Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Yani yazmayım diye günlerdir dişimi sıkıyorum.

Boğaç 2016 yılında head-fi'den banlanmış, siz paranızı 2019 yılında göndermişsiniz. Biz kötü niyetliyiz, "özel bir etiketle kendisini insanlara sunduk, ürünlerini tanıtma imkanı verdik". Peki siz çok biliyordunuz, neden ortada olmayan mala o kadar parayı tek seferde verdiniz, neden Boğaç'a koşulsuz olarak güvendiniz? Ya da 15 aydır, "Boğaç'ı seviyorum, zarar görmesini istemiyorum" mantığıyla işi neden ağırdan aldınız? Bunları nereye koyalım?

İyi niyetliydik diye 2.400 usd'yi 15 ay beklemişsiniz. 15 ay içerisinde yönetim olarak defalarca konuyu konuştuk, Baran Boğaç'la görüştü, baktık iş çözülmüyor konu açın denildi vs. ama hep bi bekleyelim modunda olan sizdiniz. Şimdi düğüm çözülüyor, senet sepet alıyorsunuz, ödenmezse dava icra vs. kovalayacaksınız ama dönüp yönetim gereğini yapmadı demeye başlıyorsunuz. Yönetim tutup elinizden Boğaç'a mı götürseydi, para toplayıp alacağınızı mı verseydi? Tekrar soruyorum ne olsun istiyorsunuz?

Derdinizin sebebi biz değiliz, saldıracağınız, hesap soracağınız kapı biz değiliz. Derdinize ortak olduk, yol göstermeye çalıştık ama geldiğimiz nokta ikiyüzlülük..

İki gün öncesine kadar yönetim bize yardımcı olsun derken şimdi yönetim hatalı, yönetim sorumlu.

Yazık....

#281 Engin, 14 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 14 Temmuz 2020
  2. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,431
    Hocam konuları ayırmada sorun yaşadığınızı görüyorum. Bir olay sonrasında işin tek suçlusu bulunup "aha her şeyin sebebi budur denilmez". İğneyi kendimize batırıyoruz ve geç aksiyon aldığımızı en başından beri kabul ediyoruz. Boğaç ta kendi attığı mesaj ile bu konuda suçlu olduğunu kabul etti (Kablo konusu ayrı ve konu net olsa da susmayı tercih ederek orada da suçunu kötü bir şekilde kabul etmiş oldu). Fakat olaya bir bütün olarak baktığımızda, forumun dolaylı olarak bu konuda hiç mi katkısı olmamıştır diyorsunuz?
    En başından beri söylediğim gibi sizden yada site yönetiminden direk bir beklentimiz olmadı. Konu yargıya taşınacak muhtemelen senetlerin vadesi geldiğinde.

Site yönetiminin de bu olaydan bizler gibi bir ders çıkarması lazım. Sponsorluk verdiği, özel alan yarattığı kişi ve kuruluşları denetlemesi ve haklarında çıkan söylentiler sonrası daha ciddi bir araştırma içine girip gerekirse özel sektör ve devletin bazı kurumlarında olduğu gibi bu soruşturma boyunca sonuç belli olana kadar haklarının suspend edilmesi gerekir. Soruşturma sonrası aklanırsa, durum net bir şekilde ortaya konulur ve temiz olduğu beyan edilir; aksi olmuş ise bu süreçte insanlar da korunmuş olur; ve forum kirlerinden arınmış bir şekilde daha güçlü yoluna devam eder.

Bu aslında kötü yaşanan olaylar sonrası bu olanların tekrarlamaması için bir ders çıkarmadır. Biz kendimize dersler çıkardık; bu kadar körü körüne ailem dışında bir kişiye güvenmemeye, bu tip ticari alışverişlerde bireysel dostluklar da bir garanti görmeden adım atmamaya karar verdim. Umarım sizler de site yöneticileri olarak iç denetim mekanizmalarında farklı insanların benzer şekilde ileride madur olmaması için benzer şekilde dersler çıkarıp, sistem iyileştirme yoluna gidersiniz.

Bunlar dişinizi sıkarak izlemeniz gereken konular değil. Ben iş hayatımda mali konular üzerine çalışmıyorum; daha çok teknik taraftayım. Teknik kısımda büyük projelerimiz sonrası şunu yaparız. "Neleri iyi yaptık ve gelecekte uygulamaya devam etmeliyiz?" ve "Neleri kötü yaptık ve daha iyi yapabilirdik; geleceğe daha sağlam bir şekilde hatasız ilerleyebiliriz?". Bunları yaparken olayı kişiselleştirmeyiz. Ekip içi çok övücü yada çok kötüleyici olmayız. Eleştiriyi bu noktada gelişimin bir parçası olarak görür tüm ekip. Bu sayede kişisel kırgınlık yada olaya girmeden bir sonraki projeye daha güçlenmiş bir şekilde başlarız.

Umarım net olabilmişimdir. Bunu bir saldırı olarak değil, gelişimin daha sağlıklı ve kontrollü bir şekilde ileriye gidebilmenin bir parçası olarak görebilmek lazım.

Collapse Signature Expand Signature
    #282 CongoFather, 14 Temmuz 2020
    ragnaros, onurdogan4 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    185
    Olay forumun meşruluğunu sorgulama noktasına getirilmiş. Hayretler içerisinde okudum mesajları. Yahu bu forum donanımhaberde trollerden ve yönetimden yılmış birkaç insan tarafından, rahat rahat ekipman tartışabilelim diye kuruldu. Reklam geliri elde etme gibi bir amacı olmadı hiç. Zaten o zamanlar sadece referans sistemiyle üye alınıyordu. Bunu forumun beşinci üyesi olarak söylüyorum. Kuranları da öncesinden donanımhaberden tanırım. Şimdi çoğu instagramda, facebookta, twitterda arkadaşlarım. Profesyonel hayatlarında çok iyi yerlere geldiler ve forumdan uzaklaştılar. Yerlerini hevesli genç arkadaşlar aldı. Onlar da gayet iyi devam ettiler kanımca. En azından forumun kuruluş felsefesini hiç unutmadılar ve o doğrultuda bir şeyler yapmaya çalıştılar. Şimdi bu forumdan da memnun olmayıp başka bir bir oluşum içine girmek isteyen arkadaşlar olabilir. Bu da hobinin yaygınlaşması açısından Türk odyofil camiasını ancak memnun edebilir. Ne mutlu ki, insanların cx300'ü dünyanın en iyi kulaklığı sandığı bir noktadan buralara gelindi. Şimdi yerli alışveriş sitelerinde bile high-end ekipmanlar (biraz pahalı da olsa) alınabiliyor. Bir zamanlar bunları hayal bile edemezdik. Gümrüklerden ekipman çekerken ne olduğunu anlayamayan memurlarla yaşadığımız komik olaylar hala yazar bir yerlerde. Bu gelişmelerde bu forumun katkıları yadsınamaz.

Boğaç'ın da şahsen hiç bir yanlışını görmediğim gibi, hiç bir maddi çıkarı olmadığı halde kendi başıma yapmaya çalıştığım kablolama ve modlamalarda çok desteğini gördüm. Yorulmadan her soruma cevap vermiştir. E şimdi insan böyle bir arkadaşının ecnebi bir forumda karalanmasına doğal olarak tepki gösterir. Biz de zamanında öyle yaptık. Çünkü burası bir arkadaş ortamıydı. Biz burayı bir alış veriş ortamı olarak görmedik. Ekipmanlarımızı bir birimize gönderir, dener, iade ederdik. Kimse de "ya bu ekipman geri gelmezse" diye bir endişe duymazdı. Zamanla üye sayısı arttı. Alış verişler çoğaldı. Sorunlar da çıkmaya başladı haliyle. Şu an Boğaçla ilgili ciddi suçlamalar var. Zaten kendisi bu ödeme karşılığı ürünü gönderememe durumundaki hatasını kabul etmiş. Gitmiş senet imzalamış. Kablo malzemesiyle ilgili durum ile ilgili bir açıklama yapmasını ben de bekledim. Ama yapmadı. Belki kendince sebepleri vardır. Belki de gerçekten bir sahtecilik durumu var. Ama 44 yaşıma kadar öğrendiğim bir şey varsa, hiç kimse yüzde yüz güvenilir olamayacağı gibi, hiç kimse de göründüğü kadar suçlu olmayabilir. Peşin hüküm vermek yanlış. Mağdur olanlar hakkını arasın tabi ki. Bundan doğal bir şey olamaz. Kendim de dahil olmak üzere, diğer grup, olayı takip edip nasıl sonuçlanacağını beklemelidir. Boş boş yorumlarla ortamı germenin anlamı yok (Üyeler size söylüyorum, Ragnarok sen anla).
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Temmuz 2020 ---
    Bu arada şahsen rahatsız olduğum bir durumu da belirtmek isterim. Forumdaki ekipman çeşitliliğine bakınca yayımlanan incelemelerin neredeyse bıraktığımız yerde kalmış olmasına üzüldüm. Yahu arkadaş bu kadar zor mu üç beş bir şeyler yazmak. Tamam resimli uzun uzun incelemeler vakit alır, zordur. Ama en azından şu ekipman neymiş, nasıl bir şeymiş diye aratınca üç beş bilgi bulalım. Gençler hadi biraz karalayın bir şeyler. Varsa yoksa polemik. İyice sosyal medyaya dönmüş burası.

4. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Kaçırdığınız nokta şu, bu forum profesyonel bir mecra değil. Biz bu işi para karşılığı yapmıyoruz, bu işten para kazanmıyoruz. Benim profesyonel işim techno-fi olsa, ben burdan para kazansam ya da sponsorların her satışından komisyon alsam kendi adımı da temiz tutmak için ikinci el, sponsorluk kısımlarını denetlerim. Ama işler bu şekilde yürüyorken ben Boğaç'ın kablolarını nasıl test ettirebilirim? @Burakkkk belirtmişti yapılan testin binlerce liralık bir iş olduğunu. Yönetimi bırakın, parayla yapılacak olsa kim girer böyle bir işe? Para kazanan, komisyon alan girer. İlla güvenilir bir sistem istiyorsanız forumu paralı hale getirelim. Herkes aylık aidatını versin. Biz maaşımızı buradan alalım ve ikinci elde aracı olup güveni tesis edelim.

Yine aynı şeyi söyleyeceğim: biz kablo işini kaçırdık, 3 sene boyunca görmedik, haklarını "suspend" etmedik. Madem biliyorsunuz bu işleri, aklınızda soru işareti var; kablo işinde adı, itibarı aklanmamış bir kişiyle neden ticarete girdiniz? Güven probleminiz yoktu çünkü. Yılların compicat'i yamuk yapmazdı.

Bu siteye fazla anlam yüklüyorsunuz. Burası yalnızca aynı hobiye ilgi duyan insanların buluşma noktası. Siz üye olurken, alım satım yaparken biz kimseye taahhüt vermiyoruz ki. Boğaç meselesinden hareketle her sorunlu alışverişte oklar bize dönsün o zaman yönetim neden bu adamlara alım satım yaptırıyor diye.

Ders çıkarma, ileri gitme vs. çok güzel yazıyorsunuz şimdi ama geriye doğru attığınız mesajları okuyun tekrar; her mesajınızda yönetim yönetim diye çığırtkanlık yaparsanız ben olayı kişiselleştiririm. Yapıcı eleştiri nedir biliyoruz, ilk defa da sorunla sıkıntıyla karşılaşmadık ama şahsen niyetinizi iyi göremiyorum.

5. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,431
    Engin bey çığırtkanlik yapmak gibi nispeten çirkin kelimeleri bugüne kadar kullanmadım ve sizin de bana karşı kullanmamanızı tavsiye ederim.

Ben her mesajımda herkesin burada şahit olduğu gibi mümkün olduğunca kibar bir dille sorunumu dile getiriyorum. Siteyi nasıl yöneteceğiniz sizlerin kararı. Bugün çok güçlü yüzlerce ücretsiz üyelikle çalışan ve gelirleri de olan siteler var. O kısım "business development" ve site yönetimi olarak bunu ileriye taşıyıp taşımamak sizlerin elinde.
    Ama "trusted" kişiler forumda lanse ediliyorsa, bunlar hakkında profesyonel hayatta olduğu gibi periyodik denetimler yapmasanız bile, büyük söylentiler olduğunda bir araştırma başlatılabilir. Burak beyin yaptıği gibi herkes bilgisi, uzmanlığı ve imkanlari dahilinde ücretsiz destek olmaya çalışır.
    O zaman Burak bey bunu Boğaç'a önermiş. Nitekim son olayda da ücretsiz bir şekilde kendi yaptı.

Yani yeter ki sistem oturtulsun ve iyileştirilsin, kurallar belirlensin. Forumdaki herkes uzmanlığı ölçüsünde(kimya, yazılım, avukatlik vs) elinden geldiğince ücretsiz destek verir. Bu yaklaşımı görmemiz yeterli..

Yazılanları ise hala kişisel saldırı, okların dönmesi vs gibi algılamamak lazım.

#285 CongoFather, 14 Temmuz 2020
  6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,562
    İlk atıldığı gün bu mesajı garipsemiştim, -ki mevzuyu şimdiki rotasına yönlendiren ilk mesajlardan biridir, direk yönetime giydiriyordu ve fakat konuşulan başlıkla hiç bir alakası da yoktu. Şimdi sebebi anlaşıldı..

fortress34, MuttFTS, delgren ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  7. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    807
    Bahsettiğiniz boşanma İslam dininde geçerlidir . Yalnız eş ve cocuklarin gelecek güvencesi mevcuttur. (mihir ,çocukların nafakası vs. ) Konuyla zerre alakası olmadığının farkindayim . Yalnız dinde meşru olan bir olguya inanmayı garip karsılamaya iki satır yazmak istedim. Sağlıcakla.

yigitboylu bunu beğendi.
  8. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,431
    Konu ile direk ilgili olmasa da bilgilendirmeniz için teşekkürler. Ne demek istediğim sanırım örnekte net anlaşılmıştır. Dini temelde bir polemik yaratmak istemediğim için kırdıysam özür dilerim. Ama bana medeni kanun önünde tamamen yasal zemine oturtularak , her iki tarafin hakları ve çocukların durumu gibi bir çok detay gözetilerek verilmiş karar diğer örnekte verdiğimden daha doğru geldiği için anlaşılır olması adına orneği verdim. Dediğim gibi dini bir polemiğe girip konuyu dağıtmak istemem.

9. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    807
    Benimde amacım bu konuda tartışmak değil. Sadece bildiğimi paylaşmak istedim. Konu din,siyaset,futbol olunca illaki farklı fikirler çatışıyor. Olgun cevabınız için de ayrıca teşekkürler . Mağduriyetinizin de tez giderilmesini dilerim. Sağlıcakla.

10. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    455
    Arkadaşlar boş yere birbirinizin kalbini kırmayın. Konu zaten dönüp dolaşıp yukarıdaki alıntıya geliyor. Aklımıza gelmedi böyle bir şey yapacağı.

11. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,383
    Şu anda yönetime niye denetlemedi diye söylenmek pek de haklı değil bence. 3 sene önce bu head-fi olayının ertesi günü gelin forumda sert bir üslupla şu kabloları da bi test ettirelim yaa diyin. Alacağınız tepkiyi hayal edin sadece ahaliden. Tepki için demiyorum bunu ancak herkesin bakış açısı böyleydi. Compicat'i bilen kimsenin aklına gelmezdi. Yönetici siz de olsanız durun şuna bi bakayım demezdiniz.

fortress34 bunu beğendi.
  12. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Evet, herkes imkanları ölçüsünde destek veriyor, biz de teşekkür ediyoruz imkanları ölçüsünde destek verenlere. Ama imkanları olmayıp destek veremeyenleri, sen neden test yapmadın rapor getirmedin diye taşlamıyoruz. Hatta @Burakkkk Bey'den özür dileyerek ironinin babası gelsin: 2016 yılında Burak Bey neden imkanları ölçüsünde test yaptırmadı, acaba o da mı kablo işinin içinde? (TEKRAR YAZAYIM, SON CÜMLE KİNAYE İÇERİR) Sizin kurduğunuz mantıkla kablo meselesinde yorum yapan yapmayan, bu siteyi kuran, yöneticilik yapan herkes suçlu, insanların mağduriyetinde pay sahibi.

Meramımı anlatabilmişimdir umarım. Derdiniz yönetimle değil, alacaklı olduğunuz kimse ondan arayın hakkınızı. Bizi kablo ya da lpgt bataklığına itmeye çalışmayın.

Umarım tez zamanda çözülür, kurtulursunuz bu işten.

Mutlu günler.

delgren ve Burakkkk bunu beğendi.
  13. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,383
    Şu anda gördüğüm kadarıyla işler compicat'in işine gelecek doğrultuya doğru gidiyor. LPG'ci arkadaşlar senetlerini aldı oladan gelecek aksiyonu alacak. Tamam. Kabloların ne olduğu ortaya çıktı. Tamam. Bunu da kabullendik ve de başka konulara daldık ancak bu kabloların mağdurlarının aksiyon alması bence çok büyük önem arz ediyor. Dostlar kablolarınıza kıyın ve hukuki aksiyon almaktan çekinmeyin, bu konu hiç de boşa atılacak bir konu. Yerli bir üreticiyi ne kadar savunduysak böyle bir dolandırıcılık yaptığında da peşinden gidecekler bizler olmalıyız.

Chaturanga bunu beğendi.
  14. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,431
    Kişiler ve sistemi ayırt edebilmek lazım. Forum yönetim işi bir sistem yönetimidir. Kişisel olarak olaya bakmamak gerekir. Ondan dolayı birisi o gün çıkıp kabloyu test edelim dediğinde, tepki görme ihtimali yüksekken, forum yönetimi " kurallar gereği bu konuyu hepimizin güvenliği icin araştırmamız lazım. Bu konuda direk bir bütçemiz yok fakat konu hakkında bilimsel olarak yardımcı olabilecek kişilerin desteğini bekleriz. Biz de Boğaç'tan/XXX kişisinden bu sırada malzemeleri ile ilgili bize kanıtlarını değerlendirilmek üzere sunmasını bekleriz" dediğinde, bu aslinda bir sistemin adaleti sağlamak üzere harekete geçirilmesi olur. Ondan dolayı kişisel algılanıp tepki çekmez. Iyi niyetli herkes elinden geldiğince konuyu aydınlatmak için destek verir.
    Bir ara sitede bir sorun olup ulaşılamadığında, ben yöneticilerden birine teknik olarak yardımcı olabileceğimi, konu ile ilgili yapabileceğim bir sey olup olmadığıni sormuştum. Teşekkür edilerek, gerek olmadığı söylenmişti. Bu karşılıksız bir şey, sevdigimiz organizmanın/sistemin yaşaması için verdiğimiz gönüllü bir destek :) Her zaman elimizden geldiğince vermeye de çalışırız..

Özetle, kişilerden bağımsız bir şekilde kural ve kaidelerle korunan forum sistemi ve yasaları yaşatılabilmeli. Yoksa bugun Boğaç, yarin baska bir kişi ile benzer olaylar yaşanabilir.

#294 CongoFather, 14 Temmuz 2020
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    Bu arkadasin bu soyledigi ne kadar dogru hic bir fikrim yok.

Bu forum ciddi emekle uretilmis icerik barindiriyor. Ve ciddi emekle de o halde tutuluyor. Evet bugun ekonomi kotu, isler yavas, incelemeler kismen duraksamada... Ancak yarin bir gun bu degisir. Hobi devam ediyor. Techo-Fi'in basarisi uyelerinde, uyeleri de bir arada tutan basarili yonetimdir. Eger gercekten forumun, karakter itibariyle forumu yonetemeyecegi belli insanlara 6000TL gibi bir tutar karsiligi nakli soz konusuysa, oncesinde n'olur ben dahil ilgilenebilecek uyelere yazarsaniz sevinirim. 6000TL $900 dahi etmiyor. Yanlis anlasilmasin, yonetime talip falan degilim. Ancak forum yonetiminin bu haliyle devamini garanti altinda tutmak icin maddi yardimda bulunabilirim. Forum icerigini, birikimini, ve gelecegini onemsiyorum cunku...

mfya, fortress34, sserkogss ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Bende forumun haddinden fazla ciddiye alındığını, ticari bir işletme gibi bir ciddiyetle yönetilme beklentisinin gerçekçi olmadığını düşünüyorum.

Head-fi da yaşanan olaydan sonra şahısların Boğaç ile ilgili şüpheleri oluştuysa bu şüphelerini teyit ettirmek için foruma ihtiyaçları olduğunu da hiç sanmıyorum. Şahsen ben o konudan sonra kablo ile ilgili bir ihtiyacım olduğunda kesinlikle Boğaç'ı aklıma bile getirmedim. Sponsor yazıyor olması bende Boğaç'a dair ekstra bir güven oluşturmadı bile.

Forumda sponsorluk listesinde durmaya devam ediyor diye mi insanlar Boğaç'a güvenmeye devam etti sonuç bu mu?

Hatta şunu söyleyeyim, Head-fi da Boğaç'la ilgili iddiada bulunan şahsın eski ve credible bir üye olmaması, sırf Boğaç konusunu duyurmak için hesap açmış biri gibi görünmesi ve Boğaç'ın konuya yazması bile beklenmeden Curawong tarafından bazı yabancı üyelerin bile eleştirdiği şekilde banlanması resmen Boğaç'ı haksızken mağdur konumuna itmiş.

Head-fi da ki konudan dolayı forumumuzda yüksek bir güven tesis etmiş olan Boğaç mesela o dönemde sponsorluktan çıkarılsa yada üzerine gidilip kendini akla baskısı yapılsaydı, %100 eminim ki o dönemde bazı üyeler forum yönetimine yine yüklenecek ve bu nasıl bir şey görmüyormusunuz haksızlık ortada değil mi diyeceklerdi..

Yönetimdeki arkadaşlar kendilerini zaten ifade ediyor ama ben bu konunun yönetim tarafıyla ilgili son birkaç şey söyleyip susacağım.

Benim görüşüm yönetim açısından kasıtlı veya menfaate dayalı bir durumun olmadığının çok açık olduğu yönünde. Bu sonuca varmamdaki tek sebep yönetimden Baran'a olan güvenim değil sıralayayım:

1- Lotoo konusunda zaten cevaplandı, yönetim çok daha önce konu açılmasını birkaç kez önermiş. Aman forumda konu açmayın biz kendisiyle görüşelim çözeceğiz deyip konu açılmasını geciktirme gibi bir tavır hiç olmamış, doğru mudur?

2- Eğer forum yönetiminin Boğaç'la ortaya çıkmasını istemedikleri şüphe uyandıracak bir ilişkisi olsaydı eminim Boğaç'ın Lotoo için bir türlü geri ödemediği miktarları kendileri toplar ve Boğaç'a ödemesi için iletir ve konu hiç forum ortamına taşınmadan kapatılırdı. Bu sayede eğer bir menfaatlenme düzeni varsa aksamadan devam ederdi.

3- Boğaç üzerinde şüphe oluşturan 3 yıl önceki Head-fi olayıyla ilgili forumdaki konu çoktan silinmiş olur ve forumda aratınca head-fi konusunun tartışıldığı başlık bile bulunamazdı.

4- Veya, o konuda yönetim sonuç olarak net bir tavır koyup arkadaşlar yok böyle bir şey biz Boğaç beye güveniyoruz bir iftiraya uğradı vs diye taraf olurlardı. Ama ben konuda Boğaçı savunanlar arasında yönetimden kimseyi görmedim yanlışım varsa düzeltin.

Bunların hiçbiri olmadığı halde yukarıda Engin beyin belirttiği üzere kar amacı güdülmeden yürütülen bir forumda Boğaç'ın üzerine 3 sene önce daha şüpheci gidilmedi diye ısrarla yönetim üzerinde durulması çok anlamlı değil.

Forum yönetiminin şu aşamada yapması gereken şey bence ücret ödeyen hiçbir sponsor yoksa sponsorlukları iptal edip sitenin yıllık bir masrafı varsa burada paylaşıp bizlerin de desteğini talep etmesi imkanı olan herkes yardımcı olacaktır.

Ayrıca yeni platformlar olabilir buna itirazım yok, herkesin yolu açık olsun başarılar dilerim. Konunun Berkhan'la veya diğer forum üyeleriyle ilgili olmadığına yönetimin de inanıyor olması güzel bir gelişmedir.

Ayrıca Berkhan'a bu hobide aktif olarak yer alan biri olarak forumu devralmasının teklif edilmesinin de forum yönetimi ile Berkhan arasında kişisel bir sorun olmadığı yönünde okuyorum ve bundan da mutluluk duydum.

Bu hobide zaten çok kısıtlı bir kesimiz iki ayrı forum olsun sorun değil, kırgınlığa dargınlığa gerek yok. Hatta süresiz banlanan (hakaret, tehdit, dolandırıcılık hariç) üyelerin banlarının kaldırılmasını da naçizane öneriyorum.

Selamlar.

fortress34, Serhat, delgren ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  17. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,431
    Hayri hocam fikrine saygı duyuyorum. Ama head-fi olayı patlak verdiği sırada insanlari ve siteyi yeni tanıyan biri olarak bende yarattığı algı, sende oluşandan farklı oldu. Forum yönetimi, genel herkesi düşünerek koruyucu kararlar alabilmeli. Bu noktada ayrışıyoruz. Bu arada sponsor olarak duran birine karşı, özellikle yeni üyelerde, yazılan pozitif yüzlerce mesaj ile daha fazla güven hissiyatı oluşabilmesi normal. Bu algı sende oluşmamış olsa bile, farklı kişilerde oluşmuş olabilir. Yönetim geneli kapsayıcı ve koruyucu olması gerektiği için, atacağı sistematik tavırların kişilere özgü olmadığı, forum kuralları işaret edilerek açıklansaydı(tabi kurallarda da yer almalı bunlar), insanlar ilk başta tepki gösterse de duruma objektif bakıldığında anlayışla karşılayabilirdi.

Dediğim gibi fikrine saygı duyuyorum ama çok net ayrıştığımız noktalar da var.

Chaturanga bunu beğendi.
  18. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Olabilir Belgi hocam herşeyde aynı düşünemeyiz. Ama olan olmuş, o dönemde yönetim daha fazla üzerine gitme gereği duymamış diyorsun amenna haklı olabilirsin daha fazla üzerine gidilmeliydi diyebilirsin, ama bu saatten sonra forum yönetimi ne yapsın şu anda 3 yıl sonra geldiğimiz bu noktada?

Ben önerimi yaptım mesela tüm sponsorluklar iptal edilsin ve yıllık bir ihtiyaç varsa (domain ve server masrafı gibi) bizlere duyurulsun imkan ölçüsünde el atalım.

CongoFather bunu beğendi.
  19. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,431
    Şu anda bu olay özelinde yapacak bir şey yok. Yasal yollara sonuna kadar en sert şekilde devam.. Geleceği ilgilendiren koruyucu kararlar için yazıyorum..

Senin önerin ok. Fakat tersi durumda hala site para kazansın ve yine sponsorlar olsun(iyi sponsorlar ile win-win seklinde site de sponsor da güçlensin) ama şüphe durumunda net bir şekilde kimsenin itiraz etmeyecegi önlem ve kontroller olsun.. Bunlar da yazilı olsun ki niye böyle yapıyorsunuz vs denilmesin... Ben biraz sistemci taraftayım :)

Chaturanga bunu beğendi.
  20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Olabilir tabi kurallar bu alanda daha netlestirilir ve herhangi bir sponsor hakkında ciddi bir iddia ve durum ortaya çıkarsa konu netleşene kadar sponsorluk listesinden çıkarılır ve geçici olarak askıya alındığı belirtilebilir. Süreç çok uzamadan bir kanaate varılıp sonuç forumla paylaşılır.

ragnaros, Mikrobiyolog ve CongoFather bunu beğendi.