Bilgisayardan müzik dinlerken...

'Yazılımlar' forumunda okty_k tarafından 22 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    627
    Bilgisayar öyle işlemiyor ama.
    3 5 görsel efekt var diye ses işlemleri sekteye uğramıyor.Kaldı ki tampon denen bir olay var.Bilgisayar yükünün dijital sesi etkileyebilmesi için bilgisayarın ağır takılması gerekir."Dııııt" diye takılır ya bazen , işte öyle.

Ancak yine de şöyle bir olay var ; bilgisayar ne kadar güç harcıyorsa , o kadar elektriksel gürültü meydana gelir.Bu da dip gürültü demek.
    Harici ses kartı ya da kondansatör kuplajlı bir amfi ile kolayca çözülebilecek bir sorun.Öyle Mac almana gerek yok yani :)

2. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    ne işlemci ne de ram ses kalitesine etki etmez,en kötü senaryoda takılmalar yaşanır,duyulabilir boşluklar,cızırtılar oluşur.başka da bir etkisi olmaz.

bilgisayar,zaten gürültülü bir alet analog devreler için.harici cihazlar kullanmak lazım.sadece harici de yetmez,beslemesinin ve toprak bağlantılarının,hatta sinyal girişlerinin dahi izole olması lazım.benim gördüğüm benchmark kadar doğru tasarımı olan dac çok yok piyasada.

3. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Bal gibi ediyor. Birşeyi deneyip sonucunu yazıyoruz, işkembe-i kübradan atmıyoruz. Benchmark'tan da çok daha iyi çalan DAC'lar var piyasada. Sizin üslubunuz beni rahatsız ediyor. Üstelik benim bahsettiğim uygulaması çok basit birşey. Siz bu basit denemeyi yaptınız mı, hayır. http://www.cicsmemoryplayer.com/, http://www.computeraudiophile.com/ bir bakın bakalım burada insanlar neler tartışıyor, duymadıkları şeyler için fantazi olsun, vakit geçsin diye mi acaba?

USB kablosu, güç kabloları için de o kadar teorilerden bahsettiniz ama iki kabloyu alıp da karşılaştırdınız mı, hayır. Peki merak etmiyor musunuz bu insanlar neden bu kadar para veriyor da bunlara yöneliyor? Bu kabloya http://www.gcaudio.com/cgi-bin/store/showProduct.cgi?id=706 bu kadar para veren adam aptal mı, stok USB kablosuyla bu kabloyu mukayese etmemiş midir? Plasebo etkisi mi, kat kat daha pahalı power kabloları, interconnect vs. alanlar da buna dahil.

Forumlarda tartışmanın, yazışmanın da bir adabı var, SES ile ilgili bir konuya muhalefet olacaksanız denemeden her konuda kesin, hüküm verir yazılar yazamazsınız. Yazarsanız da böyle daha çok yanılırsınız. Gerçi şu anda denemediğiniz için yanıldığınızın farkında da değilsiniz ve bu mantıkla devam ettiğiniz, denemediğiniz sürece de olmayacaksınız. HiFi hobisiyle kaç yıldır ilgilisiniz, neresindesiniz, hangi cihazları kullandınız, denediniz, ne müzik dinlersiniz, akustik canlı konsere gidermisiniz, gerçek enstrüman seslerini bilirmisiniz, kıyaslamalarınızdaki referansınız bunlarmıdır, değil midir bilmiyorum, umurumda da değil. Ama uslubunuz beni rahatsız ediyor o açık...

4. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Zaten bu uslup problemi yüzünden bazı çok değerli kişileri (ki bazıları bu hobiye yıllarını vermiş kişiler) kaybediyoruz bu forumdan. Herkes bilgi ve tecrübesini kendi çapında kimseyi incitmeyecek şekilde ve ifade ettiği şeyin teorik bilgi mi yoksa tecrübeden mi geldiğini, neleri hangi sistemlerde kıyaslayarak bu kanıya vardığını ifadesinde belirtirse daha çok faydalı olur kanatindeyim. saygılar

5. ta2mtf

ta2mtf
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    15
    Copy - Paste; 21.03.2012

Sayın Hi-fi cı abilerimiz,

Altuğ Bey, Oktay Bey, Hakan Bey, 5Kurt (Sinan Bey)

Sizler bu SES hobisi ile bizlerden daha eski, daha farklı(hoparlör), belki daha yoğun ilgileniyorsunuz. Bir süredir forumumuza ilginiz şahsen beni çok onurlandırıyor çünkü;

Bu farklı bakış açınız, deneyimleriniz, bilginiz ve ekipman koleksiyonunuzla en azından bana yeni ufuklar sundunuz teşekkür ederim.

Eminim sizin camianızda da bu tarz subjektif konularda münazaralar yapılmaktadır, malumunuz bizim forumda da bu münazaralar yapılmış ve yapılmakta bazen arkadaşlarımızın üslubu iyi değil gibi görünse de inanın öyle değil . Bizler bu arkadaşlarımızı çoğunlukla şahsen , bazen telefonla tanıyoruz emin olun kötü bir niyet yada saygısızlık hiç yoktur. Sadece bu arkadaşlarımızın çoğu mühendis ve/veya mühendislik talebesi olmaları itibari ile konulara doğal olarak analitik yaklaşmaktalar. Bu da forumumuzun tadı tuzudur diyelim.

Herkese değerli fikirleri için teşekkür ederim.

6. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    885
    Bende sevgili Umut arkadaşımıza aynen katılmakla beraber üslup konusunda biraz daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum, hoş olmayan durumlar yaşanabiliyor çünkü..
    Burada bilimi inkar etmiyoruz ancak bilimsel yönden henüz açıklanamamış konuları dalga geçer tarzda yermenin hiç gereği yok diye düşünüyorum, defalardır yazıyorum ama yine yazacağım, neyin ne olduğunu görebilmek için öncelikle denemek lazım..

Collapse Signature Expand Signature
  7. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Benim hiç üst düzey ses kartım olmadı..Ne dahili ne de harici.Pentium 100'lerden beri pc kullanıyorum.Anakarta bütünleşik ve pci veri yoluna bağlanan birçok ses kartı kullandım.Hiçbiri de üst düzey değildi ve bazı farkları anlayamama nedenimin bu olduğunu düşünüyorum.Geçmişte head-fi de okuduğum yorumlara dayanarak;ram miktarı ,downclock , çekirdek sayısı , psu bileşenlerine bağlı olarak sesin değişimi üzerine çeşitli denemeler yaptım.Üzülerek ,hiçbir fark hissetmedim..Lakin bunu elimdeki ekipmanın bu farkları ortaya koyabilecek hassasiyette olmadığı sonucuna çıktım hep.Sadece daha kaliteli psu kullanmanın ''dip gürültüsünü'' azalltığını farkettim ki bu çok doğal.Bu gibi birçok birleşene bağlı durumlarda kesin yorumlara çıkmadan önce aynı şartları olusturmak gerek diye düşünüyorum.

8. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    Arkadşlar,
    biz bu türlü polemiklere tartışmalara diğer forumlardan aşılıyız yani bağışıklık kazandık :)

Sonuç olarak herkes özgürce fikrini söyleyebilmeli ama hoşumuza gider ama gitmez, ama inanırız inanmayız yeter ki birbirimizi kırıcı ifadelerden kaçınalım örneğin odyofil kerizlemesi gibi tabirler hoş değil.
    konuşalım tartışalım ama karşı taraftakileri (hele ki kim olduklarını , mesleklerini ,eğitimlerini bilmeden ) küçük gören aşağılıyıcı ifadelerden kaçınalım lütfen..
    herkese bol müzikli sağlıklı keyifli günler dileklerimle saygılar...

9. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Yanlis anlamayin ama sizin bu mesajdaki uslubunuz da beni rahatsiz etti. Herkes kendi gorusunu, karsisindakine hakaret etmedigi surece istedigi kelimelerle savunabilir. Ben berat'in mesajinda herhangi bir hakaret goremedim ama sizin mesajiniz oldukca agresif. Hatta gercekten deneyip denemedigini de bilmeden "hayir denemediniz" diye kesin bir yargida bulunuyorsunuz. Sizin yaptiginiz denemeler sonucunda birtakim sonuclara varmis olmaniz mumkun ama "bal gibi ediyor" gibi sozlerle baskalarini ikna etmeniz bana pek olasi gelmiyor, siz de bunu takdir edersiniz sanirim.

Ayrica son zamanlarda her kablo ya da tali ekipmanlar konusunda bu tur tartismalar cikmasi da hos degil. Biz bu forumda bu tur konulari 2007den beri tartisiyoruz. Kablo ya da diger elemanlarin sese buyuk etki ettigine inananlar da bu inanclari sorgulandiginda buyuk tepki gosteriyorlar ama bence bunu acikca tartismak gerekiyor. Ki kulakliklarin detayli yapisi bence bizim forumumuzu bunun icin belki de en uygun platformlardan biri yapiyor. Bana sorarsaniz olcmek de oldukca kolay: Kor test. Eger kor testle bu detaylar farkedilebiliyorsa o zaman kimsenin karsi cikacagini da sanmam. Ayni sekilde bu tur ekipmanlarin kulakliklar gibi kafa kafaya test edilerek varilan sonuclarin da herkesi ikna etmemesi normal. Yoksa "bu kabloya bu kadar para veren aptal mi" gibi olculer ile pek bir yere varmak mumkun degil, insanlar her ay hic ihtiyaclari olmayan seylere butceleri dahilinde ciddi paralar harciyorlar.

Yani demek istedigim, bu tur konularda alinip gucenmek dogru bir yaklasim degil. Tabi belli bir olcuye kadar kablonun sese etki ettigi su goturmez ama ozellikle ciddi miktarlar odenen ekipmanlarda veya dijital audioda ben bir miktar supheyi saglikli buluyorum.

10. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    627
    @Sertuğ abi
    Ortada bilimsel yönden açıklanmamış bir şey yok aslında.internette çeşitli testler,ölçümler de var.
    Ancak insanlar objektif olamıyor , biraz teknik olduğu için arayıp okumuyor , 0.5dB ölçüm farkını çok büyük sanıyor vs

11. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Benim arkadaşınızı veya sizi ikna etmek gibi bir derdim yok, elbette istediğinize inanabilirsiniz. Uslubuyla yapılırsa karşı görüşe kimsenin itirazı olmaz ama benim deneyip, iyi sonuç aldığım, başkaları da denesin ve daha keyifle müzik dinlesin diye vakit ayırıp forumla paylaştığım bir sonuca, deneme zahmetine katlanmadan, ukalaca, bilmişce bu böyle değildir, olmaz vs. derse tepki alır. En yakını geçen silinen USB kablosu hakkında çıkan tartışmada konuşulanların havada kalması arkadaşınızın uslubunu değiştirmemesi ve geriye dönük diğer mesajlarına bakınca da aynı tarz ve uslubuna bir tepki bu, sadece tek mesajla sınırlı değil yani.

Kör veya görerek testi yapanlar yazıyorlar görüşlerini zaten, bunda sıkıntı yok, sıkıntı bu testleri yapmadan, denemeden, ukalaca, bilmişçe teorik bilgileri öne sürenler. Zamanında ilk CD çalar çıktığında tüm CD çalar sesleri aynıdır, hepsi 1 ve 0 okuyor fark olmaz deniyordu...

12. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Serdar Ortaç da zamanında alt tarafı 7 tane nota var, kaç farklı beste yapılabilir ki? demişti. Talihsizdi. Bir o kadar talihsiz olan da ekpmanlar hakkında peşin hükümler vermek ve hele bunu yüksek perdeden buyurgan bir uslupta yapmak. Kimsenin öyle davranmadığı bir ortamda çok göze batıyor, tadı kaçırıyor bu tip çıkışlar.

Dendiği gibi, kör test tek yol. Madem rakamlar aldatıyor, kör testten başka çıkar yol yok. Ama önce gerçekten fark yarattığı iddia edilen bir kablo yada neyse bir ekipman bulunmalı. %10 fark yapabilecek bir şey ne bir tarafın ne de diğerinin iddiasını kanıtlamaz.

13. extreme

extreme
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    bende bu konuda okty_k nikli abimize sonuna kadar katılıyorum.hani bir söz vardır insan bilmediği şeye düşmandır diye. bundan yaklaşık olarak 2 sene öncesine kadar bende bir kablo sisteme ne katabilirki diye düşünüyordum(tabi ozaman sağlam bir ekipman yoktu elimde.zaten üst sınıf ekipman olmadanda anlaşılabilecek, tartışılabilecek şeyler değil) taaki istanbulda kenan beydeki interconnect leri deneyip,dinleyinceye kadar. resmen ağzım açık kaldı.adeta şok oldum.hele audioquest sky diye bir kablo vardı,akıllara zarar.belki 20 kadar interconnect denedik fiat nekadar yukarı çıkıyorsa alınan neticede okadar değişiyordu bunların her biri sisteme birşeyler katıyor + veya- tabii nekadar ekmek okadar köfte kaidesiyle epey tuzluydu fiatı. tamam biz burada kulaklıkları konuşuyoruz ama iş üst seviye kulaklıklara geldiğinde dac lazım, amfi lazım dac ın baglantısını yapabileceğimiz interconnect lazım vs,vs

14. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    +1500 :eek:k :eek:k :eek:k

Oktay sana aynen katılıyorum
    yanı uslupla

bal gibi fark eder ;D ;D ;D ;D

15. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    aynen dediğiniz gibi
    farkı duyabilmek için çözünürlüğü çok yüksek bir setup gerekli önecelikle...sonra nelere dikkat edeceğini bilen hassas bir kulak
    fark edilecek şey nedir bu işe ilk başlayanların baz tiz muhabbeti değil elbette
    sahne imajı seslerin lifelike olup olmaması, harmonik zenginlik ve ses dokusu...
    bunları tecrübeli üst düzey sistemler deneyimi olmayan birisi ister kör test ister gören test yapılsın zaten yine fark edemez.

16. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    uslup uslup denmişte bence istenilen doğru uslup değil,biat.yani birşey denendiyse doprudur,yanılma payı yoktur demem bekleniyor.yine sen ne denedin ki muhabbeti,neyse sorun değil.

bence satbaba olgunlukla meseleyi açıklamış,forum bir tartışma ortamı.biri ak diyor diye ak demek zorunda değiliz.apaçık ak olana da kara hiç demem şahsen.burada bilimin henüz bilmediği birşeyide tartışmıyoruz,herşey apaçık.ben sese ne ,ne kadar etki edebilir hep söylüyorum.bazı olaylar büyük değişimler yapmaz ama diyelim mükemmel kulağımız ve sistemimiz var,duyuyoruz.fakat,bazı olaylar hiç etki etmez,mesela bu işlemci meselesi.birilerinin gönlü olsun diye eder demem ben.

bu işlemci yükünün sese bahsettiğimden başka bir etki yapması mümkün değil ya da bilgisayarda bir power sorunu vardır,normal değil.bu apaçık bilinen bir gerçek,tartışmak bile abes.bundan sonra ben akademisyenlerden destek kanıt getireceğim,bakalım onunla nasıl uslup tartışacaksınız.

selim'e de sağduyusundan dolayı teşekkür ederim.

17. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Bu forumda kimsenin kimseden biat beklediğini sanmıyorum. Bunun için sebep de yok, gerek de yok.

18. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    +1

1 lafı söylemenin birden çok yolu vardır hayatta. Boşuna uslup uslup demiyor insanlar. Yoksa hepimizin kendi beğenileri ve inandıkları zaten var.

19. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13

Sanirim yazdigim mesaji okumamissiniz, ben sizin kimseyi ikna etmek gibi bir derdiniz oldugunu soylemedim. Isterseniz iki tartismayi birbirinden ayiralim. Benim mesajimda sese etkisi olur ya da olmaz diye bir yargi yok. Berati sizden daha iyi tanimiyorum dolayisiyla amacim sadece tek tarafi savunmak degil Siz de elestirdiginiz uslubun aynisini kullaniyorsunuz, sadece buna dikkatinizi cekmek istedim.

Onceki konularda aranizda nasil bir tartisma gecti bilmiyorum, belki daha once farkli bir sebepten aranizda kirginlik olustu onu bilmiyorum ama karsinizdakini argumani teorik oldugu gerekcesiyle, ukalalikla itham etmek dogru degil hem de sizin onceki mesajlarinizda elestirdiginiz noktalar ile celisiyor.
    Kaldi ki bunlar oldukca teknik konular. Yani bu tur bir argumanda teorik bilgi kullanilmayacaksa nerede kullanilacak bilmiyorum. Yanlis anlamayin sizin deneyerek edindiginiz fikirlerin degersiz oldugu anlamina gelmiyor bu. Ayni sekilde beratin argumani da sirf teorik oldugu icin gecersiz degil. Sanirim bunu kabul edebilirseniz daha normal bir tartisma mumkun olacaktir.

20. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Arkadaşınızla size mutlu günler dilerim. Anlatmak istediklerimi anlattım, anlaşıldığını sanıyorum, kimseyle tartışmıyorum. İyi akşamlar.