gayet detaylı. Sahnesi geniş sayılır ve vokal sunumu önde.

Bas kalitesi olarak ben bu kulaklıktan daha iyi birşeyler bekliyordum. Çift bas armatürü baslara hız ve kalite katsa da halen armatürlü olduğu çok belirgin.

Midler gayet iyi ve detaylı. Sunumunun önde olmasının da etkisi ile detayları güzel hissettiriyor. Mid kısmını başarılı buldum.

Tizler nispeten gerçekçi. Ben biraz daha parlak bir tiz sunumunu daha doğru buluyorum.

Bu arada bu eleştirilerim 450$lık bir IEM ve Westone'un en üst universal modeli olduğu içindir, onu da belirtmek isterim.

Kısa ve öz bir izlenim oldu buraya kadar. Ama akılda kalan sorulara şu şekilde cevap verebilirim, Earsonics SM3 haricinde herhangi bir IEM'den geçtiğinizde kesinlikle yükseltme yapmış olursunuz. (W3, SE530, IE8 vs. dahil) (Fakat aradaki fiyat farkına değip değmeyeceği her zamanki gibi gene sizin kararınız, malum bu sektöre fiyat/fayda oranı gittikçe düşer)

Şimdi izlenimin karşılaştırma kısmına gelirsek;

Westone 3'ün üzerine ne katmış?
    Westone severlere müjde! W3'teki birçok kişinin nefret ettiği midbass ve sibilance problemi Westone 4 modelinde yok. Genel anlamda ayrıntı olarak çok farketmese de iyileştirmeler var. Sahne olarak daha iyi denilebilir net olarak. Şekil olarak yukarıda dediğim gibi nozzle biraz daha uzun ve gövde daha şişman.

Yeni kral Westone 4 mü?
    Herkesin aklındaki soru. Bu kişiden kişiye biraz değişebilir aslında. Ben kendi görüşlerimi yazacağım.

Öncelikle şunu belirteyim, SM3 filtreli haldeyken çok üstün bir kulaklık değil. Gene en iyi universal IEM denilebilir ama çok uzak değil diğerlerine. Fakat filtreleri çıkarıldığı zaman bence diğer IEMlerle arasında uçurum oluşuyor. Özellikle detay ve sahne konusunda.

Ses rengi olarak farklarına öncelikle değineyim. Westone 4 ses rengi olarak SM3'ün filtreli hali ile filtresiz halinin ortasında bir yerde.

Filtreli SM3 ile karşılaştırırsak, sahne konusunda SM3 gene iyi olurken, bence ayrıntı ve ses rengi konusunda Westone 4 daha iyi diyebilirim. Filtreli bir SM3e karşı Westone 4 benim seçimim olurdu.

Fakat;

Filtresiz SM3 ile karşılaştıracak olursam; Westone 4, SM3'teki ayrıntı, sahne, detay ve ses renginin yanına bile yaklaşamaz. Westone 4 dinlerken halen kulaklık dinlediğimin farkındayken, SM3te bu sunum çok daha dışarıdan, kulaklıksız bir müzik dinliyormuş gibi bir hisle oluyor. Filtresiz bir şekilde SM3 benim halen Westone 4'e göre tercihim olur.

Ama W4 veya SM3 kullanırken, diğerine geçmenin anlamı yok. Eğer alt seviyeden geliyorsanız da, tercihiniz ne yönde olursa olsun memnun olmama gibi bir ihtimaliniz yok...

Durumlar bu şekilde.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Kabatay

Kabatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Eline sağlık Hasan :)

3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    İzlenim için saol Hasan.
    bence de westone sürücü seçiminde yanlış yönde bir adım atmış.Yine şahsi kanaatim olarak belirtmek isterim ki westone tek bass çift tiz ve mid sürücüsü kullanarak esas adımı atabilir.Ben W5 veya um5 ten bu hamleyi bekliyorum(eğer çıkarsa ).Şu an da piyasayı sarsacak şey ancak bu......

4. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Eline sağlık Hasan, çoğu kişinin okuduklarına göre aklında şekillendirdiği w4'ü yazıya dökmüşsün resmen :)

Sürücü sayısıyla ses kalitesinin doğru orantılı olarak artmadığını görmüş oluyoruz yine bu modelde demek ki. W4, w3'ün hatalarının giderilmiş versiyonu gibi bir şey. Çok iddialı model olmamış. Ses teknolojileri yavaş geliştiği için yeni çıkan model liderliği eline alamıyor kolay kolay. Ben de w4 ya da sm3 sahibi birinin diğerine geçmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Bu arada Sleek Audio SA7 çıkacak yakında. 400 $ fiyat çekmişler ona da. Fiyatına bakılırsa sm3'e rakip olabilir mi diye düşünüyor insan. Tek sürücülü SA6da bile yaptıkları ortadayken neden olmasın diyorum :cheesy:

5. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    Eline sağlık Hasan.

6. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    554
    Oo neler gelmiş.Bakalım w4 filtre-nozzle-uç vs modlarıyla sm3'ü geçmeye çalışacak mı :b
    Eline sağlık :)

7. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Çok güzel ve net anlaşılır bir inceleme olmuş Hasan..
    Eline sağlık..

8. balanced

balanced
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    öncelikle inceleme için teşekkürler.. :eek:k

W3, SE530, IE8 ayrıca TripleFi dinleyen biri olarak TripleFi'yi genel ses özellikleri bakımından dörtlü içinde daha iyi bulduğumu söyleyebilirim.. Acaba TripleFi den sonra nasıl bir zıplama olur SM3 veya W4 açısından..

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    @balanced;

Her zaman söylediğim gibi cevap vereyim. Eğer değişiklik arıyor ve Triple.fi'den sıkıldıysanız değiştirmeyin desem de değiştireceksiniz zaten. :)

Ama yükseltme amacı ile değiştirmeyi düşünüyorsanız, bence elinizdekini bozulana kadar kullanın :eek:k

10. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Bence Westone isminin değerini koruması açısından W4'ün bundan çok daha iyi yorumlar alması gerekiyordu. W3 bir şekilde SM3'ün gölgesinde kaldıktan hemen sonra çıkan yeni bir modelden doğal olarak (özellikle Westone gibi bir markaysa) birçok alanda en iyi olması beklenir. Bundan sonra çıkacak bir Westone modeline daha az hevesle bakılacak muhtemelen.

11. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    Ben bu yoruma katılamıyorum.(Zaman zaman geçmişi kolaçan ederim ve tüm mesajları okumaya çalışırım.Yorum çeşitliliği olsun istedim.Hortlatmam bundan)
    W4 değerini herşeyi yeteri kadar yapabilmesine ve üstün dengesine borçlu.Baslar yeterlilikle yetersizlik sınırındayken 1 bas sürücüyü çıkarmak bu kulaklık için felaket olurdu.Ayrıca 2 tiz sürücü üst frekansı baya parlatırdı.Ve muhtemelen oldukça yapaylaştırırdı.

Yapılması gereken bas derinliğini artırıp daha doğal olmasını sağlamak.Diğer frekanslar zaten bu kulaklığın karakterinin parçaları bana göre.

12. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Her şeyi yeteri kadar yapması konusunda haklısın bence de, ama 2 driverı tiz için kullanmak tiz miktarını arttırmaz. Yükü 2ye böler gibi düşün. Miktar artması için farklı driver kullanmak ya da devre elemanlarında değişikliğe gitmek gerekir. 2 bas driverı kullanmanın avantajı daha hızlı ritmik baslar alabilmektir misal.
    Ama dediğim gibi W4'ün sesi bana göre olduğu gibi kalmalı :D

13. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    Burada benim dediğime alıntı yapılmış haberim olmamış.Ancak hala söylediğimin arkasaındayım.
    1)Kullanılan bass driverlerı knowles'ın DTEC modeli,tekli bass sürücüsü ise knowlesın CI serisinden.Burada bilinmesi gerekir ki DTEC müktar olarak CI nın gerisinde ikili olmasına rağmen.Sadece daha üst frekanstan kesebilmesine imkantanıyacak şekilde yüksek frekansa çıkıyor.Avantajı mid-tiz sürücüsüne daha az yük düşüyor.
    2)kullanıla mid-tiz driverı ise TWFK bu zaten hem boyutundan hem gücünden anlaşılabildeceği gibi yeterince güçlü değil.Üst fraknstan da kesilse yük hala fazla.

Ben olsam gene dediğim gibi 2 şer mid-tiz bir bas kullanırım ancak bu kombinasyonu çıkardğımda üzerine yeni modeli çıkarmam zor olur :naughty

14. Carlito

Carlito
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    138
    Şu westone 4r ü çok merak ediyorum elimde sm3 v2 var bir an önce elden çıkarıp bir adet edinmeliyim
    denemek iyidir.

15. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,250
    1 mesajınız kaldı satarsınız merak etmeyin :evl

16. Carlito

Carlito
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    138
    sabırla takip ediyorsunuz forumu bu yüzden seviyorum
    hemen ilan açmalı

17. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Maşallah hızınıza da yetişilmiyor :evl

18. Carlito

Carlito
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    138
    kulaklık işi beni bu hale getirdi bir türlü tatmin olamıyorum ve hız kesmiyorum :cheesy:

19. Carlito

Carlito
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    138
    sn; UmutecH
    hemen sopayı gösterdi :knuppel2:

20. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,250
    Kusura bakmayın ama burası kurallarla yönetilen bir forum, şimdi yukarıdaki mesajlara bakın birde sizin iletinizden sonraki mesajlara.