Westone Um3x RC İncelemesi

'Westone' forumunda Engin tarafından 6 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,486
    Merhaba pek sayın arkadaşlar,

Bu yazımızda Westone UM3X RC modelini incelemek üzere bir araya toplandık. Bu aralar iem sahibi olmamanın burukluğuyla Hasan’dan çarptığım bu kulaklığın incelemesini de yazarak Hasan’ın iş yükünü(!) biraz azaltmak istedim..

Kulaklığımız 3 adet armatür sürücüye sahip. Bu sürücüler bass, mid ve tiz sürücüleri olarak ayrı ayrı kullanılmış. Um1’i ilk dinlediğimde bu ne arkadaş diye düşünmüştüm, fazla da tahammül edememiştim. Bu, um3x’e önyargı ile yaklaşmama sebep oldu ancak sürücülerin görevlerini layığıyla yaptıklarını söyleyebilirim.

Um3x’in kablosu sabit ve değişebilen olmak üzere iki modeli bulunmakta. Kablonun değişebilir olması aleti kullanırken insana rahatlık veriyor. “Nasıl olsa değişir” mantığına sahip bu insanoğlu, kablonun parasını düşününce bir an için kendine geliyor.

Kutu İçeriği:

Kutudan kulaklığın yanında 3 çift klasik Westone ucu, 3 çift daha sert kıvamda beyaz renkli uçlar, 3 çift comply uç, bir çift tri-flange uç, bir adet ses ayar aparatı, bir adet 3,5-6,3 mm çevirici, bir adet uç ve kulaklık temizleme zımbırtısı ve güzeller güzeli Westone çantası çıkmakta.

Malzeme Kalitesi:

Kulaklığın kasası sert plastikten yapılmış. Kasanın ön tarafı şeffaf plastik, arka kısmı ise siyah plastik… Kulaklığın içinin görünmesi, sürücülerin seçilmesi insana ayrı bir haz veriyor.

*Fotoğraflar için izin alınmamıştır. Ama yine de @UmutecH’e teşekkür ederiz.

Kasanın sağlamlık açısından bir sorun çıkartacağını düşünmüyorum. Gerek yapısı gerek malzeme kalitesiyle insana güven veriyor.

Nozzle, ince uzun standart Westone yapısı… Hibrid uç olmayan kulaklığa kulaklık demeyesim var ama yine de saygı duyuyor insan..

Kablomuz “epic” Westone kablosu. Malzeme kalitesini birçoğumuz bilir, yumuşacık şık bir kablo. Ama biraz mikrofonik etki yaratıyor. Ben özellikle bu “epic” yakıştırmasının, earguide kısmındaki tellerden geldiğini düşünüyorum. O kadar özel işte..

Yalıtım:

Uygun uçları yakalayınca, bu uçlar kulağa vakum yapıyor ve kulaklığın, kulağa tam oturan yapısıyla beraber başarılı bir yalıtım sunuyor. Yine bu yapı ve kablo rahatlığıyla kulaklık hareket halinde dahi hareket etmiyor; düzeltme, oynama gereği hissettirmiyor.

TR distribütörünün sitesinde yazdığına göre de 25 DB’e kadar yalıtım sağlanabiliyormuş. Ben onların yalancısıyım. Ama Ankara’da gerek metroda, gerek gürültülü otobüslerde gerekse yaya kullanımında ciddi anlamda yalıtım sağlamayı başarıyor. Westone her zaman olduğu gibi iyi iş çıkartmış yalıtım konusunda.

Ses kalitesi:

Normalde armatür sürücülü kulaklıklar daha analitik, soğuk sese sahip olarak bilinirler. Ama um3x bu düşünceleri bir kenara atıyor. Tabiki o tane tane tizlere sahip, ancak gerek sıcak midleri gerekse yoğun basslarıyla eğlenceli bir kulaklık diyebiliriz.

56 Ohm’luk empedansa sahip ancak sürülmesi sıkıntılı bir kulaklık değil.

Bass Yapısı:

Basslar diğer frekanslara göre biraz daha yoğun ama diğer frekansların önüne geçme gibi bir durum yok. Yine oldukça kaliteli bir sunumu var. Gerektiği kadar derine inip bırakıyor, insanı bunaltmıyor.

Arka planı karanlık buluyorum(bass yoğunluğundandır belki de) Bu da kimi parçalarda yorucu, zaman zaman da rahatsız edici bir hal alabiliyor. Özellikle metal müzik dinlerken bu karanlık ve yoğun basslar biraz gereksiz kaçıyor. Gr07’nin hep bass eksikliğinden şikayet ederdim ama bu bana fazla gelebiliyor. Yine de birçok kişi oldukça beğenecektir bu bass karakterini..

Birkaç kulaklık üstünden karşılaştıracak olursam:

-Re-262’ye göre yoğun basları var. Çözünürlük olarak genel anlamda um3x daha iyi fakat 262 kayıt seçiyor. Çok iyi bir kayıtta um3x kadar çözünürlük sunuyor.
    -Re-272’ye göre miktar olarak bir hayli önde. Bass yoğunluğunun yanı sıra iki kulaklığın bass karakterleri de farklı. 272’nin basları açık bir sunum sağlarken um3x yanında oldukça koyu kalıyor. Bence bunun temel nedeni um3x’in arka planının oldukça koyu olması.. Hız olarak re-272 daha iyi iş çıkartıyor. Kişisel zevklere göre her ikisi de kullananı mutlu edecektir.
    -Earsonics sm3’e göre daha koyu bir bass yapısına sahip. Daha kontrollü baslara sahip fakat boğulabiliyor sm3’ün yanında…
    -Gr07’nin bassları yoğun değildir ama kalitelidir. Um3x’in bassları yine oldukça kaliteli ve daha daha yoğun. Yine arka plan daha koyu..

Mid ve Vokal Yapısı:

Yoğun ve doygun midlere sahip diyebilirim rahatlıkla. Kalite olarak oldukça üst düzey iş yapıyorlar. Kontrollü, dağıtmayan, dağılmayan bir yapıya sahip. Söylemekte yarar var: Arka plan karanlık dedim ama mid frekanslarının üzerinde herhangi bir perde yok. Rahat bir sunum gerçekleştiriyor.

Re-262 ile mid yapısı benzer. Her ikisi de yoğun ve önde olan midlere sahip. Vokaller ortalama olarak aynı yakınlıkta. Kalite olarak bir adım önde um3x fakat hız konusunda re-262 biraz daha başarılı. Ayrıca yine um3x daha koyu midlere sahip.

Vokallere gelince, bence vokalleri yakın seven biriyseniz oldukça mutlu olacaksınız. Sanatçının size özel olarak söylediğini düşünebilirsiniz. Gerçekten yakın vokallere sahip bir kulaklık. Misal olarak re-272’de ilk dikkatimi çeken vokallerin geriden gelmesiydi. Re272’nin vokallerinden sonra bu aleti taktığında sanatçılarla tokalaşma gibi bir çabaya girebiliyor insan…

Baran’ın söylediğine göre um3x’in hd600 ile yarışacak midlere sahipmiş; sadece biraz daha koyu olup yavaş kalıyormuş.. Kendisine kefil olmam, ama saygı duyarım..

Tiz Yapısı:

Armatürlü bir kulaklıktan bekleyeceğiniz tane tane, kaliteli tizlere sahip. Ama bu tizler beyin delici takımından değil, gayet yerinde ve tutarlı. Gerektiği yere kadar çıkıp, haddini bilip yerine dönüyor. Abartıp da sibilansa sebebiyet vermiyor…

Basslar tizleri kapatıyor mu? Hayır. Ama bass yoğunluğunun oluşturduğu hava, böyle bir düşünceye sebebiyet verebilir. İlk zamanlarda tizlerin biraz geriden geldiğini düşünebiliyor insan. Biraz kullandıktan sonra kulaklığın karakterine alışıyorsunuz ve tizlerin olması gereken yerden ve oldukça detaylı, yapay olmadan geldiğini anlıyorsunuz.

Bu “karanlık taraf” yoğun tiz severlerin pek hoşuna gitmeyecek bir yapıda olsa da tizler kaliteleriyle kendisini gösteriyor.. Yine önlerinde herhangi bir perde yok…

Tizlerin biraz yavaş kaldığını söyleyebilirim. Metal müzik dinlerken “o” hazzı yaşamanıza biraz engel oluyor ama daha dingin müziklerde “Nerede?” dedirtmiyor.. Bu yüzden bu kulaklıkla neredeyse hiç metal müzik dinlemedim ama sağolsun sayesinde klasik müzikle aramı epey düzelttim..

Sahne Yapısı:

Kulaklık gerek yatay, gerekse dikey olarak geniş bir sahne yapısına sahip. Enstrümanların yerleri başarıyla konumlanmakta ve hepsi gayet net olarak seçilmekte.. Vokallerin nispeten yakın olması sebebiyle dikey uzantı biraz kısıtlı diye düşündürebilir; ama enstrümanları duyduktan sonra bu düşünceler ortadan kalkıyor. Bunun yanında detaylar, ince ayrıntılar da yine net olarak sunuluyor.

Sonuç:

400$’lık satış fiyatı ya da 950 TL’lik TR satış fiyatını gördükten sonra "Acaba?" dedirtebilir. Ancak 550-600 TL seviyesindeki yurtiçi-yurtdışı ikinci el satış fiyatıyla cazip bir alet oluyor. Dengeli, eğlenceli ve armatür sürücülü kulaklık isteyenler için tercih sebebi.. Kısaca üst seviye bir iem diyebilirim..

Teknik Özellikler:

Hassasiyet: 124 dB @ 1mW
    Frekans Tepkisi: 20 Hz -18 kHz
    Empedans: 56 ohms @ 1kHz

4 kişi bunu beğendi.
  2. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,616
    Eline sağlık Engin.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,486
    Teşekkür ederim Boğaç :)

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Kulaklık sahibi olarak bir iki kelam da ben edeyim.

Bana göre UM3x ilk taktığınızda boğuk, parayı boşuna vermişim diyeceğiniz fakat 2-3 saat sonra kulaklığın boğuk olmadığını anlayacağınız bir kulaklık.

Sunum olarak sahneyi baz alarak üretildiği için ziller biraz sahne olarak geriden geliyor ve bu sahneyi anlayabilmek gerekiyor.

Onun dışında bence garipliği olmayan, üst segmentteki BENCE en müzikal ve bunun yanında teknik olarak da en başarılılardan biri olan bir temsilci diyebilirim.

2 kişi bunu beğendi.
  5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,247
    Hem yeterince ayrıntılı hem de doğru bir inceleme olmuş.Eline sağlık Enginim.

6. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Kisa ve mukemmel bi ozet , aynen katiliyorum bogukluk olayina , bir sure dinlemek gerekiyor

Bu arada eline saglik Engin :eek:k

7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,275
    Eline sağlık engin.Sanırım armatürlü kulaklıklar arasında elektronik müziğe en iyi gidecek seçeneklerden birisi sanırım.

8. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,486
    Teşekkür ederim arkadaşlar..

Oğulcan, elektronik müzikle pek aram yok ama hafif içerikli olan dinlediklerimle de gayet tatmin edici performans aldığımı söyleyebilirim.. Özellikle gerekli olan bassları oldukça eğlenceli olan bir alet..

2 kişi bunu beğendi.
  9. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807
    Eline sağlık Engin, iyi iş.. :eek:k

İlk dinlediğimde beni en çok şaşırtan kulaklıklardan biri olmuştur UM3X..
    Belki de daha önce W4 dinlediğim için bu kadar şaşırdım çünkü incelemede yazdığın gibi rahatlıkla "fun tipi" olarak nitelendirilebilecek bir sese sahip, şahsen ben dengeli diyemem sesine..

10. mertahmet

mertahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Şimdi hem kulaklığı kullanan biri olarak (Sertuğ abime şükranlarımı sunaraktan) hem de metal müziği bu kulaklıkla potada eriten birisi olarak söyleyebilirim ki biraz boğucu (çok dibe götürmeyeninden) biraz da Engin'in bashettiği o koyu-karanlık hava daha bir hissedilir vaziyette. Kimi parçalarda tizler coşmak isterken bu karanlık havayla harmanlandığından biraz bastırılmakta ama kimi parçalarda tizler sizi alıp uzaklara götürmektedir. Şimdi özellikle metal müzik tizleri yoğun olan bir müzik kalıbı olduğu için kulaklığın tiz perfomansını çok daha iyi algılayabiliyorum. Parlak diyemiyorum ama soluk bir ışık gibide değil. Nerede nasıl davranacağını iyi biliyor gibi adeta.

Bu arada kulaklığı sadece metal müzik eşliğinde kullanmıyorum. Özellikle çok sevdiğim mid tempolu pop ve boy band gruplarının albümlerini dinlerken büyük bir haz aldığımı söyleyebilirim. Engin'in de söylediği gibi özellikle boy band gruplarındaki çoklu vokallerde kulaklığın vokal performansını ben çok göz alıcı buluyorum. Beni ne çok yordu bunca zaman ne de dinlediğim parçalardaki hazzımı enaza indirgedi.

11. ozgurozt

ozgurozt
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    4
    Eline sağlık Engin kardeşim, satışa çıktığında gözüme çarpmıştı, sayende merakımı giderdim. Gayet doyurucu (özellikle de fiyat hususundaki değerlendirmen çok iyi olmuş) bir inceleme. Tekrar teşekkürler...

12. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Ben de en basta onyargiyla armaturden kacinmistim fakat um3x resmen dinamik karakterinde ve beni, bas arayan adami, memnun etti. İyi ki almisim diyorum :)

A. Rock turlerinde bazen bir iki tik daha tiz olsa dedim. Neyse ki RB Sansa Fuze ve eq ayarlari var.
    B. Yine rock turunde kulakliga epey rafine sesi icin kizdigim oldu. Bu rafine ses yuzunden tiz o kadar bicak gibi keskin bas da o kadar mideye isleyen olamiyor. Tabi ince eq ayarlariyla..
    C. Uc degisimiyle gercek ama ancak biz gibi hassas kulaklarin algilayabilecegi bir fark alabiliyorsunuz. Tabi kopuk yclari tenzih ederim.
    D. Ozellikle biraz eq yapinca dubstep icin cok cok iyi oluyor :)
    E. Kablo normal veya gunes gozlugune ragmen cok rahat kulak ustunden dolanip kendi kendine hic cikmiyor. Ben gibi el isi ozurlusu Shrek benzeri adam bile bir haftadan sonra artik rahatca takabiliyor :) bir tek cikarirken dikkatli olmak lazim normal iem gibi cekince vakum yuzunden zorlanma yasiyor kulaklik ve kimse boyle bir bebegi zorlamak istemez ;)
    F. Dedigi gibi ayrim muhtesem. Daha dun bir gruptaki onumde soyleyen solisti hayretle dinlerken arkada hersey yerli yerindeydi.
    G. Yakinda bir portatif amp alacagim ve ilk once mini to minisiyle deneyip belki lod kablosu alacagim. O zaman tekrar guncellerim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  13. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    73
    Elinize sağlık oldukça açıklayıcı bir anlatım olmuş.

14. Sworn

Sworn
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş.

15. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    849
    Engin eline sağlık. Sesinin sıcak olduğunu bilmiyordum. Bir ara kafaya takmıştım bu kulaklığı ama soğuk sesli olduğunu sandığım için uzaklaşmıştım. Çok açıklayıcı ve akıcı bir inceleme olmuş, zevkle okudum.

16. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Yarinki bulusmaya gelenler um3x'i dinleyebilir :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

17. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Engin ayrıntılı inceleme için teşekkürler:)

Merak ettim valla kulaklığı ilk fırsatta denerim umarım.

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla gümüş kablolama ile tizler biraz daha belirginleştirilebilir.

18. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,486
    Teşekkürler arkadaşlar. Evet incelemede kullandığım kulaklık şu anda İstanbul topraklarında.. Sizleri buluşmaya göndereyim ben ;D

Sertuğ abi dengeli kulaklık derken daha çok sunum olarak bahsetmek istedim aslında. Birbirinin önüne geçen bir şeyler yok, her şey kendi aleminde bir numara diyeyim :) Yoksa sesi nötr değil tabiki :)

2 kişi bunu beğendi.
  19. bakiemir

bakiemir
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Um3x gerçekten güzel bir kulaklık özellikle 1 Khz civarı biraz aşağı alınabilirse sahneside oldukça genişliyor. Ayrıca bas olarakta dinamik sürücülü kulaklıkları aratmaz.

20. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,421
    Eline Sağlık Engin,benim yapmak için niyetlenip hatta o hakkı da elde ettikten sonra işlerin sarpa sarmasıyla yapamadığım bir incelemeydi.Ve iyi ki de yapamamışım dedirttin.
    Bir iki kelam etmek gerekirse;
    ES5 bu kulaklığın iskeleti üzerine oturtulmuş.Karakter olarak onun çok benzeri fakat midde ve tizlerde bariz olmak üzere ciddi bir gelişme yaşamış.Yani biri ES5 neye benziyor dediğinde bunu rahtlıkla söyleyebilirm.