Xduoo x2 incelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 20 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,383
  Alınan Beğeniler:
  11,491
  1972 eklentisini görüntüle

  merhabalar;xduoo x2 incelemesiyle karşınızdayım tekrar.Daha önce x2'yi tanıtan bir yazı yazmıştım.Sıra incelemesinde..Xdouu x2,güzel ve taşıması kolay bir dap ve de 59 Dolarlık fiyatıyla Flac da çalabiliyor üstelik.Güncelleme desteği de iyi-Beşe yakın Güncelleme aldı şimdiden-.Her güncellemede daha stabil olmakta-takılmalar azalmakta. V.06 güncellemesiyle ilk dört şarkı ya da Albümü taradıktan sonra aşağı ineceğine tekrar ilk Albüm ya da şarkıdan devam ediyordu. V.06 güncellemesiyle sorun çözüldü.örneğin,4.cü Albüm ya da şarkıdan sonra 5,6,7,8 diye aşağı doğru devam edebiliyor.
  Grafikler
  1966 eklentisini görüntüle

  (grafikler headphoniaks sitesinden alınmadır)

  Yukardaki grafikte x2'nin kulaklık çıkış frekansı verilmiş.Frekans yanıtı görüldüğü gibi düz bir çizgi halinde ilerliyor.Dalgalanmalar neredeyse yok.Bu da çoğu kulaklık ile uyumlu bir yapı sergilemekte.Mid-Bass-Tiz inişler çıkışlar yaşamadan düz bir çizgisel zemin üstünde belli bir dengede ilerlediği anlamına da gelebilir bu düz frekans yanıtı.

  Xdouu x2'nin İç Bileşenleri
  1967 eklentisini görüntüle
  • Güç kademesi Entegre CPU çıkış gerilimi kazanç 3.6V +/- 6 dB artış elde etmekte.
  • Düşük distorsiyonu korurken ses yükseltme kazancı iki kademeli çıkış Gücünü artırmakta.
  • 470uF kapasitör çok düşük içeriği ile dinlenilen Müziğe Ve bağlanılan amfiye ekstra güç sağlamaya yardımcı olur.
  • NEC çıkışı arka plan gürültüsünü önlemek veya cihaza kapatmak içindir.,
  1968 eklentisini görüntüle


  X2'nin Farklı Kulaklık Empedanslarına Verdiği Tepki

  1969 eklentisini görüntüle

  Grafikte de görüldüğü gibi x2,farklı kulaklık Empedans çıkışlarına da fazla Kırılma ve dalgalanmalar yaşamadan gayet düz bir Yanıt ve tepki vermekte.


  X2 Doğrusallık Grafiği

  1970 eklentisini görüntüle
  Xduoo X2 -60dBFS girişi ile oldukça iyi bir doğrusallık sergiliyor, -115dB altında bir arka plan gürültüsünün Var olduğu görülse de müzik üretme ve dinleme biçimlerine şu an için zarar verecek bir durum ya da Gösterge yok ortada diyebiliriz.  Ses Kalitesi
  Genel ses karakteri açık-biraz parlak ve ferah diyebiliriz.32ohm Empedansa 250mw güç verebildiği için çoğu iem ve fazla güç istemeyen kafaüstüleri rahatlıkla sürebilecek/besleyebilecek özellikte xduoo x2.

  Basslar;
  ritmik ve güzel.Alt(sub)Basslara kadar uzanamasa da fiyatına göre basslar yeterince derin.Basstaki o ritim duygusunu kulağa iyi aktarıyor X2.Sese fiyatına göre Gövde kattığı yer basslar ve midbasslar diyebiliriz.Kare benzeri ve alüminyum alaşımlı bir tasarıma sahip olması sese hacim ve Gövde kazandırmada önemli bir etken.Sevilmesinin sebeplerinden biri de bu Tasarımı ve sese bass/midbass frekans çizgisinden gövde kazandırabilmesi.Yine fiyatına göre basslar vurgulu ve hızlı.Midleri de Basslara yakın olduğu için bu frekansta bir problem yok.

  Midler;midleri önde bir player X2.Fiyatı için detaylı-net ve anlaşılır midleri var.Midler daha çok vokal ağırlıklı diyebiliriz.Ensrümanlar biraz geriden gelmekte.Midleri Örtük ya da koyu çalan kulaklıklarla daha iyi ve uyumlu bir sonuç alabilir,vokal ve ensrüman seslerini belli bir dengede tutabilirsiniz.Böylece açık çalan dap ve kulaklıklarda Görülen parlamaların önüne geçebilirsiniz.Akustik Müzikde vokal ve enstrüman sesleri net ve güzel.Özellikle Akustik müzik performansını çok beğendiğimi burada öncelikle belirtmek isterim.Metal müzik hariç diğer türlerde iyi diyebilirim.Sahnesi fiyatına göre iyi,ortalama bir genişlikte,ama sahne derinliği az.Enstrümanlar birbirine yakın çaldığından(5birim başlangıç seviyesine sığdırılmış)ensrüman ayrımı,Akustik müzik harici dikkatli bir dinleme gerektirmekte.Az enstrümanlı müziklerde enstrüman ayrımı daha kolay diyebilirim.Çok yüksek seslere çıkıldıkça midler parlamaya ve Kısmen metalik bir durum/Şekil alıyor diyebiliriz.Fakat enstrüman ayrımını canlı ve şıkır şıkır bir tonda da verme özelliğine sahip X2.

  Tizler;geldik en zor frekans aralığına yani tizlere.Tizler,sansa klip gibi geriden değil önden gelmekte ve de belirginler.Parlak ve midlerle rekabet halinde tizlere sahip x2.Tizler belirgin ve önde olsa da,Ayrıntı olarak Bass ve Midlerden geride.Yapaylaşan ve bazen özellikle metal müzikde kulağı tırmalayan,vokali anlaşılmaz ,ensrüman ayrımını zorlaştıran bir yapıya sahip bu yaramaz tizler.Üstelik dersi kaynatıp teneffüste uzun eşek oynayan da bu tizlerden başkası değil.:)Şaka bir yana Midleri Örtük koyu Çalan bir kulaklıkla metal Müzikde değil ama rock/alternatif rockda başarılı sonuçlar aldığımı belirtmek isterim.Elektro gitar seslerini ve Bateri-Davulla zillerin sesini vurgulu ve net biçimde duyabildim.Ama açık çalan ve midleri önde olan bir kulaklıkla Mid-tiz rekabetinden dolayı rock/alternatif rock için başarılı sonuçlar almak da biraz zor diyebilirim.

  Xduoo x2 Çeşitli Müzik Çalma Örnekleri
  Akustik Müzik:Eric Clapton'un I Shott The Sheriff parçasını ele alalım.Şarkıya elektro gitarla çok hızlı bir başlangıç yapıyor Eric Clapton.Ses net,bildiğimiz gitar sesi,herhangi bir renklendirme yok.Arkada Çalınan bir elektro gitar,piyano ve Bateri-davul-ziller var.Şarkıyı,baterinin yanında bulunan iki geri vokal başlatıyor önce,Eric Clapton 1:53.üncü saniyede devreye giriyor.Vokal bir miktar önde olsa da herhangi bir enstrüman karmaşasına yol açmıyor bu durum.Ayrımlar net ve güzel.Sahne Akustik müzik için yeterli genişlikte-Ensrümanlar birbirine belli bir mesafe de çaldığından diğer türlere göre ensrüman sıkışması-yakınlaşması;detay ve ayrımları ortadan kaldıracak kadar fazla değil diyebiliriz.

  Elektronik müzik:Moderat'tan Bad Kingtom parçasını ele alalım.Şarkı yavaş ve Dağılan Basslarla Başlıyor sonra epey hızlanıyor;basslar ritmik-vurgulu ve hızlı;ama altbasslara kadar inememekte,uzayamamakta.Vokal burada Basslara yakın yani Mid/Bass şeklinde olduğu için herhangi olumsuz bir durum yok.Şarkı keyifli ve hareketli Basslar ve ritimlerle başlayıp aynı şekilde son buluyor.


  Sonuç olarak fiyatını kesinlikle hakeden bir ürün var karşımızda.Açık ve havadar çalmasıyla,yeterli şiddet ve yükseklikteki ses çıkış gücüyle,Bass/midbass başarımı ve küçük/Taşınabilir boyutuyla alınası güzel bir player.Xdouu x2'yi metal müzik sevenler Hariç diğer türler için rahatlıkla önerebilirim.Okuyan bütün Arkadaşlarıma teşekkür ederim şimdiden.İzmir'den saygılar,sevgiler...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 karanehir35, 20 Ağustos 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Ağustos 2015
  9 kişi bunu beğendi.
 2. djalimarmaris

  djalimarmaris
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Nisan 2014
  Mesaj:
  377
  Alınan Beğeniler:
  621
  Masallah.
  Çok ayrıntılı olmuş :)
  Emeğine sağlık
   
 3. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,383
  Alınan Beğeniler:
  11,491
  Teşekkürler Ali hocam.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 4. des_955

  des_955
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  16 Kasım 2014
  Mesaj:
  98
  Alınan Beğeniler:
  122
  Merhaba elinize sağlık bilgilendirici bir içerik olmuş
   
  4 kişi bunu beğendi.
 5. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,383
  Alınan Beğeniler:
  11,491
  Teşekkür ederim.Beğenmenize sevindim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. Elano68

  Elano68
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Nisan 2015
  Mesaj:
  495
  Alınan Beğeniler:
  768
  Faydali ve ozverili bir inceleme olmus.Elinize ve kulaginiza saglik.:)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  2 kişi bunu beğendi.
 7. PureSound

  PureSound
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  9 Aralık 2013
  Mesaj:
  126
  Alınan Beğeniler:
  185
  Teşekkürler inceleme çok Detaylı bende kullanıyorum ve size aynen Katılıyorum. Eklemek istediğim güç isteyen planar sürücüleri kulaklıkları sürebiliyor ve cok Detaylı bir sunumu var yüksek sesde bile müziği karıştırmıyor temiz ve gürültüsüz Çalıyor
  Hiç beklemiyordum bu kaliteyi.
  Teşekkürler Karanehir35
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 8. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,823
  Alınan Beğeniler:
  5,244
  İncelemelerde bu tarz frekans grafiklerinin ve diğer teknik verilerin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Eleştirim sizin incelemeniz özelinde değil yabancı sitelerde de bazen bu duruma rastlıyorum ve ekipman hakkında herhangi bir fikir verdiğini sanmıyorum. Çok kişisel deneyime bağlı ve subjektif bir mesele olduğu için bu gibi teknik verilerin bir şeyi yansıttığını zannetmiyorum.

  Onun dışında inceleme için emeğinize sağlık. Dikkat çeken bir cihaz FiiO X1 ile durumunu merak ediyorum açıkçası.

  Fakat bir eleştirim olacak o da şu: Genel olarak yazılarınızın içeriği çok karmaşık. Biraz daha düzenli olmalı diye düşünüyorum. Örneğin cümle bittiğinde boşluk bırakıp yeni cümleye başlamak, noktalama işaretlerine dikkat etmek, ayrıca genel içeriği daha belirgin şekilde bölümlere ayırmak gibi basit ama önemli bulduğum şeyler.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,383
  Alınan Beğeniler:
  11,491
  Öncelikle teşekkür ederim ilginiz için.Siz Cihazı bizzat kullandığınız için;sizden gelen olumlu geri bildirim ve İzlenimler benim için önemli.
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Ağustos 2015, İlk mesaj zamanı 23 Ağustos 2015 ---
  Öncelikle ilginiz ve eleştirileriniz için teşekkür ederim Oğulcan hocam.Sonraki incelemelerimde mutlaka dikkate alacağım;değindiğiniz bu önemli noktaları...

  Grafiklere gelince;grafiklere çok düşkün olduğum için incelemelerde yer vermekteyim.Yoksa dediğiniz gibi olmasa da olur.Elimde Fiio x1 de var.Onunla da yakın zamanda bir karşılaştırma yapacağım.Ama şu kadarını söyleyeyim, xduuo x2 güzel bir PLAYER ama bir fiio x1 de değil tabii.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #9 karanehir35, 23 Ağustos 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ağustos 2015
  2 kişi bunu beğendi.
 10. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,317
  Elinize sağlık.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 11. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,383
  Alınan Beğeniler:
  11,491
  Beğenmenize sevindim.Teşekkürler @DefinitioN Fatih hocam.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 12. emrclk

  emrclk
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Mart 2014
  Mesaj:
  54
  Alınan Beğeniler:
  39
  Merhaba, belirtilmiş ve kaçırmışsam şimdiden özür dilerim ama yine de sormak istedim. Ürün 24 bit parçalar çalabiliyor mu?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. Elano68

  Elano68
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Nisan 2015
  Mesaj:
  495
  Alınan Beğeniler:
  768
  Hatarıladğım kadarıyla çalmıyor ama çıkacak olan x3 modeli destekleyecekmiş sanırım 24 biti
   
 14. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  X3 için
  Support music format:
  DSD: DSD64
  APE: 24bit / 192khz
  FLAC: 24bit / 192khz
  WAV: 24bit / 192khz
  APPLE Lossless: 24bit / 192khz
  CUE, WMA, MPE, AAC, ALAC, OGG
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 15. ardacumhur

  ardacumhur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  24 Temmuz 2014
  Mesaj:
  993
  Alınan Beğeniler:
  1,313
  Xduoo X3 için mi bu formatlar?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 16. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Evet
   
  Collapse Signature Expand Signature
 17. oguzhan

  oguzhan
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Kasım 2012
  Mesaj:
  319
  Alınan Beğeniler:
  451
  İnceleme için elinize, kulağınıza sağlık. :)
  X2 için bence yapılabilecek tek olumsuz yorum tuşların basma sesi olur. Evde sorun değil de dışarıda pazarda satılan mp3 izlenimi uyandırıyor.
   
  6 kişi bunu beğendi.
 18. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,383
  Alınan Beğeniler:
  11,491
  Rica ederim oğuzhan hocam.
  Dediğiniz doğru, tuşların sesi ve basması biraz sert olabiliyor.Dışarda genelde sorun olmuyor.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. oguzhan

  oguzhan
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Kasım 2012
  Mesaj:
  319
  Alınan Beğeniler:
  451
  Otobüsün içinde tak-tuk tuş sesi pek hoş olmuyor.:)
   
 20. PureSound

  PureSound
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  9 Aralık 2013
  Mesaj:
  126
  Alınan Beğeniler:
  185
  @oguzhan size Katılıyorum dandik görünüyor birde tuşlar tak tuk ses çıkarıyor ama ses guzel 3 katını ödeyip satın aldığım Philips MP3 player dan cok daha iyi sesi var.
   
  Collapse Signature Expand Signature