XBA H1 İlk izlenimler

'Sony' forumunda cngnstr tarafından 6 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Herkese merhabalar.

Earbud olarak bir süredir Iphone'nin stok kulaklığıyla idare ediyordum. Haliyle çok da memnun değildim. Ülkemizde vergi ve son günlerdeki aşırı döviz kuru farkı nedeniyle daha iyi kulaklıkları almak ''şimdilik'' zor.

Almış olduğum kulaklık Sony'nin XBA H1 modeli. Hem armatür kulaklıkların ses kalitesini merak ettiğim için, hem cihazın teknik özellikleri kağıt üzerinde 'bir şeyler vaat ediyor' olması hem de şu sıralar indirimli fiyatı nedeniyle tercih ettim. Armatür dedim ama bu cihaz hibrit. Üzerinde dinamik sürücüsü de mevcut.

Kutusu çok şık. Cihazın gerçekten değerli olduğu hissini uyandırıyor. Kutu içeriğinde taşıma çantası, 6 adet silikon başlık (S M ve L (3 tanesi köpüklü) ), kablo sarma aparatı ve kulaklığı üstünüze sabitlemek için bir mandal çıkıyor. Kablo saracağı silikon ve çok sert değil ama bayağı dayanıklı ve mat renkte. Mandala kulaklığı takarken dikkatli olmak lazım çünkü büyük parmaklı ellerde mandal çatlayabilir : )

Tasarım olarak kulaklık bir kere çok şık. Metro ve metrobüste kulaklık takanlardan tüm gözler üzerime çevrildi. Cihazda kırmızı siyah ve mat siyah renkler var. Spor giyimle de, takımla da çok şık duruyor. Nurella'dan kesin puan alır.

Gelelim müziğe. Denememi öncelikle Iphone5S ve onun kendi müzik onatıcısıyla yaptım. EQ ayarı Late Night' taydı. Bu testte sesi sonuna kadar açtım. Testteki şarkıları Itunes'dan satın almıştım.

Cihazın daha kutusunda ''Balanced'' diyor. Bence de bu tanımı kesinlikle hak ediyor. Cihaz son derece naturel. Ama Eq yada amp ile bu natürelliği belli sınırlar içerisinde istediğiniz tarafa çevirmeniz mümkün.

XBA H1'in izolasyonu bir defa çok iyi. Köpüksüz M uçla kulağımdaydı. Toplu taşımada aracın, trafiğin yada etraftaki insanların sesini kesinlikle duymadım. Sokakta yürüken kullanacaksanız aman diyim kaldırımdan devam. Köpüklü M uç insanı bu dünyadan ayırıyor, evet!

Cihaz 40 Ohm. Iphone5S cihazı beslemede hiç de yetersiz kalmadı ama emektar oynatıcım Sony NW-E95'in nefesi yetmedi. Ufak mp3 cihazlar için kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Baslar (Michael Jackson - Invincible / Puff Daddy - Come With Me / Cure - More Than This) yüksek değil - az da değil. Bir AKG yada Beats Tour gibi vurmuyor ama Sennheiser Cx serisinden daha hacimli. Fiio Fujiyama ampla kullandığımda cihaz yüzümü biraz daha güldürdü. Yine de kişisel düşüncem bass ağırlıklı kulaklıklar seviyorsanız istediğinizi H1 veremez.

Midler (Sibel Can -Halil Sezai- Galata / Dido - Don't Believe In Love / Beck - Morning) ''Allah Allah'' dedirtti. Her vokalin her enstürmanın sesini ayrı ayrı duyabildim. Sese kesinlikle çatlama bozulma yada bassla - tizle karışma durumu yok. Hatta şarkıda daha önce duymadığım sesleri de duydum (ah earpod 2 ben sana ne diyeyim).

Tizler konusunda da söyleyebileceğim hiç birşey yok. Kulak tırmalamıyor. Forumdaki genel tartışmalarda sibilans yaşadığını belirten arkadaşlar var. Test donanımları ve kayıtları bilemiyorum ama ben kendi testimde tizlerde patlama çatlama duymadım. Kendi adıma da son derece mutluyum.

@UmutecH 'in de uyarısıla aynı denemeyi eq kapalı ve daha düşük ses seviyesinde tekrar ettim. Bonus olarak playlist'te Pharrell Williams - Happy'i de ekledim. Basslar "bir - az" öne çıkıyor ama bu çıkış şarkılarda arzuların şelale olduğu (coştuğu :) yerde. Gene kimsenin kimseyi ses olarak ezdiği bir durum yok. Cihaz çok kararlı bir şekilde dengede gidiyor.

XBA H1'in sahnesi de bence ''balanced'' : ) Şöyle diyeyim: Bundan iyisi Shure 415 yada Yamaha Eph'lerin çok üst modelleri. Kesinlikle dar yada vasat değil.

Gelilim fani dünya işlerine. Cihazı Sony bayilerinde şu sıra indirimli olarak 300 Tl'nin altında bulabilirsiniz. Daha ucuza satan yerlerde var ama kaçak olabilir, garantiyle ilgili sıkıntı yaşayın istemem. Sony bayilerinden almak isterseniz -aramızda kalsın- pazarlık yapın. Kesinlikle yapın : )

-son dakika: kurdaki artış fiyata zam getirdi malesef-

Sonuç olarak bu kulaklığı cep telefonunun yada mp3 çalarının stok kulaklığından sıkılmış, kaliteli ses ve müzik olayına bir yerden başlayayım ama şimdilik çok parada bayılmayayım diyen arkadaşlara tavsiye ederim. Bu kulaklık bence çok ama çok iyi bir ilk adım olur. Yok siz bir audiophilie iseniz zaten bu kulaklıkla işiniz yok. Tekrar hatırlatıyorum ufak mp3 çalarlar bu cihazı beslemede yetersiz kalır.

İlk incelemem böyle. Soru ve yorumlarınız olursa buralardayım. Teşekkürler.

#1 cngnstr, 6 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Mart 2015
    15 kişi bunu beğendi.
  2. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    İzlenimleriniz için teşekkürler. Başlığa İnceleme-izlenim gibi birşeyler eklerseniz kulaklık hakkında araştırma yapacak arkadaşlar daha kolay ulaşırlar.
    Ayrıca yüksek sesle ve eko açık olarak ürün incelemek oldukça yanıltıcı sonuç verecektir. Naçizane tavsiyem bütün efektler kapalı ve detayları duyabileceğiniz en düşük ses seviyesinde izlenimlerinizi paylaşmanızın daha doğru olacağıdır. Tekrar teşekkürler.

Collapse Signature Expand Signature
  3. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Belirttiğiniz şekilde incelemede bir güncelleme yapacağım. Teşekkürler.

2 kişi bunu beğendi.
  4. erlkrkmz

erlkrkmz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    İnceleme için teşekkürler... Bu kulaklığın Sony Xperia Z3 Compact ile uyumu nasıldır, beslemede sorun yaşanır mı?

5. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Bence telefonun gücü yetmeyecektir ama doğru bilgi için Sony'nin destek hattını arayın derim. En doğru cevap onlardan gelecektir.

İncelemede de belirttim: cihaz 40 ohm. Zaten bunu üst seviye Walkman'ler ve cihazlar için yapmışlar belli.

Daha önce Sony'nin telefonlarını kullandım. Açıkçası Iphone4s (ve üstü) ve Htc'nin üst model cihazları dışında 16 ohm dan daha yüksek kulaklık kullanmamalı. Akıllı telefonlar için pil önemli bir sorun.Bir de ses çıkışlarını güçlü yapıp bu sorunu büyütmek istemiyorlar.

6. erlkrkmz

erlkrkmz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Iphone 5s in çıkışı daha mı yüksek z3c den?

7. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    evet : )

8. rftbyr

rftbyr
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Tam da aradığım inceleme olmuş bu yorumlardan sonra bende ilk adım olarak alıcam sanırım telefonum ip6s+ cep amfi tarzında bişi kullanmam gerekir mi , bir ne nerden aldığınızı öğrenebilir miyim internetten şipariş vermek istiyorum tavsiyeniz var mı

9. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Iphone6 için amfiye ihtiyaç yok, rahatça sürebiliyor @rftbyr Ben cihazı Zorlu'daki Sony bayisinden aldım. Pazarlık ederek aldım. Mutlaka siz de öyle yapın ; )

Yalnız cihazın üstünde remote yok : / Kumandaya çok alışmış olarak eksikliğini Nokia'nın blutooth kumandasıyla çözdüm, onu da belirteyim.

10. RACEKING26

RACEKING26
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    68
    SONY XBA-H1 Sennheiser Momentum M2 İEG ile vs gerçekten çok güzel olurdu.

11. dexter46

dexter46
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Sony mdr 1a kullanıyorum ve cok sevdigim bir ses rengi var ve bence parasinin hakkını veriyor.Kulakici ihtiyacimi yine sony markasiyla giderip xba h1 aldim ama acikcasi tam bir hayal kirikligi oldu benim icin tizleri fazlasiyla parlak ve uzun sure dinlenmiyor resmen kulak tırmalıyor lg g4ün yaninda gelen kulaklıktan pek bir fark bulamadim malesef.Belkide burn-in olmadi yeterince(sony a15 ve lg g4+fioo q1 ile dinledim)

12. limoncu

limoncu
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    h1 de mikrofon var mı ?

13. mahir

mahir
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Hayır. Yok.

14. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Tarihlere bakınca geri dönüş süper olmuş. :D :) :D

2 kişi bunu beğendi.
  15. mahir

mahir
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Kulaklik alcam da arastirma yapiyorim. Benim kulakligi gorunce yazilanlari merak ettim :) yazini gorunce cevaplayim dedim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

16. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Dostum h1 var demek sende de peki nasıl ben elektronik müzik - tecno - rock - yabancı pop falan dinliyorum sahnesi geniş net bir ses istiyorum ama bass ları hissetmekde istiyorum bir kaç tık önde olursa iyi olur. Buna göre genel bir değerlendirme yapman mümkün mü acaba.

17. mahir

mahir
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4

Baslar ve tizler iyi ama yüksek seste catlamalar meydana geliyor. Bi de kulaklik bana gore malzemesi kalitesiz. 5. Ayda bozuldu garantiye verdim urun degisti bir sene olmadan yine bozuldu. Bi de sabah 1 saat aksam 2 saat kullaniyorum otobuste o kadar yani.

2 kişi bunu beğendi.
  18. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Sony den bahsederken bu şikayetler sony gibi bir markaya hiç yakışmamış. Saol yorum içi benim için çok belirleyici bir yorum oldu.

2 kişi bunu beğendi.
  19. mahir

mahir
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Rica ederim. Ben hala kulaklık araştırıyorum. Ne alacagimida bilemedim.

2 kişi bunu beğendi.
  20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,758
    Salih hocam Magaosi K3 Pro nun incelemesinin yayınlanmasını bekliyor sanırım size de tavsiye edebileceğim çok başarılı bir kulaklık. İsterseniz siz de @Mustafa ALKAN hocanın yayınlayacağı incelemeyi bekleyin.

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.