Westone ES5 Custom Kulakiçi Monitör Kulaklık İzlenimleri

'Westone' forumunda tsn141 tarafından 27 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    İyi günler!
    Forumdaki ilk incemem(izlenimim) olan westone es5 incelemesiyle karşınızdayım.
    Normalde yapmayı planlamıyordum fakat foruma hareklilik gelmesi açısından yapmayı düşündüm.Hatam olursa affola.
    Forumu bir kaç yıldır takip ediyorum.Ben forumu genelin aksine iem yönünde takip ediyorum ve elimden kafaüstü ekipman geçmedi.
    Tüm kafa üstü tecrübem buluşmalarda dinlediğim kadarıdır,bunu özellikle belirtemk isterim.

Öncelikle iem maceram ve geçmişimden bahsetmek istiyorum:
    Elimde kendi karanlık çağlarımda ksc75,mx200 ve cx200 II elimden geçen kulalıklar oldular.
    Bu zamanlarda kulaklığın vermesi gereken en önemli şeyin bass olduğu zamnlardı.
    Daha sonra DH deki bir westone um1 incelemesini görüp
    açılamam gerekn ufku düşündüm ve artık bu işe atıldım.Bu zamanlara orta çağ denebilir artık sadece bass değil başka şeylerde önemliydi.Yine de bass yerini koruyordu.Bu süreçte UE superfi3 ve hemen arkasından UE superfi5 pro modellerini edindim.
    Superfi3 bir çok konuda eksikti özellikle hala orta çağdayken bassları yetersiz geliyordu,akabinde superfi5 pro geldi.O da beni hatırı sayılır bir süre 'kesti'.Tabi bu sürede bazı iem tecrübelerim olmuştu.Sennheiser IE7 dinledim gayet yeterli gelmişti.
    O sıralar bir büyükbaş iem alasım vardı ve fırsattan istifade W3 edindim.w3 bir çok konuda yeterliydi üstüne bir şey almak gereksizdi.
    Fakat w3 te meydana gelen cızırdama sebebiyle garantiye gitti.Onun yokluğunda yerini ie8 doldurmuştu.IE8 in de bazı sorunları vardı.
    Öncelikle o zamanlar tam olarak teşhis edemesemde IE8 in sorunu bassların fazla uzaması ve buna ilavetten midlerin
    geride olması sonucu sanki detay ekisk veya müziği tam dinlenmiyormuş gibi geliyordu.Yine o sırada w3 ü tekrar dinlemem sonucu tekarar w3 almaya karar verdim.artık şuna kanaat getirmiştim ben armatür basının adamıydım.W3 aldıktan sonra w3 ü custom uçla kullandım.Bu süreç içinde w3 te de bulunan bir sorunu teşhis etmiştim:w3 aslınd boğuk bir iem di ve bu birtürlü aşılmıyordu sanki alt midlerin olduğu yer boasted idi.Bu arayış içinde kendi yaptığım iem i yaz tatilinde geliştirmeye başladım ve o bana gösterdi ki 'çok bass' değil 'iyi bastı' evet yeni çağı bu parola başlattı.
    Bu doğrultuda pfe ye geçiş yaptım işte yakın çağ başladı.Pfe dinlerken basın eksikliği hissediliyordu,olsun!.Ama genel kanının aksine pfe'aydınlık' bir kulaklıktı fakat 'ayrıntılı' değildi sadece aydınlık oluşu maharetini daha ön plana çıkarıyordu.Bu ayrıntı açlığı ile bir IE8 devri daha başladı.Son demlerde artık hem mikro detayda iyi hem armatür baslı ve popüler olmayan bir şey arayışına girdim.-popülerlik ile ilgili olarak:ben genellikle popüler şeylere soğuk bakarım, huy yani-

Neyse devam edelim,ck10 bu iş için uygundu.
    Ck10 alındı kullanılıyordu,üstüne yine ortofonu deneme şansım oldu fena değildi alınsa alınabilirdi.Fakat burada çağı atlatan şey yine önceki kendi home made iem operasyonu oldu:yeni modelimde yaptığım konfigürasyon o zamana kadar duymadığım bir ayrıntı veriyordu
    ve böyle bir hız yine görülmemişti.Yeni çağdaki iem bunun yaptığını yapmalıydı.Üzücü bir şekilde kendi home made iem'im deneysel çalışmalarda filtrelerini bozmamla sonuçlandı.

Bu ise custom devrini başlattı ilk olarak sürücleri kullanıp UM ye custom yaptırma fikri vardı.
    Malesef benim posta iki ay bekleyince benim tezcanlı beynim(kalbim) bu işten caydı.
    Yeni ekonomik gelişmeler ES5 in müjdesini veriyordu bu düşünce kafamda daha fazla yer etmeye başladı.
    ES5 için zemin çalışmalarına başladım.Es5 i seçmemde üç unsur vardı:
    1) fiyat olarak daha avantajlı
    2) popülerlik mevzusu
    3)driver konfigürasyonu daha makul,mantıklı.
    Driver konfigüresyonu olarak benim bildiğim bass driverları zaten yeterince güçlü ve büyük oluyorlar sıkıntı mid-high sürcüleri idi.
    bu çok mantıklıydı.
    Ve es5 alındı.

İkinci bölüm:
    es5 in tedariki:
    Es5 için düğmeye basıldıktan sonra ilk yapılan iş westone dan siphariş vermekti.O da ne! westone siteden sipariş almıyordu.
    Ben de çözüm olarak westonun dediği gibi bir dealer bulup onunla anlaşma yoluna gittim.westone nun sitesinden bulduğum ve
    amerikadan gönderin sitesindeki adrese yakın dealer ları buldum mail ile iletişime geçtim.
    Gönderdiğim bir kaç mailden sadece bir tanesi yanıt verdi.Onunla anlaştım.Parayı paypaldan ödedim gümrük konusundaki tüm kurallara uydurulmuş bir şekilde ayarlandı tam gönderilecekken istediğim resimlerde bir baktım renk yanlıştı.Bu benim için sorun değildi
    ama dealer bir kere mahcub olmuştu ve bana direkt olarak kendi gönderme jestinde bulundu.
    Posta sevindirici bir şekilde 1 hafta da geldi expres maille.
    ilk taktığımda fitte bir sorun vardı ve o günden kendini belli etti.
    Acaba katlanılabilinir miydi?Derken geçen iki haftanın sonunda gönderme kararını verdim.Bu arada westonenun kendi sitesinde fit in ne kadarı yeterli diye bir başlık yok.Ve bu husuta sensaphonics in sitesindeki ses testi dışında hiç bir kaynak yok.Herkes kafasına göre yani.(sakız testi dışında.).Refite gitti ve sorunsuz fakat planlanmamış şekilde geldi.Not olarak söyliyim westone iyi bir müsteri hizmetlerine sahip,iyi bir shipping departmanına da sahip fakat iyi bir müşteri hizmetleri shiping departmanı kordinasyonu yok bilginize.

Es5 in yapım kalitesi ve malzeme kutu vs vs.
    es5 ilk geldiğinde 950 dolarlık bir şey değilde sanki çin malı gibiydi.Bir çok yerde kabarcıklar vardı ,sağ taraf ile sol taraf farklı
    delinmişti inanılır gibi değildi.Neyse ki ikinci gelişte çok güzeldi ,Hasanın UM si kadar var ki UM en iyi işçiliklerden birine sahip.Ayrıca oturma sorunu da kalkmıştı.Kablosu malum sarmal değiştirlebilinir.
    Kutu içeriğine gelince:Evet herkesin de kabul ettiği gibi çok iyi işte bu 950 dolarlık!;Hoş bir pelican case içi döşenmiş.Nem tutucu bir madde var mikrodalgada tazeleyebiliyosun.Temizlik çubuğu,oto ease var .
    Oto-ease nedir derseniz;bir kayganlaştırıcı kulaklığa sürüp kullanılıyor. daha rahat giriyor,denedim verim aldım.Herzaman kullanılmaz ama.İlk zamanlar çok faydası oluyormuş.Eksik de var; mesela küçük cep çantası yok,dönüştürücü adaptör yok.tabi jh nin ue nin yaptıklarını düşünce elleri bolmuş.:)

Ve son bölüm es5 in seslenişi;
    es5 neye benziyor diyenlere baştan söyleyeyim:shure se530 a benzettim ama tam değil.
    Farklar var.Baslar aynı olmakla birlikte midler onun kadar önde değil ve tizler biraz daha fazla ve ironik bir şekilde pfe kadar
    enerjik diyebilirim.(ie8 ve pfe duyduğum en enerjik -extended tizlere sahipti.)
    Daha da açmak gerekirse;
    es5 kalburüstü bir kafa üstünün basslarına sahip kalite olarak.Bir dinamiğin ulaşması zor olan hızlı atik basslar var.Bu bassları bir iem ile kıyaslamak pek mümkün değil.HD650 kadar dolgun extended fakat o kadar yavaş değil.Yani onun daha hızlısı bir kuple daha az uzatılı .HD650 deprem gibi ise ES5 bomba patlaması gibi. Kesinlikle tüm universallerden iyi denebilir.

Mid kısmı ise yaklaşımdan anlaşılabilineceği gibi bol miktarda.Bununla birlikte enstrumanı tüm doğallığı ile duyoyorsunuz.
    Çalan enstrumanlar yapay bir kaynak tan geliyormuş gibi değil.Vokaller gerçekçi ve canlı erkek vokaller daha pürüzsüz çıkıyor.Bayan vokaller daha sibinlansın kenarında ama yine de sibilant değil.Temas etmek istediğim bir diğer önemli nokta ise karışık pasajlarda baş gösteren enstruman kalitesinin düşmesi sanki diğer şeylerin bir birinden etkilenip zorlanmaya başlaması bunda yok.Demek istediğim zil,bateri,klavye vs varken de hiç bir şey yokken de aynı tonda ,kalitede gitar duyuluyor.Gitarın mükemmel çıktığını da belirtmek isterim,her bir titreşim hissedliyor.Bu da es5 in gayet yeterli bir kapasitede headroom u olduğunu gösteriyor.
    Standart bir iem de sesi açılınca ortaya çıkan çatlama bozulma gibi sorunlara çok uzak bir ses sunuyor.
    Tiz kısmı ise parladığı bir başka nokta.Sibilans ile sönüklük arasında o ince çizgide hatta sibilansa uzak kalıp bu kadar canlı olması rastladığım bir şey değil.Temiz , berrak ve kulak tırmalamayn. Bu şekle mensup tizlere er4 te rastlmıştım, rahmetli de böyle idi.:D

ES5'in ilk anda anlaşılmayan kâdirlerine gelince;ortalanmayan bassları vokalleri size söyleyen bir şey bu.Pfe ile ortada gelen basslar bunda iki parmak sağda gelebiliyor.kısacası milimetrik bir enstruman ayrımına sahip.Ne nerede söylüyor.hafif bir kaymayı bile affetmiyor.
    Ek olarak bir şeyin başka bir şeyi öretmesi durumu yok.
    Sahne mevzusu;burası benim kulağımın en zayıf olduğu nokta,ama şunu emin bir şekilde söyliyim sahne yeter ,adam olana çok bile.Ama extrem boyutta değil.

Sonuç olarak;
    es5 amfiye çok tepki veremyen bir iem olduğu için herşeyle dinlenebilir.Şahsen ben fuze ile kullanıyorum yetiyor.Çok amfi isteyen bir şey
    değil.Player ve amfi masrafına sokmuyor.Bunları göz önüne bulundurunca SIFIRDAN bir hd650'li ayarında kafa üstü sistem kurmaktan daha mantıklı bir hamle es5 alıp fuze ile kullanmak.O yüzden parasının hakkını veriyor denebilir.
    Eksiklikleri ve görüşlerinizi bekliyorum.tek oturumda yazılmış bir inceleme oldu.Lütfen kusura bakmayın...
    sağlıcakla............

Collapse Signature Expand Signature
  2. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Tahsincim seninle tanışmıştık ama ilk çağlarını bilmiyordum Allah var, neyse tüm geçmişini öğrenmiş olduk vesileyle.. :cheesy:
    Şaka bir yana nostaljik incelemeni keyifle okudum..
    Seninle aynı sebeplerden bende ES5 düşünüyorum, gerçekten çok faydalı oldu benim için..
    Kulaklığın kolay beslenebilmesi harika ve bir o kadar da şaşırtıcı..
    PFE den kurtulmana ayrıca sevindim..
    Tekrar güle güle kullan..

3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    Sertuğ abi beğenmene sevindim.PFE hala duruyor yatarken kullanıyorum.Kıyaslayacak daha fazla şey olsaydı keşke.Kıyaslama kısmını da uzun yapmak isterdim.

4. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    Kıyaslamak da aslında iki uçlu değnek.Bence artık birşey denemene gerek yok Tahsin uzun bir süre,yoksa bizim gibi satışa koyarsın ekipmanları.İncelemeyi çok beğendim birkaç resim de koy sonra da gözümüz gönlümüz açılsın.

Bu arada ben de canlılık gelmesi konusuna katılıyorum.Yeni üyeler forumun ana sayfasından kulaklık markalarına tıklayıp eski incelemeleri okuyabilirler,böylece hem çok şey öğrenirler hem de yapacakları inceleme daha doyurucu olur.

5. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    959
    Üslup ve bilgi paylaşımı olarak çok keyifli ve yeterli bir inceleme olmuş.Sadece düzenleme konusunda birazcık özenli olsaydın daha da üst düzey olabilirdi incelemen.Ellerin kulağın dert görmesin kardeşim.

6. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    Gözüme takılan şeyleri düzelttim.Varsa daha başka sorun bekliyorum.Tekrar kusura bakmayın hadi yazıyım diyip de yazdığım bir inceleme oldu.Yakın bir zamanda fotoğraf da koyacağım.

7. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    Güzel kardeşim izlenimlerini paylaştığın için forum adına,ekipmanlarınıda eline yeni ne geçerse geçsin denetmek babında ve sıcak bir çay tadında paylaştığın için teşekkür ederim.hayatında önemli yere sahip bir konu hakkında edindiğin tecrübeye şahitlik etmek benim için apayrı bir zevk.Herşey gönlünce olsun :eek:k

8. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Birazcık düzen dışında bence de dört dörtlük inceleme, teşekkürler. :wink

ES5'i sıkı bir DAC ile kullanırsak nasıl sonuç verir, tahmin bile edemiyorum. Amfiye pek ihtiyacı olmayan bir kulaklık olsa da iyi bir DAC'tan çok şeyler alabileceğine eminim.

PFE'nin detay konusunun parlaklığından ötürü öyle hissedildiğini bilmiyordum ama sanırsam doğru. Zira baslı ses veren uçlarla detayı çok düşüyormuş. Bu kısmen de olsa bir kanıttır bence. IE8'in detayları için de aynı şey söz konusu. Baslı iken de zaten çok iyi ama insanlar mushroom tipli uçlarla ise mükemmelin ötesinde detay aldığını iddia ediyordu. Sanırsam bu da sesin parlaklaşmasından ötürü böyle. Veya kendi kulaklıklarımda da crystalizer gibi efektler veya eq ile tizi arttırdığımda da detaylar çok daha "iyi" gibi geliyor. Anladığım kadarıyla detay dediğin nötr/flat seste iyi olacak öncelikle. :)

Bu arada ES5'in ses rengi gerçekten de harika. Umarım nice süreler kullanırsınız kulaklığınızı. Hayırlı olsun. :wink

9. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    İyi dilekler için sağolun.Bu arada inceleme tarzı bir yazı yazmak daha uzun serbest bir yazıdan zormuş tecrübeyle öğrendim,bana da ders oldu artık incelemeleri insafsızca eleştirmem. :angel:
    Tüm kötü yanlar için kusura bakmayın okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.Malum çok hikaye koymuşum kuru kalabalık olmuş sanki.
    Kayra bu arada DAC ile tek denemedim ama amfi konusunda çok ilginç bir şekilde bir şey ayırt etmiyor.Mesela Hasanın DA100 ve darkvoice ile denediğimde İphone4 ten daha karanlık olması dışında farkı olmayan bir ses aldım.Ben de amfiye bu kadar tepkisiz kalmasına şaşırdım.
    Tabi DAC mevzusu başka olabilir.

10. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    554
    Nereden nereye :b
    Güzel bir izlenim olmuş , eline sağlık.

11. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Amfi için doğrudur hocam, bir şey diyemem, zaten çoğu IEM amfiye öyle fazla tepki vermez ama iyi bir DAC ile muhakkak fark edecektir. Siz onu şöyle 32 bit bir DAC ya da Benchmark DAC1 gibi 24 bit bir DAC'ta deneseniz eminim kendinizden geçersiniz. Öyle bir DAC ve ES5 ile bence Hi-Fi için orta seviye yakalanır.

Yalnız bu yazdığım son şeyi yanlış anlayan arkadaşlar var, ona burada bir açıklama da getireyim, sanırsam bir sorun olmaz. :)

Ben ses kalitesinde "orta seviye" demiyorum. Ben Hi-Fi için "orta seviye" diyorum. Böyle bir yanlış anlaşılma olmasın lütfen. Hi-Fi zaten içerisinde "High" kelimesini içeren bir olgu. Ben en iyisine ulaşmaya çalışırken bu derecelendirmeyi yapıyorum. Peki Hi-Fi'ın en son noktası ya da en üst noktası nedir? Bana göre neredeyse gerçeği gibi ya da hatta gerçeği ile aynı düzeyde ses aldığımız zaman bu en üst noktaya ulaşmış oluruz. "Ben zaten gerçek gibi ses alıyorum." diyen arkadaşlar da var. Onlara soralım, mesela rock müzik dinlerken yapılan stüdyo kaydında bateri ile gitarın arasında şu kadar mesafe var diyebiliyor musunuz? Veya karışık bir klasik müzikte her enstrumanın yerini tam olarak ayırt edebiliyor musunuz? Bunlar sahne için. Veya bir sesi duyduğunuzda "Gerçeğini duysaydım da aynı bunun gibi bir ses alacağıma eminim." diyebiliyor musunuz?

Bana göre en üst nokta budur. Ben elimdekilerle daha yeni tam olarak giriş seviyesinde ses alıyorum Hi-Fi için. SM3 ve 24 bit, yanında X-FI ve kendim edindiğim DFX efektlerine sahip olsa da ucuz fiyatıyla firmasının f/p ürünü yapmaya çalıştıkları için çok da abartılı ses kalitesi olmayan bir ses kartı ile. Burada abartmıyorum. "Yani şuna bak, bu kadar sevdiği ve para verdiği şeylere giriş seviyesinde diyor." diyenler var. Ben zaten kendimce yeterince iyi ses alıyorum, almasam bu kadar sevmezdim ama Hi-Fi için durum bu.

ES5 ile giriş seviyesinin üzerine çıkılmaya başlanır, iyi bir DAC desteği ile orta seviye görülür bence. Hi-Fi için tabii. Yoksa bu kombinasyon çoğu kişinin ağzını açtırır. High End Headphone, iyi bir amfi ve iyi bir DAC ile orta seviyeyi de geçeriz. Balanced ve gerçekten iyi bir High End Headphone, Balanced amfi ve Balanced destekli iyi bir DAC ile üst seviyeyi görürüz. Ve son olarak, en iyisinden bir elektrostatik kulaklıkla, en iyisinden bir elektrostatik amfiyle ve en iyisinden 32 bit bir Balanced DAC ile en üst seviyeyi de görürüz.

Tabii en üst seviyenin fiyatı da en üst seviye.

Umarım kirlilik yaratmamışımdır, sadece aklımdakileri açıklayacak bir yere ihtiyacım vardı. :)

ES5 ile ilgili bir kaç araştırmam oldu bu arada.

ES5 en üst düzeyden bir IEM. Custom IEM'ler zaten genelde en üst seviyeyi görüyor IEM için. Universal'lar biraz daha geride kalıyor. ES5'i araştırdığım kadarıyla tiz, detay ve elbette sahne konusunda özellikle iyi. (Yanlış anlaşılmasın, bas ve mid konusunda da iyidir kesinlikle, ben sadece en kuvvetli olduğu alanları yazdım.) UE 18, JH 16 PRO, JH 13 PRO, Unique Melodie Miracle vs. gibi kulaklıklarla beraber en üst düzeyi görüyor. Hatta sahnesi bir UE 18'den bile iyimiş.

Zaten o yüzden enstruman yerini bulmada özellikle başarılı olduğunu söyledi Tahsin hocam. Stereo kayıtlardaki konum hatalarına da affetmiyor. Bu konuda bir IEM olarak en iyilerinden olduğu kesin. SM3'de de sahne açısından yukarıdaki özellikler var ama ES5 bunu bir adım daha ileri götürmüş ve boşluk hissini daha iyi yansıtmaya başlamış anladığım kadarıyla. SM3, W4, EX1000 gibi kulaklıklardan herkesin fark edebileceği düzeyde iyi bu Custom canavarlar. Aradaki fark öyle uçurum gibi de değil elbette ama herkes anlayabilir. Hatta bu ufak farklara çok önem veren insanlar bu yüzden 1350$'ı bile gözden çıkarabiliyor çekinmeden.

Ben bir aralar çok sürücü farkından dolayı SM3'e vs. fark atarlar sanıyordum, aradaki fark uçurumdur diyordum ama o kadar da değilmiş, bu sefer de ben abartmışım. Zira toplamda 10 sürücülü ES5, toplamda 16 sürücülü JH 16 PRO ile yarışabiliyorsa bu her şeyin sürücü sayısı olmadığını da açıkça gösterir. Önemli olan daha çok sürücülerin kendisinin niteliği ve nasıl bir odada, nasıl bir şekilde kombinasyon yapıldığı. Yoksa toplamda 2 sürücülü ER4S o kadar iyi ses vermezdi. Ya da SM3 ile aralarında anında bir uçurum oluşurdu diğer Custom'ların.

Neyse, sanırsam aklımdakileri yansıttım. Bu kadar yeter. ;D

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Kayra, öncelikle benim DAC da Benchmark ayarında bir DAC. Benchmark gözünde büyüttüğün kadar iyi veya mükemmel değil, bunu bir kenara yaz. Darkvoice biraz yanında eksik kalıyor gibi gözükebilir ama elime yeni bir amfi gelecek solid state, onla da deneyeceğiz ES5i.

İkincisi, sahne meselesi eğer senin söylediğin gibi olsaydı (ki aslında biraz da öyle) kimsenin sahne hakkında yorum yapmaması gerekirdi. Çünkü bir çok kişi eminim "canlısını" görmemiştir. Sadece kulaklığın kafamızda oluşturabildiğine, ayrımına ve dinlediğimiz müzikle kulaklığın/hoparlörün sahne uyumuna bakıyoruz.

Balanced konusunda da, her zaman avantaj olmayacağını belirtmek isterim. Ben de geçmeyi düşünüyordum fakat biraz araştırdıktan sonra vazgeçtim.

Custom'lar gerçekten farklılar bu arada universallerden. Fark atmalarının asıl sebebi ise sürücüden çok tasarımla alakalı. Sürücü daha fazla dolgunluk, hız vs. kazandırırken; tasarımdaki yapının transparanlığı (filtresiz vs.) ve kulağa tam oturması ile gelen netlik customları ileri taşıyor. Yoksa zaten SM3 ve aynısının Custom'ı arasında bile çok fark olduğunu herkes söylüyor. Tasarım olayını da senin de örneklediğin ER4S (tek sürücülü bu arada) ve PFE'den de görebiliyoruz.

13. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Ben sizin DAC için bir şey demedim hocam, modelini bile araştırmadım, ne diye alındınız? ;D Benchmark DAC'ların genelde o kadar iyi olduğunu düşünüyordum sadece ben.

Yani genelde kıyaslama yoluyla sahne bilgisi elde edilir, başka türlüsü de zordur zaten. Dediğiniz gibi çoğu kişinin de gerçeğini duyduğu yok ama ben bir SM3'ün de stüdyo gibi olmadığının sonuna kadar farkındayım mesela. Veya insan gözünü kapattığında "Kendini bir yerlere gitmiş gibi" hissettiği anda da bunun için "Gerçek gibi" diyebiliriz. Nasıl desem; birinin gözünü kapatsalar, başka bir odaya koysalar, "ağırlıksız", kişinin hissedemeyeceği (Varsayıyorum.) bir kulaklık taksalar, müziği açtıklarında o adam kendini stüdyoda sansa, bu da yeter aslında "Gerçek gibi" olayına. İlla ki stüdyo görmüş olması da gerekmez aslında tam olarak. O yüzden böyle dedim. Tabii "gerçek" algısı da herkesde aynı olmayabilir ama bu kişisel bir konu.

Yani Balanced işinin de kendi açısından mükemmel olmasını bekleyemeyiz ama ses açısından üstün tarafları vardır bence. :) Bir de genelde üst düzey amfiler ve DAC'lar Balanced yapı içeriyor, söylemimde bunun da etkili olduğunu belirteyim.

ER4S için "toplamda" iki sürücülü dedim bu arada, az sonra mesajımı edit yapacağım ama o kısmı editlemeyeceğim. :) Custom'lar için de doğrudur, ben zaten yukarıda da "Nasıl bir odada, nasıl bir şekilde kombinasyon yapıldığı" kısmını da belirttim. Mükemmel oturması ve sizin dediğiniz filtresiz kısmı da buna giriyor zaten. Sürücüden ziyade mükemmel oturması kısmını tam hesap edemedim ve filtresiz olayını da bilmiyordum bu arada. O yüzden affola. Yine de aradaki fark bariz olsa da "uçurum" yoktur diyorum hala ben.

High End Headphone'lar hala üstünlük sahibi sanırsam bu arada. IEM'lerin avantajları da dezavantajları da olsa da kendince, hala ses olarak High End Headphone tercih sebebidir bence.

Edit: Ben bu gerçek meselesi yüzünden uzun süre beğenemedim neredeyse hiçbir şeyi. Böyle olunca da sanki kulağım yokmuş gibi algılanıyordu. Ben bir Audiophile değilim ama kulağı olmayan biri de değilim. Gerçek enstruman sesine müzisyenler dışında daha çok alışığım sadece diğer insanlardan. Her enstrumanı değil ama çoğu enstrumanı usta ellerde yeterince dinleme fırsatı edindim. Bu gerçek enstruman sesiyle kulaklıktan aldığım arasındaki kıyası çok daha net yapabilmemi sağlıyor. Sahne konusunda da kendimi geliştirdim. Sürekli bir odada sesi nasıl konumlandırabileceğimi hayal ettim. İşte gitar şurada, işte bateri burada, işte vokal şurada, işte vs. şurada dedim ve kafamda sanki bir media player varmışçasına iyi bildiğim müzikleri başından sonuna kadar kendi beynimde tekrar hayal ettim. (Çok dinlediğim müzikleri artık ezberledim tabii ama yine de dışarıya "Benim beynimde MP3 Player var." diyerek çıkamıyorum. :gulme ) Bunlar birleşince beni gerçekten iyi ses bulmaya ittiler. Bu sebeple beğenemedim veya asla o kadar iyi olmadığını söyledim denediğim şeylerin. Yani bugüne kadar bir Hi-FiMAN HE-5'in midlerinden ve JVC-DX1000'in baslarından gerçek anlamda memnun kaldığımı hatırlıyorum sadece. Onlar da iyi bir ekipmanla beraberken bir de.

Ondan sonra zaten aldığım sesin "Gerçeğe yakınsamasını" aramak yerine, ideal anlamda tatmin olmanın daha kolay olacağını düşündüm. Bu şekilde en azından artık daha iyi müzik dinleyebiliyor ve zevk alabiliyorum sahip olduklarımdan. Yine de giriş seviyesi, üst seviye gibi değerlendirmelerim o yüzden böyledir Hi-Fi için. :)

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    DAC konusunda alınmadım, herkes bilir benim kendi ekipmanıma bile dolu laf saydığımı :) Sadece ES5 için Benchmark'a gerek yok, farkettiyse farketmiştir demek istedim. Yeni gelecek olan amfiden sonra daha da netleşir kafasındaki. Bir de Benchmark takıntın var ya hafiften senin, o konuda da bişeler yazmak istedim sana :)

Balanced konusunu da; genelde "müzik" dinlemek istediğimde crossfeed açan biri olarak pek önemsemiyorum. Bir araştır belki sen de sevmezsin :)

Gerisinde ekleyeceğim herhangi birşey yok...

Ana konu ile alakalı şunu da söyleyebilirim, ES5i ben baya oturtabilmiş ve dinlemiştim, sesi ciddi anlamda çok hoşuma gitti ;D

15. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Yani en iyi Custom IEM'lerden biri hocam, beğenmemek ayıp olur. :)

Benchmark takıntımın olduğu da doğrudur, o konuya da biraz daha fazla eğileceğim. :) Balanced konusunu da araştıracağım bu arada. Yalnız dediğim gibi, olay sadece kablolar ve giriş/çıkışlar değil. Genelde gerçekten üst düzey amfiler ve DAC'lar balanced mimari içeriyor. Kalite konusundaki sınıflandırmamda bu da etkili yani.

Haydi bakalım. :)

16. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    bu güzel sohbete ben de bir ilave yapayım.İşin bir de kullanılırbilirlik boyutu var.yani değil DAC kendimce HM801 bile gereksiz kalıyor.
    Fuze verilebilek herşeyin %90 nını veriyor zaten.Üstü gereksiz kalıyor sanki.dediğim gibi kaliteden ziyade renk uyumu daha önemli geldi bana.
    bir de ES5 in konumu olarak şöyle yapsak yanlış olmaz.Heryerde gördüğüm kanı bu yönde:
    jhler genel ortalamada en iyi komple bir kulaklık ve sahnesi en iyisi.
    ES5 mid konusunda en iyisi ve tizde de en iyisi sayılır ama sahne ve basta hafif geri kalıyor.
    Ue18 de bass konusunda en kalitelisi sahnede ve midlerde baya geri kalıyor.
    bir de UEIRM var bu da daha az basa sahip bu gruptan ama sahne ,enstruman ayrımı ve ortalamada geyet başarılı ve sadece 3 sürücülü.
    Bu dördü de birbirine yakın ama en zayıf halka galiba UE18.

17. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Ben UE 18 ile olan karşılaştırmalardan böyle bir sonuç çıkarmıştım. Sanırsam UE 18'in sahnesi biraz dar olduğu için böyle bir sonuç çıkardım ama ES5 midlerde, özellikle tize yakınsayan üst midlerde daha iyi galiba. Alt midlerde UE 18'in daha iyi olduğu da söylenenler arasında. JH Audio için söyleyeceğim asıl şey ise, JH 13'ün en nötral olanı olduğu. JH 16 da yine baslı sayılır. Zaten JH 13 de midleri ve doğallığı yüzünden beğeniliyordu galiba.

Sonuç olarak hepsinin bir iyi tarafı var diğerlerine göre. Hangisinin seçileceği artık kişiye kalmış ve bence siz en doğru tercihi yapmışsınız. JH 13 de iyi bir tercih olabilirdi sahnesinden dolayı ama ses renginden ötürü ES5 en iyi seçim. (Bana ve size göre tabii. :) )