AKG K242 HD. BİR ALEX DEĞİL AMA

'AKG' forumunda cique tarafından 4 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  [​IMG]
  Taşınabilir müzik çalarların ve çok fonksiyonlu telefonların hayatımızı işgal etmesi, zannediyorum son beş yılda en çok aksesuar ve kulaklık üreticilerini sevindirdi. Bu fırsatla birlikte yükselen talepten en çok payını alan, daha çok imaj ve fiyat avantajı sunan ürünler oldu. Herkes değilse bile çoğu kullanıcı ses kalitesini bir yana bırakmış ya da ikinci plana atmış durumda. Kafamızın üzerinde, sokakta bizi havalı gösteren dışı büyük içi küçük ürünler, salgının görünen yüzü oldu.

  Benim ilk kafa üstü kulaklığım AKG K601 olmuştu. Ses olarak beni tam olarak tatmin etmesi yanında vintage görüntüsü de kalbimi çalan bir başka unsurdu. Bu bileşenler, beni uzun zaman bu kulaklığı dinlemeye, devamında K501 almaya kadar götürdü. Not olarak eklemeliyim ki , K601 caz, vokal ve rock için biçilmiş kaftanken, K501 senfonik müzikleri olağanüstü gerçekçilikte aktaran bir başka AKG eseri. Bu iki kulaklıkta birçok AKG kulaklığı gibi sıra dışı bir doğallık, fiyatlarının çok üzerinde bir gerçeklik hissi yakalamıştım. Bu hobinin meraklıları arasında geçen sohbetlerde bir AKG imzasından söz ediliyorsa, ima edilen büyük ölçüde bu doğallık ve gerçeklik hissiyatıdır.

  Markanın bende bıraktığı etki ile özellikle giriş seviyesi kapalı ve yarı açık hi-fi kulaklıklarını merak etmemle gözümü K242HD ve K272HD ürünlerine diktim. Referans ürünlerindeki başarımı, bu seviyede nasıl icra ettikleri, merakımın ve bu incelmenin konusu oldu.
  [​IMG]
  YAPISAL ÖZELLİKLER
  Uzun süre için olsun, çok kısa olsun, kafamın üzerinden ellinin üzerinde kulaklık geçmiştir. Bir kulaklığı görüp, tutkuyla kafama geçirirken ilk dikkat ettiğim şey rahatlığı ya da yapısal özellikleri olmasa da, bir AKG yi diğer kulaklıklardan ayıran konfora ilişkin, bariz bir ayrım gözümden kaçmamıştır. Birkaç bin liralık kulaklıklarda bile olmayan, rahatlık hissi. Saatlerce dinlememe rağmen en ufak bir rahatsızlık yaratmayan özel AKG tasarımı. Kulaklarımın dayanabileceğinden daha fazla süre kafamın dayanabildiği bir tasarım desem anlaşılır zannediyorum. Referans serisindeki malzeme kalitesi, sağlamlık hissi tam olarak K242 HD’de olmasa da, konfor ve kullanışlılık aynen uygulanmış. Kafa bantı referans serilerinde deriden yapılırken, burada suni malzeme seçimi söz konusu. Taç yapının konforunu sağlayan ama en zayıf da yanını oluşturan salıncak lastikleri de tekrarlanan unsurlardan. Kulaklığın görüntüsü ise bir AKG klasiği olan Sextet’e benziyor- ki bu görüntünün, tüm kulaklıklar içinde ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum. Yine kadife pedler akustik ve konfor avantajını taşırken, bunaltıcı yaz günlerinde insanı bunalıma sevk ediyor. 3 metreyi aşkın kablosu taşınabilir kullanımında zorluklar yaratsa da hane içi kullanımlarda avantaja dönüşebiliyor.

  SESE İLİŞKİN
  Klasik AKG K Referans sesiyle Sennheiser HD650 koyuluğunun karışımı desem zannediyorum çoğumuzda bir fikir oluşur. Detaydaki farklılıklarını sıralarsam, özellikle tüketici tercihleriyle ilgili, üretimin arkasında yatan fikirler açığa çıkacaktır. Belli sayıda üretilen bazı sofistike ürünler dışında kalan, özellikle bu giriş seviyesindeki ürünlerde, genel kullanıcının hedef alındığını gözlemliyorum. K serisinin referans kulaklıkları aksine bu kulaklığın tonal denge hedeflediğini söylemek zor olsa da bu kulaklık için akustik müzikle iyi gidiyor dememi sağlayacak bir orta bant başarımı söz konusu. Bas departmanı diğer departmanlara oranla önde ve boomy yapıda. Mid-bas departmanı bir parça daha geride ve kick tarzı darbeli vuruşlarda zayıf kalıyor ki bu da kulaklığı heavy metal ve türevleri gibi kicklerin anlamlı olduğu müzik türleri için tercih etmeyi zorlaştırıyor. Ancak, bir caz davulu için hiç de fena sayılmayacak bir sunumu var. Alto vuruşlarını yerli yerinde veriyor. Yine orta bandı ilgilendiren, vokal ve solist enstrümanları tüm departmanlar içerisinde en başarılı şekilde veriyor. Sahnesi bu orta bant odaklanması yüzünden hafif önde doğru, fiyatına göre de hatırı sayılır bir netlik ve temizlikte. AKG dinleyicisini bu noktada şaşırtan/memnun etmeyen tek hususun hafif kapalı/örtülü orta bant sunumundan bahsedilebilir. Orta-üst frekansları da bu örtüden nasibini alıyor ve hacmen az bir sunumla geliyor. Sibilance gibi bir defo hiç yok ve sakin, pürüzsüz bir sunum, karanlık bir arkaplan söz konusu. Tizleri ise lambalı tadında. Tatlı ve yuvarlak.

  SES Ö-ZET
  Ses konusunda bir özet geçersem, akustik müzikte , diğer tüm türler içinde en iyisini sunduğunu, genel dinleyiciyi de memnun eden bir performans sergilediğini, ses rengi için lambalı tadında bir sunum sergilediğini, bu sunumun olağan üstü doğal bir ses ürettiği, basların bir parça önde ve boomy yapıda olduğunu ve üst midlerin geride kaldığını, sahnesinin derinlemesine değil ama enlemesine geniş olduğunu ve yapısal özellikleri düşünüldüğünde sıra dışı bir enstrüman ayrımı sunduğunu, karanlık/örtülü yapısının pürüzsüzlük ve eforsuz bir dinleti sağladığını, bu sayede uzun saatler dinleme imkanı verdiğini, söyleyebilirim.

  SES EKSİ-LER

  Ben fiyatını düşündüğümde negatif bir unsur tespit edemedim ancak diğer yönlerini düşündüğümde daha geride kalan ve vasat olarak niteleyebileceğim özellikleri şu şekilde: Çözünürlüğü ve saydamlığı bu noktada geride kalan en önemli kriterlerden. Hızı, pürüzsüzlüğü, doğallığı ve enstrüman ayrımı ne derece başarılıysa, çözünürlük ve saydamlıkta o derece vasat. Yine baslı ve karanlık yapısı düşünüldüğünde dinamik kontrast konusunda zafiyet yaşıyor. Senfonik müziklerdeki ani iniş ve çıkışları hakkıyla veremiyor. Uzun süre dinleti keyfi veren bu kulaklığın kategorik olarak bu sonucu vermesi zaten kaçınılmazdı. Bunu 3 kat fiyatlı HD650 de başaramıyor zaten.

  EKİPMAN UYUMU

  Ekipman uyumunun hedeflenen sese en çok etki eden unsur olduğunu söylemeliyim. Öncelikle bu 32ohmluk kulaklık denediğim hemen her taşınabilir çalarla sorunsuz çalıştı. İronik olan ise, bu kulaklığın talep ettiğinden çok etmediği güç faktörü olduğunu söylemeliyim. Kulaklık kesinlikle güç istemiyor, hatta reddediyor. Hifiman HM-602’yi high gain konumunda çalıştırdığımda, sunumdaki bas miktarı o derece artıyor ki, benim açımdan dinlenemez noktaya geliyor. Belki bas kafalar mutlu olabilir diyeceğim ancak bu miktar artışı yanında kontrolsüzlük ve basların yayvanlaşmasıyla birlikte geldiğinden, onlara da sorun yaratabilir. Ancak low gain ayarında, her şey yerli yerinde frekansların birbirini örtmek için yarışmadığı bir sonuçla karşılaşıyorsunuz. Yine kulaklığın karakteristik yapısını dengelemek için analitik kaynaklarla kullanmanın en dengeli sonucu ürettiğini söyleyebilirim. Headroom Micro Dac’a kulaklığı doğrudan bağladığımda K601 vari bir sunum aldığımı söylersem, kulaklığın hem kaliteye hem de analitik ses rengine ne derece ihtiyaç duyduğunun güzel bir kanıtı olur.Elimdeki DAP’lardan IPOD 5,5 ile en iyi taşınabilir eşleşmesini sağladı. Bu analog sonucu sevenler zannediyorum ki, bir sonraki seçimi için +1000TL bandını geçmek zorunda hissedecektir. Yine denememekle birlikte, +1000TL üzeri için, Colorfly C4’le süper uyumlu bir birliktelik yaşayacağını hissediyorum.

  SON-UÇ
  Bu kulaklık kimin için yapılmıştır? Ne hedeflenmiştir? Sanırım, kafa üstü modellere giriş yapan dinleyici için yapılmıştır. Hedeflenen de AKG’nin natürel ses imzasıyla dinleyiciyi markaya bağlamak, olmalı. Ben bu zehri ilk olarak K601’le almış, sonrada iflah olmamıştım. Hatırı sayılır miktarda kulaklık dinlememe rağmen , K serisinde yaşadığım doğallık hissini yaşatan başka bir marka/model gün itibariyle olmadığını düşünüldüğünde, tahmin edin siz durumun vahametini . 150usd fiyatı göz önünde bulundurulduğunda, K242HD için bir performans ürünüdür diyebiliyorum. Senn tarfındaki rakibi HD595/598 olabilir ancak K242HD hem fiyat hem de ses kalitesinde rakibine üstünlük sağlamış durumda. Yine natürel reprodüksiyon becerisi ve enstrüman ayrımı bu sınıfta anlamlı bir seçenek oluşturuyor. Piyano, gitar, saksafon, bas, perküsyonlar ve özellikle erkek vokallerde sınıfına göre oldukça başarılı. Hafif V şekilli frekans dizilimine rağmen, bunun V olduğunu anlamak için bayağı kendini dinlettiriyor, bu da AKG ses imzasının temelinde yatan "doğallık" faktörünü akıllara getiriyor. Hani basları o denli uzamasa, çözünürlüğü daha yüksek olsa biraz da sahne derinliğiyle K601 den aşağı kalmayacak derdim. Tabii K601 sürmeyi başarabilirseniz.

  DUYGU
  “150 dolara bedava”, bu kulaklığın bana yaşattığı en belirgin duygu oldu :)
  [​IMG]
   
  #1 cique, 4 Ocak 2013
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
 2. Kuzey

  Kuzey
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesaj:
  1,088
  Alınan Beğeniler:
  71
  Gizli buluşma konusuna yazdığım gibi kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir kulaklık, ciddi ekipmanlarda ciddi farklı bir performans sergiliyor bence de ama aynı zamanda portatif olarak da kullanılabilir.

  Detaylı ve güzel inceleme için eline sağlık abi :)
   
 3. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Eline sağlık Cihan,
  Senin konuyu sunum tarzına hayranım :yourock ilk yayınladığında okumuştum ama okurken uyumuş cevap yazmamışım. :evl Tekrar eline koluna sağlık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 4. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Yorumlarınız için teşekkürler Saffet ve Umut :)
  Bu arada resimleri de ekleyerek inceleme tamamlandı.
  Bu incelemeyi aslında, son zamanlarda sıkça rastladığım giriş seviyesi kafa üstü konularındaki hareketliliğe cevaben hazırladım.
  Gördüğüm kadarıyla son zamanlarda bir çok yeni ve çoğunlukla genç arkadaş aramıza katıldı. Aralarında özellikle akustik enstrümanlarla yapılan müziklere uygun gidecek kulaklık soranlar oluyor. Bir Adele, Cold Play, Maroon5 gayet güzel dinlenebildiği gibi kızımın tabiriyle gamgam sıtaaa da dinlenebiliyor. Ama ben derim ki Türkü ve vokal caz'ı ayrı çalıyor. Üstelik hemen her yeni başlayanın elinden neredeyse bir ipod geçiyor, ipod'la çok iyi ikili oluyorlar.
   
 5. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Ellerine Sağlık Cihan Abi,
  Başlık bitirdi beni ;D
   
 6. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Yazmaya başladığımda o mevzu çok popülerdi. Adam gitti tabiri kaldı :)
   
 7. gronyar

  gronyar
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  2 Haziran 2011
  Mesaj:
  34
  Alınan Beğeniler:
  11
  Merhaba bu kulaklığı beyer dt660 ile kıyaslarsanız tüm müzik tarzları için hangisinin daha müzikal yapıda olduğu kanaatindesiniz.
   
 8. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Eline sağlık abi :eek:k
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,410
  Alınan Beğeniler:
  3,690
  Abi eline sağlık. Çok güzel bir anlatım tarzıyla sunmuşsun düşüncelerini :) Genelde akg'ler hep fazla güç istiyorlar fakat bu ürün öyle değil belli ki...
   
 10. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Tanık , Hasan, Baran teşekkürler...

  Ben DT660 la bu kulaklığı karşılaştırma noktasında endişe duyardım, aslında. DT660 bazı işleri sanki 1000Tl lik bir ürünmüş gibi yapıyor. 242HD 'nin böyle bir melekesi olduğunu zannetmiyorum. Bir de bu iki kulaklık olabildiğine zıt karakterde olsalar da kişisel tercihim DT660 olurdu. Dt660 ne kadar ayrıntılı, açık, sertse K242HD de o denli karanlık, gövdeli, yumuşak, tatlı...Ben DT660'ı Hifiman hm-602 ye bağlayıp, dengeli bir ton elde ediyorum. Bu haliyle imzamdaki bütün tür ve müzikleri çok da keyif alarak dinliyorum. K242HD 'yi ise ipoda bağlayıp benzer bir dengeli ses alıyorum. Eğer sorarsanız hangisi müzikal, literal olarak K242HD derim. Ancak uygun altyapıyla hangisi daha müzikal sonuç üretir derseniz, DT660'ın içinde bulunduğu doğru altyapı derim.
  Eğer salt kulaklık olarak değerlendirirsem:
  Klasik/senfonik, rock, blues, enstrumental caz için DT660'ı
  Vokal caz, latin, pop, endüstriyel işler için K242HD yi seçerdim,
  ama doğru altyapıyla bu liste tam tersine ve hepsini de iyi çalacak hale gelir derim, iyice kafanız karışsın.
   
 11. Fresk

  Fresk
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Şubat 2012
  Mesaj:
  163
  Alınan Beğeniler:
  6
  Elinize sağlık yine çok doyurucu bir inceleme olmuş. :)
   
 12. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Korhan bey, teveccühünüz efenim :) ...
  Bu arada mid-fi clash için yazmaya dün başladım, 5 babayiğit er meydanına çıkıyor :)
   
 13. orion

  orion
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  8 Haziran 2012
  Mesaj:
  25
  Alınan Beğeniler:
  0
  Hocam klasik müziğe de gider mi sizce? Aynı şekilde film izlerken de iyi bir performans verir mi sizce? :)
   
 14. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Klasik müzikten kasıt, senfonikse hiç gitmez diyebilirim. En zayıf olduğu tür de herhalde budur. Ama yaylı üçlüleri, dörtlüleri iyi yansıttığını düşünyorum.
   
 15. orion

  orion
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  8 Haziran 2012
  Mesaj:
  25
  Alınan Beğeniler:
  0
  peki ya filmler hakkında ne düşünüyorsunuz yeterli mi?
   
 16. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Film performanslarına bakmamış olmakla birlikte, hızından dolayı film konusunda DT660 ın daha iyi olabileceğini düşünüyorum
   
 17. orion

  orion
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  8 Haziran 2012
  Mesaj:
  25
  Alınan Beğeniler:
  0
  hocam yorumunuz için teşekkürler
   
 18. avci22

  avci22
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2012
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  0
  AKG klasikleri arasına girecek bir ürün bence. Başarılı inceleme için emeğinize sağlık.
   
 19. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Yahu Cihan eline sağlık.Ben senin incelemelerini nedense hep sonradan görüyorum.Allahtan incelemeleri defalarca okur,sürekli kurcalarım.Yoksa gözden kaçacak bu caanım yorumlar.

  Üslubunu kıskanıyorum ve inceleme yazmaya kamçılanıyorum bilesin.
   
 20. orion

  orion
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  8 Haziran 2012
  Mesaj:
  25
  Alınan Beğeniler:
  0
  Hocam dt 660 ı daha müzikal bi hale getirmek için en azami nasıl bir altyapı gerekiyor neyi kastediyorsunuz?