AKG K601 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'AKG' forumunda Be Creative tarafından 11 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  AKG K601 İncelemesi

  [​IMG]

  AKG K601 İncelemesi

  Uzun bir süre kullandıktan sonra artık bir K601 incelemesi yazmak için kolları sıvıyorum. Genel olarak belirtmek gerekirse AKG’nin K601 modeli amiral gemisi olan K701/702’den sonra AKG tayfasının referans kulaklıkları sınıfındaki ikinci kulaklık. Bazı özellikleri ise şöyle;

  • Kulaklık Tipi: Açık
  • Hassasiyet: 101 dBV
  • Frekans Aralığı: 12 Hz – 39,5 kHz
  • Empedans: 120 ohm
  • Ağırlık: 235 gr

  Başlangıçta ileride yazacaklarımın bir özetini yazacak olursam, K601 modeli daha çok
  HD600’ü HD650’ye tercih edenlerin, DT880 ve K701’in ise üst midlerden tize doğru giden aralıkta aşırı parlamasını beğenmeyen kullanıcıların gözdesi. Yani daha da özetle, tahmin edeceğiniz üzere, basları derinde tutarak kontrol eden, tizleri ise parlatmayan bir sese sahip. Bunun dışında özelliklerinden dikkati çeken en önemli ayrıntı belki de AKG olup 120 ohm olması. Gerçekten de çok zor sürülen bir kulaklık olmuş. Ses seviyesi bakımından DT880’in ve RS1’in istediğinden yaklaşık 1.5-2 kat fazlasını istiyor. K701’i sistemimde uzun süre önce denemiş olmamdan dolayı onun ses seviyesinin nerelerde olacağını bilmiyorum, ama 62 ohm’luk bir kulaklık olmasının yardımıyla yüksek ses seviyelerine K601’den daha rahat ulaşabileceğini düşünüyorum.

  Şimdi biraz daha ayrıntıya ineyim:

  Malzeme Kalitesi

  Bu bakımdan herhangi bir sorunu yok K601’in. Malzeme kalitesi olarak K701 ile hemen hemen aynı, yani gayet yeterli düzeyde. Kafabandı ya da padler gayet kaliteli görünürken, AKG’nin genel olarak yaptığı gibi plastik kasası rakiplerine göre K601’in de çok daha hafif olmasını sağlıyor. Yine de bilmiyorum biraz ‘ucuz’ mu görünüyorlar, karar sizin… Kablosu ise hamur gibi, hemen şekil alıyor ve hiç sertleşecek gibi durmuyor. Garip geldi başta ama çok rahat. Özetle not: ****

  Konfor

  AKG’nin genel olarak iyi yaptığı bilinen, ama K701’de başaramadığı bir kriter konfor. K601 kafa bandında K701’de bulunan çıkıntılara sahip değil. Dolayısıyla dümdüz bir kafa bandına sahip, ve bu kısım K701’de olduğu gibi gerilerek çalışma prensibine sahip. Çıkıntıların yokluğu sayesinde K701’den çok daha uzun süre dinleme imkanı sunuyor kişiye acısız-sızısız bir şekilde. Ancak, her şeye rağmen kafa bandındaki gerilmenin uyguladığı basıncı orası pürüzsüz bile olsa sevmiyorum. O yüzden benim için Sennheiser ve Beyerdynamic toplamda AKG’nin üst modellerinde kullandığı tasarıma göre her zaman önde. Bunun dışında, padler ise oldukça geniş (DT880’in 2 katı derinliğinde), ve bunun yardımıyla kulağı rahatlıkla çevreliyor ve en ufak bir rahatsızlık vermiyor. Hafifliğinden dolayı da yarım bonus puanı verirsem, özetle not: ****

  Ses Kalitesi

  Öncelikle yukarıda belirttiğim gibi kesinlikle sürülmesi hiç de kolay olmayan bir kulaklık K601. Yine de Octavart ile saat yönünde en az 9 – en fazla 12 seviyesinde falan sürülebiliyor. Zor dediysem imkansız da değil yani bir masaüstü amfiyle. Ancak benim denediğim diğer kulaklıklardan daha zor olduğu net.

  Karakter olarak birçok kişi için çok da belirgin olmamakla birlikte mid-merkezli bir sese sahip. K701’e göre daha koyu (3,5kHz aralığında daha renkli), 7-8kHz’de ise çoğu üst düzey kulaklığın aksine SineGen ile yaptığım testlerdeki algılamalarıma bakılırsa gerçekten de bir tepe noktası yaratmıyor. Bu anlamda genel olarak üst sınıfta kendine özel bir sınıf edinmiş durumda. Hakkındaki yorumlarda çoğunlukla buraya işaret ediyor.  Baslar

  AKG K601’in basları K701’e oldukça benziyor. Biraz daha ‘groovy’ olarak yorumlanıyordu bir incelemede K701’e göre, ama bir taraftan DT880 kullandığım için duyarsızlaşmış olabilirim biraz, dolayısıyla bana pek de öyle gelmedi. Basları uzaktan geliyor, sesleri yakalamak konusunda hiç zorlanmıyor. Vurgusu baskafa olmayanlar için yeterli sayılır, ama genel olarak pek tok olmadığını söylemek lazım. K701’e çok benziyor bence yine, ondaki gibi seslerin frekansının meydana getirdiği bir titreşim hissetmiyorum, ama ritmi yakalarken vurguyu net olarak hissettiriyor. Frekanslara göre özellikle 200-250Hz seviyesini biraz geride bırakıyor bence. Bu şekilde kulağa her an basınç yapacak – sahnede gezinen bir bas da sözkonusu değil. Basların önde olmasının gerekmediği müziklerde gereksiz bas sesleri ortaya çıkarmıyor dolayısıyla, ama aksi durumda fazla cılız kalabiliyor. Miktar olarak ortalamanın altında görsem de başarım olarak sesleri yakalamada zorluk çekmemesinden dolayı yeterli kanımca.

  Özetle not:
  Miktar: **
  Başarım: ****


  Midler

  Orta frekanslara büyük önem veriyor K601. Dinleyicinin ilk yoğunlaştığı yerin bu frekans aralığı olacağını düşünüyorum bu kulaklıkta. Ses rengi bakımından kendisini K701 ile HD600 arasında bir yere koyuyorum. Yani K701’e göre daha koyu, HD600’e göreyse daha parlak. Bu üçü arasında en analitik olanı K701 bence. Göreceli olarak bakmazsam da genel anlamda koyu bir sese sahip olduğunu düşünüyorum 601’in. Ne basların ne de tizlerin bu aralığa etki etmesine izin verilmemiş. Aynı şekilde sahnesi de en büyük yardımcısı oluyor tüm rengiyle midlerin.

  Mid-merkezli yapısı K601’i DT880’e karşı özellikle akustik müziklerde bir hayli öne geçiriyor. Yine, vokale çok daha net olarak yoğunlaşıyor Beyer ile kıyaslandığında. Bana bazen fazla koyu geldiğini de söyleyebilirim, ama Sennheiser gibi perdeli bir orta frekans aralığı yaratacak kadar koyulaşmıyor çoğu zaman. Belki bendeki nadir olan aşırı bulduğum koyulaşma da bir şekilde DT880’i midlerde kısmen yumuşattığını düşündüğüm Octavart’ın etkisinden kaynaklanıyordur. Solid state - lambalı amfi ayrımını yaparken de K601’in zaten fazlasıyla renkli ve yumuşak bir sese sahip olduğunun yine altını çizmek gerek. Bu yüzden kendisini daha da renklendirecek ve yumuşatacak lambalı amfiler durumu hayli kötüleştirebilir. Solid-state amfiler her zaman daha uygun olacaktır sanırım.

  Özetle not:
  Miktar: *****
  Başarım: ****


  Tizler

  Tizlerin dB olarak hiçbir aralıkta yukarı çıktığını hissetmiyorum. Üst midlerden başlayarak dümdüz bırakılmış gibi bu aralık ve K601 eğer K701’den bile daha dinlendiriciyse sebebi öncelikle burası. Tizlerin tonu K701’e göre biraz daha koyu ve ince de bir perde var sanki önlerinde. Duyurulması gerekeni çoğunlukla gayet yeterli şekilde duyuruyor yine sahnenin de yardımıyla, ama perdeli olan yapısının bazı zamanlar, en azından bana, sıkıntı verdiğini de söylemeliyim. Çokça tizlere yoğunlaşan biri olarak bazen bir televizyon yayını karıncalandığında ortaya çıkan sese benzer bir ses aldığımı fark edebiliyorum mesela. Genel anlamda hoşuma gitmeyen yönü de bu koyu ton, ama dümdüz oluşu, hiç sivrelmiyor oluşu ve buna rağmen ilgili frekansları yakalayabiliyor olması sakinlik isteyen müzikseverlere bu kulaklığın önerilmesine haklı olarak sebep oluyor. Sanki bir bateri tizine çok uygun değil zaten, ama dünya müziği diye adlandırılan etnik/folk/medieval karışımı müziklerde tizleri harika sunuyor. K701 tizler bakımından daha keyifli olabilir çoğunluk için, çünkü biraz sivrelme-parlama her zaman kulağa hoş geliyor.

  Bir de çok detay hastası bir kulaklık olmadığını söylemek lazım K601’in. Onun için tutarlılıkla ayrıntıyı sağlamak öncelikli amaçlardan biri gibi görünmüyor. Bu yüzden işte, genel olarak analitik bir kulaklık olmaktan çok keyfe yönelik bir AKG modeli K601.

  Özetle Not:
  Miktar: ***
  Başarım: ***½


  Sahne Derinliği

  AKG genlerini tamamıyla taşıyan bir kulaklık olarak K601 tabii ki sahneye çok büyük önem veriyor. Sahne derinliği bakımından bence AKG’lerin yarattığı en büyük avantaj sahne içindeki büyük boşluklar, ve içeride sürekli geziyor olduğu hissedilen hava. Bu anlamda diğer firmalar için bir derstir bence AKG’nin çift katlı diyaframı. Hem midleri önde tutup hem de sahneyi yaratabilmek ayrı bir başarı zaten, ve bunu yaparken bile denklerine de fark atmayı başarıyorlar çoğunlukla.

  K601’de dinleyici sahneye yakın, Grado kadar olmasa da. Ancak AKG sahnenin önünde olmanın arka tarafı kapatmak olmadığını kanıtlıyor. Arka sıralarda olduğunu ve her şeye hakim olduğunu daha soluk bir sesle ortaya koyan Beyerdynamic her şeyin üzerinde duruyor müzik çalarken, AKG’nin üst modellerinin farkı burada işte. Hem sahneye yakın olduğunu hissettirecek kadar canlı bir sesi verebiliyorlar, hem de gerilere doğru yol alan sesin asla bir duvara çarpmasına izin vermiyorlar. Sahnedeki yerleşim ise daha üç boyutlu geliyor kulağa. Birbirini perdelemek bir tarafa, enstrümanlar arasındaki boşluğa bile odaklanmak mümkün.

  K701’i K601’in sahnesiyle kıyaslayacak kadar hatırlamıyorum. Ancak diğer kıyaslamalara bakılırsa K701’de sahne biraz daha geniş çünkü daha baştan açılı olan padleri sayesinde K601’e üstünlük sağlıyor. Bana da mantıklı geliyor, çünkü tüm bu bahsettiğim geniş sahnesine rağmen K601’in müzikte merkeze K701’den biraz daha fazla yoğunlaşma eğiliminde olduğunu farkediyorum. Biraz daha direk ilerliyor gibi sesler. Tabii K701 padlerini de kullanarak bir nebze daha sahneyi geliştirmek mümkün K601’de (kolaylıkla çıkarılabiliyor padler), ama yine K701’de midlerin de biraz daha geride konumlanması sahneye ek bir artıyı her zaman koyuyor. Bir anlamda da K701’in sahnesini aşırı geniş bulup sahnede konsantrasyonu sağlayamadığını ya da enstrümanların etkileşimini anlayamadığını belirtenler hiç de az değil, onlar için sahnede doruk olabilir K601.

  Özetle Not: ****½

  Fiyatı ve Sınıfı

  Kıyaslamış olduğum kulaklıklardan yaklaşık 20-30$ daha ucuz K601. Daha çok Sennheiser’ın HD600’ü gibi bu da AKG’nin kalite olarak olmasa da reklam bakımından kısmen geride kalmış bir modeli. Ancak bahsi geçen tüm kulaklıklarla belli açılardan yarışacak seviyelerde iyi, fiyatına göre ise şahane.

  Özetle K601

  En Belirgin “+” ve “-“ ler

  + Yoğun, canlı midler
  + Geniş sahne
  + İyi malzeme kalitesi
  - Bas miktarı


  Yatkın Olduğu Müzik Türleri: Eşsiz olduğu alan folk/akustik müzikler. Benim beğenilerime göre David Arkenstone, Greg Joy, Angels of Venice ve benzerine yatkınlığı inanılmaz güzel. Türk halk müziği ve benzeri de dahil buna bu arada: Tolga Çandar falan dinlemek büyük keyif benim için bu kulaklıkla. Hem enstrümanlara çok iyi odaklanıyor, hem de çok canlı sunuyor.

  Ayrıca genel olarak progressive/alternative rock müzikte de tercihim gibi gözüküyor son zamanlarda, çünkü vokale yoğunlaşmaktan ayrı orta midlerin canlılığı ve DT880 250ohm’un bas kontrolünü en çok kaybettiği müzik türlerinden birinin bu olması da bunda etkili. Dolayısıya benim beğenilerime göre Porcupine Tree, Poets of The Fall, Dream Theater ve benzeri müziklerde iyi performansı var. Yine de biraz daha ‘az koyu’ bir ses daha iyi olabilir K601’den burada, K701 gibi, ya da 600 ohm DT880.

  Folk rock ise zirve yaptığı karışım kanımca. Wolfstone, Jethro Tull, Tempest, Circulus ve benzerini dinleyenlere şiddetle tavsiyem.

  Klasik müzik için DT880’e kendisini çoğunlukla tercih etmiyorum açıkçası. Çünkü sahneye tepeden bakan ve enstrümanların birbiriyle etkileşimini daha iyi yansıtan Beyer sesi bana hem daha analitik hem de daha keyifli geliyor. Yine de yoğun midleri klasik müzikte tercih edenler, yani HD580 gibi kulaklıkları bu alanda beğenenler tabii ki K601’i de bu tür için çok beğenebilir sanırım.

  Son olarak, ne elektronik müzikte, ne de metal türlerinde tok bir ses vermeyişi sebebiyle ideal olduğunu düşünmüyorum.

  Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  RS1 ve K601
  [​IMG]

  DT880 ve K601
  [​IMG]
   
  refuserQ ve DefinitioN bunu beğendi.
 2. selim

  selim
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  23 Ağustos 2007
  Mesaj:
  557
  Alınan Beğeniler:
  13
  Muhteşem bir inceleme, ellerine sağlık.
   
 3. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Metin gerçekten referans sayılacak başka güzel bir inceleme hazırlamış. Emeğine sağlık.
   
 4. ulyses

  ulyses
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesaj:
  1,303
  Alınan Beğeniler:
  185
  Eline sağlık. Güzel bir inceleme olmuş. Mediamarktta çok kısa bir süre amfisiz zen x-fi ile dinlemeye çalışmış ve fısıltı seviyesinde ses alabilmiştim. Gerçekten sürülmesi zor bir kulaklık. Kafa bandının da k70x lerden daha rahat olduğu kesin. Herşeyden önce kafanın ortasından bastırmak yerine her yanına dağılan bir basıncı var.
   
 5. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Eline sağlık Metin, gerçekten çok doyurucu bir inceleme olmuş..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  eline sağlık hocam
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  Teşekkürler herkese :wink. Umarım faydalı olur.
   
 8. yilmaz196

  yilmaz196
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  12 Mayıs 2007
  Mesaj:
  821
  Alınan Beğeniler:
  8
  Eline sağlık Metin.
   
 9. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  Çok sağol Erdinç.
   
 10. RS

  RS
  Expand Collapse
  Guest

  Elinize sağlık :)
   
 11. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
 12. KontG

  KontG
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,589
  Alınan Beğeniler:
  8
  Ellerine sağlık hakkaten çok güzel olmuş :)
   
 13. zodiac_tauruss

  zodiac_tauruss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesaj:
  1,024
  Alınan Beğeniler:
  1,341
  Metin hocam çok başarılı olmuş inceleme emeklerin için teşekkürler :)
   
 14. valdez

  valdez
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Aralık 2007
  Mesaj:
  366
  Alınan Beğeniler:
  25
  Eline sağlık güzel inceleme olmuş da... Böyle incelemeler kaşıntımızı nüksettiriyor :)
   
 15. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  Teşekkürler. :eek:k
   
 16. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  Bu arada Ziprar'ın da daha önce bahsettiği padle sürücü arasındaki süngerler çıkarılarak yapılan modu da deniyorum (bahsettiğim süngerin resmini koymuştum incelemede, yukarıda sürücünün olduğu resme bakın). Toplamda daha iyi gibi sanki süngersiz. Genel olarak nadir olarak karşılaştığımı söylediğim perdelenme hissini ortadan kaldırdı, aynı zamanda tizleri biraz daha parlattı, duyulmaları sanki biraz daha zor- her ne kadar ton olarak daha iyi olsa da. Basları ise biraz dağıtıyor, pek bir fark yok yine de. Farkları anlamak çok da kolay değil, yine de en bariz fark midlerdeki perdenin kalkıyor olması ve genel olarak biraz daha atak bir ses vermesi. Hangisini tercih edeceğime de karar veremiyorum tam. Çünkü sünger sürücüyü koruyor da olabilir muhtemelen, çünkü sürücülerin diyaframına yapışık olan bez ile (her neyse DT'de de var) pad arasında hiçbir şey yok şu anda.
   
 17. sserkogss

  sserkogss
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  10 Mayıs 2007
  Mesaj:
  704
  Alınan Beğeniler:
  704
  metin eline sağlık gene şahane olmuş :)
   
 18. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  Sağolasın Serkan :)
   
 19. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Metin'in akg k601'ini bir süre kullanma şansı buldum.
  Öncelikle şunu söyleyebilirim,söylendiği gibi lambalı amfi uyumu hiçte iyi değil. Özellikle mid-tiz arası hele ses yükselince çok karışıyor.

  Bunun dışında (anlamam biraz zorda olsa :) ) sahnesi oldukça geniş. Derinlik hissi dt880'e göre daha az olduğundan enstrüman yerleşimindeki başarımını değerlendirmek geniş enstrümanlı müziklerde biraz zor. Görece daha az enstrümanlı müziklerde daha belli oluyor. Dediğim gibi dt880'de benim klasik müzik için çok beğendiğim inanılmaz derinlik hissi k601'de yok.

  Baslar pek fena gelmedi bana. Zaten otl bir amfi olduğu için mid-bass ları fazlaca pompalayan mkiii ile çok sırıtmadı. Ama genel olarak düşünüldüğünde vurgu hissi dt880 ve rs1 den geride.

  Genel ses karakteri olabildiğine nötr. Ama çok kuru ve sıkıcı sayılabilecek bir karakteri de yok değil. SS tip amfiyle ne olur bilmiyorum. (musiland süremedi o yüzden kullanamadım)

  Ben kulaklığı rahat buldum. Çok hafif ve düz taçlı bir model olduğu için baskı olsa da öyle rahatsız edici gelmiyor.

  Herhalde doğru yorumlar yapmam çok zor elimdeki sistemle ama en azından lambalı amfiyle kullanıldığında dt880'i çok özlettiğini söyleyebilirim. :)
   
  DefinitioN bunu beğendi.
 20. ulyses

  ulyses
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesaj:
  1,303
  Alınan Beğeniler:
  185
  Tanık yorumun ilginç geldi. Sahnenin dt880'e göre derin olmadığını söylemişsin ama akg lerin en güçlü olduğu konudur sahne. Hele k601 için klasik müzikte harika yorumları yapılmış genelde. K702 yi de oldukça geniş sahneli ve derin buldum ben. Hatta kimi zaman fazla derin. Bazı sesler o kadar uzaktan geliyor ki, biraz daha yakın olsaydı da daha iyi duysaydım diyor insan.