Westone um3x (Sabit Kablolu Versiyon)

'Westone' forumunda darkdream tarafından 5 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. darkdream

darkdream
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Selamlar arkadaşlar, bu ilk incelemem olacak, uzun süredir ses kayıt teknolojileri, vokal, gitar ve hi-fi müzik ile ilgileniyorum, aynı zamanda birçok iem'i sahnede de kullanma şansım oldu o sebeple bunlarla da ilgili yorumlarımı paylaşacağım. Elimden birçok ekipman geçti ve halen öğreniyorum. Size um3x hakkında kendi görüşlerimi aktarmak istiyorum.

Malzeme Kalitesi ve İçerik:
    Üründen bilinen mükemmel 3 çift Comply uç, silikon uç, tri-flange uçlar çıkıyor. Ayrıca ses ayar ve 3,5mm'i TRS'e çeviren bir uç daha mevcut. Özellikle aşağıda da belirteceğim gibi uçlar ses karakterini belli miktarda etkiliyor. Malzeme kalitesi oldukça iyi, bende ki sabit kablolu model ve 2. el olarak edindim ve en ufak bir deformasyon yok, sarmal bir yapıya sahip.

Ses Kalitesi:
    Öncelikle bütün dinlemeleri sony dne10 cd-player(en üst modeldi zamanında) ve orjinal kayıpsız cd albümlerle yaptığımı belirtmek isterim. Dinlediğim albümler:

Malmsteen - Rising Force ve Trilogy
    Jimmy Hall - Youkali
    Sigur Ros - Takk
    Radiohead - Kid A
    Porcupine Tree - The Incident
    Marillion - The Strange Engine
    Hakan Kurşun - Kütle

Frekans Yorumu (Bas, Mid, Tiz)
    Ses kalitesi başarılı fakat mükemmel değil özellikle yapılan birçok yorumdan farklı noktalara değinmek istiyorum, öncellikle kulaklık soğuk karakterli ve midleri baskın bir kulaklık, Shure'dan farklı olarak hi-midleri değil low-midleri yüksek bir kulaklık diyebilirim. Bunda mid-frekanslı sürücüleri oldukça etkin diye düşünmekteyim. Vokaller temiz ve dolgun, fakat mid frekanslar, basslar ile birlikte genel yapıda bir boğukluk yaratıyor. Özellikle low-midler, yani yaklaşık 300-650hz civarı biraz yüksek geldi benim kulağıma. Örneğin Shure scl4(e4c) çok seven biri olarak, sesler scl4'de ki kadar temiz değil ve tabii scl4’de bas ve gövde konusunda um3x ile aşık atamaz fakat Shure scl4 genel ses sunumu daha doğal. Yine kullandığm Shure se425 ile kıyasladığımda ise se425 yine daha doğal bir kulaklık hatta Shure se425 kullandıklarım içinde en iyi müzik dinleme performansını sunan kulaklık oldu şimdiye kadar. Ek not: Bahsettiğim low midlerdeki baskınlık se425'de mevcut değil.

Tizler genel olarak başarılı, davuldaki zilleri gerçekten hissediyorsunuz fakat bütün frekanslarda belirgin değiller ki farklı forumlarda da tizlerin az olduğu yorumu mevcut. 1-3khz civarı açılabilir. Bunun ses berraklığına etkisinin olumlu olacağını düşünüyorum.

Son paragrafta da özellikle baslardan bahsetmek istiyorum. Bu kulaklıkta baslar oldukça güçlü şekilde mevcut, ben buradayım diyor, yani bir bas-head'in bu kulaklıktan memnun olmaması imkansız diyebilirim, kickler veya bas gitar gövdeli, derinden ve kusursuz geliyor.

Enstrumanlar ve Vokal Hakkında Yorum:
    Enstruman duyumunda distortion-overdrive gitarlar ve davullar mükemmel geliyor, baslar oldukça gövdeli fakat vokal, piyano ve akustik gitar gibi enstrumanlar da bu bahsettiğim kirlilik, soğukluk hissediliyor. Boğuk geliyorlar, özellikle benim gibi berrak ve duru sesi seven kişilerde de benzer duyguyu oluşturacaktır fakat birçok kişinin dikkatini çekmeyecektir. Çünkü toplamda hacimli ve müzikal bir duyum yaşıyorsunuz.

Sahne Derinliği:
    Sahne konusunda da söyleyebilecek tek şey, iyi olduğu(çok iyi değil), gerçi ben kişisel olarak hiçbir iem'in sahnesini beğenmiyorum, özellikle Audio Technica Atm-H50 ile kıyasladığımda hepsi vasat kalıyor fakat um3x bu konu da yeterli buldum.

Ses Karakteri Hakkında Sonuç:
    Ses karakteri olarak dolgun, soğuk ve hafif çamurumsu(boğuk) bir karaktere sahip, bunun sebebi de woofer+mid frekanslı sürücülerin yoğunluğu fakat bazı tonlarda tizleri şimdiye kadar duyduğum en başarılı kulaklıklardan, özellikle davullardaki ziller o kadar temiz ve gerçekçi geliyor ki dinlerken ara ara gözlerimi kapatıp kendimi orada hissettiğim oldu. Genel yorumum ses kalitesinin yüksek olduğu fakat frekans dağılımının eşit olmadığı yönünde. Doğru ekipman ve eq ile kullanılırsa inanılmaz sonuçlar verecek bir kulaklık.

Konfor ve uçlar
    Konfor olarak hiçbir problem yaşamayacağınız bir kulaklık, direkt kulağa oturuyor ve şeklini alıyor, oldukça rahatlar. Uçlara gelecek olursak. Comply uçlar Shure foamlarda göre oldukça yumuşak, hatta bu kadar yumuşak olduklarına inanamadım, yaptığım denemelerde comply ile bass yoğunluğunun aşırı arttığını gözlemledim, bu sebeple silikon uçlarla kullanmayı uygun buldum, bu şekilde sesler daha net duyulur hale geldi. Yine Shure foamlarla da sonuçlar oldukça iyi oldu diyebilirim.

Müzisyen gözüyle sahnede kullanımı:
    En önemlisi um3x'in müzisyenler için üretilmiş olması. Westone um3x bilindiği gibi 3 sürücülü bir kulaklık ve bunun en iyi davulcuların işine yarayacağını düşünüyorum, bir baterist bu kulaklıktan oldukça memnun kalabilir, çünkü kick-tom-trampet ve zil gibi geniş frekans aralığında herşeyi yeterli seviyede veriyor, özellikle bateristlerin kendini duymada sorun yaşadığı kickleri içlerinde hissedecekleri bir kulaklık.

Bass gitaristler de çok mutlu olacaktır fakat vokalistler için aynı şeyi söyleyemeceğim çünkü kendi sesini olduğundan daha kirli ve boğuk duyacaktır ki ben öyle duydum, gitaristler için de durum oldukça iyi, dolgun güçlü ve karakterli olarak gitarlarını duyacaklardır. Genelde flüt, keman gibi akustik enstrumanlarda iemler kullanılmadığı için bunlara çok girmiyorum.

Eklemek istediğim son birşey ise empedansı yüksek olmasına rağmen kolay sürülüyor, cd player'da yarıdan yukarısına çok çıkartmadım.

Ek not:
    Soğuk karakter: bass+low mid yüksek, nispeten tizleri ve hi-midleri az
    Sıcak karakter: basslar nispeten az, hi-midler ve tizler daha yoğun

2. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Eliize sağlık, çok başarılı bir çalışma olmuş bence.Um3x'i 1 hafta 10 gün gibi bir süre kullanmış biri olarak tek kafama takılan ,ses rengini bir hayli sıcak diye hatırlıyorum.Teşekkürler.

Collapse Signature Expand Signature
  3. axcea11

axcea11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Elinize sağlık hocam almak istediğim bir kulaklık farklı bir inceleme okumak iyi oldu teşekkürler.

4. darkdream

darkdream
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkürler, sıcak ve soğuk biraz değişken kavramlar, soğuk derken anlatmak istediğim: basları-low midleri yüksek, tizleri nispeten az bir kulaklık olduğuydu. Örneğin hi-midleri ve tizleri yüksek kulaklıkları sıcak olarak tanımlıyorum, um3x bu açıdan kesinlikle soğuk bir kulaklık ama kimine göre bu tanım tam tersi olabiliyor.

5. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    [quote author=George Szell link=topic=6037.msg81974#msg81974 date=1360113452]
    Sicak ve soguk kavramlari soylediginizin tam tersi gibi tanimlaniyor
    [/quote]
    Evet bende oyle biliyorum.

6. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Guzel bir inceleme, profesyonel bir bakis acisi. Tesekkur ederim. Arkadaslarin soylediklerine bende katiliyorum, sicak dediginiz ile soguk sizin dusundugunuzun tam tersidir.

Ben de 4-5 ay bunu kullandim ve distorsion iceren muziklerde veya dubstep'te cogu yerde keske tizler bir iki tik daha yuksek olsa demistim :)

Collapse Signature Expand Signature
  7. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    73
    Başarılı bir çalışma olmuş tebrik ederim. Davul çalan 2 arkadaşım kullanıyor UM3X çok memnunlar.