AKG K 480 NC incelemesi

'AKG' forumunda FreeShah tarafından 10 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. FreeShah

FreeShah
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Herkese merhabalar, aslında çok gecikmiş bir yazı oldu ve inceleme diyemem fakat en azından bir deneme olduğunu söyleyebilirim. Müzikle uğraşan birisi olarak bir şeyler karalamaya çalışacağım en azından basit düzeyde. Amacım azda olsa fikir sahibi etmek, yoksa Hi-fi ve DAP konusunda pek tecrübem ve fikrim olduğunu söyleyemem.

Öncelikle kulaklık ilk elime geldiğinde kutusu ve içeriği beni oldukça tatmin etti. İçerisinden kulaklık 2 ayrı kablo, nocie canceling aparatı, gerçekten çok şık bir taşıma çantası, 1 jack adaptörü ve birde iki dişi girişe sahip fakat 1 çıkışa sahip bir ufak jack çıktı. Özellikler olarak internetten bulduğum veriler ise :

Frequency range (Hz-kHz)11-30.5
    Input impedance (ohms)32
    Sensitivity (dB SPL/V)127
    ColorEspresso
    Headphones weight without cable (g)125
    Max. input power (mW)30

Ben Sansa clip plus + Fiio e6 ile kullandım kulaklığı. Rockbox yüklü sansa'da fakat özellikle Rockbox'dan sonra anladım ki bu kulaklığı beslemek için pek amfi ihtiyacınız olmayacak. Yani amfi bir zorunluluk değil. İlk olarak kulaklığın benim için en güzel özelliği hangi tür müzik dinlerseniz dinleyin alt yapıda bulunan bütün sesleri ayırt ederek dinleme keyfini size fazlasıyla yaşatıyor. Bass-Midi-Tiz sesler arasında belirgin bir baskınlık olduğunu söyleyemem hepsi oldukça doğala yakın ve ve doyurucu bir şekilde geliyor. Kulaklık gerçekten dışardan gelen sesleri kesiyor ve dışarıya gürültü yaratacak kadar ses gitmesini engelliyor. Tabi ki amfiyi bağlar son ses açarsanız gereğinden fazla ses elde ederek dışarıya ses verme şansınız var ama kulağınıza takar takmaz bu ses yinede oldukça azalıyor. Bass tutkunu yada bütün sesler inanılmaz bir güçle kafamın içerisinde dolaşsın diyen arkadaşlar için çok önerebileceğim bir model değil fakat ben müziği dinlerken lezzetine ve seslerin natural olmasına bakıyorum diyen arkadaşlara kesinlikle öneririm. Şişirilmiş baslar ve gereksiz gelen tiz sesler kulağınızı rahatsız etmeyecektir ve özellikle kendi EQ ayarımı kendim yaparım diyenler için çok daha avantajlı bir hale dönecektir kulaklık. Akustik müzik dinlerken inanılmaz bir havası olduğunu söyleyebilirim ( Cirrus) çünkü kendinizi gerçekten bazen enstrümanların yanında hissedebiliyorsunuz. Ayrıca ne güzeldir ki siz müzik dinlerken bazı seslerin aşırı yapay olması size çok cezbedici gelmiyorsa eğer nerdeyse tüm enstrümanların seslerini oldukça temiz alma şansınız var. Ayırca elimde henüz bir flac arşivi olmamasına karşın bunları hissettiğimi söyleyebilirim. Benim bunu yazarken dinlediğim şarkıları ekleyeyim.

Demir Demirkan - Var mı Aşktan öte ? (Flac)
    Cirrus - Aux crochets de la lune. (mp3)
    Metin & Kemal Kahraman - Ferfecir (mp3)
    Bandista - Gavur imam isyanı (mp3)
    Nada - Gece düştü (mp3)
    Iron Maiden - The pilgrim (mp3)
    God is an astronaut - Route 666 (mp3)

Hazır aklıma gelmişken metal müzik dinleyecek arkadaşlar için şunuda eklemek isterim bende yıllardır metal dinleyen birisi olarak bu kulaklığın metal müzik için yapılmadığını düşünüyorum. Bu konuda ki performansı çok etkileyici değil anlayacağınız. Yine'de şunu söyleyebilirim. Bu fiyat aralığında sanıyorum ki arada inanılmaz fark yaratacak başka bir model yoktur. Alınacak model yine bu derecede bir etkiye sahip olacaktır. Şunuda eklemek lazım daha iyi bir mp3 çalar ile daha kaliteli bir müzik dinleme şansınız mevcut.

Kısaca
    Basslar : Bass severler için inanılmaz yüksek bir bass derinliği yok fakat yinede tatmin ettiğini söylemek mümkün. Bassları oldukça temiz ve seviyeli bir durumda hissedebilirsiniz. Ama benim için en önemli şey bass diyenler için bir kulaklık değil. Bu bassların güçlü olmadığı anlamına gelmiyor dediğim gibi derinlikten bahsediyorum.

Midler : Sanıyorum ki midleri oldukça tatmin edici ve temiz geliyor. Açıkcası beni çok tatmin etti ve bazı şarkıları bu sayede çok daha keyifli hale getirdi.

Tizzler : Tizler kulağı tırmalamıyor ve size gitardan perküsyona kadar çok temiz bir şekilde ulaşıyor. Böylece dinlediğiniz şarkıda ki tizzler can sıkıcı baş ağrıtıcı bir hal almaktan çıkarak keyif verici bir duruma geliyor. Yinede şunu söylemek lazım bu konuda asıl performansı sanıyorum flac formatında incelemem lazım detaylıca. Seslerin hiç parlamadığını söylemek yinede mümkün değil tabi ki bunuda eklemek lazım.

Noice Canceling : Bence biraz büyük bir aparat ve bu dezavantaj oluşturuyor. Ses performansına gelince "BANA SORARSANIZ" ilk olarak şarkıdaki daha etkin enstrumanlar ve sesler nelerse sadece onları daha ön plana çıkarıyor ve bunun size çok daha temiz bir ses vermesini sağlamaya çalışıyor. Böylece kayıda ait olmayan şeyler daha geri planda kalıyor diyebiliriz. Ayrıca bunun yanı sıra neredeyse başarısız bir amfi görevi görüyor ve sesi biraz güçlendiriyor ama ayrıca sanki biraz parlaklık veriyor gibi geldi bana. Yani bunun artıları ve eksileri mevcut. Tamamen sizin dinleyeceğiniz müziğe bağlı bunu kullanıp kullanamayacağınız. Ama kulaklık zaten daha çok gerçek sesleri vermeye adanmış bir model olduğu için bu aparatın varlığı yada yokluğu size çok şey kaybettirmeyecektir. Benim performans değerlendirmem 10/7. Kötü değil ama yeterince iyi değil. Kullanılabilirlik ise 10/6 ( aparatın büyük olması çok büyük dez avantaj)

Ergonomi : Kutusundan çıkan şık taşıma şantası sert ve oldukça kullanışlı. Kulaklığı katlayıp kutuya koyduğunuzda gerçekten her yerde zarar görmeden taşınabilir hale geliyor. Zaten genel olarakta büyük ebatları yok ve müthiş bir rahatlığa sahip. Bence kulaklığın en başarılı olduğu yer taşınabilirliği, ergonomisi ve konforu. Ayrıca Kulaklığın katlanış biçimi gerçekten çok iyi bir şekilde tasarlanmış. Zaten boynunuzda olsa bile gün içerisinde kulaklığın boynunuzda olduğunu unutabilirsiniz gerçekten hafif ve rahatsızlık vermiyor.

Bu sadece bir başlangıç olsun. Biraz flac şarkı indirip dinledikten sonra bir edit yapacağım. Umarım azda olsa fikir verebilmişimdir.
    Ayrıca bunu okurken lütfen bu müziklerin Sansa Clip Plus ile dinlendiğini unutmayın. Çünkü elimdeki müzik çalar ne yazık ki çok etkileyici değil. Belki başka bir müzik çalar ile çok daha yüksek bir performans elde etmek mümkündür. Ayrıca yazıyı yazarken yorum değerlendirmelerimi F/P olarak yazmaya çalıştım.

2. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Elinize sağlık ben bu seride k450 kullanmıştım ama sesini çok beğenmemiştim .Geçen hafta Saturnde akg k 420 dinledim sonra bir kaç kulaklık daha dinledim geri döndüm tekrar 420 yi dinledim .Sesi perdesiz ve detaylıydı oldukça beğenmiştim .Fiyatıda 150 tl gibi bir rakamdı .Akg k 420nin yalıtımı çok iyi değildi yarı açık olduğu için . Sizdeki modelle kıyaslama şansınız oldu mu ,teşekkürler.

3. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Elinize sağlık. NC performansı hakkında yorum yapabilir misiniz? Bir de aparatı kablo üzerinde mi kulaklığın kasasının üstünde mi?

Collapse Signature Expand Signature
  4. FreeShah

FreeShah
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Malesef 420 denemedim hiç onun için sizi yanıltmak istemem açıkcası. Şu anda KKTC/Girne'deyim. Türkiye'de olsaydım deneyip kıyas yapabilirdim ama burada malesef. Umarım bu konuda fikri olan birisi size yardım eder.

Aparatı kablonun üzerinde ve bence fazla büyük, onun için ben diğer kabloyu kullanmayı tercih ediyorum yani bu özelliği çok kullanmıyorum çünkü açıkcası çok ihtiyaç hissetmiyorum. Çünkü kulaklık aparatı dışında bunu sanıyorum ki kulaklığın doğal yapısında da işlemişler. Ama NC performansı, ergonomi ve flac deneyimlerimi bir kaç gün içinde ekleyeceğim.

5. Nyanna

Nyanna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Elinize sağlık inceleme için teşekkürler. Flac ile dinledikten sonraki tecrübelerinizi bekliyoruz.

6. FreeShah

FreeShah
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Şu hafta juri haftam zaman bulur bulmaz düzenleyeceğim. O arada biraz flac albüm edinmiş olurum hem.
    Edit : Ergonomi kısaca eklendi. Flac tecrübeleride eklenecek.

7. FreeShah

FreeShah
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    NC değerlendirmesi eklendi, umarım yardımcı olabilmişimdir.