AKG K324P incelemesi

'AKG' forumunda 4khenaton tarafından 25 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. 4khenaton

4khenaton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    http://www.ebay.com/itm/BN-Original...ortable_Audio_Accessories&hash=item485414cf9e

Bu satıcıdan alındı ancak orjinalliği konusunda kesin bir şey söyleyemiyorum.

Rakamsal veriler:

-Band genişliği: 12-23.500 Hz
    -Hassasiyet: 121 dB
    -Empedans değeri: 16 ohms

Kutu içeriği:

Kutu içeriği beklediğim gibiydi. 3 adet S-M-L silikon uç. Bez taşıma kesesi. Kulaklık kapsülü -ki bunu silikon uçları saklamak için kullanan arkadaşlar gördüm :knuppel2:- Garanti belgesi ve kılavuz.

Tasarım:

Nispeten ince bir kabloya sahip ve esnek değil. Pek sağlam bulduğumu söyleyemem. Gerek bağlantı noktaları, gerekse genel yapısı itibariyle hassas bir kablo tasarımına sahip ve ufak tefek zorlanmalarda sorun çıkarabilir. (Y) tipi, sağ ve sol başlığa ait kablolar aynı uzunlukta. Başlıklar gayet ergonomik ve hoş bir tasarıma sahip. Kulağa tam oturacak şekilde tasarlanmış ve çoğu kulakta; karşıdan bakıldığında görünmeyecek kadar küçük bir tasarıma sahip. Daha açık ifade etmek gerekirse orta kulak çukuruna oturacak şekilde tasarlanmış da diyebiliriz. Jack ise L tipi ve bağlantı noktasındaki boşluk gevşek bir görünüm vermiş. Yine de zorlanmadığı sürece bir şey olmayacağı görüşündeyim.

Kullanım:

Rahat bir kullanımı var. Uzun süreli kullanımlarda dahi kulağınızda olduğunu unutabilirsiniz. Y-split'ten itibaren olan kısmın uzunluğunu kullanıma göre ayarlayabilirsiniz. Uygun uçlarla kullanıldığı sürece konforlu ve sorun çıkarmayan bir izlenim bıraktı. Çok zorlanmadığı veya uğraşılmadığı sürece kolay kolay düşecek bir yapıda değil.

İncelemede kullanılan ekipmanlar:

Xperia SL, Xperia Z, Sony HD3, Sansa Clip+ ve Fiio E6

Ses:

Ses seviyesi: Detaya girmeyi gerektirecek bir sorun yok. Yeterli ses seviyesine sahip bir kulaklık.

Bas: Bariz bir şekilde bas fakiri bir kulaklık. AKG'nin de bunu göz ardı ettiğini düşünmek yanlış olur. Bu şekilde kullanılması için üretilmiş bir kulaklık görünümü çiziyor daha çok. Benim gibi bas eksikliğini sorun etmeyecek arkadaşlar alıp kullanabilir. Yine de dengeli olması daha anlamlı olurdu elbette.

Mid: Kulaklığın iyi ve iddialı olduğu noktalardan biri. Rahatsız edici kalabalığı törpüleyip veriyor kulağa. Detayları kaçırmamak adına yormuyor ve yapay sesler vermiyor. Enstrümanlar gayet akıcı ve herbir tonu, dokunuşu güzel bir şekilde hissettiriyor. Karmaşık yapıdan uzak, netlik olarak iç açıcı ve rahatlatıcı. Vokalleri arka plana aldığı birkaç parça haricinde ideale yakın bir performans sergiledi.

Tiz: Bu noktada da mid'lerde olduğu kadar başarılı. Neredeyse hiçbir dokunuşu, ritmi kaçırmıyor. Özellikle bazı parçalarda bateri soloları ve zillere dikkat ettim -ki müzikal konuda akustik gitar solosuyla beraber en fazla haz aldığım kısımlardır- ve menuniyetle karışık bir şaşkınlık oluşturdu. Bu kulaklıkta Opeth ve Orphaned Land altyapısı daha güzel geldi kulağıma.

Enstrüman ayrımı: Pek sorun yaşamadım. Ritmi yüksek olan birçok metal parçada dahi karışıklığa mahal vermedi. Trivium ve Lamb of God'ın özellikle bu konuda sorun çıkaran birkaç parçasını sadece kusur bulayım diye dinledim ve bu maceradan elim boş döndüm. Aynı şekilde Eluveitie gibi zengin içerikli gruplarda da güzel sonuçlar aldım. Arkada çalan ve şimdiye kadar varlığından haberdar olduğum ancak duyamadığım hurdy gurdy kulağımdan içeri süzülmeye başladı.

Sahne derinliği ve genişliği: Sahne konusunda sorunlu bir kulaklık. Arka plan ve vokal ayrımı yapmakta zorlandım. Bu noktada "ruhsuz" bir kulaklık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tüm sesler net bir şekilde ancak aynı mesafeden geliyor. Derinlik konusunda kısır, genişlik konusunda ise yapay diyebilirim. Enstrümental parçalarda bu fark biraz daha iyimser olsa da; zengin ve kalabalık parçalarda yorucu.

Sibilance: Sibilance etkisine hiç rastlamadım. Güçlü vokalleri denedim ve dinledim sık sık. Bu konuda da testi geçti.

Genel sonuç:

Yaptığım inceleme; her ne kadar objektif olmaya çalışsam da fiyatı da hesaba kattığım bir inceleme oldu. Fiyatını kesinlikle hakeden bir ürün olduğu aşikar. Özellikle akustik ve enstrümental parçalardaki performansını göz önünde bulunduracak olursam iyi ki almışım dediğim kulaklıklardan biri. Pop, Rap, Techno ve R&B dinlemeye uygun olmadığını düşünüyorum. Daha çok detay ve netlik arayanların ilacı olabilir. Tüm incelemenin içinde en iyi performansı Sansa Clip+ ve Fiio E6 ile elde ettiğimi belirtmeliyim. Daha iyi sistemlerde daha iyi sonuç alınabilir elbette. Ancak muazzam bir fark olacağını düşünmüyorum.

İncelemede dinlenilen şarkılara birkaç örnek:

Agalloch - ...and the Great Cold Death of the Earth

Azam Ali - Inna'l Malak

Clanadonia - Hamsterheid

deadmau5 - Ghost n' Stuff

Death in June - Break the Black Ice

Empyrium - Fortgang

Insomnium - In the Halls of Awaiting

Kiss the Anus of a Black Cat - Sevenfold

Lamb of God - The Undertow

Opeth - In My Time of Need

Pendulum - Blood Sugar

Pendulum - Tarantula

Spiritual Front - Jesus Died in Las Vegas

Unter Null - Destroy Me

#1 4khenaton, 25 Haziran 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. 4khenaton

4khenaton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Resimleri yarın eklemeyi düşünüyorum. Gün ışığında daha detaylı ve güzel sonuçlar almak için beklemedeyim şu an :testere

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Elinize sağlık.

Kulaklığı nereden edindiniz acaba? Edinmek için biraz geç olmamış mı? :)

Collapse Signature Expand Signature
  4. historymanx

historymanx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Öncelikle kulağına sağlık
    Lakin K324p bas fakiri değildir yanlış hatırlamıyorsam ya orijinalliği konusunda sorun var ya da senin bas algın ve beklentin ortalama üstü

5. 4khenaton

4khenaton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Ebay'den Singapur'lu bir satıcıdan edindim Hasan Abi. Geç olduğu konusunda aynı fikirdeyim ancak yeni kısmet oldu. Uzun süredir almak istediğim bir kulaklıktı :)

@historymanx

Orjinalliği konusunda sorun olduğunu düşünmüyorum. Yarın fotoğrafları eklediğimde yardımcı olmanı ümit ediyorum bu konuda. Benim bas algım farklı olabilir; ona bir şey diyemem işte :eek:k

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Sıkıntı şu, K324'ün üretimi biteli çok uzun süre oldu. Bu yüzden artık satılanların sahte olma olasılığı çok yüksek. historymanx de zaten bu yüzden söylemiştir sanıyorum.

Ben de sahte olduğunu düşünen taraftayım malesef. Ama sen mutluysan sesinden, sahte olup olmaması hiç önemli değil :eek:k

7. 4khenaton

4khenaton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Sahteyse incelemenin kaldırılmasını; ya da "sahte K324P incelemesi" şeklinde değiştirilmesini talep ediyorum Hasan Abi :kafa: Bu arada historymanx arkadaşımın iyi niyetinden şüphem yok. Hatta onun da yardımcı olmasını rica ediyorum kendisinden. Sahteyse sağlık olsun. Bir sonraki kulaklığa nasip demektir inceleme :)

Edit: Fotoğrafı çektiğim masa biraz tozluydu. Ne yazık ki kareleri aldıktan sonra farkettim. Affola :(

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Incelemenin basina ebayden alindigi saticiyi felan eklersen ve sahte olabilecegi suphesini yazarsan sorun kalkar.

Onemli olan o kulakligin incelemesi oldugunun bilinmesi..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9. 4khenaton

4khenaton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Ekliyorum üstat