Apple In Ear İncelemesi

'Diğer Markalar' forumunda UmutecH tarafından 5 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Apple In Ear ( 79$ )

Ürün Apple tarafından aşağıdaki şekilde pazarlanmakta.

Merhabalar, nedense son zamanlarda çok soru sorulmaya başlayan ürünlerden biri Apple In Ear. Başlık olmayınca da kısa da olsa bir inceleme içeren bir başlık faydalı olacaktır sanırım. Direk konuya giriyorum;

Yapı: 2 adet dengeli armatür sürücüye sahip kasa oldukça minimal boyutlarda ve oldukça hafif. Plastik kalitesi olarak Earpods’la hemen hemen aynı sanırım. Kablo da aynı şekilde Earpods’la aynı, mat bir yapıda ve bütün Apple kulaklıkları gibi beyaz renk. Kontrol mekanizması ise yine çok şık ve kullanışlı benim gözümde. Ürün metal filtre kullanıyor ve bu filtreler kolayca değiştirilebilir. Kutusundan da bir çift yedek filtre çıktığını ekleyeyim ki Apple olunca yine şaşırdım bu işe.

Konfor: Ben her zaman L boy ve belirli birkaç markanın ucunu kullanırım ancak bu kulaklıkta stok M boy kullanıyorum ve çok konforlu bir kullanım yaşadığımı belirtmek isterim. Kablo ekstra hafif olmasa da konfora da pek bir negatif etkisi yok açıkçası. Kulakta çok sağlam durduğu söylenemez ancak yatarak müzik dinleyen arkadaşlar için mükemmele yakın iş çıkarıyor, garip bir şekilde yastığın üstüne de yatsanız ses bozulmuyor.

İzolasyon: Dış ses yalıtımı bir Earpods kadar kötü olmasa da vasat diyebilirim. Bir Brainwavz M3 veya Phonak Pfe232 seviyesinde. Cx300 vb. kulaklıklardan bir tık aşağıda diyebilirim. Mikrofonik etki ise fazlasıyla mevcut, kablo kıskacı kullanmanız gerekebilir.

Bas: Baştan söyleyeyim bas kafaları geçtim bası birazda olsa önde olan arkadaşların bunu okumasına gerek yok. Alt frekanslar kulaklığın geride ve sönük kalan kısmı, klasik armatür basından bahsedebilirim. Kuru, içi boş, geniş alana yayılan, miktar ve darbe olarak az/eksik bir bas sunumu mevcut. Daha fazla çözünürlük ve daha gövdeli olması gereken alt frekanslar sıfır çizgisine de uzak kalmakta. Haliyle detay seviyesi de oldukça düşük alt frekanslarda. Ayrıca derin baslarda rol off’da yaşanmakta. Bence tek ve en önemli artısını genel karaktere katmakta. Aşağıda bahsedeceğim genel karakterden.

Mid: Ürünün midleri diğer frekanslar gibi açık ve kuru karakterde. Çözünürlük fiyat bandına göre neredeyse üst düzeyde ancak uzakta kalan midler az da olsa perdelenerek detay kaybedebiliyorlar. Doku eksikliği ve vokalin enstrümanlara biraz fazla yakın olması haricinde eksi puanlanacak bir tarafı yok bence. Karakteri açık olsa da fazla dijitalize olmaması ise takdire şayan. Tonlama biraz daha parlamaya yol açsa çöp olabilirdi kulaklık. Midlerinin biraz sıcak kuru ve hatta hafif koyu olduğunu düşünmekteyim. Üst midler de de sıkıntısı yok, sbilance vb. derdi de yok ürünün.

Tiz: Çok üst düzey bir çözünürlük sunmasalar da tizlerini de oldukça beğendiğimi belirtmek isterim. Genel karakterden de aldığı destekle oldukça belirgin kalan üst frekanslar, bolluğuna rağmen rahatsız etmeyen yapıdalar. Rahatsız etmemesinin nedeni de diğer frekanslar gibi uzakta kalmasıyken yine kuru ama sınıfına göre doğal üst frekanslar.

Diğer: Yoğun olmayan alt frekansların da desteğiyle oldukça ferah bir ses alanına sahip Apple In Ear. Enlemesine geniş olan sahne de derinlik ise pek yok. Sahne öne doğru veya basık değil uzağa hatta biraz fazla uzağa konumlandığını da söyleyebilirim. Arka plan yeteri kadar koyu ve sessiz değil. Enstrüman ayrımı da üst düzey diyemem ancak, genel karakterin desteğiyle ve oldukça geniş olan sahnede enstrüman ayrımında sıkıntı var diyemiyorum normal olarak. Enstürman ayrımını kötü yönde etkileyen şey uzağa kurulan sahne. Vokal içinde biraz daha yakın enstrümanlara biraz saha uzak olmasını yeğleyeceğimi belirtmek isterim.
    Kulaklık gücü seven güce tepki veren bir yapıda özellikle güçlü kaynak enstrüman ayrımına ve alt frekanslara pozitif anlamda katkı sağlamakta. Bu listedekiler arasında kulaklığın rakiplerinden bazıları Phonak Pfe 1X2, Carbo Doppio, Ostry Kc06’dır. Ostry Kc06’yı diğer kulaklıklarla çok karşılaştırmaya soktuğumdan Apple In Ear’ın kafanızda daha iyi canlanması için Kc06 ile karşılaştırayım hatta az da olsa Havi B3 Pro1’i de katayım da tam olsun.

Ostry Kc06 & Apple In Ear
    Yapı, Konfor, İzolasyon: Yapı kalitesi olarak ciddi farklar olmasa da Ostry daha özgün ve havalı geliyor bana. Apple kullanıcıları için Apple In Ear’daki mikrofonlu kontrol mekanizması artı iken Ostry Kc06’nın kablo kalitesi ve hem kulak üstü hem de standart kullanıma olanak vermesi Kc06’nın artıları. Dış ses izolasyonunda birbirlerine çok yakınlar ancak Apple In Ear’ı bir tık daha iyi bulduğumu belirteyim. Konfor da ise tercihim net olarak Apple In Ear olacaktır. Asıl konumuz sese bakarsak;
    Bu iki ürün aslında aynı kullanıcılara hitap ediyor ama bazı konularda birbirlerine de oldukça zıtlar. Örneğin Kc06 sahneyi yakına kurarken Apple uzağa kuruyor ki bu bütün her şeyi çok etkiliyor. Kc06 Apple’ a göre oldukça yorucu ve agresifken, daha yüksek çözünürlüklü ve çok daha detaylı kalmakta. Ostry güce ihtiyaç duymazken Apple kendi telefonları ile sürülebilse de amfi veya güçlü dap ile çok daha iyi performans vermekte. Alt frekansların her noktasında Ostry galip iken üstlerin rahat sunumu ve rahatsız etmemesi ile tercihim Apple’dan yana olur. Ostry dinamik sürücülü, Apple armatür olsa da Ostry için daha hızlı kulaklık demek yanlış olmayacakken Ostry biraz renkli kalmakta Apple’ın yanında. Apple genel itibari ile daha doğal seslenmekte Ostry’ ye göre. Tekrar edeyim karakterler benzese de birini seven diğerinden nefret edebilir. Tercihinizi agresiflik belirleyecektir muhtemelen ki o konuda çok zıtlar. Ayrıca özellikle metal vb. türler için Ostry Kc 06’nın bas oranı da oldukça iyi bence, Apple ‘a az diyen çok olacaktır bu konuda. Listede altına koysam da benim tercihim Apple’dan olacaktır diye çok net bir cümle ile bitireyim.

Havi B3Pro1
    Yapı, Konfor, İzolasyon: Burada Havi’ yi seçmek için bir neden göremesem de Havi’ nin mikrofonik etkisinin neredeyse olmadığını ve ciddi bir dış ses izolasyonu farkı görmediğimi belirtmek isterim. Dediğim gibi diğer konularda Apple önde bence burada tek tek belirtmeye gerek yok sanırım.
    Ses konusunda da öncelikle belirtmem gereken ikisi de gücü seven ürünler olduğundan kaynak olarak Lotoo Paw Gold’u yüksek kazançta kullandığımdır. Ayrıca Havi Apple ‘ın yanında da oldukça zor sürüldüğü unutulmamalı. Havi’ de Ostry Kc06 kadar olmasa da Apple’a göre daha yakın çalmakta, bunun artısı detay olsa da yorucu olduğu da bir gerçek. Yakın derken Apple’a göre olduğunu atlamayın lütfen. Alt frekanslar birbirine çok benziyor ikisi de az ikisi de roll-off’a uğruyor ve detaysızlar. Midlere baktığımızda ise Apple daha doğru tonlaması ile tercih sebebim oluyor. Havi oldukça dijital ve agresif kalmakta mid sunumunda. Çözünürlük ve detay az da olsa Havi’ den yana olsa da tonlama Apple’ ı oldukça üste koyuyor bu noktada. Tiz frekanslarda ise Havi daha yakın, daha parlak ve renkli kalmakta. Kısaca kişisel tercihim hemen hemen her noktada Apple’dan yanadır.

Genel: Beklentim mi düşüktü kulaklık mı iyi iş çıkarıyor bilmiyorum ancak Apple In Ear’ı fazlasıyla beğendiğimi net olarak söyleyebilirim. Kulaklık için kuru, açık, analitik gibi tabirleri kullanılabiliriz ancak parlak tabirini doğru bulmadığımı net olarak söyleyebilirim. Ayrıca genel karakterde basın azlığı ile beraber sahnenin uzağa kurulması oldukça belirgin oranda. Karakteri sevip de yine de beğenmediyseniz amfi veya güçlü bir kaynakla da denemenizde fayda var, az da olsa güce ihtiyaç duymakla beraber güce tepkisi oldukça fazla. Marka Apple olduğundan yazarken garip gelse de Apple In Ear ’ın f/p oranının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Özellikle yurtiçinde 100-150TL bandında bulunabilirse tadından yenmez gerçekten. Okuduğunuz için teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Collapse Signature Expand Signature
    13 kişi bunu beğendi.
  2. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Kendisi bana zevkle muzik dinleten bir kulakliktir. Markasi farkli, biraz daha cozunurlugu yuksek, biraz daha bas performansi yuksek olsa kimbilir kac yuz USD fiyat koyarlardi :).

2 kişi bunu beğendi.
  3. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
  4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    @okty_k
    Kesinlikle katılıyorum, aslında halihazırda bile çok daha kötü performans veripte kat ve kat üstüne satılan ürünler mevcut piyasada.

@Daywalker
    Aynısı evet zaten yanlış bilmiyorsam tek modeli var kulakiçi'nin. Yalnız teşhir falan diyor dikkat edin. Ben geçen ay Teknosa'dan 147.50tl'ye kapalı kutu almıştım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Bugün gidip aldım teknosa'dan 97 tl'ye kapalı kutu. İki saat kadar dinledikten sonra iyi ki almışım dedim ilk izlenimimle.

3 kişi bunu beğendi.
  6. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    @Daywalker
    Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. İleride izlenimlerinizi de görürüz umarım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  7. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
  8. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,509
    Iyi gunlerde kullan Gurkan.
    Memnun kaldiysan ne iyi.
    Bulusmada dinlemek isterim ben de.
    Hangi teknosadan aldin, bi tane de ben kapayim.:D
    Gurkan, cevap verdikten sonra yine begen haci.:D Elle tutulur,gözle görülür somut bi cevap ver bari bana.:cheesy:

#8 karanehir35, 6 Temmuz 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Temmuz 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  9. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Forum Bornova da ki teknosa dan aldım. Sağolasın abi elbette zaten diğer niyetim de o idi açıkçası :D Bence sende çok seveceksin baya havadar fiyatına göre :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,509
    Forum Bornova bana uzak dusuyor. Karsiyaka-Mavisehir hattinda bulurum belki. Alt seviyelerden kopmamak lazim. Mesela hala pfe 012/re-0/ve monkumu saklarim.

2 kişi bunu beğendi.
  11. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Mavibahçe Teknosa Extra 'da varmış sitesinde öyle gösteriyor :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. Aleksey

Aleksey
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Ben de cok keyifle kullaniyordum. Yalitimi cok iyi degil ama sesinde bir berraklik var gibi geliyor bana. Keyifli bir sunumu var. Daha inceleyecek kadar olmadigim icin kesin yargilarla konusmak istemiyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  13. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Bu arada kulaklık 67 tl ye düştü bu fiyata bedava :D

2 kişi bunu beğendi.
  14. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    840
    Selamunaleykum arkadaslar.
    Bugun Teknosadan aldım bu kulaklığı ama beklediğim gibi değil. Hatta hiç beğenmedim diyebilirim ki kolay kolay hiç bir urun için bunu demem. Müzik dinlemek zevkten çok biraz eziyete yakın. Ha bir saat anca oldu, belki belli bir sure sonra iyileşecek ama şimdilik böyle. Çok parlak çalıyor. Ve Monk var ,çok daha keyifli. Bakalım şöyle bir kaç gün geçsin nasıl olacak. ;)

3 kişi bunu beğendi.
  15. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Aleyküm selam
    Hocam ilk başlarda bas vurgusu az gelebilir ve sıcak kulaklıklardan geçildiyse biraz parlak gelebilir.Sony hibrit uç tarzı bir uç takarsanız alt basları daha vurgulu olacaktır.Bir kaç güne kulak alışır ses rengine :)

16. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    840
    @refuserQ, Ne bileyim. Bas aramıyorum zaten, okuduğum yorumlardan öyle bir beklentim yoktu. Ama genel anlamda müzik konusunda ne yazık ki zayıf geldi bana. Biraz pişsin bakalım.:eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  17. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    571
    Bu sonundaki kod ne ifade ediyor acaba? yabancı sitelerde araştırdım 2-3 farklı kodlu me186 modeline denk geldim. Acaba satıltığı kıtanın kodu mu yoksa ayrı birşey ifade ediyormudur.

2 kişi bunu beğendi.
  18. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Bizim ülke de 2 farklı kodla satıldığını gördüm en azından benim ki teknosanın internet sitesinde ki koddan farklı bir kod var ama bir fark olacağını sanmıyorum :)

2 kişi bunu beğendi.
  19. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    230
    Bende gecen seneydi herhalde vatan 99 tl ye düşürdüğünde meraktan almıştım ama hiç beğenmemiştim ertesi gün iade icin götürdüm kulaklıkları iade almıyoruz dediler önce, neden iade etmek istediğimi sorduğunda mikrofon kısmı çalışmadı Sony telefona almıştım uyumsuz dedim müşteri memnuniyeti adına geri almışlardı. Ne kadar fiyatı düşsede bence alınacak kulaklık değil tizler midler bana çok yavan gelmişti teneke gibi bir sesi vardı.

20. Ibanez

Ibanez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    55