Yurtdışından Kulaklık Alma Rehberi

'Kulaklık Genel' forumunda Mair tarafından 9 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    Önemli olan kısmı başarmışsınız artık top aliexpress'de. İnşallah siparişe onay verirler de kuponlar yanmaz. Gelişmeleri yazarsınız.

2. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    47
    Sipariş ile baya uğraştım. 3-4 kere müşteri hizmetleriyle görüştüm. Bankayla görüştüm vs. Aliexpress de sistemsel bir hata olmuş. O yüzden diyorlar. Uygulamayı silip tekrar yükle falan dedi. Son durumda para iadesi yapılacakmış. Yakın zamanda iade yapılır dediler.

Benim tahminime göre sorun şu.2 ürünü aynı anda aldım. Fakat ürünler tek tek gözüküyordu. Ortak alımda fiyatları düşüyor. Tek tek gözükünce daha yüksek fiyatlı oluyorlar. Haliyle ödemem yetersiz geldi. Tek tek fiyatlara göre ödeme alamadı sistem. Benim tahminim bu. Neden böyle oldu bilmiyorum tabi.

Sonuç olarak yeni ürün siparişi verdim. Diğeri iptal olacak. Tek sorun öncekinde kullandığım kuponların yanması oldu.

3. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    herhalde dediğiniz gibi oldu. ben bugün 1300 liralık bir sipariş verdim mesela garanti olsun diye ücreti de sanal kartıma aktardım şüpheli işleme düşmesin diye. sorunsuz çekti. sizde o şekil bir sıkıntı oldu mutlaka

4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,998
    Aliexpress'te Amazon gibi vergiyi sipariş esnasında almaya başlamış, daha önce karşılaşan oldu mu?

77 dolarlık siparişe 33 dolar vergi yansıtıyor. Satıcıyla görüştüm Temmuz'da başlayacaktı diye biliyorum dedi ama bazı ülkeler için başlamış olabilir diyor..

Collapse Signature Expand Signature
  5. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    Aras kargo ile gönderilen siparişler için vergi önceden alınıyordu ama genele yayıldı ise fena..

6. nikki1111

nikki1111
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    hocam vergiyi nerede belirtiyor tam olarak? sipariş sonrası belirsiz olarak mı çekiyor vergiyi yoksa sipariş esnasında vergi tutarını gösteriyor mu?

7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,998
    Siparişe ekliyor doğrudan hocam, belirsizlik yok. Direk alıyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Haziran 2021 ---
    77 dolarlık sepetime 33 daha ekleyip 110 çekiyor.

8. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    5 satıcı denedim son alışverişlerimde ürün aldıklarımdan sadece bir tanesinde vergi eklendiğini gördüm. satıcının anlaşması ile ilgili de olabilir,veya dediğim gibi aras kargo getiriyor ise vergi zaten peşin alınıyor.

Halitkin bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,998
    Anladım satıcıdan satıcıya değişiyor o zaman.

10. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    şimdilik öyle gibi görünüyor, umarım genele yayılmaz yoksa aliexpress'in üzerine toprak atarız..

Halitkin bunu beğendi.
  11. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,016
    Aliexpress vergi dahil sisteme geçiyor yavaş yavaş,bunun için mağazaları sıra ile sesteme dahil edecekler, tabi öncelikleri %40 vergilendirilmesi gereken ses ürünleri biliyorsunuz bunlar aşırı lüks aletler bir yat mazotu değil..

12. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    600 liralık kulaklığa 26 lira vergi ödeme devri bitecek yani..

Tabi bu şekilde olmuyor vergilendirmeler sürekli ama o an paket ile ilgilenen memur iş yapmak istemiyorsa bunun ederi budur herhalde diyip üzerine cüzi bir fiyat yazabiliyordu :)

13. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    231
    Arkadaşlar ebay de çok güzel ses kartları düşüyor bazen auction a 500-600$ civarı alsam ne kadar vergi öderim acaba bir fikri olan var'mi?

14. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    gümrük memurunun insiyatifine bağlı.. 20-30 tl gibi cüzi rakamlar da gelebilir 500-600 gibi fahiş rakamlar da..bir ortası yok malesef

15. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    231
    500-600 ise iyi valla, Tr de 10-15kya satılan ürünleri eBay açık arttırma da 6-7k ya denk gelebiliyorum bazen.

16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,998
    Alacağınız ürün gümrüğe takılırsa en az %20 (%40 da ihtimal dahilinde) gümrük alırlar. Sabit değil gümrük, ürünün fiyatı önemli.

Diyelim ürün paketini düşük yazdırdınız ama ürün gümrüğe takıldı. Paketi açarlar içindeki ürünün marka modelini bulurlar sonra da sıfır fiyatı üzerinden gümrük yansıtırlar aman yani dikkat.

Benim daha önce başıma geldi.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Haziran 2021 ---
    Ben yüksek fiyatlı ürünlerle kumar oynamazdım. Ama eğer, "gümrük çıksa da öderim nasılsa toplamda yine daha ucuza geliyor" derseniz amenna.

Yoksa gümrüğe takılırsa ödeyeceğiniz miktar bütçeyi sarsacak sizi üzecekse bu riske girmeyin.

Halitkin bunu beğendi.
  17. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    yukarıda da bahsedildiği gibi gümrük vergisi tamamen şans işi,belirli bir kıstas yok, çoğunlukla kafalarına göre fiyat biçiyorlar. Ne gelirse artık

bir örnek vereyim bugün 1600 liralık akıllı saatim geldi. sadece 26 lira gümrük vergisi çıktı. pakete dahi bakmamışlar açıp, kaldı ki kallavi bir paket yapmış eleman,dikkat çekmemesi mümkün değil..dediğim gibi o an mesai bitse de eve gitsem kafasında bir memura denk gelirse paket büyük ihtimal bu tarz bir ücret çıkar :D