Büyük Abiler Karşılaştırması 4: HM901 & ZX1

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda MikePortnoy tarafından 2 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,143
    Merhaba arkadaşlar

Bu yazıda sizlere Sony ZX1-Hifiman HM901 karşılaştırmasını anlatmaya çalışacağım. Bilindiği gibi sevgili kardeşim Umut @UmutecH , daha önce ZX1’in ayrıntılı bir incelemesini yaptığı için, fazla detaya girmeden bu yazıyı yazmaya çalıştım.

Umarım faydalı bir karşılaştırma olur üyelerimiz için.

Kullanım ve Yapı Kalitesi

Gerek yapı kalitesinde, gerekse kullanımda ZX1 tartışmasız üstün. Android’in nimetlerinden yararlandığımız ZX1’in 128 GB olan dahili hafızası sayesinde, okuma hızı, müzik çalmaya hazırlık gibi konularda kesin bir üstünlüğü bulunuyor. Ayrıca müzik çalar olmanın dışında, her ne kadar odyofillere tam olarak hitap etmese de, wifi gibi bir özelliği de var. Bu özellik günümüzde yaygınlaşmaya başlayan stream yani internet üzerinden müzik dinleme gibi olanaklar sağlıyor. ZX1’in gerek Tidal gerekse Spotify programlarında akıllı telefonlara kıyasla daha iyi bir iş çıkardığını pekala söyleyebiliriz.

ZX1’in yapı kalitesi ise yine tartışma götürmez bir şekilde 901’den iyi. Alüminyum alaşımlı yapısı, ZX1’I günümüzün popüler daplarının arasında da yukarılara taşıyor. Hali hazırda 901 plasik gövdesi ile sınıfta kalırken, volume potundaki kronik unbalanced problemi de dikkat çekiyor.

Sony mühendisleri her ne kadar ZX1 ile ses açısından çok iyi bir iş çıkarmasa da, donanım ve yazılım olarak başarılı olmuşlar. Tabii 901’in değiştirilebilir amfi katı sayesinde customizasyon olağına sahip olduğumuzu ve ZX1’e göre daha fazla gücü elimizin altında tuttuğumuzu unutmamak gerek. Her ne kadar ZX1 yazılımsal hilelerle phone outta daha fazla ses yüksekliği sunsa da, 901 gibi etli ve güçlü bir ses imzasına sahip değil.

Ses Meselesi:

901 daha dinamik ve daha realistik, biraz daha canlı ve çözünürlüğü yüksek notalarla seslenirken, ZX1 biraz daha az sıcak, nispeten ince yapılı ve temiz notalarla sesleniyor. ZX1 yeni sayılabilecek bir cihaz olduğu için inceleme için 70 saat kadar da yaktığımı ekleyeyim.

Alt Frekanslar:

901’in alt frekansları daha dinamik ve biraz daha içi dolu iken, ZX1 sahne üzerinde daha dar bir alandan, daha ruhsuz ve sert vuruyor. 901’in sub-bassları daha derine vurarak sahne derinliğine daha fazla olanak sağlarken, ZX1 hız ve kontrol bakımından hemen hemen 901’e yetişir bir performans sergiliyor.

901’in mid-bas kısmı daha ayrıntılı olmakla beraber ZX1’e göre biraz daha uzağa konumlu. ZX1 mid-bası az daha öne konumlasa da, 901 genel spectrumda daha gövdeli. Her iki cihazın da mid-bası sahneyi örtmüyor.

Mid Frekanslar:

901’in midleri daha yakın, biraz daha kalın notalarla seslenirken, ZX1’in geriye konumlu midleri azıcık perdeli kalabiliyor. ZX1 midleri biraz geriye yaslasa da, 3D olgusunu yaratmada 901 daha başarılı. Yine çözünürlük ve detay açısından 901 daha iyi bir performans sergiliyor. Bununla beraber ZX1, mid notaların sıkılığı konusunda zaman zaman sorunlar yaşayabiliyor.

Üst midlerde ise ZX1 biraz daha yumuşak geçişlere sahip olmakla beraber, 901’in yakaladığı detayı yakalamakta bazen zorlanıyor. Her iki cihazda da, az da olsa sibilans eğilimi mevcut.

Hafif geriye yaslı midlerinin etkisi ile ZX1’in vokalleri daha az yorucu iken, biraz daha yüze doğru çalan 901’in vokalleri daha yüksek çözünürlüğe ve daha fazla ağırlığa-gövdeye sahip.

ZX1, normal ses seviyelerinde iyi performans sergilerken, sesi yarıdan yukarıya taşıdığımızda kontrolü kaybederek tonu bozuyor. 901’de ise bu durum yaşanmıyor. Özellikle vokallerin ve gitar tonlarının gereğinden fazla inceldiğini ve gövdesini az da olsa kaybettiğini söylemek mümkün.

Üst Frekanslar:

901’in üst frekansları miktar olarak aynı olsa da, belirginliği daha fazla, kısacası daha canlı. ZX1’in üstleri biraz daha yumuşak fakat çözünürlüğü ve detay seviyesi daha düşük. Ancak uzun dinlemelerde ZX1’in daha az yorucu olacağını ve kulaklığı kötü kayıtlara karşı daha affedici yapacağını söylemek yanıltıcı olmaz sanırım.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Her ne kadar 901’in midleri daha yakın hissettirse de, arka planın daha geriye konumlu olmasından dolayı, enstrümanlar arasındaki mesafe-derinlik avantajı ile, holografik özelliğinin ve 3D kurgusunun daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca 901’in arka planının daha stabil ve karanlık olduğunu da ekleyebiliriz.

Buna karşılık ZX1, temiz sunumu ve nispeten havadarlığı ile yatayda başarılı bir sahne kurgusuna sahip. X5-DX90 gibi cihazların önünde olduğunu düşündüğüm, ancak üst düzey dapların gerisinde kalan bir konumlandırması olduğu söylenebilir. Yine 901 daha realistik bir konumlandırmaya sahip. Tabii genel sunumda da 901 daha etli ve daha kalın notalı.

Arka planının konumunun yarattığı derinlik ve platformun siyahlığı ile, 901’in daha iyi bir enstrüman ayrımına sahip olduğu da bir gerçek.

Son Söz:

ZX1, gerek taşınabilirlik, gerek yazılım, gerekse batarya ömrü gibi konularda birçok cihazı geride bıraksa da, ses ve güç konusunda 901’in gerisinde kalan bir cihaz. Aslında stream dinlemek için oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Tabii bunun tamamen bütçe meselesi olduğunu hesaba katarsak, ZX1’in ikincil dap olmak için fiyatı oldukça tuzlu. 901 ise, hepimizin malumu tamemen sese odaklı bir cihaz. 901, amfi katı özelleştirmesi ile hemen her tür kulakiçine uygun bir ses imzası taşırken, ZX1 nispeten daha gövdeli ve güce aç olmayan kulaklıklarla iyi işler başarıyor.

Bu karşılaştırmalı incelemeyi okuduğunuz için teşekkür eder, sevgilerimi sunarım.

Not: Forum üyelerimizden @ax ’e Sony ZX1’i bana inceleme ve tabloya ekleme vesilesiyle gönderdiği için ayrıca teşekkürler. Kendisi önemli sayılabilecek bir eksik kapattı tabloda.

Collapse Signature Expand Signature
    33 kişi bunu beğendi.
  2. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Incelemeniz için teşekkürler

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

3. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Eline kulağına sağlık abicim :)

HM 901 safkan müzik için yapılmış cihaz, diğer özellikleri neredeyse olmayan bir cihaz hatta :)

Karşılaştırma yine çok güzel olmuş.

2 kişi bunu beğendi.
  4. turer

turer
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    İnceleme için teşekkürler hocam. Spotify kullanım imkanı sunduğu için benim de düşündüğüm bir cihaz ZX-1. Şu an iphone 5 ve shure se-315 ile dinliyorum spotify'i . ZX-1'i spotify ile merak ediyordum. Forumu inceledikçe fikirlerim değişiyor ama önümüzdeki dönem içinde hedefim inEar StageDiver SD-3 ve ZX-1 sahibi olmak.

2 kişi bunu beğendi.
  5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,143
    Teşekkürler arkadaşlar :)

@turer Kulağına güvendiğim arkadaşlarımdan edindiğim bilgi neticesiyle, sd-3'ün ZX1 ile iyi bir ikili olacağı kanaatini taşıyorum. Tabii kulaklığı dinlemediğim için ne desem yanıltıcı olacak. Ama ZX1'in genel spectrumda fazla gövdeli olmamasından dolayı sd-3 ile dinlenmez hale gelmez.

2 kişi bunu beğendi.
  6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Ha bıktı,ha bıkacak............................ :worship

7. fck93

fck93
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Kulağınıza sağlık :)) ak120 ile zx1 kıyası da mümkün mü acaba? Hafızanızı zorlayarak da olsa :angel:

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,143
    Dostlar oldukça bıkılmaz :)
    Zor soru direk karşılaştırma için :) Ama hatırladığım kadarı ile, ak120 daha analogvari, daha yumuşak notalarla çalıyor zx1'e göre. Yine altlar daha dolu ak120'de. Genel gövde olarak da ak120 biraz daha iyi gibi hatırlıyorum. Yanyana koyup dinlemeden A/B karşılaştırması zor oluyor :)

3 kişi bunu beğendi.
  9. turer

turer
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Eyvallah Hocam, bu konularda çok yeniyim ve fırsat buldukça forumu inceleyip bilgilenmeye çalışıyorum. 3 yıldır kullandığım Asus N53 J serisi notebook'umda sonicmaster diye bir programı yeni keşfettim :) Spotify Premium - Shure se 315 ve sonicmaster üçlüsü ile benim için bir kaç gündür müzik boyut değiştirdi. İphone 5 çok zayıf kaldı yanında. Önümüzdeki dönem için Zx-1'in vereceği keyfi düşünemiyorum bile.

10. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,977
    Teşekkürler Ateş bey kulağınıza sağlık.

11. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    Kulağınıza sağlık, güzel bir inceleme daha... :)

12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,143

Tesekkurler arkadaslar :)

13. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,254
    Eline sağlık Ateşcim.

2 cihazı da bilen biri olarak sadece eline sağlık demek istemezdim ama ekleyecek birşey gelmedi aklıma :)

14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,143
    Teşekkürler Umutcum :) Forumdaki senin Zx1 incelemesi yeterince doyurucu, bakılacak yer orası aslında ZX1 için.

2 kişi bunu beğendi.
  15. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Eline kulagina saglik ates abi :)

16. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Eline saglik Ates guzel inceleme , bazi yerlerde okurken kafamda canlandi .

17. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,818
    Ellerine sağlık Ateş abi büyük bir eksik giderilmiş oldu :)

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,143
    Tesekkurler arkadaşlar. Umut'un yaptığı inceleme hic yabana atılır degil. :) Benimki eklenti sadece.

2 kişi bunu beğendi.
  19. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Cihazın bence en büyük eksikliği amfi katında.Şuan duet ile dinliyorum ve aradaki farkı anlatamam.Line out haliyle daha da iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.Bu arada üst seviye kulaklık ve ekipman kullananlara ısrarla duet gibi bir iem amfisi öneriyorum.Şu ana kadar yaptığım en mantıklı alışveriş bu sanırım.Kulaklığımı şaha kaldırdı desem yanlış olmaz.Bende ki laptop harika ses veriyor duet ile birlikte coştu nerdeyse.Şuan benim için son nokta laptop-duet-balanced tralucent.Bu 3'lüden ortadakinin yeri sağlam baştakini geçecek bir dap aranıyor...:evl

6 kişi bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,890
    HM901'in farkı kulaküstü kulaklıklarla daha da artabilir. Her ne kadar portatif bir cihaz olsa da amfi katı desktop amfi dizaynında.