Yeni Bir Alan Adı

'Forumumuz Hakkında' forumunda Engin tarafından 5 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    İngilizce konusunda çok kafa yormaya bile gerek yok bence.
    Mesela chrome dili otomatik algılayıp çeviri işlemini hallediyor. Ben Vietnamca yazıları bile birşekilde okuyabiliyorum.
    İsim bir yerde etiket, çok kritik bir anlamı yok. Yani misal hd800'ü netten ararken ilk sayfada çıkıyor musunuz olay bu aslında.

Ha isim olayı şu anlamda değişmeli bence, içeriğe uygun olması tutarlılık anlamında gerekli. Yani disko fi olup sağlık hizmetlerinde
    hizmet vermek gibi ;D

Onun dışında önemli olan içeriğin zenginleşmesi. Dediğim gibi, insanlar sitelere arama motoru yardımıyla ulaşıyor.

2. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    Değişmesin bence. Çok uygun, yerinde, isabetli, güzel olduğundan değil. Dışını değişitirerek bir farklılık yaratmayacağına inanmamdan. İhtiyacı olan zaten şak diye buluyor, google aramalarında zaten en üstte çıkıyor. Kılıfta sorun yok , içindeki zenginleşmeli...

3. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    Türkçe isim konulmasını ben de çok isterim ama bu işleri biraz daha zorlaştırmaktan öteye de gitmez sanki,çünkü Türkçe isim olursa isim tamlaması şeklinde bir şey çıkabileceği için alan adı çok uzun olacak sanki(örneğin,sesdalgası gibi).

Evet,alan adı ne olabilir diye 10 dakikadır düşünüyorum aklıma bir bu geldi: sesdalgası :gulme..

CD'leri hep wav olarak dönüştürmekten sanırım :cheesy:

4. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    Ben de değişmemesinin bilinirlik açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

5. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Değişecekse audio-fi güzel olur bence de odyofil çağrışımı da isabetli. Hasan başkan bu konuda ne düşünüyor acaba :)

6. ozgurozt

ozgurozt
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    4
    Bence isim değişmemeli, bunca zaman güzel bir yer edindi. Ama illaki değişecek ise audio-fi benim de hoşuma gitti.

7. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Benim görüşüme göre de baştan beri sitenin ismi çok iyi sayılmaz. Yalnız buraya kadar bu şekilde geldi ve artık söylenebilen ve akılda kalan bir marka olduğu net forumun. Değişebilir bana göre, ancak etkili bir isimle değiştirilmeli eğer olacaksa. Değişirse yeni ismin Türkçe olmasından yanayım, veya Türkçeleştirilmiş olmasından (Odyofilya gibi mesela). "Kulaklikciyiz" ya da "ses-cihazlari" tarzında Türkçe isimler her şeyden önce etkisiz bence, bu tarz bir değişiklik olacaksa "değiştirilmesin" diyorum. Bu şartlı tercihimden dolayı ankete oy vermiyorum.

Ayrıca sonu "-fi" ile biten isimlerle kendimizi sınırlandırmayalım, hatta mümkünse cihazlarla ilgili değil sesin doğasıyla ilgili veya müzikal bir terim bulmaya bakalım.

8. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Yazıların bazılarını ben tamamen okuyamadım ama ben de ismin pek iyi olmadığı kanaatindeyim.Çünkü forumun ismini hiç duymamış insanalra söylerken bahsedilen zorluk ortaya çıkıyor.Bir de Hasanın söylediği gibi isim değiştiğinde ortaya çıkılan popülerlikten bir şey kaybedilmez insanlar alışana kadar yönlendirilir.Bunu sadece biz değil bir çok profesyonel marka da yapıyor alan adı değişimini ve biz hissetmiyoruz bile.
    İsim önerim olarak da;
    www.turk-audio.net gibi bir şey olabilir.Hatta çok uzun ama facebook grubunun ismi de fena değil.Hem Türk kısmı var hem de ingilizce.
    Veya
    www.audio-turk.net gibi filan.....

Collapse Signature Expand Signature
  9. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Değişirse şuda güzel olur
    www.buradasescok.net
    :D

10. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    623
    Değişmesinden yanayım.

Ses veya audio kelimesi geçmesi mantıklı bence de.

11. Backslider

Backslider
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Sonic kelimesi de geçebilir yeni isimde.

audio-tech.com ismini önerecektim, ama sonra Audio-Technica markasına özenildiği izlenimi yaratır gibi geldi.

sonic-boom.com ve sonic-boom.net adreslerine baktım, onlar da tahmin ettiğim gibi önceden alınmış domainler.

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,527
    Değişmemesinden yanayım ama illa değişecek derseniz Stereo-fi.net olabilir mesela..

13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    İlla degisecekse audio-fi tarzi eskiyi yasatan ve yabanci cagrisimli isimlerden ziyade turkce,akılda kalıcı ve marka degerine dönüşebilecek bir isim olmali.

Atiyorum ritmikses (sesritmi - sesmetre) gibi

14. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    İçinde Türkçe karakter olmayan bir sürü Türkçe kelimemiz var,onlardan biri seçilir. Karakter konusunda hiçbir sorun olmayacağı kesinde site adı neden tüm Dünya tarafından anlaşılır olmalı acaba? :) Siz ana dili ingilizce olan birinin, sırf site adı ingilizce diye üye olup katkı yaptığını gördünüz mü? site içeriği tamamen Türkçe olan bir yerde ne işi olabilir zaten(istisnalar kaideyi bozmaz tabi) Hayır zaten gelmesinde onun kullanabileceği birçok site var. Burada Türkiye çapında bir iş yapılıyor ve yabancılara yaranmaya, onların ilgisini çekmeye luzum yok. Sadece ülkemizdeki ses tutkunlarına ulaşılsın bize yeter. Bir zahmet iki kelimenin ingilizce karşılığınada baksınlar. Kültür dışında bir farkımız yok. Biz eksiklerimizi kapatırız, gelişiriz o ayrı ve birşey yapılacaksa bunlar yapılır. Dünya çapında olmak için sadece site adı değil tüm içerik ingilizce olmalı, gerçekçi olmak lazım. Hem zaten harika bir dilimiz var. İncelemer yine ingilizceye çevirilebilinir ve burada, kafa-ve(head-fi) :) sitesinde paylaşılabilinir.

Birde bu -fi olayı bana çok mantıksız geliyor. vefa değil mi Türkçesi? -ve mi oluyor şimdi bu? www.kafa-ve.org :) hiç özenmeye gerek yok bence orjinali zaten komik bir isim. Bunlarıda gökten zembille indirmediler. Birileri uydurdu kulağa hoş geldi veya gelmedi ama akılda kaldı(yaptıkları iş iyi olduğu için) Bizim yaratıcılığımız mı eksik. Dilimizide beğenmiyor muyuz. Marka konusunda ise birbirimizi yanlış anladığımız kesin. Tek isim olarak biz akla gelmeliyiz deseniz anlardım ama marka deyince; reklam incelemeleri yayınlayan! detay vermeyen, birşeyden anlamayan işbirlikçi sahtekar siteler aklıma geldi. Bunların tek derdi paradır. Cebine bir telefon koy hediyen olsun, o telefonu dünyanın en iyi telefonu diye tanıtırlar! Tiksiniyorum böyle kişiliksiz insanlardan. Biz yine marka olalım demesek ve akla gelen tek isim olalım desek daha hoş olur bence. Ben ne olursa olsun Türkçe olsun derim. Arama motoru ile bulunma konuları anladığım kadarıyla başka şekilde hallediliyor ve sitede yeni adrese yönlendiriliyor söylediği gibi. Değişmemesi için ve Türkçe olmaması için sebepler aramaya gerek yok bence. Hitap ettiğiniz kitle belli, kullandıkları dil belli ve birşeyleri ilk yapıyorum diyede iddan oluyorsa kimi zaman? bir -fi de sen icat edeceksin.

Önerdiklerim arasından www.ses-delisi.com (.net .biz) en hoşuma giden oldu. deliyi kısaltıp akılda kalıcı halede getirebiliriz.

www.ses-di.com güzel mi? delinin ilk ve son harfini aldım. Site adı durumumuzu tamamen açıklasın diye uğraşmayada gerek yok bence. Diğer arkadaşlardan da Türkçe öneren herkezin önerisini sevdim. Mesela tsn141 arkadaşın turk-audio dediğini turk-ses yaparsak oda olabilir ama bu defada gerçek ırkçılar sahneye çıkıp hayır efendim hepimiz Türk müyüz diyebilir. Aslında onlara verilecek cevapta bellidirde neyse... Konumuzla alakası yok.

15. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    soundaudio.org

Eğer değişecekse önerim bu... Her ne kadar audio-fi önerisini beğenmiş olsam da head-fi'yi çok andırıyor... :)

16. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    Gören de Eurovision'a katılacağız zanneder,her sene duymaya aşina olduğumuz "Şarkı İngilizce mi olsun, Türkçe mi?" sorunsalı aklıma geldi :)

Şaka bir yana, ben de daha önce belirttiğim gibi alan adının Türkçe olmasından yanayım.Hatta Türkçe olmasının yanında "özbeöz Türkçe" olması taraftarıyım.

Bütün dünya dillerinin kendine has bazı özellikleri olur, haliyle güzelim dilimizin de böyle özel kullanımları mevcuttur. Dünyada şu an diller arasında Türkçe'ye özel bir kullanım olarak şunu örnek verebilirim,bu kullanım sadece Türkçe'ye özgüdür: Hani deriz ya, "bu saatten sonra 'ders mers' çalışılmaz" diye..Bu dediğim özellik genelde olumsuz durumlar için kullanılır ama aynı zamanda, bize -genelde- anlamsız gelen ikinci kelime bir devamlılığın,bir sürekliliğin olduğunu da belirtir. Devamlılık derken "vb.." deriz ya, o hesap(Örn: ses mes derken ses ve benzerleri gibi bir anlam çıkabilir). Buradan yola çıkarak; "ses mes","tını mını" vb.. sözcükler alan adında kullanılırsa, head-fi gibi tamamen kendi dillerine özgü ama sadece o anadili kullananların anladığı,o anadili kullananlara anlamlı gelen bir kullanım ile sitenin içeriği hakkında ilk bakışta fikir veren bir isim kaynaştırılmış olur.
    Umarım kendimi ifade edebilmişimdir :)

17. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Konu yine İngilizce-Türkçe karşılaştırmasına gitti ama benim düşüncem yeni bir isim olacaksa yine İngilizce olması.
    Olay tamamen arama motorları mantığı ve ulaşılabilirlikle ilgili.

Tekrar söylemek istiyorum bugün ben bir Vietnamlının sitesine girip ne demek istediğini anlıyorsam, bir Vietnamlı da pek tabi bir Türk sitesine girip birşeyler okuyabilir.
    Artık internet sörf programları eş zamanlı olarak kolayca çeviri yapabiliyor. Böyle bir durum doğal olarak tıklanma sayısını arttıracaktır. Dünyada kulaklık sistemleri için özelleşmiş ya da içeriğini derinleştirmiş kaç tane site var bunu bilmiyorum. Ama çok fazla olmadığını da tahmin edebiliyorum. Bu nedenle arama motorlarının süzgeçleme işlemi yaparken kolay indeksleyebileceği bir site ismini ben destekliyorum.

Mesela ear-fi isimli bir sitemiz olduğunu düşünün. Head-fi diye kulaklık sistemleri için özelleşmiş bir site varsa ve bilgi içeriği fazlaysa, ear-fi'de kulaklıkla ilgili bir arama yapılırken mantıksal süzgeçlemede öne çıkacaktır isim benzerliğinden dolayı.

Arama motorlarının mantığı hakkında bilfim sınırlı ama olayı bu çerçevede değerlendiriyorum. Yoksa Türkçe isim ve karakter konusunda her zaman hassasiyeti olan birisiyim.

18. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    witness bahsettiğin konuda benimde pek bilgim yok ama mantığın doğru gelmedi bana. Ben mesela şimdi google girip mh650 incelemsi yazınca bu forum çıkıyor hemen ama mh650 review yazdığımda çıkmıyor. Bu forum şuan ingilizce isimli ve head-fi benzeri bir isimde, öyleyse neden ilk sıralarda bulup çıkarmıyor? Bunun olabilmesi için ingilizce yazacağız incelemeleri öyleyse :) Site içinde aratılan şeyler ile eşleşen birşeyler varsa bulur. Bunun ingilizce olması ile alaksı olduğunu zannetmiyorum içerikle alakalıdır. Ayrıca Türkçe karakter zaten olmuyor galiba. İçinde Türkçe karakter olmayan birsürü kelimemiz var. öerneğin; ses-delisi.com bu isimde bir tane Türkçe karakter var mı? Arama motorları Türkçe kelime diye pas geçecek değil ya. Bugüne kadar ingilizce isim kullanılıyordu forumda, tüm dünyadan insanlar arattığında en üstlerde mi çıkıyorduk? Bu saatten sonra Türkçe yaparsak mı çıkmayacak? Sanmıyorum. Eskisini yazsanda yeni siteye yönlendiriyormuş. Eskiden neyi aradığında burası çıkıyorsa yine aynısı çıkacak o halde. İçeriği silen yok ki.

Şuana kadar Türkçe olmasına engel olabilecek tek gerçek bir neden duyamadım kimseden. Her tarafımızda Türkçeden çok yabancı marka isimleri var,internet siteleri var, varda var. Biz şimdi bununla ne fayda sağladık? Herhangibi bir alanda, Türkiye olarak gelişmiş ülkelerin yanında öne çıktığımız güzel birşey oldu mu? Türkçe isimli siteler daha az ziyaret mi ediliyor? E dilimizi nerde sahip çıkacağız? Neyse ya ingilizce olsun. www.earse-turkish bu güzel mesela zaten bişey kalmadı. Arapçada olabilir bu saatten sonra hiç farketmez. Kolay gelsin

19. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    @Moonlight

Daha önce söylediğim gibi arama motorlarının çalışma mantığı hakkında pek bir bilgim yok. Ancak belirttiğim gibi kulaklıkla ilgili evrensel bir kavram içeren bir sitenin daha kolay bulunabileceğini düşünüyorum. Bahsettiğim örnek tam anlaşılmamış sanıyorum; techno-fi ile head-fi arasında ben bir benzerlik göremiyorum. Sonunda -fi olan bir milyon tane örnek gösterebilirim. En basit anlamıyla hi-fi dünyasını düşünün. Dolayısıyla techno-fi kavramı içerisinde kulaklık kavramı ya da buna benzer bir düşünceyi içine alan bir kavram yok.

Tümevarımsal bir yaklaşımın çok sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Bir incelemeyi arattım çıkmadı demek ki hiçbirşey çıkmayacak düşüncesi bence hatalı. Aksi durumda benim İngilizce bir kavramı ararken İngilizce olmayan sitelere yönlendirilmemi açıklamak imkansız olurdu.

Dile sahip çıkmak konusunda hassasiyetinizi anlıyorum ve buna saygı duyuyorum. Bahsettiğim konu bir konu üzerinde özelleşmiş bir sitenin, bu kavramı içeren bir isimle daha kolay bulunabilir olması ile ilgili. Aksi bir durumda zaten İngilizce bir ismi savunmanın dayanağı da olmaz.

Olayı mikro bir dil milliyetçiliğine taşımak biraz kısır döngüye sokuyor. Mesela kalkıp bir başkası "Moonlight" olan kullanıcı adınızı neden "Ay Işığı" olarak yazmadığınızı eleştirebilir.

Dilimize her şekilde sahip çıkmalıyız. Eğer İngilizce bir isim daha fazla insanı Türkçe bir siteye çekecekse bence bu dilimize sahip çıkmanın bir başka yoludur.

20. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    Türkçe isim bence de şart değil... Gerçi bunu tartışmanın da anlamı yok bence... Kullandığımız terimlerin tamamı ingilizce iken, sitenin adı türkçe olsa ne ki... :) İcad eden adını koyar ve öyle kullanılır... Adamlar bulmuş ismini koymuş bu kadar basit...

Öte yandan Türkçe olacaksa da sesdelisi, kulaklıkciyiz vs gibi isimlerle hayatta popüler olunmaz orası da garanti... Adam gibi Türkçe isim bulunursa ne ala ama bunlarla olmaz bu iş...