Audiominor'in (Bogac) Headfi'da banlanmasi

'Genel Tartışma' forumunda DarkTemplar tarafından 24 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
  1. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Cevaplar için teşekkür ederim.
    O zaman bakır- gümüş karışımı ile altın- gümüş karışımı arasında fark yok.
    Kabloların sese etkisini dinlemeden nasıl anlayacağız o zaman. Yani siz aslında kabloların sese etkisi olmadığını kabul etmiş oluyorsunuz. Yani müzik dinlerken kabloya bakarak mı, dokunarak mı, tadarak mı anlayacağım ses karakterini nasıl etkilediğini ? Hangi duyu organımı kullanmam gerekiyor ? Tabi ki dinleyerek anlaşılır. Dinleyerek anlaşılmayacak ise hangi duyum ile anlayacağım ?Çok saçma bir durum olmuyor mu ? Sesi etkiliyor ama biz duyamıyoruz.

Ayrıca bu kabloların toptancısı belli değil mi ? Kaç üretici var, hangi çeşit kablo üretiyorlar belli değil mi? Kablo işinde profesyonel birinin kabloya bakar bakmaz hangi üreticiden , hangi toptancıdan geldiğini bilmesi gerekmez mi ?

#61 Varsayılan ismail, 15 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 15 Temmuz 2020
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Hocam yukarda kabloların sese etkisi yoktur demedim, kabloların sese etkisi var dedim. Farklı alaşımlı kablolar farklı kulaklıklarda farklı etkiler göstererek farklı ses tonları elde etmenizi ve iki kablonun farklı olduğunu anlamanızı sağlar. Bu ayrımı dinleyerek yapabilirsiniz.

Meramımı tam anlatamadım sanırım. İki kablonun farklı olduğunu duyumsamak ayrı bir şey duyumsadığınız kablonun alaşımına dinleyerek ad koyabilmek bambaşka birşey.

İlkini ben yapabiliyorum mesela yani iki farklı alaşımlı kabloyu her zaman olmasa da genelde duyabiliyorum amma velakin alaşımı şudur diyemiyorum o nirvana olurdu.

Collapse Signature Expand Signature
    fortress34, refuserQ ve tsn141 bunu beğendi.
  3. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Teşekkür ederim.
    O zaman her alaşımın kendine has bir etkisi yok. Yani elmanın-armudun kendine has bir tadı var gözü kapalı elma yeseniz tadından anlarsınız elma olduğunu. Ama alaşımlı kablolarda böyle kendine has bir karakter yok yani.

4. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    sadece kablo ile ilgili bir şeye istinaden yazacağım. mümkünse tartışmanın hiç noktasına girmek istemiyorum.
    hocam;
    Bana göre;
    kablonun sese etkisi var. dinleyerek anlalışır. Ancak bu alaşımdandir demek çok mümkün değil. çünkü, bazı bakır kablolar var sesi gümüşten daha parlak/açık bazı gümüşler var sesi bakırdan daha koyu/kapalı.
    bunun da yanında kablonun sesine etkileyen unsur tek başına kullanılan tel değil değil. örümü, lehimleri, konnektörler, ve bizim de bilmediğimiz üreticinin know-how u olan unsurlar.
    ayrıca tel üreticileri var ama görsel muayne ile hangisinin kimden alındığını anlamak zor. bunun da yanında gümüş renginde olan bakır alaşımlar da var.

mfya, fortress34, artears ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Rica ederim hocam. Saf bakır ve saf gümüş için biri daha sıcak çalar, basları daha belirginleştirir, gümüş biraz daha tizleri parlatır vs gibi bazı genellemeler var ama işin içine saf olmayan alaşımlar ve kaplamalar girince evet olay daha çetrefilleşiyor.

Ayrıca @tsn141 Tahsin beyinde belirttiği gibi çok çok farklı tipte, türde kablo var dünya üzerinde.

Saf bakır ve saf gümüş dahi olsa bu seferde işin içine saflık derecesi, yok AWG (American Wire Gauge) değeri vs vs giriyor. Dipsiz kuyu..

6. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Teşekkür ederim.
    Bu durumda kablonun altın-gümüş mü, bakır-gümüş mü olduğunu dinleyerek anlayamamış kimse.
    Bu kabloların bir toptancısı yok mu Türkiye'de ? Yurt dışından direk siparişle mi geliyor? Bu kablolar esnafa geldiğinde esnaf kablonun içeriğini nasıl kontrol ediyor? Kaç çeşit kablo kullanılıyor Türkiye'de?
    Mesela bir uydu anteni tamircisinin her çeşit koaksiyel kabloyu bilmesini beklerim.

7. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    507
    Bende audio minor gümüş kablosu almış um pro 30'da kullanmış ve memnun kalmıştım. Belki de bakır kabloydu buda ama stok kablo ile muhtevası farklı olduğundan elbette bir ses değişimi oluyor ve o değişim psikolojik olarak iyi gibi geliyor insana çünkü gümüş diye takıyorsun kulağına. Bazı bir etkisi olmayan haplar bile etkisi var diye atıldığında iyileşme gösteriyor insanlar çünkü beyin böyle kabul ediyor(plasebo etkisi). Bu kabloları alıpta iyi diyen insanlarda herhangi bir problem vs. Görmüyorum ben o yüzden sonuçta profesyonel bu işi meslek edinmiş insanlar değiliz. Birde konu çok saçma yerlere gitti. Şahsen ben yönetimde de bir problem görmüyorum. Sponsorluk almak o markanın tüm riskini göze almak değildir. Reklamcılıkta böyle bir faaliyet değildir. Risk reklam yayınlayanı bağlamaz en azından kapital düzende bu böyledir. Binlerce dolar kulaklığa para yatıran forum ahalimizde proleterya varlığını sürdürmek için almıyor sonuçta bunları. Hepimiz eleştirsekte bu düzenin parçasıyız.

8. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    koaksiyel uydu alıcısının forumu burası değil öncelikle onu belirteyim. kablo ile ilgili konuların tartışması da burası değil.
    şahsen ben hata ettim bir önceki sorunuza iyi niyetle cevap verdim. okuyan takip eden arkadaşlardan özür diliyorum.
    onun dışinda uzman birisinin bahsettiğiniz seviyede bilgiye sahip olmasını beklemek biraz fazla iyimserlik olur.
    bir de bu seviyedeki kablolar alelade bilmem ne sokaktaki kablocular iş hanından alınan kablolar değil.

brsdrgn, ilkercom, fortress34 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  9. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Bir örnek olarak vermiştim uydu işini.
    Sizin dediğiniz gibi : "Bu seviyedeki kablolar alelade bilmem ne sokaktaki kablocular iş hanından alınan kablolar değil"
    işte ben de, tam da bu nedenle, bu kablonun bakır-gümüş alaşımlı kablo olduğunu anlayacak kimse yok muydu diye soruyorum forumda ? Bunlar sıradan kablolar değil sonuçta.

onurdogan4 bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Bence yanlış yapmadınız hocam cevaplamakla, bu olayla ilgili aslında @Varsayılan ismail İsmail beyin öğrenmek istediği şey. Öyle kolayca anlaşılamayacağı anlaşılmış oldu diye düşünüyorum.

Onun haricinde evet kablo ilgili başka konularda soru cevap yapılabilir diğer kablo ile ilgili merak edilenler.

11. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Forum yönetiminde bu kablo işi ile ilgilenip, bu kabloların bakır-gümüş karışımı olduğunu bile bile satışına göz yuman varsa, kendi vicdanı ile baş başa kalır. Çünkü hukuki olarak onları bağlayan bir şey yok. Alan memnun-satan memnundu ve olay patladığında yapmaları gerekeni yaptılar.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Bir kablo skeptigi olaraktan olaya su serpmeye calisayim:

1. Kablolar arasi fark duymak baska, kablonun kimyasini ve yapisini dinleyerek belirlemek cok baska. Bu ikincisi bence imkansiz. O minvalde "bu metal sıcak çalar, o metal basları vurgular, su metal tizleri parlatır" gibi ibareler, acik soylemek gerekirse komik ve naif bence. Yasanan olay da mumkun olmadiginin en acik bir ispati. Arkadaslarin da belirttigi gibi kablolarin lif ve orgu yapisi, metallerin safligi, kaplamalari, turu bir cok etkenler mevcut. Kablo kimyasi ekolayzir olarak kullanilmaz.

2. Turkiye'de audio'ya ozel saf gumus kablo toptancisi olacagini zannetmiyorum. Kime satacak Allah askina? Tedarikci yurt disindandir tahminim. Bu noktada da tedarikciye guvenirsiniz.

3. Bendeki teflon kilifli gumus kapli bakir kablolar bembeyaz be piril pirillar. Istediginiz gibi kesin, bicin, kurcalayin. Bakir rengi bulamazsiniz uzerinde... "Saf gumus" iddiasinda bulunsam, kimyasal testler uygulamadan, ya da ileri laboratuar ekipmani kullanmadan yalanlamaniz mumkun olmaz muhtemelen.

4. Elle yapilmis bir kabloda ilk goze carpan kablonun tellerinin kimyasi degildir. Jacklarin kalitesi, isciligi ve parlakligi, birlesim yerinde kullanilan malzeme, jackin kabloya baglantisinin isciligi, kablo orgusu ya da kaplamasinin isciligi ya da kalitesi, vs. goze carpar. Acikcasi amele gorunen ama ici Kimber olan bir kabloyla, disi cafcafli ama ici siradan bir bakir kabloyla cift kor olmayan bir deney yapmayi cok isterdim... Tahminim kablonun goruntusunun, insanlarin algiladigi ses kalitesine bir sekilde etkisi olacaktir...

5. Kaliteli kablo ve jack hic te ucuz degil. Hatirliyorum, bir amfide kullandigim altin kaplama Cardas RCA jacklar $32 civariydi sanirim... Cok sacma bir rakam. Gel gelelim jack'i elinize aldiginizda $32'in nereye gittiginizi anliyorsunuz. Bir cok nisan yuzugu o kalitede uretilmiyor eminim :) Ha, sese ne etkisi var derseniz o ayri mevzu. Ancak kalitesi belli bir ureticinin saf gumus kablosunun metresi $10 olmaz emin olun...

#72 zxc, 15 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 15 Temmuz 2020
    refuserQ, brsdrgn, Chaturanga ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  13. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    344
    Belki de Boğaç'ın Odyofil camiasına en büyük hizmeti, bu olay özelinde "kabloların sese hiçbir etkisinin olmadığını" göstermiş olmasıdır.

Arkadaşlar lütfen artık şu gerçeği kabul edin. Birçok insan Boğaç'ın "%99 gümüş, %1 altın" diyerek pazarladığı kabloları satın aldı ve kablolara yerli-yabancı birçok farklı mecrada methiyeler döşendi. Yine burada bir önceki mesajlarda tekrar edilen "tizler parladı, bass'lar derinleşti, sahne genişledi, sıcak çaldı" gibi, bakır kablolarla kıyaslama yapılarak envai çeşit yorumlar yazıldı. Sonra ne mi oldu? O yorumların merkezindeki kabloların sıradan bakır kablolar olduğu ortaya çıktı. Yani o yorumların hemen tamamının (palavra demek istemiyorum) plasebo etkisinin sebep olduğu büyük bir yanılgı olduğu ortaya çıktı.

"Sıcak çaldı, parladı, genişledi" gibi tanımlamaların hiçbiri ölçülebilir sonuçlar üretmezler; tamamı subjektif yorumlardır ve kolayca manipule edilebilirler.

Kaliteli kabloyu anlamanın tek bir yolu var, kablodaki direnci yani sinyalin ne kadar zayıfladığını ölçmek. Farklı iletkenlerden mamül kablo karşılaştırmalı ölçümlerde de, kulaklık ve hoparlör kablosu özelinde konuşursak, hiçbir fark olmadığı ortaya çıkıyor. Neredeyse ışık hızında hareket eden elektronların, 1 metrelik gümüş kabloda bakır kabloya kıyasla daha bir ahenkle dans ettiğini iddia eden varsa, çocukluğunda çok fazla peri masalı dinlemiş olduğu sonucuna varabiliriz.

synweap, mixaylo, Awésomé ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  14. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Bu değerlendirmeden kaçmak için head-fi olayı sorgulanmamış ve bugünlere kadar ertelenmiş. Herkes bu konuda sessiz işbirliğine gitmiş.

15. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    O kadar kesin bir yargıya ulaşmak için somut kanıt lazım. Sadece olaylara bakıp fikir yürütebiliyoruz şuan.

16. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    859
    Herkes derken çok genelleme olmuş , ben kabloyu aldiktan sonra , head-fi üzerinde fotoğraf paylaşımı yapacaktım , elimde de aynı zaman da 500 - 600 - 800 dolarlık kablolarda vardı , hepsi bir arada ama benim iem'de takılı olan audiominor celestine olarak paylaşım yapacaktım , XYZ kişisi izin vermedi , eski telefonumun whatsapp kayıtlarında olması lazım , boş vaktimde göstericem , unutmazsam.... O zaman işkillendim ama elimde ne test cihazı , ne de teorik bilgi vardı , sadece bana söyleyip sattığı altın + gümüş audiominor celestine bilgisi vardı ve o sözlere inanmıştım.....:mad: ( sene 2019 , aldığım zamanlar )

17. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    O zaman, sadece görüntüsünden bile altın-gümüş olmadığı anlaşılabilecek bir kabloymuş. Yazık, çok yazık.
    Belki bu işten anlamayan, amatör kişilere böyle kablolar gönderiyordu. Çünkü yıllardır yurt dışına bile satılan bu kabloda yapılan sahtekarlığın sadece head-fi de ortaya çıkması ilginç olur.

18. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,436
    Kablo konusunun burada devam etmesi daha doğru olmuş. Hocam kablo konusu uzun.. Ne siz beni, ne ben sizi kolay kolay ikna edebilirim. Tercih sizin olur ama kablo sahtekarlığı yapmış biri yüzünden kablolar hakkındaki fikrim değişmez. Celestine örneğinde şüphelendiren ama kanıtlayamadığım taraf örneğin şuydu.. Th900 gibi bassi oldukça ön planda olan bir kulaklığı daha dengeli yapmıştı. Kablo ile bass vurgusu azaldığı için daha net ve dengeli hale gelmişti. Benzer etkiyi Berkhan kendi kullandığı bir ciemde görmüştü. Yani normalden daha basslı kafaüstü/iemleri eq lamak için güzel bir seçenek gibiydi. Gerçek altın içeren Whiplash Gold kabloyu denediğimde ise basslardaki vurgu oldukça fazlalaşmıştı ve hoşuma gitmedi. Bu deneyimi aklımda tutarak Celestine deki tersine azalma beni düşündürse de güzel bir doğal eq olduğu için sorgulamadım. Örneğin S-EM9 ile sonradan iyi bir ikili olmadığını farkettim ama bass vurgulu sıcak bir sony kaynak ile yine uyumluydu. Yani farklı birçok denge var. Fiyatının aslında şüphelendirmeye yetmesi lazımdı..
    Sonradan silver plated copper oldugu ortaya çıkınca aslında genel bilinenlere uygun şekilde oldu bir anda duyduğumuz.. Neyse ki kabloya pek fazla para vermedik. Benim kablolarda kullanılan connector fiyatları neredeyse kablo kadardı(furutech ve özel th900 connectorleri).

Gerçek yüksek saflıkta altın, palladium, gümüş ve bakır içeren kabloyu bu sene stereo da denedim. Stereodaki 2.4m lik kablo çifti(her bir cift kendi icinde ayrı kutuplar için kullanılmak üzere ayrilarak 2.4mx4 adet kalın yalıtimlı kablolar) nin liste fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 21500 Euro ya geliyordu. Dünyanın en pahalı kablolarindan biri. Evet yanlış duymadınız. İmzamda olan Echole Omnia marka(
    https://www.echole.com/_speaker.html) kablolar. Fakat bunu neredeyse liste fiyatina göre hediye denilebilecek ikinci el fiyatına şirketimizin eski üst düzey yöneticilerinden birinden aldım(aktif speakerlara geçtiği için).

Dolayısıyla dinlediklerim ve deneyimlerimle hem fiyat açısından hem ses rengi açısindan birşeyler zamanla daha da oturuyor. Sizin fikrinizi değiştiremem ama benim fikrim de kolay kolay değişmez.

#78 CongoFather, 16 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 16 Temmuz 2020
  19. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Kim bilir kaçıncı kez söyleniyor ama, görüntüsünden (üstünde enamel, teflon vs vardır, ayrıca bakır üzeri gümüş, bildiğin gümüş gibi gözükür vb.), sesinden kablonun alaşımını anlayamazsınız. Ancak ve ancak Burak arkadaşımızın yaptığı invaziv testle anlarsınız. Genelde hiç kimse de yeni aldığı, pahalı kablonun kesilmesini istemez. Kesecek babayiğit adamlar ya kendileri kablo yapacak yeteneğe sahiptirler ve kabloyu onarabilirler, ki bu adamlar da başkasından genelde kablo almaz, ya da ne bileyim, iş iddiaya binmiştir, parası sorun olmuyordur, merak ağır basmıştır...

Boğaç bu durumlardan yararlanmış işte uzun süre. Güven ortamı yaratıp, sonra milleti dolandırmış, kimse de kendi kablosunu kesmemiş o dönem. Olayları, anlaşılıyordu demek ki, alanlar saf, forum yönetimi art niyetli gibi yorumlanacak durumlara çekmekten vaz geçin. Boğaç suçludur, insanları kandırmıştır, kablo konusunda yaptığı düzenbazlık ancak kabloyu kesip analiz ederseniz ortaya çıkar. Bu kadar basit olay...

Sent from my fridge using Tapatalk

fortress34 ve B.taşkın bunu beğendi.
  20. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Bu arada @CongoFather ın dedikleri genel yaklaşım olarak doğru gibi olsa da, gümüş parlar, altın basıverir gibi, gümüşün çok baslı ve parlamadığı, bakırın gümüşe göre çok daha iyi çözünürlük verdiği, başka şekillerde de sesi değiştirebileceğiniz bir dolu kablo yaptım. Altın gümüş alaşımını da kullandım, bazı gümüşler ona basar, bazı bakırlar hepsine basar... bunun tecrübe ile anlaşılma ihtimali yok...

Sent from my fridge using Tapatalk

fortress34 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.