Astell&Kern A&ultima SP1000 İzlenimleri

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda MikePortnoy tarafından 22 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda geçen günlerde Bircom’da Türkiye tanıtımı yapılan Astell&Kern’in yeni taşınabilir müzikçaları SP1000 Ultima SS’ten bahsetmeye çalışacağım.

Bildiğiniz üzere SP1000 firmanın son amiral gemisi ve AK380’in ağabeyi. Fiyatına bakılacak olursa AK380 yükseltmesi olarak piyasaya sürülmediği anlaşılıyor. Zira Münih’teki Hi-End fuarında firma yetkilileri ile yaptığım görüşmede bu hususa benzer bir izlenim edindim. Tabii kimi kullanıcılar AK380’i daha sıcak tonlu bulurken, kimileri ise SP1000’i daha başarılı bulmuş. Sanırım bir noktada zevkler ve renkler devreye giriyor.

Bircom’un test için tarafıma gönderdiği cihaz tanıtımda görücüye çıkan model, yani SS modeli. Copper modelini henüz test etme imkanım olmadığı için, SS modeline ilişkin görüşlerimi, özellikle de ses ağırlıklı olarak paylaşmaya çalışacağım.

Bircom firmasına ve Astell&Kern Türkiye’ye, cihazı tarafıma gönderdiği için teşekkürlerimi sunarım.

6147 eklentisini görüntüle

Yazılım ve Yapı Kalitesi:

SP1000, önceki amiral gemisi AK380’den daha büyükçe bir kasaya ve ekrana sahip. Hatları da daha düz ve dikdörtgenvari. Cihazda AKM AK4497EQ isimli çift D/A konvertör mevcut. AK380’de olduğu gibi 3.5mm single ended ve 2.5mm balanced çıkış var. Kasadaki önemli farklılıklardan biri ise USB girişi. Cihazı biraz büyük buldum dürüst olmam gerekirse. En azından AK380’e oranla daha uygun ölçüler kullanılabilirmiş. Elde tutmak biraz zor.

Yeni amiral gemisinde son zamanlarda öne çıkan USB Type-C kullanılmış. Bu sayede daha hızlı şarj olsa da, günümüzde Type-C kablolar henüz yaygınlaşmadığından her yere kendi kablosunu götürmek ya da ekstra bir kablo almak mecburiyetimiz var. Şarj konusuna da kısaca değinecek olursam, yaklaşık 8 saat civarı bir kullanım sunuyor. Kapasite konusunda bir sıkıntısı olmayan cihaza 2TB'a kadar da HDD bağlamak mümkün.

SP1000’in yazılımı son derece akıcı. Detaylarına bu noktada girmeyeceğim, ancak firmanın yazılım konusunda işini son derece iyi yaptığını söylemek yanlış olmaz. Ufak tefek hataları elbette var, ancak piyasada bulunan cihazları arasında bu konuda zirveye oynuyor. Cihazla beraber gelen kılıf da oldukça hoş. Kalitesini beğendiğimi ifade edebilirim. Ayrıca ahşap kutusu da premium bir hava vermiş.

6148 eklentisini görüntüle

Ses Meselesi:

Alt Frekanslar:

SP1000’de alt frekanslar ne cılız, ne de şişkin. Gövdeyi yaratabilmek için yeteri kadar alt frekans miktarı var. Vuruşların tonlaması biraz teknik, ancak tepkiler oldukça sıkı. Aynı zamanda vuruşların konumu da, sahne derinliğine katkı vermeyi başarmış. Mid-bass sunumunda, herhangi bir şişkinlik yok. Alt frekansları yoğun olan kulaklıklarla bu açıdan bir sorun yaratmayacaktır. Son olarak alt frekansları çözünürlüğü ve hızı oldukça iyi noktalarda.

Mid Frekanslar:

Midler, sahne derinliği yaratmak için azıcık geriye konumlandırılmış. Notalar sahne üzerinde büyük bir yer kaplamasa da, çözünürlüğün etkisi ile gövdeyi yeterince sağlayan bir sunum var. Kısacası notaların yapısı cılız hissettirmiyor.

Cihazın midleri genel olarak teknik bir ton ile çalıyor. Firmanın son zamanlarda tonlamadan ziyade, genel olarak çözünürlük ve detaya odaklandığı hususu, son amiral gemisinde de kendisini göstermiş fikrimce. Aslında cihaza yapay çalıyor demek haksızlık olacaktır, ancak kadifesilik/odunsuluk tabir ettiğimiz doğallığı da tam olarak veremediğini de eklememiz gerekiyor. Diğer taraftan, firma tonlama konusundaki sorunu, midlerin detay zenginliği, dinamizmi ve genel çözünürlüğü ile kapatmayı başarmış.

Midler çok ‘’cayır cayır’’ değiller. Yani kulağı yırtmıyorlar, ki bu da iyi birşey. Transparanlığı da bu noktada kulağı yormadan ve tonu gereğinden fazla açmadan vermeyi başarmış firma.

Üst Frekanslar:

Bu frekans grubu, fikrimce tipik AK miktarını taşıyor. Nispeten belirginler, ancak yırtıcılık gibi bir sorunu yok. Üst frekanslar son derece kontrollü, hızlı ve yüksek çözünürlüklü.

Üst frekansların tonlaması, midlerde olduğu gibi kadifesilik/odunsuluktan biraz yoksun, ancak yapay da değiller. Duygusallıktan ziyade teknik bir ton var. Bazı kullanıcıların üst frekans tonunu biraz soğuk bulabileceğini, bununla beraber hafif renklendirmenin de soğukluğu biraz aldığını da ekleyeyim. Son olarak üst frekanslar hafif canlılığı ile, genel sunumu havadar tutmuş.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Yukarıda da belirttiğim üzere, cihaz ortalama büyüklükte notalar üreterek, bu notaları derinliği etkileyici olan bir sahneye konumlandırıyor. Bu sayede enstrümanlar arasında belirgin mesafeler yaratıyor ve etkileyici bir konumlandırma deneyimi sunuyor. Sahnesinin aşırı geniş olmaması ve enstrümanların birbirine gereğinden fazla uzak kalmaması da bütünlüğü koruyor ve dağınıklık yaratmıyor.

Ayrım ise, siyah ve temiz arka planın yardımı ile oldukça üst düzey tutulmuş. Yoğun pasajlarda karışmanın gözlemlenmesi oldukça zor.

Chord Hugo V1 vs SP1000 SS:

6149 eklentisini görüntüle

Hugo altları bir miktar daha belirgin verirken, SP1000 daha teknik bir ton ile vuruyor. SP1000 vuruşları daha dar bir çerçeve ile verirken, Hugo biraz daha duygusal ve büyük alan kullanarak çalıyor. Hugo’nun mid-bass sunumu bir miktar daha belirgin; bu sayede biraz daha fazla gövde yaratıyor.

Hugo’nun mid frekans sunumu daha koyumsu ve notalar daha kalınca. SP1000 daha detaylı hissettiriyor ve çözünürlüğü biraz daha fazla. Buna karşılık Hugo daha doğal.

SP1000’in üst frekansları daha belirgin ve açık tonlu. Buna karşılık Hugo ise daha sakin ve daha az renkli çalıyor. Her ikisinin de kontrolü ve hızı üst düzey.

SP1000’in sahnesi bir miktar daha derinken, Hugo’nun biraz daha geniş bir sahne sunuyor. Her ikisinin de enstrüman ayrımı üst düzey. Ancak SP1000 biraz daha iyi bir konumlandırma deneyimi yaşatıyor.

Son Söz:

Astell&Kern firması, SP1000 Ultima ile teknik çalma anlamında iyi bir iş başarmış. Ufak tefek defolarını saymaz isek ses konusunda oldukça tatminkar olmuş. Ancak tonlamasının analogvari sınıfta olmadığını unutmamak gerek. Buna karşılık, cihazın malzeme kalitesi, işçiliği ve yazılımı gerçekten kayda değer. Bu konuda, kombinasyon olarak piyasanın en iyilerinden denebilecek kadar başarılı bir cihaz üretilmiş. Tabii cihazın $3.500 (Türkiye etiketi 15.999 TL) olarak yansıtılan fiyat etiketi cüzdan ve can yakmaya aday.

Cihazı satın almak ve daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://astellnkern.com.tr/urunler/detay/aultima-sp1000

Okuduğunuz için teşekkür eder, forum ahalisine sevgilerimi sunarım.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 MikePortnoy, 22 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağustos 2017
    38 kişi bunu beğendi.
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Bakır versiyonunu esas merak ediyorum ben. Biraz daha sıcak ve dolu dolu bir sunumu varsa harika demektir benim açımdan.

10 kişi bunu beğendi.
  3. Ghibli

Ghibli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    155
    SP1000'i cok kisa deneme firsatimoldu. Cok fazla DAP deneyimim yok. Fiio X5 iii, AK320 ve AK380 kullandim bir donem de IPhone + Oppo HA2 ile dinliyordum. Acikcasi AK320 ve AK380 beni etkilemisti ama SP1000 gercekten cok farkli carpici bir sekilde farkli hissettirdi. Kullanilan kulakliklarin karakteristik ozellikleri de cok onemli bir parametre oldugunu ve DAP kulaklik uyumunun da goz onune alinmasi gerektigini dusunuyorum. Kendimi bu konularda yorum yapacak seviyede bulmadigimdan iddiali seyler soylemek istemiyorum ama Noble K10ua ve Earsonics e-sm9 ile SP1000 inanilmaz guzeldi. AK320 ve AK380'e gore daha detayli ve daha canli muzikalitesi yuksek bur sunuma sahip.

4 kişi bunu beğendi.
  4. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    İlk AK380 dinlediğimde çok etkilenmiştim ve daha fazlası pek olası gelmiyordu. Ancak market bu konuda ilerlemeyi sürdürüyor ki WM1Z ve SP1000 gibi DAP'lar çıtayı daha da yukarı çekmiş durumda.

SP1000'deki çözünürlük, detay ve özellikle tizlerdeki tane tane çalma (artikülasyon) durumu acayip iyi. Ama ben özellikle bakır olanı da denemek istiyorum gelirse.

5. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    554
    @MikePortnoy Değerli incelemeniz ve harcadığınız kıymetli vaktiniz için çok teşekkür ederiz.

@VirtuFortuna Astell&Ultima SP1000 Copper da çok yakında aramızda olacak. Yakında Stainless Steel ve Copper versiyonları kıyaslama imkanını sunacağız sizlere.

9 kişi bunu beğendi.
  6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,595
    Buradaki odunsuluk lafı kullanılarak tahta'nın tınısı kastedilmek istenmiş sanırım :)) Güzel bir tabir..

Eline sağlık Ateş abi..

2 kişi bunu beğendi.
  7. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Bu ürün alınırda bir şekilde bu fiyat'a gerçekten değer mi ya.
    Kaç tane zishan z2 alınır diye hesap yaptım gece gece.

8. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    554
    Selamlar,

Dilerseniz bu sorunuzun yanıtını birebir test yaparak almak için sizi Deneyim Merkezi'mizde ağırlayabiliriz. İstediğiniz ekipmanınızı da kıyas yapmak için getirebilirsiniz.

İyi forumlar ve bol müzikli günler dileriz.

3 kişi bunu beğendi.
  9. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    En yakın yer izmir bana denemek için güzel fırsat var.

Eskiden köy'lerde okullar uzak olurdu şimdi ekipmanlar.

10. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    554
    İzmir'de Dükkan Hi-Fi ile iletişim kurarsanız size yardımcı olacaklardır. Dükkan Hi-Fi Astell&Kern ve Sennheiser'ın İzmir'deki tek yetkili satıcısıdır. Çok yakında Dükkan Hi-Fi'de de bir etkinliğimiz olacak.

3 kişi bunu beğendi.
  11. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Bu arkadaşta indirim olacak mı acaba...