Audioengine A5+ hakkında

'Hoparlör' forumunda Blacdus tarafından 29 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    852
    Ben orayla mesajlaştım iki hafta kadar önce. Ellerinde stok olmadığını yazmıştı .

2. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
  3. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    852
    Ne bileyim o fiyatlara çıkınca daha iyi alternatifler bulunabilir sanki. Bulmak zor ama bulabilirseniz benim de kullandiğim Triangle color 123 daha iyi olur gibi.

4. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Benim de konuyu açmamda ki sebep buydu aslında. 2000-3000 fiyat bandında daha iyi alternatifler varmıdır :)
    Araştırdım lakin sizin öneriniz 2011 senesinin üretimi olduğu için sıfırı hiç bir yerde yok malesef

5. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,464
    Ben de daha once a5 düşünüyordum ama edifier r2700 ile karşılaştırınca vazgeçmiştim. a5'in bass'ları çok öndeydi bana göre. Kef X300A modelini de inceleyebilirsiniz. 2.elde denk geliyor bazen 3000 civarı. Ama derseniz ki tizler sıcak ve bass'lar önde olsun, o zaman audioengine a5 bakabilirsiniz. Yine de fırsatınız varsa dinlemeden almayın.

Blacdus bunu beğendi.
  6. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Flat ve boğuk bir ses olmasın, tizler sıcak ve belirgin olsun yeterli. Bassları çok önemli değil. Sub takviyesi ile o sorunu çözebileceğimi düşünüyorum.
    Edifier de bütçeme uygun modeller mevcut aslında; R2000DB, S880DB, S1000DB ve S350DB. Bu modeller içinde sadece s350DB de sub var. Sizin dediğiniz R2700 de dahil A5 plus ile araların da ne gibi farklar vardır acaba. Tabi dediğiniz gibi bizzat gidip dinlemek lazım veyahut dinlemiş birisinden tasviye almak lazım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 1 Ocak 2020 ---
    Bir de şu kanalda bir çok inceleme var. bu tarz. Acaba bunları kulaklık ile dinlesek en azından aralarında ki farkları gözlemleyebilirmiyiz.

7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,622
    Ben konuyu basından beri takip edıyordum madem yazayım.Audioengine a5 flat bir hoparlör değil.Flat tabirinin uzagından yakınından bile geçmez.Sıcak ve eğlenceli çalan bir hoparlördür.Ben senelerdir elektronik müzik ve türevlerini dinlıyorum(Trance ,psy trance ,goa ,minimal ,minimal techno ,acid techno ,prog.house,prog.trance daha niceleri) su ana kadar bass'ı az demedim.Bass çok güçlü vuruyor.Hele boğuk bir hoparlör hiç değil.İçiniz rahat olsun ,audioengine a5 üzecek bir hoparlör değil.Belki rock veya metal dinleseydınız baska seyler önerilebilirmiş ama diğer türler icin oldukca iyi olacaktır.Onun dışında daha subwoofer tarzı bir bass istenıyorsa Aego m bakılabilir.

coolblue ve Blacdus bunu beğendi.
  8. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Müzik zevklerimiz birbirine çok çok yakın. Bende psy tarzında özellikle talamasca ve astrix dinliyorum. Onun dışında techno, minimal techno, trance, deep house vs. Onun dışında çok nadir de olsa atmospheric doom metal, rock ve heavy metal de dahil oluyor.
    Son gonderdıgım kıyaslama kanalında bir çok video izledim. Eq kapalı sekilde ibasso it03 ile dinledim farkı anlamak amacıyla. Evet dediğiniz gibi hiçte flat boğuk bir hoparlör değil. Hatta o kadar çok video izledim ki o karşılaştırmalarda a5+ vs z623 yaptığımda z623 ün ne kadar flat ve boğuk olduğunu anladım.
    Onun dışında kafamı karıştıran edifier s1000db oldu. S1000db ile a5 plus kıyaslaması dinlediğimde s1000db bana daha sıcak geldi. Ardından edifier r2730 vs s1000db kıyaslamasına girdim (tabi bu arada bütçem dahilinde nice edifier modelini eledim) son olarak edifier r2730 3 yollu hoparlör çok sıcak geldi bana.
    Son olarak R2730 ile a5 plus arasındayım. edifier 3 yollu olduğu için a5 plusa göre alt frekanslara çok daha iyi inebiliyor. Yani r2730 aldığımız da ayrıyetten kesinlikle subbass istemez. Diğer frekansları hemen hemen aynı geldi bana lakin ülkemiz de edifier r2730 satan yer yok nanokatalog haricinde. Nanokatalog ise sipariş üzerine yurt dışından getirtiyor ve 45 gün süren tedarik süreleri olabiliyor. Yani son durum bu, araştırmalara devam edeceğim :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 1 Ocak 2020 ---
    Son olarak şunu da eklemek isterim. A5 plus taki sıcaklığı z623 te yakalamak için bir ton eq ayarı yaptım lakin aşırı frekans kaybı yaşattı. Uygun ikinci el A5 plus bulabilirsem alacağım. Aksi takdirde Edifier R2730 1900 lira gibi bir fıyata çok mantıklı geliyor.

9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,622
    Bu is eq ile olacak is değil zaten sizde biliyorsunuz.Pek video ile dinleyip de olacak is değil.Belki fikir edinilebilir gibi duruyor.En iyisi a5'i yerinde dinlemek öyle bir imkan varsa.Ben de eskiden edifier r1900 vardı ,pek severek kullandım ama a5+'ya geçtikten sonra edifier r1900'e f/p bir ürün diyebilirim sadece.A5 daha detaylı ,daha bassli ,daha çözünürlüklü çalıyor.Su an yeni serilerini bilmıyorum ama şans verilebilir.Edifier'da güzel bir markadır.

Blacdus bunu beğendi.
  10. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Yorumlarınız için teşekkür ederim dediğiniz gibi videolardan anca fikir edinilebiliyor. Dün söylediğiniz acoustic energy aego m modelini araştırdım biraz. Dh nin forumunda bu modele ozel konu açmışlar tam 39 sayfa yazılanları okudum ve inanılmaz derece de olumlu yorumlar gördüm. Sonra sıfırına bakmaya karar verdim ve m modelinin update edilmişi acoustic energy aego 3 olarak piyasada mevcut fiyatı da 2 bin lira bandında. Açıkçası uydularının minimalliğinden ötürü direkt olarak radarıma girdi bu model. Bilgisayar masasında kullanacağım için çokta mantıklı geldi.Dinleme imkanım olur ise acoustic energy aego 3 vs A5 plus kıyaslaması yapacağım. Sanırım ikisinden birini alacağım.

11. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,100
    https://www.thomann.de/gb/krk_rokit_rp7_g4.htm

Edm için genelde fiyat/ performans önerisi bu kullanılıyor, fakat ne istediğinize net karar vermek lazım, kontrollü sıkı basslar mu yoksa eğlenceli kontrolsüz basslar mı, eğer hız ve kontrol istiyorsanız o fiyatlarda studio monitorler daha mantıklı. Sinema işin içinde yoksa subwoofer önermem komşularla papaz olmaktan başka bir faydası olmaz ayrıca bassları sıkı sublar çok pahalı apartman için anlamsız bence. O açıdan aktif bookshelf bakmanızı öneririm. Hifi ya da studio farketmez. Dinlediğiniz oda ne kadar bu arada ona göre woofer boyutuna karar verirsiniz.

Blacdus bunu beğendi.
  12. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    An itibari ile ekleme yapmak istiyorum. Bugün hastane işlerim dolayısı ile iş yerinden izinliydim. İşleri hallettikten sonra bir mağaza da 2 ürün dinleme fırsatım oldu. Bunlardan biri Audioengine a5+ diğeri ise harman kardon soundstick 3.
    Belki ilginç gelecek lakin harman kardonu çok beğendim. Audioengine a5+ kesinlikle mükemmel bir ürün. Şarkı kaydı nasılsa birebir dinlettiriyor, neredeyse hiç kayıp hissetmedim. Orjinal kaydı nasılsa hemen hemen aynısını dinlettiriyor. Harman kardon soundstick 3 e gelecek olursak v tipi bir karakteri var, tam benim aradığım gibi. Geride olan midler, sıcak ve parlak sesler gerçekten ses karakterini aşırı beğendim.
    Aklım hala acoustic energy aego 3 te. Keşke aego 3 ile harman kardon soundstick 3 ü kıyaslabilseydim. Eğer karaktersiz olarak aralarında çok fark yoksa kesinlikle aego 3 alacağım. Sırf harman kardonun o enteresan tasarımından dolayı.
    Sonuç olarak yazdığım her 2 modeli de dinlemiş biri varsa çok mutlu olacağım. Çünkü net olarak kararımı vermiş bulunmaktayım. 2 üründen birini alacağım. Yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

13. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    359
    Mesela rock metal için benzer bütçede ne önerirsiniz hocam? İleride alacak olursak aklımızda bi fikir bulunsun.

14. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    548
    Sonuç olarak deneyimleyebildiğiniz mi? Harman kardon sound sticks 3 bass gücü bana yetersiz gelmişti. Aego daha mı güçlü? Ne aldınız?