Yamaha HPH-MT220 İncelemesi

'Yamaha' forumunda brendan tarafından 18 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    159
    Anahtar kelimeler: Mid, Renksiz, Nötr.

Yaklaşık 1 haftadır sahip olduğum Yamaha'nın halihazırdaki flagship modeli olan HPH-MT220 namlı kafaüstü kulaklığı yeterince tarttım, ölçüp biçtim, kararlarımıpaylaşma ihtiyacı duydum. Öncelikle kulaklığın 1 senelik olduğunu ve burn-in sürecini çoktan tamamlamış olduğunu belirteyim. Tüm yorumlarım 1 yıl kullanılmış olan bir kulaklık için olacak.

Öncelikle fiyattan başlayalım. Genel olarak 180 dolar civarında satılıyor. Bazen amazon.com'da 150 dolar civarına düşebiliyor. Bu fiyat ranjında 10/10 fiyat-performans sunuyor diyebilirim. Malzeme kalitesinden bahsedeyim. Gerçekten 150 dolarlık bir kulaklık için fazlasıyla lüks ve sağlam bir kulaklık. Metal ve sert plastik bölümleri çok güzel harmanlanmış. Cupların orta bölümleri çok sert ve kaliteli plastik. Melamin hissi var. Orta kısmın çevresi metal. Kafa bandı ayarlama bölmesi metal. Genel olarak elde tutma hissi çok çok iyi. Audio Technica ath-m50'nin bir üst sınıfıymış gibi hissettiriyor. Kablonun sarmal kısmı jak'a daha yakın olduğu için sol cup'a ağırlık yapmıyor. Kablo maalesef çıkarılamıyor. Kafa bandının üst bölümünün üstü sert plastik, kafaya gelen tarafında yumuşak ince bir yastık var. iki saatlik kullanımlarda buradan herhangi bir rahatsız edici baskı hissetmedim. Padler yumuşak ve kaliteli. Biraz daha şişman olabilirlerdi, 1 yıllık kullanımla oldukça yassılaşmışlar yakında Takstar HI2050 padleriyle deneme niyetim var.

Ses konusuna gelelim, bas-mid-tiz dengesi mükemmele yakın. Daha önce bas ağırlıklı bir kulaklık kullanmama rağmen mt220'yi ilk taktığımda herhangi bir bas eksikliği hissetmedim. Tam tersine daha derli toplu ve yerinde baslar varlıklarını daha temiz bir biçimde ortaya çıkardılar. Bazı şarkılarda ve filmlerde sinemadaki aslan kükreme sesinin kalitesinin aynısını hissedebiliyorum. Gevrek basları var. :) Kesinlikle önde değiller. Ne midlere ne tizlere ilişmiyorlar. Fakat dediğim gibi bir baskafa değilseniz eksikliğini de hissetmiyorsunuz. Midler kulaklığın en sevdiğim yanı diyebilirim. 150 dolara bu kadar temiz ve gövdeli midler bulunmaz nimet bence. Hele kadın vokallerde sesin temizliği ve asla sibilansa uğramamaları kulaklığın çözünürlüğü konusunda beni çok şaşırttı. Nasıl tanımlasam, bir erkek folk şarkısı söylerken örneğin, sese eşlik eden bir tiz ağırlığı oluyor, fakat sesi inceltip zayıflatmıyor, baslar genelde vurmalı çalgılarda kendilerini gösteriyor. Tizlerin etkisi dediğim gibi çekingen bir etki. Müziğin geneline homojen olarak yayılmış. Midler kaymaklı bir yoğurdun üst tabakasındaki kaymak ise, tizler de alttaki asıl yoğurt kısmı diyebilirim. Aslında demek istediğim doğru ve tertemiz midler. Dengeli ve renksiz ses karakteri stüdyo kullanımı için biçilmiş kaftan. ath-m50 ile kıyaslayacak olursam, basların miktar olarak azaltılmış, kalite olarak artırılmış, tizlerin rahatsız edicilikleri giderilmiş, midlerin ön plana çıkartılmış, transparanlığın artırılmış hali diyebilirim.

Genel olarak dengeli, midlerin ön planda olduğu, stüdyo kullanımına uygun, fiyatına göre çözünürlüğün gayet iyi olduğu bir kulaklık olarak gözüküyor. Sahnesinin kapalı bir kulaklığa göre çok iyi olduğu söylense de benim eleştirebileceğim iki noktadan biri sahne diyebilirim. Müzik tamamen kulağa doğru geliyor. Basların arka planda kalması da bunda etkili olmuş olabilir. İmajinasyonun çok iyi olması bu durumun hissedilmesini önlüyor ama gene de daha iyi olabilirdi. Bir diğer nokta izolasyon. Kapalı bir kulaklık için izolasyonu da pek yeterli değil bana göre. Örneğin cep telefonuyla %70 seste iki metre ötendeki kişi hangi şarkıyı dinlediğini anlayabilir. Cep telefonu demişken Lg g2 ile rahatça sürülebildiğini de ekleyeyim, iriver e150 ile dinledim, anfiyle denemedim, e150 de açık karakterli sayılır aslında ama açık karakterli anfilerle ses olarak sınıf atladığını söyleyenler var. Her neyse, aklıma geldikçe eklerim şimdilik bu kadarıyla yetinelim.

Şahsi Puanlamam:

Bas: 8,5/10
    Mid: 9,5/10
    Tiz: 8/10
    Sahne: 7/10
    İmajinasyon: 9/10
    İzolasyon: 7/10
    Konfor: 9/10
    Malzeme Kalitesi: 9/10

Teknik Özellikler:

Over-ear, Kapalı
    Ses Şiiddeti: 99 db.
    Empedans: 37 ohm.
    Kablo uzunluğu: 1.2 metre. Sarmal kısmı uzatıldığında 3 metre.
    Driver: 45 mm.
    Güç girişi (power input): 1600 mw.
    Ağırlık: 415 gr.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 brendan, 18 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Ocak 2015
    11 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Elinize sağlık.

3. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    129
    Çok güzel bir inceleme olmuş.Zevkle okudum.Elinize sağlık.

4. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    İnceleme için teşekkürler...

5. net

net
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Güzel inceleme olmuş, teşekkürler.

Ben de gitar antremanları için benzer fiyat aralığın da bir kulaklık arıyorum. m50x in bas karakteristiğinin gitar antrenmanı için fazla geldiği yorumları var. Amfiye veya bir pedala direk bağlayarak kulaklığı değerlendirme yapabilirsen mükemmel olur.

6. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    159
    ben bu kulaklığı sattım ve sonrasında sattığıma pişman oldum. çok şahsına münhasır bi kulaklıktı kendisi. flat karakterde fiyatının iki üç misli ses kalitesi sunuyor. Audio Technica'nın driverlarını kullanıyor ve bu kullandıkları 45 mm. driverları şimdi Audio Technica kendisi m70 adıyla piyasaya sundu 300 dolar gibi bir fiyata.

7. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Elinize sağlık, oldukça güzel bir inceleme olmuş:)

8. net

net
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    MT220 şu an için oldukça dikkatimi çekmiş durumda. Pek çok mod da önerilmiş seste düzeltmeler yapılmış çeşitli forumlarda. Mantar eklemesi ve pedlerin yükseltilmesi gibi.

Ses karakteri olarak klasik rock, blues, jazz dinleyen birine önerir misin, yada bu konuda MT220 için ekleyebileceğin eleştirilerin nelerdir?

9. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    159
    bence klasik müzik, jazz gibi türler için akg'lerin open ve semi-open kulaklıkları daha uygun. mt220 flat karakterde, ve çalan müziğin karakterini aynen yansıtıyor. ama ekstradan kristalize bir ses sunmuyor. bas ağırlıklı bir şarkı dinlerseniz gümbür gümbür, fakat çok büyük bir tiz başarımı yok. hatta ses karakterine alışırsanız kulaklığın bas ağırlıklı olduğunu bile düşünebilirsiniz. dediğim gibi akg k550, k272 vs o kulaklıklar daha iyi seçim olur enstrumantal müzikler için.