Westone UM1 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Westone' forumunda noXious tarafından 19 Nisan 2007 tarihinde açılan konu

1. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13

Bugün inceleme günü arkadaşlar :) Çoğu kişinin merak ettiği acaba bir kulaklığa yaklaşık 100TL verilirmi
    dediği kulaklığı masaya yatırmış bulunuyorum. In ear monitor (kulakiçi monitör) olarak adlandırılan
    segmentin tek sürücüye sahip fiyat/performans lideri olan UM1i farklı yönlerine temas etmek suretiyle elimden geldiğince
    incelemeye çalışacağım.

Tasarım ve Malzeme Kalitesi:

Daha önceden de bahsettiğim üzere kablo aşmış durumda :) Bu nasıl bir
    sarım tekniği dedim ilk elime aldığımda gerçekten inanılmaz başarılı ne bükülmeyecek kadar sert ne de
    EP63o unki kadaryumuşak, ayrıca kullanılan kablo Y tipi. Jack'ın bulunduğu kısım ise L şeklinde. Bu noktada
    tereddüt etmeden 10 üzerinden 10 veriyorum. Kulaklıklara gelince şeffaf plastik malzeme kullanılmış ve aynı
    şekilde sağlamlık hissi veriyor. DH de bir arkadaş UM2'sini yalan etmişti, cihazın maruz kaldığı
    deformasyonu merak ettim açıkçası, özellikle de kullandıktan sonra.

Kullanım ve Performans:

En muhim noktaya geldik sanırım. Kulağınıza tam olarak oturttuğunuzda bir nevi
    vakumlama yaparak kulak kanalınızı tamamen kapıyor fakat şöyle bir durum söz konusu eğer kulağınıza tam
    olarak oturtamazsanız bass sesleri alamıyosunuz. Açıkçası ben de birkaç denemeden sonra ancak sonuca
    ulaşabildim. Gerçekten izolasyon neymiş bunu anlıyorsunuz. Farklı uçlarla 30db'ye yakın izolasyon sağladığı
    söyleniyor. Resimlerde görülen uçların kullanımı oldukça kolay fakat alışma devresi süresince eğer sesi fazla
    kaçırırsanız baş ağrısı yapıyor. UM1'i esprisi akçak sesle dinlemekte çünkü zaten izolasyon sağlıyor ve düşük ses
    seviyelerinde dahi müzik ile aranıza başka sesler almıyor. Gene aynı şekilde N91 de kullandım EQ'suz olarak ve
    dinlediğim parçalarda 256, 320 ve bir tane de 128 kbit'lik vardı. Özellikle üzerinde durmak istediğim bir nokta da
    var ki, dinlediğim farklı türlerdeki parçalarda EP630'da duyamadığım farklı birçok sesi UM1 sayesinde duyabildim,
    bu da ayrıntıyı vermedeki başarısının ispatı olsa gerek. Tek sürücüye sahip olan bir cihazın bass performansı makul
    seviyede, en azından ben dinlediğim şarkılarda bundan fazlasını istemezdim. EP63o'da bazen basslar kafa
    şişirdiği için EQ'dan akustiğe alıyordum midlerin belirginleşmesi için. UM1 de genel bir denge hakim olduğu
    için EQ ile oynamanız zaten gereksiz (benim EP63oda eq kullanmamın yegane sebebi kulaklığın farklı sesleri
    vermedeki başarımı yeterli olmadığı için.) Çünkü sesi optimum şekilde alabiliyorsunuz karakteri ile oynamanıza
    gerek kalmıyor. Mid ve tizler makul seviyelerde ama tizler birazcık daha iyi olabilirdi kanaatindeyim. Bu fikrim
    farklı şekilde riplenmiş şarkılarda ve playerda değişebilir oda ayrı. Sonuç olarak aynntıyı vermedeki kabiliyeti
    ve sağladığı yüksek izolasyonu gözönüne aldığımızda 8 puan ile değerlendiriyorum. Kesinlikle fiyatını
    hakeden bir kulaklık, özellikle vokal trance dinleyenlere şiddetle tavsiye ediyorum :)

2. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Güzel ve sonderece makul bir inceleme olmuş..Bende en çok tiz kalitesinden şikayetçiyim.Yani en azından daha olsaydı..En sevdiğim yanı kablosu ve kulaklığın genel dayanıklılığı.Fiyatına ve verdiklerine göre iyi bir kulaklık olduğunu düşünüyorum.özellikle h320'deki performansı beni çok memnun etti daha önceki dap'larımda bu kadar bas ayrıntısı yakalayamamıştım.

3. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    fiyatı kriter alırsak superfi3 ile um1 arasında hangisini seçerdiniz.

4. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Superfi 3 ün 60-70$ civarı bir fiyatı var. Fiyatı baz alırsan tabiki önde ama performans olarak nasıl onu açıkçası bilemeyeceğim.

5. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    inceleme için eline ve kulağına sağlık,teşekkürler,fotolarda kulaklığın adaptörleri dikkatimi çekti,bu adaptörlerin,diğer adaptörlere göre (yalıtım hariç) ses kalitesi yönünden bir farkı var mı? eğer yaklaşık olarak aynı,yani eşdeğerse nereden temin edebiliriz?

6. armored

armored
    Expand Collapse
    Guest

Emre profilindeki "administrator" ı sil "reviewer" yap :D

Şaka maka elinden bişi kurtulmuyo yani..Eline sağlık...

7. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Teveccühün Kemal ;)

@uskan, bu uçların ses kalitesi yönünden artı yada eksisi olacağını sanmıyorum, sünger uçlara göre bir kaç db daha az izolasyon sağlıyo ve kullanımı daha rahat açıkçası. Süngerin kullanımı zor temizlemeside aynı şekide. TR bulman sanıyorumki şimdilik mümkün değil. Genelde bu adaptörleri shure yapıyo bunu yeni öğrendim bir likn vereyim incelemen açısında.
    http://www.earphonesolutions.com/shfitkitfore.html

8. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    peki elma sepetindeki shure adaptörleri (siyah) aynısı değilmi?bana aynı gibi geldi.birde şeffaf renkli olanlar var, farkı varmı bilemiyorum.

9. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Link verirsen yardımcı olmaya çalışayım.

10. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
  11. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Bendekilerin aynısı sayfanın ilk sırasında olan ama fiyat 2 katı.

12. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    peki son bir soru,bunları malum deneme imkanı olmuyor,büyük,orta ve küçük boylardan hangisini almak gerekir,halen ep 630 la orta boyu kullanıyorum,bu kıstas yeterli olur mu?Birde soft flex ile clear flex in bir farkı var mı? hangisini önerirsin.

13. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    tizleri nasıl ? ayrıntıdan kasıt midlerin detaylı olması mı ? ben bir kaç yerde tizlerin tatmin etmediğini bir kaç yerde de çok kötü olduğunu okumuştum. genelde etymotic tarzı tiz sevenler westone kulaklıkların tizlerini sevmiyor. var mı böyle bişi ?

benim için senin söylediğin hepsinden önemli olacak çünkü :)

14. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    @uskan ep630 da bende orta kullanıyorum bundakilerde orta ve sıkıntı yok benim kulaklarıma rahatça oturdu. soft ve clear arasında sadece kullanılan malzemenin şeffaf olma farkı var bildiğim kadarı ile, clear şeffaf olan. Birde bunları alıp ep630 denemeyeceksin dimi?

@ferhat, tizler beni tatmin etti ama daha iyi olabilirdi orası aşikar. Şunu bilmeni isterim etymötic kadar tatmin etmesi mümkün değil mukayese etmek yanlış olur.

15. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    o kadar da değil ;D, elbette um1 le kullanacağım,ep 630 u sana tercihimi belirlememde kriter olsun diye (ortak bir paydada buluşma adına) söyledim,belki ölçüler standart olamayabilir düşüncesi ile.

16. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Köpüklere alışması biraz daha uzun sürüyo ve kullanımı bunlara nazaran daha zor(köpük olanlardan kullandığımdan değil soundchaser söylemişti) bunların kullanımı kolay.

17. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    biliyorum bende de köpükler varda tak-çıkar sorun oluyor,ayrıca takmadan önce adaptörü parmaklar arasında sıkıştırınca kirlenme artıyor,ne kadar elleriniz temizde olsa.

18. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    sound da yeni adaptör almaktan yakınıyodu :) sürekli kirlendiğinden veryansın ediyodu.

19. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Uskan, evet o adaptörler sitede gösterdiğin ile aynı. Shure'un yakın zaman da çıkardığı soft flex adını verdiği uçlar. Ben de alırken bilmeden aldım açıkçası; fakat aldığım yere sorduğum da çoğu kişiye orta boyun uyduğunu ve bana da orta boylardan yolladıklarını söylemişlerdi. İzolasyon konusuna gelince ; diğer tüm uçlara göre seviyeleri düşük. En çok izolasyonu sağlayan uç triple flanges ya da modlu biflanges. Ondan sonra comply uçlar geliyor. Silikon uçların nasıl performans verdiğini bilmiyorum; ama onlar aşırı sert olduğu ve konfor sorunları yaratabildiği için ben uzak durmayı tercih ettim. Soft flex'in çıkmasındaki ana fikirde buradan geliyor.

Elmasepeti bu uçları bayağı pahalı satıyor. Ben 9$ uçlara 4$ da shipping verip eBay'den almıştım.

20. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    triple flangesi takmak da çıkarmak da eziyet. ayrıca mide bulantısı yapıyor. ama izolasyon konusunda yüzde yüz haklısın. ikarus ve deniz otobüsü testlerinden başarılı ile geçtilerdi.

yine de foam en rahatı. yani tak unut. hiç bir rahatsızlık vermiyor.