Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

 1. Burakkkk

  Burakkkk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  29 Ağustos 2015
  Mesaj:
  229
  Alınan Beğeniler:
  455
  Konu doğrudan uzmanlık alanınız olduğu için memnun oldum açıkçası. Şu kısma görüşünüz nedir Hocam; serbest meslek makbuzuyla şahıs mühendislik hizmeti verebilir. Ancak bir irsaliye ile sevkedilmesi gereken bir ürünün ticaretini serbest meslek makbuzu düzenleyerek ve stopaj ödeyerek yapabilir mi ? Neticede biz boğaç’a kablo alıp kablo hazırlatmıyoruz. Ya da Boğaç bize kablo nasıl yapılır temalı bir hizmet vermiyor. Boğaç bize markalı ve nevi belli bir ürün satıyor. Üretip sevkediyor. Bu işin şahıs, limited ya da anonim bir şirket üzerinden yapılmasını ve vergilendirilmesini beklemez miyiz?

  Kablonun hammaddesi ile ilgili olarak dediğiniz konuda haklısınız nefasetin hesaplanması gündeme gelirse mahkemede bilirkişiye aradaki farkın etkisi sorulur. İlk aşamada beklentim tespit için bilirkişiye gitmesi. Ancak ben süreci başlatırsam önce bir tespit davası açarak boğaç’tan bağımsız( diğer isteyen arkadaşları da dahil ederek) bir bilirkişi raporu alıp sonrasında karşı dava açma yolunu izlerim.

  Ancak buradaki şikayetin konusu ben daha düşük performans aldım değil vaadedilen malzeme ile teslim edilen malzemenin arasındaki fark olacak. Nitelikli dolandırıcılık üzerinden savcılığa suç duyurusunda bulunmak da diğer konu. En düşük masraflısı sanırım. Toplu bir şekilde şikayette de bulunulabilir.

  Her ikisinde de ben aradığım performansı üründe bulamadım değil , ben satılan üründe pazarlandığı hammaddeyi bulamıyorum olacak. Bu da nefasetin hesaplanmasını ikinci planda bırakır. Bırakması beklenir en azından. Kendi tecrübeme göre her zaman hukuk ve muhasebe analitik yaklaşmayabiliyor. Bunu zaman gösterir.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
  Italoman ve elektronik müzik bunu beğendi.
 2. Burakkkk

  Burakkkk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  29 Ağustos 2015
  Mesaj:
  229
  Alınan Beğeniler:
  455
  Eraycım burda konu boğaç’ın her türlü zor durumda kalması. Belki bu konuda yeteri kadar bilgili değil. İçinde bulunduğu durumu anlaması lazım. Diğer bir husus da şu; Boğaç altın gümüş kablo diye fatura kesiyor olsaydı sence bu kadar rahat hareket edebilir miydi? Konu KDV’den bağımsız değil o nedenle.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
  Nazım bunu beğendi.
 3. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  689
  Alınan Beğeniler:
  1,431
  Bugün düşen adam, dün yükselirken insanları aptal yerine koyarak kendini haksız zenginleştirecek şekilde adımlar atmaktan hiç çekinmemiş. Herkesin gözünün içerisine bakarak yalan söylemeye devam etmiş.Bugün bu davranışları sergilemiş birisinin nesini savunuyorsunuz?!!! Zamanında kendisinden bu şekilde kablo almış herkese bir şekilde ayıplı hizmet vermiş bir kişinin alabileceği her türlü cezayı, olabilecek en ağır şekilde alması gerektiğini düşünüyorum.

  Bunlar yapılmazsa, bu tip kişiler daha da cesaretlenir. Günümüzde yaşadığımız haksızlıkların, adaletsizliklerin temelinde şunu gözlemliyoruz. Bu tip adaletsizlikleri yapanlar, hiç utanmadan bunları yapmaya devam edebiliyor çünkü adalet sistemimiz bunları zamanında yeterince sıkı şekilde takip edip hızlı ve ağır bir biçimde cezalandırmıyor/cezalandıramıyor. Farklı şekillerde affedebiliyor. Bundan dolayı, bu adamların yaptıkları yanlarına kar kalıyor ve daha da cesaretlenerek kötülüklerine devam ediyorlar.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  refuserQ, zxc, Nazım ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 4. Burakkkk

  Burakkkk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  29 Ağustos 2015
  Mesaj:
  229
  Alınan Beğeniler:
  455
  Hocam ben kendisinden bir izahat bekliyorum. Şu aşamada forumdan uzaklaştırıldığı için buradan bir açıklama yapması zor. İlk mesajımın aksine kendisi artık kişisel yollardan bana ulaşabilir. Ben de mesajını buraya iletirim.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
  puskuruk bunu beğendi.
 5. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,180
  Alınan Beğeniler:
  1,919
  Kablo ve uç yapımındaki ilmi veya mesleki bilgi yapılan faaliyette ne ölçüde etkili, buna bakmak gerek. Satılan ürüne mesleki bilgi de aktarıldığı için serbest meslek faaliyeti olabilir. Fakat alıcı konumundaki kişiler vergi mükellefi olmadığından stopaj doğmuyor, ancak faaliyette devamlılık olduğundan makbuz kesme yükümlülüğü, KDV, geçici doğuyor. Ancak dediğiniz gibi malzemeyi biz temin etmediğimiz için inceleme elemanı ticari faaliyet olarak da takdir edebilir. Ancak Boğaç'a mükellefiyet kaydı açtırmak şu aşamada oluşan mağduriyeti giderecek mi? Etekteki taşı atmak yerine şu yapılabilir, bak kardeşim bizim mağduriyetimizi gider, yoksa böyle bir durumun da var denilebilir.

  Ama burada esas olan kabloların niteliği arasındaki fark. Siz her ne kadar tespit ettirmiş, şikayet dilekçesine eklemiş olsanız da mahkeme yine de bilir kişiye sevk edip, aradaki farkın ses iletkenliği ve maliyet yönünden tespitini isteyecek. Çünkü konu dolandırıcılık fiilinin maddi unsurlarının oluşup oluşmadığı. Dolandırıcılık aldatıcı hareketlerle karşıdaki kişinin iyi niyetinden faydalanarak maddi menfaat sağlamaktır. Maddi menfaat unsuru oluşmuş mu? Ses iletkenliği göreceli, saf bakır olup sesi daha iyi ileten kablolar da var. O nedenle daha çok vaadedilen malzeme ile teslim edilen malzemenin maliyeti arasındaki farka bakılacak. Aynı uzunlukta olup celestine ile gümüş kaplı bakır kablo arasındaki fiyat ve kalite farkı tespit edilecek. Bilirkişi ciddi bir fark görmezse takipsizlik de çıkabilir veya durumun boyutuna göre adli para cezası da verilebilir.

  Ekleme: Bu konuda en iyi örneklerden biri SSK'nın geçmişte muadil ilaçlar üzerinden dolandırılması. SSK medikalci şirkete A ilacı parası ödüyor ancak hastalara kullanılan ilaç B ilacı. B muadil ilaç. A ve B hastalarda aynı etkiyi gösteriyor ancak A daha kaliteli ve pahalı bir ilaç.
   
  #205 Italoman, 12 Temmuz 2020
  Son düzenleme: 12 Temmuz 2020
  refuserQ bunu beğendi.
 6. Burakkkk

  Burakkkk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  29 Ağustos 2015
  Mesaj:
  229
  Alınan Beğeniler:
  455
  Çok teşekkürler. Benim söylediğim de aynı. Böyle bir problemli durum da var. Yoksa boğaç’ın şu an ticaret sicildeki kaydı bizi çok ilgilendirmiyor. O devletin zararı. O bağımsız yürüyecek maliye ile Boğaç arasındaki süreç. Bankalarını inceler ve bir karar verirler. Çok sıradan bir konu bence vergisel durumu. Oradan bir yaptırım olacağına ben eminim, siz daha iyi bilirsiniz ne olup bitiyor.

  Altın gümüş kablolar normalde çok daha pahalı. Boğaç çeşitli argümanlarla ucuz sattığını belirtiyordu. Dediğiniz gibi bizim tespit sadece delil niteliğinde en az 3 kere gider bilirkişilere =] Bakalım zaman neler getirecek, benim kendisinden beklentim hatasını kabul etmesi , gerçekten ne sattığını şeffaf şekilde açıklaması.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,180
  Alınan Beğeniler:
  1,919
  Bu arada test sonucunu bildirdiğiniz 2 Temmuz 2020 tarihli mesajınız çok önemli. Çünkü dolandırıcılık takibi şikayete bağlı bir suç. Fiilin öğrenildiği tarihten 6 ay içinde müracaat etmek gerekiyor. Ürünü alanlar açısından fiilin öğrenildiği tarih 2 Temmuz 2020. Head fi'deki banlanma üzerinden çok zaman geçmiş olması bu durumu değiştirmiyor.
   
  refuserQ ve Burakkkk bunu beğendi.
 8. Picasso16

  Picasso16
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Eylül 2013
  Mesaj:
  235
  Alınan Beğeniler:
  547
  Kendisi artık siteden süresiz olarak uzaklaştırılmıştır

  http://www.techno-fi.net/threads/uz...lgilendirme-başlığı.3636/page-5?_params=Array

  Meselenin artık forumu aşıp hukuki boyuta ulaşması sebebiyle

  @compicat süresiz olarak uzaklaştırılmıştır.

  Bu sebepten sonra kendisinden yazılı bi açıklama beklemeyin

  Bence kendisinin iletişim bilgisi olan arkadaşlar birbirleriyle bu bilgileri paylaşsın ve kendisine ulaşmaya çalışıp daha kısa yoldan ve daha hızlı çözmeye çalışsın , 10 sayfadır dönüp dolaşıp aynı şeyler yazılmış , sitenin bu durumda yapabilceği bişey de yok gibi görünüyor , diğer arkadaşlar bi şekilde iletişime geçip buluşmuşlar , bence sizinde daha hızlı sonuç almak için buraya yazmak yerine kendisiyle iletişime geçip şikayetlerinizi ve isteklerinizi dile getirmeniz daha doğru olucaktır
   
 9. ragnaros

  ragnaros
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  2 Temmuz 2020
  Mesaj:
  34
  Alınan Beğeniler:
  18
  Boğaç forumdan uzaklaştırılmış . Peki bu karar kendisini bir nevi ödüllendirmek olmuyor mu ? Hakkındaki iddalara cevap vermesi için üzerinde yoğun bir baskı vardı. Şimdi cevap hakkı elinden alındı, eminim Boğaç'ın çok hoşuna gitmiştir bu uzaklaştırma. Artık cevap yaz(a)mayacak, yazması da gerekmeyecek....
   
 10. artears

  artears
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  26 Ekim 2011
  Mesaj:
  727
  Alınan Beğeniler:
  2,448
  Ben aynı şekilde düşünmüyorum. Kendisinin işini bilen, konuyu okumamış ve sipariş verecek olan üyeleri korur en azından bu uygulama. Özelden kimse yazamaz ona artık. Yönetime kimisi uzaklaştırılmasını söyledi, kimisi karşı çıkıyor. Yönetim ne yapsın? Bence doğrudur. Head-fi da aynısını yapmıştır. Geç olmasını eleştiririm ancak ben bu noktada. Cevap vermesini istiyorsanız, özelden cep numarasını her isteyenle paylaşırım. Bu zihniyetteki bir adam bu kadar uzun süre cevap vermemiş, konu head-fi da çıktıktan sonra üzerini kapatmış, ondan açıklama beklemek naiflik olurdu zaten...

  Sent from my fridge using Tapatalk
   
  Collapse Signature Expand Signature
  refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
 11. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,180
  Alınan Beğeniler:
  1,919
  2 Temmuz tarihinden itibaren konu forum kurallarına uymamak noktasından çıkmış, dolandırıcılık suçu var mı yok mu aşamasına geçmiş. Bu yüzden iddialara cevap vermiş, vermemiş forumu ilgilendiren bir konu değil. Konusu suç olmayan ama foruma aykırılık taşıyan bir eylem olsaydı dediğiniz gibi olabilirdi.
   
 12. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,758
  Alınan Beğeniler:
  1,791
  Tam olarak ne olsun istiyorsunuz?

  Para mevzusunu geçtim, mesele ortada, Boğaç da kabul etmiş, imzalamış senetleri.

  Kablo meselesinde ortada bir sahtecilik var, laboratuvar sonuçlarıyla ortaya konulmuş. İlla Boğaç gelsin, “evet sahtecilik yaptım“ desin mi istiyorsunuz? Peki sizin egonuz tatmin olana kadar birileri daha bu sahteciliğin kurbanı olursa? Hala birilerine teklif veriyor denilmiş, neden bu platform bu sahteciliğin devamına zemin oluştursun?

  Evet Yağız, ortada bir mesele var ama bu mesele senin kişisel husumetinden daha büyük. Üzgünüm, gönlünü eğleyemiyoruz.
   
  #212 Engin, 12 Temmuz 2020
  Son düzenleme: 12 Temmuz 2020
  Totem, delgren, onurdogan4 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 13. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,876
  Alınan Beğeniler:
  6,461
  Sayfalar önce yazdığım gibi, cevap ya da hesap isteyen forumu ya da kelimeleri değil, avukat ve yasal yolları kullanmalı.

  "Çok uzun sürer, pahalıya patlar" denmiş, ancak öyle düşünmüyorum. Durum ispatlandırılabilir şekilde açık net belli. Hangi tedarikçiyi kullanırsanız kullanın, gümüş ve bakır kablo arasında uçurum fiyat farkı mevcut. Ve sonucu belli olan davanın tüm avukat masraflarını Boğaç bey ödemek zorunda kalacak...
   
  refuserQ, Picasso16, Nazım ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 14. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  Acayip olaylar.. Noterden sonra bir miktar da olsa rahatlanmıştır diye düşünüyorum.. Sabrınıza da hayran kaldım..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 15. ragnaros

  ragnaros
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  2 Temmuz 2020
  Mesaj:
  34
  Alınan Beğeniler:
  18
  Bu aşamada Boğaç Tekman isimli kişinin telefon, adres gibi bilinen tüm kişisel bilgilerinin burada teşhir edilmesini gerektiğini düşünüyorum. Kendisi bu olayı çözünceye kadar bilgileri burada teşhir edilmeli. Aynı uygulamayı dolandırıcılar için head-fi da yapıyor.
  https://www.head-fi.org/articles/trading-advisory-updated-january-2019.16248/
  Scammer List şeklinde bilgilerini paylaşmışlar. Hem bu dolandırıcılarla artık kimse iş yapmasın diye hem de bu kişileri tabii ki rencide etmek için.

  Elimizin armut toplaması yerine bu kişiyi caydıracak/ korkutacak adımlar atmaya başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Boğaç hakkındaki dolandırıcılık iddiasının şüphe olmaktan çıkıp kesinlik kazanması nedeniyle böyle sert bir üslup kullanıyorum bunu da belirteyim. Bu şahıs herkesi dolandırdı ve şimdi kaçmaya çalışıyor.
   
 16. delgren

  delgren
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  1 Ağustos 2010
  Mesaj:
  310
  Alınan Beğeniler:
  332
  Heh, konu şimdi anlaşıldı. Meğer @ragnaros forumu dışardan takip eden, ortada mağduriyet görünce adaleti sağlamak için olaya sert bir üslupla dahil olan pelerinli bir süper kahraman değilmiş.

  Her şey ortaya döküldü, şüpheye mahal kalmayacak bir şekilde olaylar aydınlatıldı. Yargı yolu açık, bundan sonra mağduriyetin nasıl giderileceğine mağdur olanlar kendi karar verir. Siz neden bu kadar agresif ve heyecanlısınız? Zarara uğrayan kişiler bile bu kadar agresif değil.

  Siz her şeyi açık açık söylesenize? Kimsiniz? Boğaç'ı nereden tanıyorsunuz? Bu üslubunuzun altında yatan gerçek sebep nedir? Samimi olarak merak ediyorum.
   
  elektronik müzik ve Nazım bunu beğendi.
 17. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,758
  Alınan Beğeniler:
  1,791
  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gelince kimin adresini verelim peki? Ragnaros öyle bize dedi mi diyelim yoksa git belediyenin önüne yap mi diyelim?
   
  mfya, pea, ilkercom ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 18. Nazım

  Nazım
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Mayıs 2014
  Mesaj:
  515
  Alınan Beğeniler:
  1,383
  Sayın Ragnaros,

  biraz sakinleşmenizi tavsiye ederim

  biz de forum ahalisi olarak güdülecek koyun değiliz öyle bir düşünceniz varsa
   
  Collapse Signature Expand Signature
  ilkercom, refuserQ, Synthyss ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 19. TanrıTelecasterıKutsasın

  TanrıTelecasterıKutsasın
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  22 Ekim 2017
  Mesaj:
  441
  Alınan Beğeniler:
  359
  korkutacak/ caydıracak eylemlerde şantaja girmez mi? Bu bizi haklıyken tamamen haksız duruma düşürür muhtemelen.


  Acaba sizin istediğinizde bu olabilir mi?
   
  elektronik müzik bunu beğendi.
 20. najaz

  najaz
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Aralık 2012
  Mesaj:
  127
  Alınan Beğeniler:
  255
  Olaya "Düşene bir tekme de biz vurmayalım" mantığıyla yaklaşmak, Boğaç'ın yanlışlarını ödüllendirmek olur.

  Almanya'nın yazılı olmayan bir anayasası vardır; "Toplum Sözleşmesi". Bu sözleşmeyi ihlal edenler, yani sahtekarlık, dolandırıcılık yapanlar, piyasaya borç takanlar vb. toplum tarafından "medeni ölü" haline getirilir. Bu insanlar bir daha ticari faaliyette bulunamaz, şirket kuramaz, ticari bir işletmeye ortak olamaz. Belki de gereğinden fazla katı olan bu uygulama sayesinde Alman vatandaşları güvenli bir ekonomik ortamda yaşarlar, Alman ekonomisi de bu sayede dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri haline gelmiştir.

  İçinde yaşadığımız toplumda ise, eskilerin "söz senettir" cümlesiyle tasvir ettiği bu güven ortamından artık eser kalmadığı için Boğaç gibi insanlara gün doğmuş oldu. Bizler de ne yazık ki aldatılma ve dolandırılma korkusu içinde, (tabir için beni mazur görün) sürekli bir elimiz g.tümüzde yaşamak zorunda kalıyoruz.

  Bu süreçte, söyleyenin iyiniyetinden şüphe etmemekle birlikte, "Boğaç'a topluca kablo yaptıralım, o da borçlarını ödeyebilsin" önerisi bile gündeme getirildi. Bunu ilk okuduğumda aklıma Fadıl Akgündüz gelmişti. "Hadi Jet Fadıl'dan bir devremülk de biz alalım; böylece o da geçmişte paralarını hiç ettiği insanlara olan borçlarını ödeyebilsin" düşüncesine benzetmiştim.

  Daha önce de yazdığım gibi, Boğaç'ın son derece organize bir şekilde uluslararası bir sahtecilik operasyonu yürüttüğü artık şüphe götürmez bir gerçek. Bu insan tüm yaptıklarını kasıtlı ve bilinçli bir şekilde yaptı. Tüm bu olan biteni, Banker Bilo'nun o meşhur "Evet yaptım, ama bir sor bakalım niye yaptım?" ekseninde değerlendirip ajite etmeye gerek yok. Boğaç sahte kabloların satışını yaptığı süreçte de, insanlardan para alıp karşılığında ürün yollamayıp onları binbir yalanla oyaladığı süreçte de yaptıklarının suç olduğunun pekala farkındaydı. İşlediği suçların bedelini de ödemesi gerekiyor. Yoksa emin olun, bu yaşananların üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra farklı bir isimle, farklı bir şekilde tekrar piyasaya çıkacak ve insanların canını yakmaya devam edecektir.
   
  #220 najaz, 12 Temmuz 2020
  Son düzenleme: 12 Temmuz 2020
  cemq, zxc, refuserQ ve 3 kişi daha bunu beğendi.