XUELIN ihifi 800 incelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda BatmaN19 tarafından 30 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Menşei Çin olan '' Xuelin'' firmasının ihifi 800 isimli DAP'ını size anlatmaya çalışacağım.

TEKNİK ÖZELLİKLER : (Alıntıdır)

Headphone Amplifier: Max patent headphone amplifier
    Decoder: ES9018K2M flagship decoder chip
    I / V: LME49726 * 2
    Servo Power: LME49726
    Ipf: OPA1662
    3.5mm headphone output
    3.5mm headphone output
    USB data interface / charging interface
    TF Card Expansion Interface
    Headphone Output Power: 105mw + 105mw / 32 ohms
    Headphone output level: 3.5V
    SNR: ≥105 dB (A-weighted)
    Channel imbalance: ≤0.5dB (1KHz)
    Channel Separation: ≥95dB (1KHz)
    Frequency response: 20Hz - 20KHz (+ 0 / -2.5dB)
    Total harmonic distortion plus noise: ≤0.006% (1KHz)
    Life time: WAV format standard rate apx 13 hours of continuous playback
    (Monitor off) the high rate apx 12 hours of continuous playback
    Supports frequency formats: WAV (8 - 192K), APE (8 - 48K), FLAC (8 - 48K)
    ACC OGG MP3 (8 - 320k), WMA (8 - 48K)
    Storage Capacity: Built-in 8GB, can store 15 or 30 CD albums APE
    External TF Card can be expanded to 128GB.
    Bettery: Built-in rechargeable lithium battery
    Diamension: 100 * 49 * 16mm
    Net Weight: 120gr

TASARIM :

Cihazın kompakt ve solid bir yapısı var. Resimlerden anlaşılacağı üzere biraz tuşlu telefonları andırıyor. Malzeme olarak tamamen alüminyum bir kasa kullanılmış. Ekran kalitesi çok vasat bir ürün fakat bu durumu umursadığım söylenemez. Gerekli bilgileri görebildiğim herhangi bir ekran beklentimi bu konuda karşılardı. Cihazın üzerindeki tuşlar yine bu solid yapıya eşlik edercesine sağlam ve bastığınız anda verdiği tepki gayet güzel.kompakt yapısına rağmen yaklaşık 120 gram ağırlığa sahip bir ürün. Genel olarak hem taşınabilirlik hemde tasarım olarak eleştirebileceğim bir yanı yok.

YAZILIM:

Cihazı direkt pcye bağladığınızda usb yığın bellek olarak görüyor ve kolayca hem dahili hemde hafıza kartına dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. Cihazın dahili yazılımı sade ve genel olarak kullanışlı olsada, örneğin klasörler arasında gezerken '' şimdi çalınıyor'' menüsüne gitmek tam bir işkence. Taa en başa dönmek yada mecburen şarkı değiştirmek gerekiyor. Şimdi çalınıyor arayüzüne gitmek neden önemli onuda açıklayım, ses kısma ve yükseltme işlemleri yalnızca bu menüde aktif halde. Normal menüde gezerken bu kadar sıradan bir işlemi yapamıyorsunuz maalesef. Yazılımdaki en büyük bug bu. Onun dışında dosyaları, klasör halinde gösterebilmesi güzel ve gerekli bir özellik benim için.Yalnız klasördeki parçaları listelemesi yine sıkıntılı, neye göre sıraladığını hala anlayamadım. Bu durumlar küçük bir güncelleme ile halledilebilir şeyler ve düzeltileceğini umuyorum bende.

HAFIZA :

Cihazda 8gb yerleşik hafıza mevcut. Bunu Micro SD ile artırabiliyoruz. Hem dahili hemde sd kattaki verileri anında okumaya başlıyor bu konuda bir eksi yönü yok.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR:

Cİhaz herhangi bir Android şarj aleti ile şarj edilebiliyor. Cihazın sağ kısmında bir kart yuvası, alt kısmında ise 3.5 stereo çıkışı ve yine 3.5 line out çıkışı var. Line out özelliğini kullanmak için menüden aktif hale getirmek gerekiyor.

PİL ÖMRÜ:

Cihazın pili tam dolu haldeyken, normal ses seviyesinin biraz üzerinde ve flac dinleyerek yaklaşık 12 saat pil ömrü elde edebildim. Vaadedilen pil ömrünü karşılıyor.

GÜÇ KONUSU :

Cihazın menüsünden ses kalitesini ve sesin şiddetini limitlendirebiliyoruz. Ben her ikisini de yüksek ayarda kullanıyorum. 120 birim ses kademesi var ve hassas bir dinleti seviyesi ayarlamak mümkün. Hani bazı cihazlarda 10 birim ses vardır 10 çok gelir 9 sa az. Öyle bir durum yaşanmıyor, bu güzel. Güç konusunu biraz m8 le kıyaslayarak anlatmak istiyorum.malum bir telefon için güçlü bir ses çıkışı var. M8 in boomsound özelliği kapalıyken verdiği maksimum ses, bu cihazın yaklaşık 105 birimine denk geliyor. Benim için 110 birim üzeri dinlenilebilir bir seviye değil Velvetle. Ses çıkışı oldukça güçlü bir cihaz, ortalama bir kafaüstü kulaklığı rahat besler diye düşünüyorum.

SES KONUSU:

BURN IN:

Cihazı yaklaşık 100 saatlik burnine tabi tuttum. İlk dramatik değişim 50 saatten sonra yaşandı. İkincisi 100 saatten sonraki süreçte. İlk 50 saatlik süre sonunda sesteki agresif hava kaybolmaya başladı, 100 saatten sonra sahne açıldı ve seste genel bir rahatlama meydana geldi. Burnin konusunu bu kadar net gözlemlediğim herhangi bir ekipman kullanmamıştım. Burnin mevzusunu placebo etkisi olarak açıklamaya çalışanlara selamlar.

GENEL SES KARAKTERİ:

Öncelikle dinletilerimi Earsonics Velvetle ve balanced modda yaptığımı belirteyim. Ses karakterine genel olarak dolgun, dengeli ve nötr denilebilir. Herhangi bir frekans grubu öne çıkmıyor yada baskın gelmiyor. Kayda göre yumuşak yada sert karaktere bürünebiliyor ki bu iyi birşey. Temiz ve oldukça havadar çalıyor.

SAHNE VE ENSTRÜMAN AYRIMI:

Cihazda hem enlem hemde boylam olarak geniş ve yüksek doğrulukta konumlandırmaya sahip bir sahne mevcut. Velvetin sahnesi zaten geniş, üstüne birde cihazın sahnesi eklenince ortaya hoparlörümsü dinleti sunan enteresan bir sahne çıkıyor. Örneğin bir '' Secret Garden-pastorale, yada- adagio'' dinlerken keman ve arp öyle uzaktan çalıyor ve enstrümanlar öyle ayrıkki, buna birde velvetin geniş sahnesi ve ekolu sunumu eklenince, sahnenin nerede bitip nerede başladığı ve enstrümanlar arasındaki boşluk tam olarak idrak edilebiliyor. Ürünün bana göre en güçlü olduğu nokta burası.genel olarak sahne ve enstrüman ayrımı konusunda beklentileri karşılayacaktır, hatta dar sahneli kulaklıklara bu konuda kademe atlatacaktır.

ALT FREKANSLAR:

Akustik bir müzik dinliyorsanız, sahnenin etkisi ile bir '' bas odası'' oluşuyor ve alt frekanslar bu odanın dışına fazla çıkmadan bu odada işini yapıyor. Özellikle iyi mastering yapılmış kaliteli kayıtlarda baslar güçlü ve hacimli vururken dahi diğer frekans gruplarını taciz etmiyor ve sınırlarını koruyor. Miktar olarak olması gerektiği kadarlar, öne çıkmıyorlar ve kaydı yansıtma konusunda sıkıntısı yok. Örneğin Bass ları derinden vuran bir RB parçası dinliyorsanız derin ve hacimli Bass alabiliyorsunuz.Bu konuda ne metal dinleyeni hız ve sertlik olarak nede RB dinleyeni şiddet ve derinlik olarak üzmez sanıyorum. Karakter olarak temiz ve dengeli yapısı ile özellikle bass yönü baskın kulaklıklarla iyi bir kombo olacaktır.

ORTA FREKANSLAR :

Genel olarak yumuşak sunuyor orta frekansları. Kişisel olarak vokalleri yakın seven biriyim, fakat ürün sahnesi yüzünden bunu benim istediğim biçimde gerçekleştirmiyor, burda velvetinde karakteri önemli bir konu. Hem vokaller hemde orkestra hep belli bir mesafede kalıyor. Detay ve çözünürlük üst seviyede, dolayısıyla enstrümanları ve vokalleri katman katman duymak mümkün. Herhangi bir karmaşa yok. Özellikle telli ve üflemeli çalgılar olması gereken formda, dokulu, dolgun ve yerine göre yumuşak.velvetle birlikte ses genel olarak zaten iem gibi değil kafaüstü formunda çalıyor. Kayda sadakat burdada kendini gösteriyor. Şunu demek istiyorum,genel olarak yumuşak olan sunum örneğin akustik gitar, ud yada bağlama, kayıt iyi ve sahnede yakın bir noktadaysa tabiri caizse kulakları yırtan türden bir sunum gerçekleştiriyor. Yani naif kalmıyorlar. Toparlarsak, her türün hakkını veren, ferah, dengeli ve detaylı orta frekansları var.

ÜST FREKANSLAR :

Sahnenin etkisi ile yine akustik müzikler referans alarak konuşursak, genelde sunum olarak arkaya yaslanmış buna rağmen canlı ve takip etmesi çok keyifli tizleri var. Ön plana çıkma kaygısı olmadan sahnenin kendine ayrılmış noktasında işini yapıyor ve detaya katkı sağlıyor. Tizlerde yine farkettiğim tek düze olmamaları, genelde bu ayrımı pek yapamam ve üst frekanslar bana hep birbirine yakın tonda gelir. Uzaması yada şiddeti ile alakalı değil söylemek istediğim formuyla alakalı. Üst frekanslarda da işini layıkıyla yapıyor ve memnun edici bir performans gösteriyor diyebilirim rahatlıkla.

SESİ KİŞİSELLEŞTİRME VE EKOLAYZIR:

Cihazda stok halde gelen hazır ekolayzır ayarları dışında frekans gruplarına müdahale edilemiyor. Yalnız playfx adını verdikleri bir ses modu var ve 3d efekt uygulanabiliyor bu modda. Sesi yapay bir hale sokmadan gerçekten müzik türüne göre kullanılabilecek bir özellik olmuş bence. Normalde kişisel ekolayzır çok aradığım bir özelliktir ama alet Flat modda çok iyi bir denge yakalanmış. Yokluğunu hiç aramadım desem yeridir.

SON SÖZ:

Ürünü genel olarak beğendim.ufak tefek eksikleri olsada genel olarak iyi bir cihaz çıkmış ortaya. Fiyatı kompakt ve sağlam yapısı,güzel ses kalitesi ile bu piyasada söz sahibi olması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla...

Collapse Signature Expand Signature
    12 kişi bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Eline sağlık Sebahattin. Merak ettiğim bir cihazdı. Daha önce denemiş olduğun cihazlar arasında seviye olarak nerede bu alet?

4 kişi bunu beğendi.
  3. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Güncel dap lardan hiçbirini denemedim. Aklımda kaldığı kadarıyla bir diymod tan net daha iyi. Seviye olaraksa tahminen dx90 yada x5 seviyesinde olabilir sanıyorum okuduklarımdan. İstersen yollarım bir ara sanada, o meşhur tabloda yer bulabilir kendine belki :)

#3 BatmaN19, 30 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Kasım 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Estafrl. :) Memmun olurum tabii. Böyle Çin işi cihazlar, QLS QA350 deneyimimden beri baya ilgimi çeker oldu. Tabloya eklemeye çalışırız kendilerini şartlar da uygun olursa.

4 kişi bunu beğendi.
  5. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Seve seve gönderirim. Bir kablo bekliyorum, onuda birkaç gün deneyim en kısa zamanda sana pm atarım bununla alakalı.

4 kişi bunu beğendi.
  6. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Eline sağlık Sebahattin hocam.Gayet güzel ve doyurucu bir inceleme olmuş.

4 kişi bunu beğendi.
  7. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Teşekkürler Ahmet.

2 kişi bunu beğendi.
  8. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Inceleme için elinize sağlık, Secret Garden ben de dinlerim.

2 kişi bunu beğendi.
  9. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Ama şu an armin van buuren dinliyorum :)

10. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    In and out of love... Hala en sevdiğim şarkısı herhalde :love:

2 kişi bunu beğendi.
  11. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    646
    Süper bir inceleme.

2 kişi bunu beğendi.
  12. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    İnceleme için teşekkürler...

2 kişi bunu beğendi.
  13. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Merak ettiğim bir cihazdı, incelemeniz de gayet güzel olmuş, teşekkürler.

acele posta servisi aracılığı ile gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  14. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    Üstad Fiio X3 veya Fiio X3 2nd gen ile karşılaştırma şansınız olabilir mi dinlediyseniz?

15. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    @murat71, maalesef güncel hiçbir dapı dinlemedim ama giriş seviye fiio lardan muhtemelen daha iyidir. kullanılan audio chip size fikir verecektir bununla alakalı. (Sabre ES9018K2M)

16. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    Dx90 la aynı o zaman, muhtemelen daha iyidir dediğiniz gibi. Teşekkür ederim.

17. PureSound

PureSound
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    185
    İnceleme icin teşekkürler Dac , sabrenin en son dac chipi
    Opamp lar lme ve opa mükemmel chipler çok iyi.