Yamaha RX-V685 7.2 amfi ve Bose Acoustimass 10 Seri V

'Konu Dışı' forumunda igotek tarafından 23 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Evimde salonda hem müzik dinlerken hem de film izlerken Pioneer VSX-322-K 5.1 amfi & Pioneer S-ES3TB 5+1 hoparlör seti kullanıyordum. 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum. Artık daha güzel bir sistem istediğim için 3 aylık araştırmam sonucunda Yamaha RX-V685 7.2 amfi & Bose Acoustimass 10 Seri V satın aldım.

Bose hoparlör kullanma nedenim boyutlarının çok küçük olmasına rağmen yüksek ve kaliteli ses vermesi. Hoparlör kablolarını gizlemek için duvarları kırarak boru döşedik ve boru içerisinden kabloları geçirdik. İlk başta Pioneer vSX-322-K amfi ile denedim ve sonuç benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Zaten bu amfinin bu hoparlör ile uyumlu olduğunu bildiğim için çok da takmadım. Yamaha RX-V685 amfiyi satın aldıktan sonra elde ettiğim sonuç mükemmel. Film izlerken zaten efsane. Müzik dinlerken de duyduğum ses güzel ki Pioneer ile kıyaslama yapmak mümkün bile değil. Ayrıca Sennheiser HD600 kulaklığı amfinin kulaklık çıkışına bağlayınca müzikte de filmde de başarısı harika. Hi-fi ile uğraşanlar her ne kadar Bose marka hoparlörleri sevmese de benim hoşuma gidiyor. Salonuma koca koca hoparlörleri koyamayacağımı da unutmamak lazım. Annemlerle yaşarken Pioneer set için çok laf yapmışlardır. Yakın zamanda evleneceğim ve hatun koca koca kolonları salonun ortasında istemiyor. Kabloları gizleyerek ve hoparlörleri duvara monte ederek bu sorunu aştım.

4,85 metreye 6 metre salonum var ve o ufacık hoparlörlerden bu kadar kaliteli ve yüksek ses geldiğine ben bile inanamıyorum. Sistemi bir üst kademeye çıkararak 5.1.2 şeklinde kullanmak istediğimden dolayı Pioneer hoparlörlerden iki tane kuleyi geçici olarak bağladım. Sonuç: Bose ufacık sürücülerle kocaman kolondan daha başarılı. Hem ses seviyesi hem de ses kalitesi. Şuan Pioneer yerine iki hoparlör daha almam gerekiyor ve ne almam gerektiğini araştırıyorum.

Çalışma odamdaki masaüstü bilgisayarımda yıllardır Bose Companion 3 kullanıyorum (2+1) genelde Audioquest Dragonfly var bilgisayar ile hoparlör arasında ve aldığım ses kalitesi de yükseklik de çok iyi. 15metrekarelik bir oda için ideal bir sistem. Eskiden salonda pek müzik dinlemezdim. Tıngırdasın diye açardım. Çünkü çalışma odamdaki kalitede ses alamazdım. Yeni aldığım cihazlar sayesinde artık salonumda da müzik dinliyorum. Bose hoparlör setinin fiyatı 11k. Tabi ki o kadar parayı hak eden bir hoparlör değil. Bu fiyata hi-fi hoparlör seti almak mümkün. Ancak ben 5k ödeyerek ikinci el aldığım için ödediğim paranın hakkını sonuna kadar verdiğini düşünüyorum. Amfiye de 6,5k ödeyerek sıfır aldım. 1,5k da kabloları gizlemek için harcadım. 350 TL de hoparlörler için Çin'den duvar askı aparatı aldım. Sistemin maliyeti çok yüksek olmadığı için ben memnunum.

Şimdi elimdeki Pioneer seti satıp iki hoparlör daha alacağım. Tahminen yine bose alırım diye düşünüyorum. Daha önce salonda müzik dinlemediğim ve artık salonda da müzik dinlediğim için multimedia music server veya nas arayışı içerisindeyim. Evdeki internet ağı için de ayrıca kabloları gizlettirdim. Ancak eski teknoloji cat5 kullanıldı. Yapılacak çok şey var. Forumda bu tarz konularda pek yazı göremedim. Genelde kulaklık ve kulaklık için üretilmiş dac preamp amp ve müzikle ilgili bilgi mevcut. Bu tarz forumlar pek yoktur. Aslında detaylı yazılar bulmak imkansız gibi birşey. Ev kullanımı için kendine ait netflix/spotify tarzı server sahibi olmak isteyenler mutlaka vardır. Bu konuda yardımlaşarak kaliteli ve güzel bir alt yapı oluşturulabilir diye düşünüyorum.

trexmilennium bunu beğendi.
  2. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Hayırlı olsun sisteminiz. Bende ilk defa bir giriş yaptım. Meşhur Bots un Av-711 Lambalı anfisini buldum şansa. Aldığım kişi kolleksiyonerdi. Jamo classic 8-10 serisini al yada Wharfedale al dedi. Keşke Jamoyu deneseymişim. Wharfeldale daha ziyade sinema ağırlıklı çıktı. Midleri çok geri attı. Geçen gün eski Çin menşeli Vtrek marka bir kule set aldım, sonuç harika. Şu an çok memnunum.

barocka bunu beğendi.
  3. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    406
    Bots Av711 benim de ilk sistemimin anfisiydi:) wharfdale cyrstal cr2-10 eşleşmesi benim için ruya gibiydi o zamanlar ( 2013 ) işte bu da videosu :)

(71) Bots AV 711 + WHARFEDALE CRYSTAL CR2-10 + AUDIOTRAK Prodigy CUBE ..... - YouTube

Mikrobiyolog ve trexmilennium bunu beğendi.
  4. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Sizin ki baya canlı çalıyor. Ama kablolar bs baya iyi. Av-711 bookselfde daha iyi anlaşılan. Aldığım kişide bose 602 vardı, inanılmaz bir ses geldi. Ki sadece samsung telefondan bağlamıştı. Bende Atlantik 400 var hiç alakası yok bu seslen. Ya crystal diamond serilere geçicem yada kef- energy kulelere. Belki bookshelf + Subwoofer yaparım.

barocka bunu beğendi.
  5. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    406
    Düşünün ki albüm 1969 kaydı, çekimi de sanırım LG G3 beat ile yaptım :)

Bookshelf konusunda haklısınız, daha sonra wharfdale Diamond 9.4 kulelerle kullandım ama aynı tadı alamadım.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    barocka bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Bose kalburustu ses verir. Dolgundur, zengindir, ama HiFi degildir. Detay ve ayrinti yerine frekans tepkisiyle iyi bir ilk intiba olusturur. Dinledikce sesin ne kadar vasat oldugunu anlarsiniz.

Velhasil begenip alirsiniz. Acikcasi cok kotu de degildir ki satasiniz. Oyle gider :)

Ama kullandiklari amfiler de, suruculer de ameledir. Iyi dip ses icerir, hoparlor konileri kagittan, cevreleri sungerdendir... Ama iyi ARGE ile o amele parcalara etkileyici bir ilk intiba olusturan ses cikartirlar.

Dizayn ve goruntu guzeldir, kolay kolay bozulmazlar. Bose marka herhangi bir seyi ilk dinlediginde "bu çöp" demez cogu insan... Bilakis etkileyici gelir çoğu zaman.

Reklama ciddi yatirim yaptiklarindan dolayi cogu insan Bose'u alinabilecek en kaliteli muzik ureten cihaz zanneder.

#7 zxc, 24 Ekim 2019
    Son düzenleme: 24 Ekim 2019
    artears ve trexmilennium bunu beğendi.
  8. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Bose en kaliteli değil ancak tatmin edici bir düzeyde. Hi-fi olduğu hiçbir zaman iddia edilemez. Hi-fi düzeyinde ses vermese de o küçücük boyutlarıyla kendisinden çok büyü kişler yapar. Ben bas modülünü beğeniyorum. Bas modülü yerine gerçek bir subwoofer ekleselermiş çok daha iyiydi.