AKG K712 PRO İncelemesi.

'AKG' forumunda pyken123 tarafından 28 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Ben bu konularda uzman bir insan değilim, elimden bir kaç kulaklık ve 1-2 amfi, dac geçmiş biriyim. Kendimce incelemesini ve karşılaştırmasını yapacağım, oda bu kulaklığı almayı düşünenler için aklında bir fikir oluşsun diye, sonuçta ses bu, ben a duyarım, sen b duyarsın. Kısaca bu kulaklığı kafana takmadan tam olarak ne olduğunu bilemezsin.
    Ben buraya çok fazla teknik yazıları değil duyduğumu ve nasıl hissettiğimi yazacağım.
    Bendeki kulaklık taç kısmında made in slovakia yazan modellerden. Güya Slovakya da elle yapılıyormuş. Taç kısmı deri.

Kutunun içinden kitapçık, kulaklık, 2 tane kablo, 1 tane 3,5mm jak dan 6,3 jak a çeviren bir parça geliyor.:
    Kabloların bir tanesi kulaklığa takılı halde geliyor: 3,5mm jak dan mini xlr pin olan 3 metre uzunluğunda rengi turuncu olan bir kablo. Diğer kablo ise 1 metreye yakın örgülü(SARMAL) yapıda olan yine aynı şekilde 3,5mm den mini xlr a pin e olan bir kablo geliyor rengi siyah. Kutudan çıkan 3,5 den 6,3mm e dönüşüm sağlayan jak mıknatıslı değil, aynı vida, somun mantığıyla çevirerek takılıyor, kabloların 3,5mm jak olan kısmına. Bu kablolar için internette 24k gold oldukları hakkında bir yazı okumuştum güya, ama kutusunda sadece gold plated stereo jack plug(%99.99 oxygen free) yazıyor. Kablo ve jak, pin ve dönüştürücü olan kısımları mıknatıs hareket ettiremiyor.

Kulaklığın malzeme kalitesi kesinlikle bir beyerdynamic dt serisi gibi değil, Taç kısmındaki plastik hariç gayet güzel, ama taç kısmı bence felaket. bence bunu stüdyolarda hor kullanmamak lazım.

Bu kulaklık gerçekten güce aç. 62 ohm(direnç) ama, maksimum güç kullanımı 200mW.
    Dinamik sürücülü bir kulaklık, bundan önce philips fidelio x2hr kullanmıştım, 30 ohm bir kulaklıktı ve çok düşük dirençli bir kablosu vardı, Yüksek seslerde inanılmaz bozulma yapıyordu, bu kulaklığı amfiye bağlayıp yüksek seste açsam bile(o seste müzik dinlenmez bence(öyle bir ses)), seste bozulma çok düşük ve ses inanılmaz doğru.

Fidelio ile bunun arasındaki tasarımsal (bence, öznel) bir konudan bahsedeceğim: Fidelio yu ilk kafama taktığımda dikkatimi çeken şey dışarıdaki sesleri çok fazla kesiyor olmasıydı, zaten biraz daha kesse closed back(arkası kapalı) demek lazım. Bu kulaklık bir hd 800 kadar da havadar değil ama arada diyebilirim. Kulaklığın ped kısmının altında bir sünger daha var, o sünger kulaklığın sürücüsünün bir kısmının üstüne de geliyor ve havayla olan bağlantısını bir tık azaltıyor(niye böyle bir sünger var bilmiyorum, kısa süre çıkartıp kullanmıştım sonra tekrar takmıştım,(fark vardı ama öyle ahım şahım bir fark değil.)

İlk kafama takıp dinlemeye başladığımda bir şey dikkatimi çok çekti: Sahne inanılmaz geniş.
    Bill Evans' ın Waltz For Debby albümünü dinliyorum, arkada insanlar konuşuyor, öksürüyor, çatal bıçak sesleri geliyor. Fakat sağ arkamda veya sol arkamdan değil baya baya arka masadan geliyor, Tam arkamdan.
    Bu kulaklık kutusunda da yazdığı üzere mixing and mastering amaçlı üretilmiş bir kulaklık, (kutuda aynı yerde listening de yazıyor), Bu yüzden sesleri olduğu gibi veren bir kulaklık. Bu kulaklığı bilgisayardan veya az güçlü ipod, apple bilgisayar veya taşınabilir bir amp/dac dan dinliyorsanız eğer, tiz sesler biraz kulak gıdıklayabilir ama öyle bir anda kulaklığı çıkartıp sağa sola fırlatacak kadar da değil (her insan bir değil, belki siz fırlatırsınız:) Norah Jones' un Don't know why şarkısının başındaki yükseliş, size kulaklığı sağa sola fırlattıracak cins den değil. Hatta ben lambalı amfiye bağlıyorum o yükselişler biraz törpüleniyor daha dinlenesi bir hal alıyor kulaklık.

Amfi demişken, bu kulaklık gerçekten kaliteli ve güçlü bir amfi istiyor, bu çok net.
    Bendeki amfi bunu tahmini olarak minimum %85 sürüyordur diye düşünüyorum. Enstrüman ayrımı gayet güzel ve sahnede bir çok enstrüman çalmaya başladığında, o arkadaki perküsyoncunun vuruşları hemen hemen aynı güçte geliyor.

Kulaklığı ilk kafama takıp dinlemeye başladığımda dediğim gibi sahnesi geniş iyi güzel ama, bu pes (bass) sesler ne???
    Diana Krall' ın Like someone in love şarkısını dinliyorum, o kontrbass sesi ne öyle?? Ben ilk dinlediğim zamanlarda çok garipsemiştim, hiç gerçekçi ve doğru değildi o pes sesler(hani mixing, mastering?) . Fakat şu an öyle değil, bence kulağım baya alıştı bu seslere ve arada aynı şarkıyı dinlemekteyim, kontrbass sesleri gayet iyi ve doğru.(Olması gerektiği şekilde diyebilirim).

Tiz ve orta sesler gayet gerçekçi ve doğal geliyor, fakat o kadar dinlememe rağmen değişmeyen bir durum var bu kulaklıkta, orta seslerin üstü( top mid), Bir kargaşa var bunu iyi anlamanız için bir kaç kelime yazabilirim: Net değil, bulanık, dağınık, çamurlu, biraz karışık. Hatta şöyle söyleyebilirim bir sanatçıda çok dikkatimi çekti bu olay halil sezai' nin sesi bana karışık geliyor, hiç net değil, (hani mixing, mastering nerde?)

Son olarak şunu söyleyebilirim ben müzikle hobi olarak uğraşıyorum ana enstrüman olarak piyano çalmaktayım ama benim pederin işi zaten bu, müzik enstrümanları vs vs, bu işlerle biraz ilgilidir. ben küçük yaştayken evde mcintosh un çok ağır lambalı amfileri, bose un ayaklı kocaman hoparlörleri gezerdi. Benim pedere hangi kulaklığı versem aldı 2-3 dakika dinledi geri verdi, çok da umursamadı yani. Bunu verdim geri alamadım:) Çok beğendi bunu nedense, anlam veremedim. Böyle de bir durum yaşadım bu kulaklıkla.

Kendimce, bu kulaklığı almayı düşünenlerin kafasında, ufak tefek de olsa nasıl bir kulaklık olduğu hakkında umarım bir fikir oluşturabilmişimdir. Bu kulaklığı alan yanında güçlü bir amfiyi kesinlikle eksik etmesin. Hatta üst tizleri törpüleyen yumuşatan bir amfi olabilir.

İllaki yazım, noktalama hatam olmuştur, kusuruma bakmayın. Forumda ne incelemeler var ağzım açık okumaktayım, ben şu an istesem de öyle inceleyemem, anca bu.
    Herkese iyi forumlar.

#1 pyken123, 28 Eylül 2020
    Son düzenleme: 28 Eylül 2020
    theodyofil, Serhat, Picasso16 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    İnceleme için teşekkürler.

K712 Pro benim de set-up'ımda olan ve zaman zaman kullandığım bir kulaklık. Kulaklığı SPL Phonitor Mini ile sürüyorum. Phonitor Mini oldukça güçlü ve son derecede transparan bir amplidir.

Hemen hemen diğer bütün kulaklıklarda olduğu gibi K712 Pro da tam anlamıyla flat bir kulaklık değil. Benim tespitime göre alt frekansları biraz abartılı olarak veriyor. Dediğiniz gibi stüdyolarda referans kulaklık olarak kullanılması için tasarımlanmış ve üretilmiş. Ancak bahsettiğim özelliği bir dezavantajını oluşturuyor. Gerçi son yıllarda artık Sonarworks vs. gibi kulaklık kalibrasyon yazılımları sayısal olarak bir hayli arttı ve yaygınlık kazandı. Dolayısıyla K712 Pro'yu bu yazılımlarla kalibre ettiğinizde , büyük ölçüde flat hale getirebiliyorsunuz.

Collapse Signature Expand Signature
    pyken123 bunu beğendi.
  3. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Bence bu hali bile direkt flat demek için yeterli. Ya kulağım çok alıştı o bass seslere yada 40-50 saat maks dinlemişimdir, belki kulaklığın sesi değişti ama sanmıyorum.

4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    Eğer kulaklığın frekans cevabına ilişkin diagramını da incelerseniz alt frekanslardaki fazlalığı görmeniz zaten mümkün. Ayrıca bende referans sayılabilecek seviyede bir stereo sistem mevcut. Kulaklığı o sistemle de çıktı açısından mukayese ettiğim zaman benzeri bir sonuca rahatlıkla ulaşabiliyorum. Ama sonuç olarak güzel bir kulaklık. Sound stage vs. olarak gayet iyi. Fiyatı da son günlerde 4000,-TL'ye yaklaştı sanırım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Eylül 2020 ---
    Fiyatına şimdi baktım. 4000.-TL'yi geçmiş. İnanılır gibi değil yani....

pyken123 bunu beğendi.
  5. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Evet çok haklısınız. Sound stage konusunda etkilendim, çok iyi. Evet maalesef 4000 lirayı geçmiş, 4000 lira altı olanlarda stok yok.

6. Spinkicked

Spinkicked
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Merhabalar.

Ben de yaklaşık son bir senedir ses dünyasına giriş yapmak istiyorum ve bu girişi de kulaklıklardan yaparak başlamak istedim. Avrupa'da yaşadığım için, Amazon ve Thomann sayesinde birçok ekipmana ulaşıp, deneyip ve sonrasında da hiçbir ek ücret ödemeden geri yollayabilme şansına sahip olduğumdan dolayı beğendiğim kulaklığı bulana kadar deniyorum.

İlk olarak DT 770 250 ohm ile başladım. Yanına da ek olarak amp yerine Scarlett 2i2 Audio Interface almıştım. DT 770 herhalde denediğim ilk yüksek kalite kulaklıktır. Kulaklık inanılmaz hoşuma gitti ama Scarlett'in yarattığı bir sorundan ötürü geri gönderdim ikisini de.
    Bu sefer de openback denemek adına DT 990 250 ohm ile Amp/Dac görevini görecek Fiio K5 Pro aldım. DT 990 kulaklarımı sağır etti neredeyse. O tiz öyle bir baş ağrısı yapmaya başladı ki, Fiio'nun 990 ile buluşmasından ötürü mü yoksa kulaklığın kendisi cidden o kadar tizli mi bilemediğimden ötürü yine ikisini de geri göndermek zorunda kaldım.

Bu sefer de düşük ohmlu bir kulaklık denemek adına Sennheiser'ın HD 599 modeline yöneldim. Normalde Massdrop'un HD 6xx'ına gidip bir de yanına dac görevini yerine getirmek adına ucuz bir audio interface ile Schiit Heresy alacaktım ama şu salgın döneminde bu kadar gereksiz para harcamak istemedim. HD 599 istediğim her şeye sahipti. Hafif, sesi olduğu gibi yansıtan, tam istediğim gibi bir soundstage ve imaging. O kadar rahattı ki, kulaklığı kafama taktığımda, takıp takmadığıma dair şüpheye düşürecek kadar. Ama bir sorunu vardı ki, bütün bunların hepsini sıfıra çekiyordu. Kulaklıkları tutan bant inanılmaz derecede gıcırdıyordu. Mesela film izlerken veya müzik dinlerken kafamı çevirdiğimde, ya da oyun oynarken mikrofon ile konuştuğumda kulaklığın gıcırtısı, o güzelim sıcak sesin önüne geçiyordu.

En son olarak Fidelio X2hr denemek istedim ve siparişi verdiğimde AKG 712 Pro'yu keşfettim. Şu anda Fidelio kullanıyorum ve cidden tizleri hiç rahatsız etmiyor. Bası biraz ağır kaçıyor ve biraz çamurlu gibi ama zamanla alışabileceğim bir şey diye düşünüyorum. Ağırlığı da var ama kulaklıkları o kadar rahat ki, orada olduğunu bile unutuyorum bazen. Malzemesi de baya sağlam tabii. Bir de ek olarak tabii amp de ihtiyaç duymuyorum Fidelio için. Ama tabii ki de gözüm AKG 712 Pro'da kalmadı değil. Onu da çok merak etmekteyim.

Bu kadar uzun yazdığım için kusura bakma ama şimdi genel olarak ben deneysel hiphop (Hugo Kant, Gramatik, The Elkcloner...), klasikten elektronike kadar caz tarzı müzikler dinliyorum genel olarak. Oyun da oynuyorum ama genel olarak tek kişilik oyunlar. Karşı takımdaki adamın ayak seslerinin yerini tespit etmek amaçlı inanılmaz bir imaging gereksinim yok, çünkü competitive oyun oynamıyorum.

Amacım, inanılmaz bas olsun, bum bum değil, amacım basın da detaylı gelmesi. Fidelio biraz da orada yetersiz kalıyor açıkçası. Bazen bas öyle bir çamurlu geliyor ki, bırak detayı, diğer seslerin önünü bile kesiyor, ama bazen öyle bir kaliteli veriyor ki, bütün seslerin hepsi tek tek detaylı, birbirinden ayrı bir şekilde gelebiliyor. Ama şunu söylebilirim ki Fidelio için, şu ana kadar denediğim kulaklıklar arasında müzik dinlemesi en ama en eğlenceli kulaklık.

712'deki detay ve ses aktarımı HD 800'inki kadar iyi diyorlar neredeyse. Müzisyenlerin ve ses mühendislerinin o kadar uğraşarak hayat verdikleri o sesleri olabildiği gibi dinlemek istiyorum açıkçası. Fidelio'dan, 712'ye geçmem benim için nasıl bir yükselme sağlayacak? Aslında bilmek istediğim tam olarak da bu. Ve tahmin ediyorum ki güzel de bir amp ihtiyacım olacaktır.

Bütün yazdıklarımı okuduysan da okumadıysan da vereceğin cevap için şimdiden teşekkür ederim.

pyken123 bunu beğendi.
  7. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Dt990 pro nun yarattığı yorgunluğun kesinlikle benzerini bu kulaklıkta da yaşayacaksınız. Fidelio yu pes seslerde beğenmemenize şaşırdım açıkçası, pes seslerin doğruluğu konusunda çok iyi bir kulaklık ama, amfi muhabbetlerine pek gelemeyen bir kulaklık. Fidelio yüksek seslerde dinamik sürücü olduğu için ve düşük empedans, giriş-çıkış güçlerin ve db değerlerininde fazlaca olması neticesinde özellikle yüksek seslerde biraz fazla bozulmaya sahip(k712 pro bu konuda çok iyi) bu olay tabikide dinlediğiniz cihazlada bir o kadar alakalı, ama sonuçta dediğim gibi eti budu belli olan bir kulaklık fidelio. K712 için şunu söyleyebilirim, evet olabilir hd800 ile benzer sahnelere ve tiz mid sesler konusunda yakın olabilirler, ama bu fiyat, kalite, marka farkı boşuna değildir:) k712 pro güzel ama uzun dinleme seanslarına pek de gelecek bir kulaklık değil(beyerdynamic gibi sizde bilirsiniz). Pes sesler k712 pro da çok farklı, özellikle ilk dinlediğimde çok garipsemiştim, çok farklı gelmişti, ama dinledikçe kulağım baya alıştı veya sesler değişti şu an gayet güzel geliyor. Bence uzun dinleme seanslarına gelen, kadife sesli hd600-650 serilerine bakmanızı tavsiye ederim, ama yinede k712 pro daki tiz ve alt, orta mid seslerin benim için çok doğru(olması gerektiği gibi(nört)) olduğunu belirtmek isterim.

Yükselme değil, değişim sağlar, pes seslerden feragat edeceksiniz, sahne neredeyse 1,5 belki 2 katına yakın genişleyecek, tiz ve mid seslerdeki gerçeklik, kulağınız alıştıktan sonra çok güzel gelecek, ama dediğim gibi uzun dinleme işlerine pek geleceğini sanmıyorum, tabiki her insan bir değil, belki çok sıcak çalan bi amfi ile durum değişebilir de, bende amp(lambalı) değişikliğine gittim, yakın zamanda gelecek umarım ve pre amp alacağım yakın zamanda, denedikten sonra yorumlarımı yazmayı planlıyorum, isterseniz bekleyin. Ne kusuru rica ederim iyi forumlar.

#7 pyken123, 24 Ekim 2020
    Son düzenleme: 24 Ekim 2020
  8. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    Bir kere K712 Pro'yu gözde çok fazla büyütmemek lazım. Öyle ultra üst düzey bir kulaklık falan değil. HD800 ile K712 Pro'yu mukayese etmek ne kadar doğrudur ? Bu konu tartışılabilir bence. Çünkü HD800 ( ve hatta HD800s ) ; örneğin pro-audio dünyasında son derece makyajlı olarak kabul edilen ve bu nedenle fazla tutulmayan bir kulaklık. Ancak şundan eminim ; K712 Pro , HD800 familyasından daha az makyajlı , daha nötr bir kulaklık.

Bu arada Fidelio bildiğim bir kulaklık değil . Dolayısıyla K712 Pro'ya geçiş yapmanız size artı veya eksi ne katkı yapar ? O konuda bir yorum yapamıyorum.

K712 Pro konusunda daha bugün yaşadığım bir deneyimimi aktarmak isterim. K712 Pro'yu bugün bir arkadaşımın stüdyosunda test ettik. Kulaklığı Benchmark DAC2 HGC ile referans bir play-list çerçevesinde ( 24 bit flac format bu play-list'in aynısı bende de mevcut ve dolayısıyla kulağım böyle bir mukayeseye antrenmanlı ) dinledik . ( Bu arada DAC2 sonuç olarak high-end bir ekipman olduğundan , kulaklık amplisi de bayağı iyidir . Onu da not olarak belirtmeliyim. )

Bu testte benim elde ettiğim sonuç ; K712 Pro'nun , DAC2'de benim kullandığım SPL Phonitor Mini'deki kadar iyi tınlamadığı yönünde oldu. Aralarındaki en bariz fark ise DAC2'de dinamik alanın daha dar duyulması idi. Bu tabii ki temelde kulaklıktan kaynaklanan bir durum. Ancak anladığım kadarıyla ; Phonitor Mini sunduğu ekstra geniş dinamik alan özelliği ile , kulaklığın bu noksanını büyük ölçüde telafi ediyor.

Yani sonuç olarak bu noktada vurgulamak istediğim şu : K712 Pro'dan maksimum verim almak isteniyorsa ; bu kulaklığı her halükarda yüksek dynamic range'e sahip ampliler ile sürmek gerekli.

coolblue ve pyken123 bunu beğendi.
  9. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Kesinlikle çok haklısınız, bence de hd800 ile kıyaslanabilcek bir kulaklık değil, Fiyat olarak 2 katından fazla olması lazım bir fark söz konusu, k712 pro nun kıyaslanacağı kulak dt990 pro olabilir. Fidelio belli başlı sitelerde, fiyatından dolayı çok övülen biraz da gereksiz yükseltilen(hype)lanan bir kulaklık, Pes sesleri ne kadar iyi desem de, o arkasındaki ızgarayı ve altındaki süngeri çıkarsanız büyük ihtimal o bass seslerden eser kalmayacaktır, çünkü aynı driver daha açık bir şekilde shp9500 de kullanılıyor, aralarındaki tek fark pes sesler, tasarım ve malzeme kalitesi, açıkçası cazz blues dinleyen birine shp bence daha uygun, ama elektronik, trance, hip-hop r&b pop gibi türler fidelio da gayet başarılı.

10. Spinkicked

Spinkicked
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Öncelikle ikinize de verdiğiniz bilgilerden ve deneyimlerinizden dolayı teşekkür ederim.
    Fidelio'da aslında bu yorgunluk adına pek bir şey ile karşılaşmadım daha. DT 990 cidden başımı ağrtımaya ve kulağımı sağır etmeye başlamıştı. İnanılmaz rahat bir kulaklıktı - kafada durması açısından - ama kulaklarımı kanatacaktı neredeyse. Belki de kullandığım Dac/Amp donanımıyla da alakalı olabilir. Fidelio cidden tam bir consumer kulaklığı, bir kere daha söylemek istiyorum. Dinlemesi inanılmaz zevkli. Çok canlı, hayat dolu; ama doyurucu değil. DT 770'den, 990'dan ve HD 599'dan aldığım o sıcaklığı alamıyorum. Bir de babanızın kulaklığı alıp, uzun bir süre çıkartmadan dinlemesi de ikna edici bir örnek oldu benim için. Tiz ve midlerdeki gerçeklik de bir o kadar ikna edici.

Ne kadar yüksek bir bitten bahsediyoruz mesela? Verdiğiniz örnekte ne kadar high end veya pahalı olması ile alakası olmadığından bahsediyorsunuz zaten. Aklımda aslında Topping'in L30 modelini E30 Dac ile birleştirmek vardı ama aslında dac almak yerine iki tane XLR girişi ve RCA outları olan bir audio interface daha makul geliyor. Ama işte bir audio interface, dac olarak, işlevi sadece dac olan bir alet ile aynı seviyede olabilir mi onu bilemiyorum.

11. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Tiz ve mid seslerin bence hakkını yememek lazım, kulağıma taktığım en flat kulaklık k712 pro. @MehmetB siz bu kulaklığın mid ve tiz sesleri hakkında neler düşünüyorsunuz efendim, daha önce pes seslerin(alt frekansların abartısı) hakkında güzel bir yorum yazmıştınız, tiz ve mid seslerdeki düşüncenizi de merak ediyorum. Bu kulaklığı bir de bass lı ve tizleri törpülenmiş çalan bir lambalı amfiden dinleyeceğim. Belki de o şekilde uzun dinlenebilir bir hal alabilir. Bir süre sonra yorumlarımı eklerim.

12. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    Örneğin kullanmakta olduğum SPL Phonitor Mini'nin dynamic range değeri 133,62 dB. Bu değer size bir referans noktası olabilir. Gerçi bu kadar yüksek bir değer ; büyük ölçüde SPL'in bu cihazda kullandığı 120V teknolojisinin bir sonucu. Bu teknolojiyi sektörde kullanan başka bir firma olmadığı için ; mümkün olduğu kadar bu değere yakın spec'lere sahip marka ve modelleri araştırıp bulmak ve alternatifler arasına katmak lazım.
    https://spl.audio/wp-content/uploads/PhonitorMini_EN.pdf

Bahsettiğiniz "all in one" ses kartı şeklindeki audio interface'ler çok geniş bir kalite spektrumu içerisinde yer alıyor. Üst düzey konvertörler de doğal olarak bu spektrumun üst düzey/pahallı bölümünde bulunuyor. Amaç sadece müzik dinlemek ise ; bence en doğru yol , sözünü ettiğiniz giriş ve çıkışlara sahip harici bir DAC almak şeklinde olmalı. Aynı bütçelerdeki harici bir DAC ile "all in one" bir ses kartının DAC katı arasında , harici DAC lehine genellikle bir kalite farkı olabiliyor. Çünkü "all in one " ses kartlarının bünyesine harici DAC'larda kullanılmayan mic-pre vs. gibi müzik dinleyicisinin kullanmayacağı bir çok bileşen giriyor. Bunlar da kullanılan konvertörden bağımsız olarak ses kartının maliyetini ve fiyatını yükseltiyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Ekim 2020 ---
    K712 Pro'nun mid ve üst frekanslardaki frekans cevabı bence alt frekanslardaki kadar abartılı değil. Daha flat diyebilirim. Bahsettiğiniz karakterdeki lambalı bir ampli alt frekansları daha da abartılı hale getirebilir diye düşünüyorum.

Serhat bunu beğendi.
  13. Spinkicked

Spinkicked
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Tabii bu "all in one" içerisindeki, fiyatını yükselten faktörler, harici DAC ile rekabet eden "all in one" içerisinde bulunan DACın kalitesini düşürüyor diye tahmin ediyorum, doğru mudur? Ses kalitesinde mi bir kayıp yaşarım, tam olaran neyden feraget etmiş olurum harici DAC yerine, atıyorum bir Scarlet Focusrite alırsam?

14. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    Bu konuda düz bir mantık yürütelim : Örneğin 150 usd'lık bir "all in one" ses kartının mı , yoksa 150 usd'lık bir DAC/amp'ın mı - eğer dac/amp'ın fiyatı şişirilmedi ise - DAC katı daha kalitelidir ? Bence dac/amp'ın DAC katı teorik olarak daha kalitelidir. Çünkü dediğiniz gibi " all in one" ses kartında ekstradan işin içine ; ADC, mic-pre vs. gibi bir sürü bileşen girmekte ve bunlar doğal olarak maliyeti ve fiyatı yükseltmektedir. Eğer ses kartı üreticisi 150 usd'lık fiyat segmentini hedefledi ise ; bu durumda mecburen konvertör katının kalitesinden taviz vermektedir. Bir de bu noktada unutulmaması gereken bir husus var : Bir ses kartının en büyük maliyetli bileşeni konvertörleridir.

Bütün harici DAC'lar kalitelidir , bütün ses kartlarının DAC kalitesi harici DAC'lara nazaran kötüdür diye bir kural söz konusu değil. Öyle bir genelleme yapamayız. Öyle ses kartları var ki ; benim diyen harici DAC'ı adeta suya götürür susuz getirir. Dolayısıyla bu meseleyi ürün bazında yani "case by case" konuşmak daha doğru olur.

Evet ; kalitesiz konvertör kullandığınız zaman , çevirim kalitenizden yani işin sonunda sound kalitenizden feragat etmiş olursunuz.

Son bir not : Bahsettiğiniz Scarlett 2i2 ; alt segmentte yer alan , giriş seviyesi bir ses kartıdır.

15. Spinkicked

Spinkicked
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda AKG 712 Pro ile beraber öncelikli olarak bir audio interface deneyeceğim, Motu M2. Sonrasında eğer memnun kalmazsam Amp/Dac kombosunu yapacağım. Philips Fidelio istediğim doygunluğu veremediği için, geri gönderdim.

İkinizi de teşekkür ederim. İyi günler dilerim.