Yeni Bir Alan Adı

'Forumumuz Hakkında' forumunda Engin tarafından 5 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Arkadaşlar merhaba,

Bugün minik bir sohbet sırasında konumuz "Techno-fi" meselesine geldi. Tabi doğal bir durum gibi görünüyor ama derdimiz alan adımız... Sonra geçenlerde Kayra'nın sohbet bölümüne yazdığı Techno-fi/Rock-fi olayı geldi aklımıza ve dedik ki: "Adam haklı!"..

Sitemizin ismi olan Techno-fi, sanki Techno müzik sitesiymişiz gibi bir izlenim uyandırıyor. Dışardan bakan, ilk defa siteyle karşılaşan bir kimse, sitemizin ismi yüzünden baştan uzak durabilir.. İlk kez görenlerin dışında, sitemizde aktif olarak bulunan arkadaşlarımız bile aynı yanılgıya düşebiliyor. Bu Techno meselesi yüzünden dahili ve harici dönüşlerimiz de var..

Dört kişi ufak bir beyin fırtınası yapalım dedik ama pek başarılı olduğumuz söylenemez. (kulaklikciyiz.biz, head-fi.com.tr gibi :() Dolayısıyla hem kolaya kaçalım, hem de herkesin fikri-istediği olsun diye bu konuyu açma kararı aldık.

Düşündük ki: konuşalım, tartışalım, fikirler bir araya toplansın; sonra işi ankete döndürelim, ortak bir karara varalım ve harekete geçelim.

Yoğun katılımlı yardımlarınızı bekliyoruz arkadaşlar.

Saygılar..

2. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Lütfen değiştirmeyin. :sad

3. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Önerdiğim birkaç arkadaşım da aynı şeyi söylemişti techno mu dinliyorsun sen diye :) Ne alaka kulaklık sitesi diyorsun ama algılar kayıyor bir şekil de. Şahsen değişmesinden yanayım ama techno-fi diye girilince de arama motorlarına yeni isime yönlendirme olcaktır sanırım. Bir de İsim Türkçe mi olmalı yabancı mı buna karar verilirse daha isabetli öneriler olabilir diye düşünüyorum.

4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,494
    Bence de değişmesin.Biz bu isme alıştık. :)

Ayrıca konu ile alakasız olarak;Techno elektronik müziğin alt koludur.Sanıldığının aksine elektronik müziğin en sakin alt kollarından biridir.Şahin'ler de çalan müzikle yakından uzaktan alakası yoktur.Konuyu dağıtmak istemem ama dayanamadım. :)

5. DrHolyday

DrHolyday
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Ses üzerine olduğumuz için ki son zamanlarda hoparlörlerde ortaya çıkmaya başladı bu nedenle audio-fidelity, audio-fi, fidelityofaudio gibi isimler olabilir. Technology-Fidelity olarak açılabilir adı. Türkçe olacaksa düşünmek gerek biraz :)

6. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Ear-fi nasıl?

7. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Google'da herhangi bir şey arıyorsun.Sonuçlar kısmında mutlaka turuncu forumu görüyorsun.Mesela "Arabanın debriyajından ses geliyor." diye bir arama yapıyorum,ilk sırada malum forum.Adı "Donanımhaber" güya.Donanım deyince benim aklıma bilgisayarlarla alakalı parçalar geliyor.Belki de bu benim cehaletimden veya sığ görüşümden de kaynaklanıyordur,bilmiyorum.Fakat ses ve kulaklık konusunda yardıma ihtiyacı olan,bu hobiye gönül vermiş insanların bu forumu mutlaka ziyaret ettiğini görünce de diyorum ki:Irmaktan geçerken at değiştirilmez. :wink Zira Techno-Fi'nin markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemesini sekteğe uğratabileceğini düşünerek ben forum isminin değiştirilmemesi taraftarı olduğumu tekrar belirtmek istiyorum.

8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Ear-fi bana da güzel geldi. Hatta direk earfi de olabilir.

Hakikaten techno-fi ismiyle pek alakamız yok gibi. ;D

9. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    İlgilenen herkese teşekkürler.Önceliğimiz Türkçe olacaktır,ancak ear-fi gibi güzel önerileri de esirgemeyin lütfen.

Değerli görüşlerini aktardığın için çok teşekkürler Orhan.Kesin değişecek diye bir kaide yok,ancak bir fikirleri çakıştıralım istedik.İsim değiştirmenin bir risk olduğuna katılıyorum ancak büyüme,herkese hitap etme, gibi bir derdimiz de yok biliyorsun.

Collapse Signature Expand Signature
  10. Bremze

Bremze
    Expand Collapse
    Guest

Ear-Fi.com güzel gerçekten.
    -------------------------------------

Bundan yola çıkarak;

Earphone-Fi.com

Earphonia.com

Earphonic.com

Earphone-art.com

Phone-Art.com

Phone-end.com

Phone-Fi.com

Earphone-end.com

Hear-end.com

Head-end.com

Ear-Phones.com

türetilebilir sanırım. Com'lar net de olabilir tâbi.

Selamlarımla

11. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Selamlar.

İnternet ve bilişim sektöründe "tanınmışlık" ve "yer edinmişlik" kavramları sizlerin de bildiği üzere zamanla oturan kavramlar... Bu kavramların oturması biraz da söz konusu yapının (internet sitesi, e-ticaret sitesi, forum, vs. ) kalitesi ve zaman içinde göstereceği başarı ile ilgilidir.

Kalite ve başarının akabinde elde edilecek olan "yer edinmişlik" şahsi kanaatimce bu site için karşılığını bulmuş bir kavramdır. Ülkemizde profesyonel anlamda ses ile ilgili insanların bir çoğu "techno-fi" ismine aşina ve yine bu insanlar aktif veya ara ara siteye göz atıyordur diye tahmin ediyorum. Neticede sitede biraz vakit geçiren insanlar neyin ne olduğunu da kısa sürede kavrayacaktır. Bu doğrultuda site ismini değiştirmek, kaş yaparken göz çıkarmak olabilir. Sonuçta "techno-fi" ismi bilinen ve markalaşmaya gidebilecek bir isim yolunda... Bu ismi değiştirmek ve yeni ismi insanlara alıştırmak sıkıntılı bir süreç olabilir.

Ama,

Sizin düşündüğünüz "Techno müzik sitesiymişiz gibi bir izlenim uyandırıyor" kısmı da üzerinde tartışılabilir bir konu. Çok fazla insanın isme takılıp siteye yakınlık ya da uzaklık göstereceğini düşünmüyorum ancak, eğer ki bu yönde bir adım atılıp da daha genel kitleye hitap edecek bir isim bulunacaksa bu noktada ince eleyip sık dokumak lazım.

Yine bu doğrultuda sizin öncelik verdiğiniz Türkçe isim sitenin profesyonelliğini karşılayamayabilir. Şöyle ki, bildiğim kadarı ile "kulaklık" kelimesi içeren satış siteleri mevcut. Eğer ki siz içinde "kulaklık" olan bir isim seçerseniz satış siteleri ile benzer bir isim kullanmış olacaksınız ve -şahsi kanaatimce- sitenin profesyonelliğine uygun bir durum olmaz bu.

Yukarıda @DrHolyday isimli arkadaşımızın önermiş olduğu audio-fi önerisini ben çok beğendim. Gerçekten çok geniş ve tamamı ile hem kulaklık hem ekipman hem de ses ile ilgili her şeyi karşılayan / kapsayan geniş bir isim. Eğer bir değişiklik yapılacaksa sitenin profesyonelliğini taşıyacak ve marka olacabilecek bir isim seçilmeli. Bu anlamda size samimi önerim içinde "kulaklık" geçen isimlerden uzak durmanızdır. Bu tip isimler siteyi basitleştirir diye düşünüyorum.

Benim fikirlerim bu yönde... Burası sevdiğim bir site ve en doğru kararın alınmasını umarım.

İyi forumlar.

12. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Bu site işlerinden anlamıyorum ama Hasan'cığımın söylediğine göre geçişi kademeli olarak yapabiliyormuşuz. Yeni alan adı alındıktan sonra techno-fi linkini diğer siteye yönlendirme şeklinde olacak ilk başta. Bir kaç ay bu şekilde yürüttükten sonra tamamen yeni siteye geçilecek. Alışma-markalaşma işini de bu şekilde çözebiliriz diye düşünüyorum.

Bana göre müzik ekipmanlarında markalaşmamızın önünde techno kelimesi de büyük bir engel. Site ilk kurulduğunda müzik, fotoğraf mak. vs düşünülüp techno(logy) kelimesi seçilmiş ama bu gün yolumuza yalnızca müzik ekipmanlarıyla devam ettiğimiz ve etmeyi düşündüğümüz için bence bu isim yetersiz kalıyor.

Bu arada değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz..

13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Techno-fi zaten bir markaydı.Türkiye şartlarında özgün bir isimdi :)

14. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Bir yandan Gecceye katılıyorum ama diğer yandan da mutlaka değişecekse Çağrının dediği audio-fi güzel.

Collapse Signature Expand Signature
  15. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Selam, site adının değişmesi gerekli evet. Aynen öyle bir izlenim bırakıyor insanda, sanki tekno müzik için açılmış bir siteymiş gibi. Zararın neresinden dönülürse kardır. Bilen biliyor zaten gelen yine gelir. Site markalaştığında biz zaten burda olmayacağız, ticaret için çalışan bir sitede ne işimiz olacak. Önerilerle alakalı olarak buradaki tek işimiz kulaklık değil. O yüzden müzik dinlemek için gerekli olan tüm ekipmanları ifade edecek genel bir ifade daha uygun olur. Bence alsa ve asla yabancı bir isim veya ondan türetilmiş, kısaltılmış birşey olmasın. .com .net .biz v.b konusuna hakim değilim, buda değişecekse eğer ne farkları var? tam olarak biri açıklarsa belki birşeyler söyleyebiliriz. Ne olursa olsun Türkçe olsun derim.

www.teknoloji-vefa.com.tr :)
    Sitenin eski ismini(Ne ara eskidiyse) Türkçe yazdığımızda böyle olur ve bencede güzel olur. Tabi "fidelity" kelimesini farklı bir anlamda kullandıysanız bilemem. Birde kısaltma kullanmadım. Teknolojide aslında ingilizce kökenli bir kelime ama yazım şekli değiştirilip Türkçe oldu. Yinede olur bence. Aklıma geldikçe eklerim güzel birşey bulalım.

Aklıma geldikçe bu aşağıya ekliyorum. Karakter ile ilgili bir sıkıntı olan varsa söyleyin arkadaşlar :) Türkçe karakterler hangi uzantılarla olmuyor yada hiçbiri ile mi olmuyor? .com örnek olarak yazdım uzantısı ile ilgili durum nedir bilmiyorum.

www.ses-teknolojileri.com
    www.müzik-teknolojileri.com
    www.ses-cihazlari.com
    www.müzik-cihazlari.com
    www.ses-cihaz-meraklisi.com :naughty
    www.ses-delisi.com :eek:
    www.müzik-delisi.com
    www.ses-ekipmanlari.com
    www.müzik-ekipmanlari.com

16. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Site markalaşsa da aslolan insandır.Siz-biz hepimiz yine burada oluruz.Zira forum bu sitenin asla değişmeyecek ruhudur. :eek:k

17. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    İşin içine para girince, o ruhtan eser kalmaz ;) Öyle olan birçok site var. Burasıda aynı kaderi paylaşsın istemem. Zaten öyle bir amacımız yok diyorlar.

18. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Size katılmakla birlikte bunu bir uyarı olarak ta tarihe not düşebiliriz.Haklısınız ama bu ince çizgide yöneticiler çok daha ince bir ayar tutturacaktır.Çünkü mutfaktan geliyorlar...

19. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Pardon ama bu para mevzuları nerden çıktı? Markalaşma deyince aklınıza direkt olarak ticaret sitesi gelmesin, kimsenin öyle bir beklentisi düşüncesi yok.

Markalaşma meselesi kulaklık deyince akla Techno-fi'nin gelmesidir; arkadaşlar da yalnızca bu konum bozulmasın diye uyarıyorlar..

20. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    www.kafaustu.com.tr
    www.midbastiz.com.tr
    www.kulaklik-fi.net

:) techno yu anımsatsa da sitenin güzel bir imajı var ama yurtdışında da tanınmak için belki head-fi barındıran bir isimde olabilir