Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

 1. Varsayılan ismail

  Varsayılan ismail
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  31 Ağustos 2019
  Mesaj:
  118
  Alınan Beğeniler:
  115
  Kısaca alan memnun veren memnun size ne oluyor diyorsunuz. Haklısınız. Sahtekarlık ve dolandırıcılık lafını genel olarak piyasanın mantığını vurgulamak için kullandım. Herhangi biri yada şirket için kullanmadım bu tabiri.
  Hifi firmaları bunlar bayi yada üretici olsun, zaten yüksek kar marjlarıyla çalıştıkları için, satış ve satış sonrası ile ilgili konularda oldukça iyiler zaten.
  Bu arada size rekabet varmış gibi görünüp aslında satıcıların piyasayı kontrol ettiği, çok yüksek kar marjlarından olmamak için birlikte hareket ettikleri bir çok sektör yazabilirim. Medikal sektörünü araştırın mesela. Üretim maliyeti 1-2 doları aşmayacak plastik cpap maskeyi 150-200 liradan satıyorlar, bu ne saçmalık neden bu kadar pahalıya satıyorsunuz dediğimde abi piyasa bu daha ucuza satamam diyorlar. insan sağlığı ile ilgili konuda durum bu.
  Buna benzer birçok sektör yazıp detaylandırabilirim. İşte bu yüzden bazı insanlar kendilerine yat-kat alıp her sene otomobil değiştirirken, biz günde sekiz saat çalışıp ay sonunu getirmeye çalışıyoruz. Aslında onların o yüksek kar marjlarını ödemek için çalışıyoruz.
  Gerçi alan memnun satan memnun, serbest piyasa, ama çok serbest piyasa. Sıkıntı orada.
  Şimdi medikal cihazlar satan birileri çıkar ve yalan söylüyorsun filan der, hatta yüksek zekasını kullanıp üstü örtülü hakaret etmeye çalışır.
   
 2. stakanar

  stakanar
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  16 Nisan 2015
  Mesaj:
  171
  Alınan Beğeniler:
  221
  Hi-fi piyasasın da arz ve talep düşük. Normal olarak fiyatlar yüksek. Bizimde kur farkımız , vergilerimiz ve düşük gelirimiz işin içine girince tadı kaçıyor. Hd600 gibi bir kulaklık Amerikada 400 dolar iken Amerikan müzikseverler için gayet alınabilir bir seviyede. Kısaca biz fakiriz.
   
 3. pyken123

  pyken123
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  8 Haziran 2020
  Mesaj:
  136
  Alınan Beğeniler:
  143
  Siz sadece alıcı gözüyle bakıyorsunuz bu işe, hatta hepsine... @Varsayılan ismail

  Nasıl gelinlikçi daha iyi anlıyor ise o işin zorluğunu ve biz anlamıyorsak, aynı durum hi-fi için de oldukça geçerli.

  En basitinden bir spike bile yapmak isteseniz ki spike dan hiç anlamam. O kadar çok detay çıkacak ki karşınıza, siz de üretip satmak isterseniz iyisi için epey para isteyeceksiniz.

  Bende yakın zamanda 1 amfi yaptım şu an 2. Amfim için gerekli parçaları bekliyorum.
  Geçiyorum ki bu ülke içinde bu parçaları temin etmek zaten zor, yurt dışında da bu parçaların üst seviye kalitelisi yaptırmak imkansız gibi bir şey.
  En basitinden kim o kalitede trafo sac ı üretip bir şahısa satar ki? Veya hangi şahıs bunları alır? Bir marka bile olmak gerekiyor bu tip işler için.
  Oysa ki şu an alıcı gözüyle bakarsak sac sacdır ne farkı olabilir?

  Diyelim ki siz artık bir markasınız ve üst seviye malzemeleri de temin edebiliyorsunuz hatta kendinize ait tasarımı olan devreleriniz bile var.
  Sıra geldi belli başlı ölçüm cihazları almaya, her şey kulak ile dinleyerek olmuyor mesela osiloskop alacaksınız. O hi-fi mağzasının sitesine girip EN pahalı hoparlörü seçip fiyatını rahatlıkla x3-5yapabilirsiniz ki daha iyi ve yüksek fiyatlı belli başlı ölçüm cihazları da var biliyoruz, şimdi o firma 1 osiloskop fiyatını çıkarmak için 3 dinleyiciye kendini pazarlayacak... Gel de mantık ara...

  Kulaklık-hoparlör den örnek vermek gerekirse Diyorsunuz ki; 3 tane dinleyici var 300 tane marka var niye?
  E ben sennheiser sesini daha hiç bir beyerdynamic de duymadım?
  Veya audeze de veya akg de veya bambaşka bir kulaklık markasında. Bir tannoy bir b&w ye ne kadar benzeyebilir(üstelik ikisi de aynı topraklardan çıkıyor)? Demekki firma iddialı değil farklı! Sonuçta firma diyoruz ama hepimiz gibi insanlardan oluşuyor. Adam gördü bu ses karakteri yok dedi ve piyasaya girdi.

  Öznel düşüncem ile Kar marjı konusuna da değinmek istiyorum.
  Bir firma para harcamadan tasarım yapmadan çok basit bir şey ile performansı %20 arttırıp piyasaya sürüp bunu pazarlayabiliyorsa o firmanın başarısıdır ve ben bu ürünü almak için ekstra para ödemek zorundayım, aldığım ürünün ister istemez kalitesi-performansı artmış durumda ve bu durum sadece hi-fi için geçerli değil bu otomobil markası da olabilir.
  Bizim millet arabasının modeli eskiyince çok meşhur bir söz söyler; Kasa aynı kasa :)
  Oysa neler değişmiş de bilemiyoruz...

  Ben yerinizde olsam, bilgili olun veya olmayın fark etmez, bir hi-fi bileşeni üretip kendi gözlerimle görmek isterdim. Hiç bir iş kolay değildir herkes bilir, ekmek de yapsanız ev de yapsanız vardır bir detayı ayrıntısı.

  Yazımın hiç birinde üstü kapalı sallama-hakaret yok, yanlış anlaşımasın.
   
 4. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  3,017
  Alınan Beğeniler:
  6,656
  Gelinlik ve elmastan sonra medikal alana mi sicradik? :) Malesef o konu hakkinda cok bilgim yok. Lakin HiFi piyasasindaki onlarca ulkeden yuzlerce firmanin birlikte hareket ettigini iddia etmeyeceksiniz herhalde. Hatta bunu ogrenmenin kolay bir yolu var. Prelude CIEM'i ureten Tahsin hocaya soralim, diger HiFi ureticileriyle buyuk bir masa etrafinda gizli bir toplantiya katilmis mi :)

  Bence günde sekiz saat çalışıp ay sonunu getirmeye çalışmamizin sebebi "sahtekarlik" ve "dolandiricilik" gibi kelimeleri yanlis insanlar icin kullaniyor olmamiz. Bugun dunyanin orasinda ve burasindaki HiFi ureticileri yerine, zamaninda burnumuzun dibindeki sahtekar ve dolandiricilara gereken tepkiyi gosterebilseydik, ulke olarak ekonomimiz bu halde olmazdi bugun.
   
  BatmaN19, Robius, pyken123 ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 5. Nazım

  Nazım
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Mayıs 2014
  Mesaj:
  516
  Alınan Beğeniler:
  1,384
  Yazdım yazdım sildim...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  stakanar bunu beğendi.
 6. border66

  border66
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  23 Ocak 2015
  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeniler:
  266
  Tüm hifi mağazalarını tanımam tabi ki mümkün değil ancak bir tanesinin çalışma sistemini gayet yakından biliyorum. Ürün fiyatları erişilebilir ve uygun tutmakta büyük çaba sarfediyorlar. Özel indirim dönemlerini takip ederseniz daha da uygun fiyatlar sunabiliyorlar. Müşteri olarak bu dönemleri takip etmek de bence gerekli ve doğal. Farklı hifi mağazalarından cihaz alırken de, indirim harici bir dönem bile olsa, ödeme şekli konusunda ortak bir noktada buluşmakta da hiç zorluk çekmedim. Tıbbi maskeyi fahiş fiyatla itelemeye çalışan esnafla, hifi mağazaları arasında paralellik kurmak bence yanlış olur. @Varsayılan ismail
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. ziprar

  ziprar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesaj:
  578
  Alınan Beğeniler:
  259
  Genel olarak aklıma gelenlerden sözetmek istiyorum.

  Serbest piyasa koşulları ve rekabet aslında her sektör için sözkonusu. Ama her sektörde kar marjları aynı değil. Bu da rekabet kurallarının herzaman aynı tarzda işlemediğine dair bir işaret.

  Burada birkaç nokta da sözkonusu. Örneğin her şirket içine girmek istediği sektörün mevcut durumu üzerinden değerlendirme yapıp o şartlara uygun fiyatlandırma yapma eğiliminde. Belki biraz fiyat kırabilir, ama kar marjlarını tatminkar bulduğu için girdiği sektörü neden tümden değiştirmek istesin. Yani ortada açık bir anlaşma olmasa da görünmez bir anlaşma olabilir. Veya uyum sağlama.

  Başka bir nokta kusursuzlukta yukarı çıktıkça fiyatın katlanarak artması, ve bunu yapabilecek firmaların da yarılanarak azalması durumu. Azalan verimler yasası. Hifi doğal olarak bunun göbeğinde. Yukarıya çıktıkça rekabet yasaları daha zor işler sanırım. Çünkü belirleyici firma sayısı azalıyor. Bir de ürünlerin genel için gereksinim değil lüks, bu nedenle pahalı, kolay ulaşılamayan; sonuçların zevke göre subjektiflik taşıdığı ve her firmanın kendine özgü geliştirmeler yaptığını hesaba katarsak, şeffaf olmak da zor.

  Bu konu bağımsız ama başka bir şey aklıma gelen, keşke ürünlerin üstünde nasıl ki mevcut fiyatı yazdığı gibi, bir de ilk fiyatı (üreticiden satılabilir ürün olarak çıktığı ilk fiyat) yazılması zorunlu olabilseydi de, ne kadar kat arttığını görebilseydik. Çünkü mevcut sistem üreticiyi değil, aracıyı ödüllendiriyor. Böylece de üretim ve buluş yapmak giderek zorlaşıyor.

  Garip bir şekilde ürün satabilmenin riski sebebiyle aracıya/satıcıya ürünün değerine yakın kar marjları bırakılması sanırım bir süredir normal oldu. Çünkü alıp da satamamak da var. O zaman deniyor ki, fiyat kırar satarsın. Yarısını satsan zaten riski çıkartıyorsun vs.
   
  #467 ziprar, 2 Temmuz 2021
  Son düzenleme: 2 Temmuz 2021
  refuserQ ve BatmaN19 bunu beğendi.
 8. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  737
  Alınan Beğeniler:
  607
  Bu konu ve boğaç üzerinden birileri bütün kinini kusma derdinde hem de bütün hi-fi camiasına !!!! Boğaç dolandırıcı ise her kes öyle demek de ne bileyim.

  "Madem bu kadar kulağınız vardı neden kabloyu sesinden tanıyamadınız" diyen mi istersin, "herkes dolandırıcı" diyen mi? Konu boşuna kirleniyor. Sohbet muhabbet başlığı da değil.

  Adamlar 200 usd ye spike satıyor olabilir. Alan adamın da 25 bin dolar maaşı var. Aldığı fayda %0,1 bile olsa ortada bir dolandırıcılık yok bence. Zaten bir spike ile veya banana jack ile %50 fark bekliyorsanız sizde sıkıntı vardır.

  Madem çok akıllısınız gidin tv den açın youtube u müziği ordan dinleyin. para harcamayın. Bu dünya dolandırıcıların ve aptalların dünyası MALUM!!!!
   
  java, Picasso16 ve BatmaN19 bunu beğendi.
 9. najaz

  najaz
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Aralık 2012
  Mesaj:
  156
  Alınan Beğeniler:
  344
  Bunu görünce hemen koşarak TV'yi açtım. Ancak TV 10 yıllık olduğu için Youtube uygulamasının olmadığını gördüm ve yorganı üzerime çekip sabaha kadar böğürerek ağladım :(
   
  BatmaN19 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
 10. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  3,017
  Alınan Beğeniler:
  6,656
  Benimki 9 senelik ama YouTube uygulamasi var. Eski PTT memurlari gibi calisiyo ama calisiyo :)
   
 11. PehliOne

  PehliOne
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Ağustos 2018
  Mesaj:
  283
  Alınan Beğeniler:
  230
  Üzülmeyin arkadaşlar, milyar milyörleri çarpan tosuncuk reyis bile gelip Türk yargısına teslim oldu. Elbet bir gün sizin hifi tokatcı da gelir Türk adaleti önünde hesap verir.(herhalde) :D
   
  #471 PehliOne, 5 Temmuz 2021
  Son düzenleme: 5 Temmuz 2021
 12. NAYNAN

  NAYNAN
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2021
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  0
  Arkadaşlar, kendisine ulaştım paramı aldım. Bilginize
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Temmuz 2021 ---
  Dostum kendisine ulaştım. Kuruşu kuruşuna kadar aldım.
   
 13. Makale_Helvetia

  Makale_Helvetia
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2018
  Mesaj:
  862
  Alınan Beğeniler:
  361
  geçmiş olsun hocam gözünüz aydın bu arada sorması ayıp ne kadarlık bir borcu vardı kendisinin..ve ödeme esnasında ıvır kıvır yaptı mı biraz detay verebilirsek iyi olur.
   
 14. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  692
  Alınan Beğeniler:
  1,436
  Geçmiş olsun. Bize en
  Ben de kendisine ulaştim ama bir para ödemesi vs. olmadığını söyledi. Aldıysanız en azından siz paranızı kurtarmış oldunuz ama her bilgiye de bu dönemde direk inanmayıp, biraz şüpheyle yaklaşmak gerektiğini de görüyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  Picasso16 bunu beğendi.