Bir Fostex Th-900 hikayesi (Alım-gümrük ve inceleme süreci)

'Fostex' forumunda bakieryigit tarafından 26 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,425
    Kulaklığınız hayırlı olsun. Türkiye'deki firmalar neden uygun fiyatlara satamıyor ürünleri anlamış değilim. Vergi ve gümrük dahil 4000 lira olan bir kulalığı 4500 liraya satsalar olmuyor mu. 6200 lira nedir yani ? Ya da yurtdışı fiyatlarıyla aynı fiyattan satan firmalar var sadece satış fiyatına %18 ekliyorlar. Onlar nasıl kar ederek satabiliyorlar.
    Neyse tekrar hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

6 kişi bunu beğendi.
  2. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    303
    İyi günlerde kullanın hocam, güzel bir basşlık olmuş. Kargo ve gümrük fiyatını görünce uçakla gidip almak avrupadan ,sanki aynı masrafa geliyor :D

6 kişi bunu beğendi.
  3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Bence güzel fiyat :) Hayırlı olsun.

2 kişi bunu beğendi.
  4. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @bakieryigit Yurtdışından ekipman getirmek isteyenler için güzel bir örnek olmuş. İyi günlerde kullanın....

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  5. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    @bakieryigit hocam kulaklığınız hayırlı olsun şimdiden.Güle güle kullanın.Tecrübelerinizi gösteren başlığı açtığınız içinde teşekkürler.:)

2 kişi bunu beğendi.
  6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Yılın konusu olsun bu.

Sizde iş var.Sitedeki geleceğiniz "ve katkınız" parlak bence.:))

2 kişi bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,502
    Ben Amerika'dan alıyorken en hesaplı fiyat $1350 idi. Genelde $1500 civarında seyrediyordu. Şimdi Amazon'da $1300. Bir kez Headroom'da site çapında kısa süreli %20 indirim olunca $1100 küsür bir fiyata geldiği oldu. Daha da azını görmedim şimdiye kadar.

2 kişi bunu beğendi.
  8. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    623
    Elinize sağlık. Fiyatını her turlu hakediyor ama 580 tl vergi nedir :)
    Sade vergisi Birtane 210 dolarlık kulaklık parası. :D

2 kişi bunu beğendi.
  9. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    buluşma organize olmaya çalışıyor
    :yourock

#29 KaraSinek, 29 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Temmuz 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  10. emrclk

emrclk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    İstanbul buluşması da yaparsak güzel olur :love:

2 kişi bunu beğendi.
  11. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Aynen katılıyorum amaçları ne anlamak mümkün değil , kar marjını düşük tut 3-5 tane satacağına 50-60 kişi satın alsın daha çok kar edersin , bende ticaretle uğraşan biri olarak bu Hifi sektöründeki satıcıları anlamakta güçlük çekiyorum , heralde zaten bize mahkumlar diye düşünüyorlar başka bir açıklaması yok. Hayır arkadaş sana falan muhtaç yada mahkum değiliz!!

Yok daha uygun fiyata kesinlikle gelmez :D , şöyle ki;

Ürünün normal ingiltere satışı £1099 pound , indirimli olarak ebay'den £899 pound'a aldım ben bir şekilde. İngiltere'ye uçakla gitsen alacağın fiyat 1099 pound olurdu hadi indirimden yararlandım £899 pounda satın aldın , o şehirde uygulanan KDV (vat) ücretini de ödemek zorundasınız :)
    Ben bunu şöyle yapmış oldum aslında orada Vat (kdv) ücretini Avrupa birliğinde yaşamadığım için düşürttürdüm ve £740,83 pound olarak ödedim. İngiltereden alsanız yine Kdv olarak en ucuz değerden 889-740 = 149 pound kdv ödemeniz gerekiyor ki 149 X 4.35 =648.15 TL kdv ücreti ödüyorsunuz. Kısaca ingilterede olsaydım ödemem gereken 648.15 TL yi ödemeyip , Türkiye deki %18 kdv avantajı ile 580,00 TL kdv ödemiş oldum.
    Kdv ücretinden bile öderken bir ingiliz vatandaşına göre 648-580 TL = 68 TL avantajlı oluyorum. O ücreti de kargo için ödediğim miktardan düşebiliriz. :)

Teşekkürler sizinde istediğiniz bir kulaklık sanırım en yakın zamanda kavuşursunuz umarım :)

Amacım da aslında bir bakıma buydu , yurtdışından ürün nasıl getirtilir ve ne gibi sorunlar çıkar/çıkabilir , bu tarz konuların artmasını temenni ediyorum bu bir ilk olur umarım.

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim :) elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum.
    Amazona da baktım alırken :) gönderim yapmıyor çoğu firma, uluslararası şuan gönderim yapanların fiyatları da acaip kabarık çıkıyor kargo ücretleri da çok faiş değerlerde.. bugün ki şartlarda amazondan almak hiç mantıklı değil :) fiyat çok daha yüksek çıkıyor. Benim aldığım firmada zamanında £1290 pounddan satışını yapıyormuş ürünün , daha ucuza uzun süre alınabileceğini sanmıyorum. Özellikle ülkemizde bir de Yurtdışından gelen elektronik ürünlere 1 ay içinde %20 gümrük vergisi geleceğini düşünürsek , bu fiyatlar hayal olur diyorum , aslında ürünü almak için biraz daha bekleyecektim , ama telefuz edilin yeni vergiler kulaklıklıklara da yansırsa diye biraz da zorunlu bir alıma yönelmiş oldum.

Yukarı da açıklamasını yaptım ürünü ingiltere'de yaşayan birine göre aslında 68 TL daha az kdv ödeyerek almış oldum :D , yani Türkiye'de ödediğim kdv oranı daha düşük tuttu.

Ankara buluşması organize olsun :) bence de Fostex Th-900 den sonra daha kalabalık bir buluşma olur umarım :) , bunun yanında getireceğim diğer ürünler : İfi micro idsd dac/amp , Philips Fidelio X2 , Yamaha pro 400 , Earsonics Velvet ; merak edenler için iyi bir deneme olacaktır. Elektronik müzik sevenler Ankara buluşmasını kaçırmasın..
    :eek:k:yourock

Güzel yorumlar için herkese teşekkürler arkadaşlar son olarak kargo durumunu alta ekliyorum , sanırım ürün yarın elime ulaşacak , bugün
    Ankara'ya göndermişler , gümrükten çıktı kısaca..

1831 eklentisini görüntüle

1833 eklentisini görüntüle

#31 bakieryigit, 29 Temmuz 2015
    6 kişi bunu beğendi.
  12. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    öyle damardan ürünler yazdınız ki :) kalabalık bir buluşma organize olmazsa da daha butik birşeyler ayarlarız.

3 kişi bunu beğendi.
  13. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    @bakieryigit Ingilterede aldiginiz yerden bir tax free belgesi almak suretiyle yine vergisiz fiyattan alabilirdiniz. Tax free belgesi ile iki ay içinde ülkeden çıktığınız takdirde havalimanında vergi iadesi alabiliyorsunuz.

14. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Tax free çoğu ülkede uygulanması zor bir uygulama , bu konularda başımıza gelen bir sürü olay anlatabilirim. Öyle tax free diyince düşülmüyor.

Şuan ingiltereye en düşük gidiş-dönüş uçak bileti 2000 TL + 142 $ 6 aylık vize ücreti ( 3 ay sıra beklersiniz) + 6 aylık pasaport harcı 188TL ..
    Gittiğinizde otel ve yol masrafı ++++++ birsürü ek gider yazar dururuz. Bence bu muhabete girmeye gerek yok :)

İngiltere dışında herhangi bir Avrupa Ülkesinden ürünü alırım derseniz karşınıza çıkacak ürün ücreti minumum 1499 € olacaktır. Avrupanın çoğu ülkesindeki firmalar en düşük bu fiyattan satış yapıyor. Demek ki öyle uçakla gidip gelince ucuza falan gelmiyor. saygılar.

Yazım size yönelik değil yanlış anlamayın uçakla gider gelirim muhabbeti yanlış biraz bu konu için :) iyi akşamlar

#34 bakieryigit, 29 Temmuz 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  15. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    303
    Ben verginin fazla olduğunu vurgulamak için şaka yapmıştım :D:D

2 kişi bunu beğendi.
  16. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Yanlış anlama yok :D kafana takma , konu içinde ufak bir bilgilendirme yaptım o kadar , yoksa ne amaçla yazdığın zaten belli :evl

17. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Baranın tanıtımını yaptığı konuya yazdım buraya da ekleyelim. Türkiye satış fiyatını öğrenmek için biraz önce Extreme Audio'yu aradım fiyatını sordum meraktan :)

Extreme Audio web sitesi:

http://www.extreme-audio.com/tr , isteyen arayıp fiyat sorabilir.

Fostex Th-900 Extreme Audio satış fiyatı ;

2255 $ (Visa tek çekim) = 6.250 TL (maximum 3 taksite böleriz dedi)

2075 $ (havale fiyatı)= 5.750 TL tutuyor. verilen fiyat bu şekilde..

www.sessistemleri.web.tr de demek ki bu fiyatlara göre satış yapıyor.

http://www.sessistemleri.web.tr/TH-900-Premium-Reference-Kulaklik,PR-11114.html

Görüldüğü üzere ülkemizde bu ürünleri ne kadar yüksek fiyatlara satıyorlar. Bu fiyatlardan sonra kesin olarak konu amacına ulaştı sanırım.

4025 TL'ye herşeyiyle mal ettiğim ürünün Türkiye distribütör fiyatları bu şekildedir.

#37 bakieryigit, 30 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Temmuz 2015
    6 kişi bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,502
    Yurt dışı fiyatları ile karşılaştıracak olursak gayet uygun fiyata halletmişsiniz. Hayırlı olsun. Keşke Türkiye'de 5000TL civarına satabilseler. Lakin Avrupa ve Amerika'daki muadil mağazalardan çok daha az sattıkları için kar marjını yüksek tutma ihtiyacı hissetmiş olabilirler. $1000 üstü kulaklık alıp bunu en ucuza getirmek için zaman harcayıp risk alan insan sayısı ile paraya çok bakmayan insan sayısı arasındaki oran belirliyor muhtemelen fiyatı.

2 kişi bunu beğendi.
  19. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Ürün 1 saat önce elime ulaştı arkadaşlar , 6 günlük bir süreçte sorunsuz elime ulaştı. Sıfır kutu el değmemiş şekilde geldi :) Japonya'dan karton kutusuna bile Th-900 yazarak göndermişler ilginç :)

Şuan ilk dinlemeleri yapıyorum. Akşama kadar kutu açılım fotoğraflarını da ekleyeceğim.

Kulaklığı dinlerken çektiğim bir fotoğraf ilk defa böylece deşifre de oluyorum , kafaüstünde nasıl duruyor görün.

1835 eklentisini görüntüle

1836 eklentisini görüntüle

7 kişi bunu beğendi.
  20. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    8 kişi bunu beğendi.