128,320 ve wav testi

'Müzik Genel' forumunda ax tarafından 4 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    7 kişi bunu beğendi.
  2. SercaN__

SercaN__
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    You got 5 out of 6 correct!
    Despite its bad rap, the MP3 is actually a remarkable feat of engineering, and pretty good at filtering out mostly the sounds you can’t hear. Depending on the quality of your headphones, you might be able to distinguish between the two MP3s, but you’re unlikely to do better without an amplifier or a digital audio converter.

There’s A World te takıldık ama cidden 320 ile wav arasında farkı anlamadım.Laptop ile re-zero kullandım ama diğerlerinde bariz fark vardı.

3 kişi bunu beğendi.
  3. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    6'da 6 :p Suzanne Vega biraz zorladı :)

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  4. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    You got 5 out of 6 correct!
    If you did well on this and were listening through built-in speakers, you either have extraordinary ears or got lucky. If you had trouble picking out different versions of these songs, we give you permission to blame your tools. The speakers on your phone, laptop or tablet weren’t made for anything resembling hi-definition audio. Plug in a pair of headphones and try again.

Sony W655'in hoperlorleriyle sesli ortamda dinledim :deli

3 kişi bunu beğendi.
  5. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    bu testlerde genelde çakarım, sonuca şaşırdım valla,
    x3k+e12a+re0 ile sonuç

6. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Bence çok saçma parçalar seçmişler. Yani böyle elektronik olarak yapılan şarkılarda 320 MP3 ile Wav'ı ayırmak çok zor. Çünkü bunlarda pek duyacak bir ayrıntı olmuyor. Tek elle yapılmış olan Mozart ki onun da kayıt kalitesi nedense çok kötü. Koysalarmış adam gibi elle çalınan şeyler çok daha basit olacaktı hepsi.
    Ama yoook! Burada amaç insan çekmek, gerçek bir test yapmak değil... Neyse bir şey demiyorum... :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Ben dinlemedim ama ses kalitesini ölçmek için elektronik müzik olmaz gibi bir genelleme yapmak bence yanlış. Keza kayıt bitrate I de kaliteyi yansıtan unsur değil bana gore.

İçine iyi çözünürlük ve detay gömülmüş çok elektronik parça dinledim, keza detay yoksunu da çok enstruman dinledim. Kaldı ki elektronik müziğin yapılmasını sağlayan enstruman aslında gayet harmonikleri olan bir enstrumandır, yanlış bilmiyorsam harmonik dağılımı ADSR karankteri filan vardı.

6 kişi bunu beğendi.
  8. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Olmaz diye bir şey de yok tabi ki ama bir örnek olarak(daha bir sürü örnek var ama en çok fark bunda oldu) bende Blind Guardian 320 MP3 şeklinde vardı. Gayet de kaliteli 320'ler bir 320'ye göre. MP3'den FLAC'a geçtiğimde oluşan fark öyle böyle değildi. Fark etmek değil resmen "ben ne dinlemişim şu ana kadar" oldum. Ben şu ana kadar Hansi Kursch'ü öyle bağıran bir adam diye biliyordum, adam cidden duyduğum en iyi seslerden biri çıktı.
    Ama bu sitede olanlarda Wav'ı fark edebilmek için tanesini 2 kez dinleyip çok küçük farklarla kararımı verdim Schiit Stack ve DT770 kullanarak. Nedense çok küçük farklar var. Bunu genelde elektronik olmasına yordum ama ben bu işte yeniyim, siz daha iyi bilirsiniz.

3 kişi bunu beğendi.
  9. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Anladım hocam, ben daha farklı düşünmüştüm.
    Yani elektronik müzik konusunda bir önyargı var gibi düşündüm. Bunun dışında tabi rastgele kayıtlarla yapılması biraz kötü olurdu, tabi belki kötü olması bilinçli olmuştur.

Yeni üyeyim bilimiyorum filan gibi sakın düşünmeyin, dediğim gibi parçaları dahi dinlememiş adamım :D

2 kişi bunu beğendi.
  10. weccer123

weccer123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    onu bilmem farkı anlamak için 24 bit 2 tane opeth albumu indirdim bw park la still life still life ın da bw parkında bende cdsi var 320mp3 olarak diledim sonra waw a geçtigğimde ses sanki rahatlamıs gibiydi ondan 24 bite geçtimde sanki kulaklıgımın sahnesi 2 katına cıkmıstı acıkcası o cdye para vermemiş olsam bırakıp internetten indirdiğim 24 bite geçiçektim daha sonra bunu elimde cd si olan bi cok farklı grupla denedim sonuc gene aynı her zaman wawda daha geniş sahne ve daha iyi ensturman ayrımı var o yuzden waw

11. Tekin G.

Tekin G.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    valla ben onboard ses kartı 7 yaşında masaüstü standart 2.1 speakerlarla (100 tllik) dinledim farkı duymamak için sağır olmak lazım hala bunun bir kandırmaca bir mit olduğunu söyleyenler var piyasada enteresan doğrusu.

12. monsterhd

monsterhd
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Bende wav ile 320 mp3 farkının müzikten müziğe göre çok fark ettiğini düşünüyorum. Elektronik yada rb tarzı müziklerde çok fark edilmiyor yada ben fark edemiyorum. Sanki biraz orta frekansların çözünürlüğü ve pürüzsüzlüğü artıyor gibi. Ama konu rock yada birazda pop tarzı müziklere geldiğinde farkın oluştuğunu ve bu farkı hissettiğimi düşünüyorum ve duymadığım sesler duyuyorum. Ayrıca ses daha ferah geliyor. Tabi müziğe iyi odaklanmak gerekiyor.

13. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Bu gibi bir test isteyen philips golden ears testlerine bakabilir, inanılmaz detaylı ve değişik türlerle testi gerçekleştiriyor. Tavsiye ederim

2 kişi bunu beğendi.
  14. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Normalde dosyaların kalitesi arttıkça onları anlayan biriyim, bu teste de işten çıkmadan az önce başladım, 4 tane yapmıştım, biri yanlış çıktı. Diğerlerini de hızlıca dinledim ama karar veremedim, sonra da çıkmam gerekiyordu, bir ara devam ederim belki... Ama fark ettiğim 1-2 noktayı yazmak isterim, bilemiyorum sizler ne düşünüyorsunuz:

Öncelikle farklar çok değil, ama kayıt kalitesi de iyi değil. Farkların çok olmaması detay olarak belki de çok zorlayıcı parçalar olmamasından da oluyor olabilir, bilemiyorum şimdi. Bir nokta daha, mp3 olan versiyonların insanı hızlı bir testte çok kolay yanılttığını fark ettim, zira mp3 dosyalarında, kasten yapılıp yapılmadığını bilmiyorum, ama inancım kasti olduğu yönünde, çalınan parçalarda sesler daha temiz ve cızırtılardan biraz daha arındırılmış olarak geliyor, bir ikinci nokta da mp3 dosyalarının sesleri bana bir tık belki daha yüksek gibi geldi. Yüksek ses insanı sanki mp3 olanlar daha düzgün ve kaliteliymiş gibi düşündürtüyor, yine farklara özellikle odaklanılmazsa. Bendeki bazı HD dosyalarda da bu durum var, daha kaliteli çıkan CD'ler dinledim, ama bazı HD versiyonlar da CD versiyonlarından fersah fersah ileride oluyor. Ayırt etmemek mümkün değil. Diana Krall'ın bende hem CD hem HD olan versiyonları var mesela, CD olan çok iyi, ama HD'yi dinlediğimde geriye yaslanıp, gözümü kapatıp ablamıza baktığımı düşünmeye başlamıştım... Neticede bu mp3'lerin insanları yanlış yönlendirmek adına özellikle ayarlandığını düşünüyorum, hem parazitlerin vs.'lerin daha azalmış olmasından, hem de ses çıkışı ayarının eşitlenmemiş olmasından...

3 kişi bunu beğendi.
  15. weccer123

weccer123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    bu konuda bende aynı sekilde dusunuyorum saonucta waw ı da mp3 den riplemedikleri ne malum aynı sarkıyı direk studyo kalitesinden mi waw mp3 yaptılar yoksa mp3 den mi gittiler pek anlasılmıyo bide dediğiniz ses arttırma olayı var

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Hangi kalitede parçayı dinlediğinizi bilerek yaptığınız testlerdeki sonuç güvenilir olmayabiliyor. Böyle bir testten "double blind" teste geçtiğimde edindiğim "bariz fark"ların kayboluşu çok şaşırtmıştı beni.

Ancak ses seviyesi farklı izlenimi ciddi değiştirebiliyor.

#16 zxc, 6 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Haziran 2015
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Npr az çok güvenilir bir kuruluştur, bütçesini tamamen halktan karşılar, öyle bir pislik yahut acemilik yapmamışlardır herhalde. Teknik olarak ta bir zorluğu yok. Sonuçta Amerika'nin en çok dinlenen ve ciddiye alınan radyolarından biri. Eminim ellerinde birçok kaliteli Audio dosyası vardır.

2 kişi bunu beğendi.
  18. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Siz yaptınız mı hocam testi bulabildiniz mi kaliteli olanı...

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Malesef, Türkiye'deyim ve mobil Internet kullanıyorum. Video yahut kaliteli audio stream diyetindeyim :)

içimde kalmadı değil. Düzgün bir bağlantı bulduğumda denemek istiyorum.

20. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Ben cks90 ile laptoptan dinledim ve açıkçası testte başarısız oldum.Seçilen kayıtlar birbirine çok yakın ki normalde daha çok fark olduğunu düşünüyorum en azından türkçe parçalarda.Elimdeki cd'lerden ve netten indirdiğim 128,320 örneklerine bakarak bunları söylüyorum...