Akg Y-50 incelemesi

'AKG' forumunda SonyPro tarafından 26 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    6725 eklentisini görüntüle

Evet millet koltuklarınıza
    yaslanın ve eğlenceli bi kulaklığın incelemesinin tadını çıkarın.

Uzun zamandır incelemelerini araştırdığım, bakındığım bi marka Akg ve ilk elemanını edindim. Bikaç günlük kullanımdan sonra "dahada başka bişey hissetmem kulaklığı tanıdım" dedim ve konuyu açtım.

Malzeme kalitesi ve tasarım diyerek başlayalım.

Arkası kapalı kasanın dış kapak kısmı alüminyum. Kocaman AKG yazısı kasadan taşıyor. Taş kısmı geniş ve taç da Alüminyum. Kasa arka kapakların çerçevesi boyasız bırakılmış ve "ben kaliteli malzemeden üretildim" demesi sağlanmış. Kulak pedleri ve taç altı ince pedin deri kalitesi yüksek. Kolay soyulacak bi malzeme değil ve kaliteli hissettiriyor.
    Siyah rengi bende. (sarı, mavi, kırmızı diğerleri.) Kıyafetle uyum takıntısı olanlar için söyliyim deri ceketle; harley motor, ray ban aviator gözlük gibi uyum sağlar.

Akg nin tescilli 3D axis tasarımından ötürü kulaklık çok yönlü ve marifetli bi katlanma hünerine sahip. Tacın kasalarla birleşim noktasındaki menteşeler metal ve sağlam. Asla kırılgan bi intiba bırakmıyorlar.

Kasaların yan yüzeylerinde kaliteli kauçuk bir "çember" var. Bu contavari çember diyaframların takılı olduğu iç kasa ile dış alüminyum kapağı birleştiriyor ve arada yalıtım türü bi görev üstleniyor. Ben bunu mercedes ve bmw lerdeki kapı contalarının yol ve dış ortam gürültüsünü kesmesine benzettim.

Kulaklıkta gram tıkırtı pıtırtı birleşim yerleri çatırtısı yok.
    Kablo hafif ince ama sağlam. Lastiğimsi yumuşak yüzeyli. Şimdiye kadar mikrofonik etki olmadı.
    Üzerinde telefon görüşmeleri için mikrofon var tek tuşlu. Tuş sadece pause-play işlevli (androidde)

Kulaklık çok hafif diil çok da ağır diil. Kafada rahatsız etmiyor. Geniş süngerler kulakları tamamen kapatıyor.

Sese genel bi baktığımda gördüklerim:

Teknik değerler:

Speaker Sensitivity: 115 dB SPL/V
    Speaker Frequency Response: 16 Hz to 24 kHz
    Speaker Nominal Impedance: 32 ohms
    40 mm drivers

Bu bir senfonik kulaklık değil. Ayrıntı kulaklığı mı? Göreceli.
    Ancak bu kulaklık eğlenceli. Bu kulaklık kaliteli. Ve bu kulaklık "parayı boşa verdim." dedirtmeyen cinsten.
    Spor yaparken, seyahatte, okula, kursa gidip gelirken mükemmel bir arkadaş.

İlk dikkati çeken; stereo ayrımı başarılı.
    Enstrumanlar tek tek seçiliyor ve asla çamurlu bir ses yok.
    Enstrumanlar arası boşluk yeterli, güzel ve sahne hissiyatı fena diil.
    Ancak kapalı oluşu, frekans aralığı, orta sınıf sebeplerinden olacak sahne çok geniş diil. Orta seviye diyelim.
    Derinlik hissi güzel. Pahalı bi home theatre gibi. Orkestra orada.
    Enstrumanlar arası hava çok belirgin diil.
    Stereosunu ve ayrımı çok beğendim.
    Kulağınızda titreşimleri elinizi kasalara dokundurmadan hissedebildiğiniz, şarkıya eliniz, ayağınızla metroda otobüste eşlik ettiren, farklı dap, dac ve anfilerle uyum sağlamayı seven bi çok işlevli modifikasyon parçası gibi.

Ayrıntılara gelelim:

Bas:

Evet kulaklığın birinci can alıcı noktası olduğunu düşündüğüm frekanslar. İlk denediğinizde "bass head?" diye ikilemde kaldığınız ama dinledikçe pekde öyle olmadığını anladığınız olay.
    Y50 subwoofer gibi alttan, derin ve uğultu yapmayan baslara sahip (kaynak cihaz ve kayıt önemli) youtubedaki trance kanalları ve trap şarkıları dinliyorsanız bası daha iyi hissedersiniz; uğuldama, diğer frekansları gömme başlar.
    Ancak rock, pop, elektronik vb özellikle hi-res formatlarda derin, küt küt vurmayan lezzetli "mid bas"lar sizi bekliyor. En soldaki küt baslar yok. Buda benim sevdiğim sinema salonuvari bas.

Baslar gecikmiyor. Çokda hızlı diiller ancak dinleme zevki güzel. Ayrıntılar tane tane şekilde. Kulaklığın yalıtımından, malzeme kalitesinden, 40 mm driverlardan her şekilde anlıyorsunuz basların verimini.
    Daha önce çok daha iyi kalitede ve frekans aralığında bi kulaklıkla bas dinlemiş olanlar bu kulaklığın baslarını çok da ayrıntılı bulmayabilirler. Ancak orta sınıf diyebileceğim bi kulaklık bu f/p açısından olaya yaklaşıyorum. Baslar eğlenceli. Daha önce sahip olduğum sony V-55 dj gibi küt ve boğuk diil. Zira V-55 i satmamın sebebi basdan müziğin geri kalanını duyamamam ve başımı ağrıtmasıydı.
    Bu kulaklık bas yoğun diil, derin baslı. Ancak bazı arkadaşlar dediğim gibi basları ön planda bulabilir. Burası bıçak sırtı bi konu.

Mid:

İşte burasıda kulaklığın ikinci can alıcı noktası (kendi segmentine göre)
    Bazen kemanlar, klasik gitarlar, parçaya göre kısık sesli akustikler arkada kalabiliyor. "Derin bas onları perdeliyor off sanatçıyıda duyamam bu tamamen V shape kulaklık poff" diyecekken vokal tam kulağınızın dibinde.
    Şaşırtıcı şekilde sanki kulaklıkta arkada baslardan ve diğer enstrumanlardan sorumlu bi 40 mm diyafram var, birde onun önünde, kulağınızın hemen dibinde 20mm lik vokal diyaframı varmışcasına sanatçı hemen orda, yanınızda.
    Bu nasıl oluyor bilmiyorum ama V shape'e yakın bi kulaklıkta vokal midleri yüksek. Hatta sanatçı çığlık atarsa bu midi baya yüksek bulabilirsiniz.

Enstrumanlar için aynı şey geçerli diil ve bas midler hafif aşşağıda. Tiz midler de vokal için yukarıda diyebilirim.
    Bi sıkıntı yok dinletiyorlar kendilerini. Senfonik parçalarda biraz geride kalan bi kulaklık olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sonuç kısmında buraya atıfta bulunacağım.

Tiz

İşte Y50 nin zayıf noktası. Tizler baskılanmış durumda. Evet ordalar ancak tiz severleri üzebilirler.
    Çünkü üst tizler, parlak kısımlar orada ancak gövdesizler. Dipleri ve yankıları yok.
    En üst kısımları çınlama halinde duyulmakta.
    Eğlenceli diiller. Benim için sıkıntı yok. Basların yuttuğunu düşünmüyorum sanki üretimden öyle modlanmış.
    Parçayı kurtaracak kadar, "var" dedirtecek kadar cansız tizlerimiz var.

Sonuç:

Üretileli çok olsada hala orta sınıf için geçerli olduğunu düşündüğüm bu eğlenceli arkadaşı, audiophili işine yeni başlayan, basamak basamak ilerlemek isteyenler almalı. Çok yüksek hi-res donanımı olanlar; spor, sokak, seyahat için düşünebilir.

Küçük bi anfi istiyor. Bu konuya geleceğim demiştim.
    Anfi ile daha da gövdeleneceğini, tizlerin zenginleşeceğini ve belki kemanların derinliği ve gövde hırıltılarını da açığa çıkarabileceğini düşünüyorum. (ekonomik bi fiio anfiye hayır demem satmayı düşünen pm den ulaşabilir :) )

Eğlenceli bi model Y-50 rahat, konforlu, şık, kaliteli.
    F/P açısından değerli. İyi dinlemeler..

5 kişi bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Bir ara benimde radarımda olup sonra bass tan fazla bir sey yoktur galiba bunda deyip vazgectigim kulaklık olur kendileri :D
    Bu incelemeden sonra tekrar deneyesim geldi şimdi :)
    İnceleme yeterli duzeyde olmuş bence tam kararında. Elinize sağlık :)

3. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Saolun. Tizlerin baskılanmış olması dışında diğer tınılar güzel. Adele skyfallda çok bağırıyormuş onu farkettim :D

(Bu kulaklıkla John Wick soundtrackleri güzel dinleniyor)

#3 SonyPro, 26 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Ocak 2018