Bluetooth codec'i olarak aac mi sbc mi?

'Genel Tartışma' forumunda sarkihalindekal tarafından 21 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. sarkihalindekal

sarkihalindekal
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Forumda yeniyim, öncelikle merhabalar.

Bluetooth üzerinden daha kaliteli ses aktarımı için sbc mi, aac mi daha iyi. Deneyimleyen veya konuyla ilgili teorik bilgisi olan beni aydınlatırsa sevinirim. Birkaç yabancı sitede İngilizce olarak bu değerlendirme yapılmış ancak ben bu değerlendirmenin Türkçe olarak da internet üzerinde bulunmasını istedim.

Sbc (Sub Band Codec)
    Aac (Advanced Audio Coding)

2. Aleksey

Aleksey
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Ben de aynı soruya aptX codec'ini eklemek istiyorum. SBC yerine aptX net üstün benim kısıtlı tecrübeme göre. Güzel bir açıklamaya hayır demem bu hususta.

2 kişi bunu beğendi.
  3. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Ben de bu sorunun cevabını merak ediyorum. Kullandığım kablosuz hoparlör AAC ve SBC kodeklerini destekliyor. AAC mi daha iyi ses veriyor SBC mi?

4. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    https://www.soundguys.com/understanding-bluetooth-codecs-15352/

5. yhymix

yhymix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    iphone ile dinleyeceksen aac net fark hissediliyor applemusic kullanırken spotify ile arasındaki.

6. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Hocam bende LG V30 ve Apple iPhone SE mevcut. Bluetooth hoparlör olarak da LG XBOOM Go PL7 var. Bu hoparlör AAC ve SBC destekliyor. iPhone ile kullanırken AAC ile kullanmak daha mantıklı. Ama V30 ile kullanırken SBC ile kullanmak sanırım daha doğru olacak. Şarkı listemin tamamı V30'da. Yani müzik dinleme işi V30 ile yapılacak. Dolayısıyla Android olduğu için AAC ile V30'da sorun yaşar mıyım? V30 SBC, AAC, aptX, aptx HD ve LDAC dahil olmak üzere tüm kodekleri destekliyor. Müzik dosyalarımın tamamı 16-bit ve 24-bit FLAC dosyalardan oluşuyor. Sizce bu telefonda AAC mi seçmeliyim SBC mi?

7. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    V30 ile eşleştirdiğiniz kulaklık ya da hoparlörün hangi codecleri desteklediği de eşit derecede önemli. Her iki tarafın da aynı codeci desteklemesi lazım o veri akışından faydalanabilmeniz için. Flac (kayıpsız) müzik dosyalarından bahsediyorsunuz. Seçebildiğiniz en kaliteli codeci seçin. Seçebiliyorsanız (her iki taraf da destekliyor ise) aptX en iyi seçenek. Fakat flac dosyaları söz konusu olduğu için sanırım hiç bir zaman kablolu bir setup ile alabileceğiniz kaliteyi alamayacaksınız bluetooth ile.

8. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Hocam kodek seçme gibi bir özellik yok. Hoparlör AAC ve SBC destekliyor. V30 da AAC ve SBC destekliyor. Fakat hangisiyle çalıyor bilmiyorum. iPhone'a gelirsek hem hoparlör hem de iPhone AAC destekliyor. Üzerine bir de Apple Music de AAC kodek kullandığı için tam uyum oluyor. Şunu da farkettim aynı şarkıyı V30 ve iPhone SE ile denedim. V30'da FLAC dosyası üzerinden açtım. Daha sonra iPhone SE ile Apple Music üzerinden açtım ve ses iPhone ile daha kaliteli geliyordu.

#8 TechnoRom, 25 Eylül 2021
    Son düzenleme: 25 Eylül 2021
  9. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Geliştirici seçeneklerinde olması lazım. Ben hiç kullanmadım fakat telefon ayarlarını kurcalarken bluetooth ses kodlayıcısı seçimiyle ilgili bir şey görmüştüm. Normalde telefon varsayılan olarak kendisi belirliyor. Fakat siz SBC, AAC, LDAC, aptx vs. kafanıza göre seçebiliyorsunuz.

Hatta bende başka detaylı ayarlamalar da yapılabiliyor. Ses örnek hızı, ses bitleri, LDAC ve LHDC kalite ayarları vs var. Sizde de olması lazım.

10. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Geliştirici seçeneklerine nereden giriyoruz?

11. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,502
    Çok kabaca anlatayım.
    SBC uzak geçmişin ilk bluetoothlu günlerinde bu teknolojiyle birlikte standart haline getirilmiş ve dolayısıyla bu cihazların desteklemek zorunda oldukları temel codec.
    Maksadı data aktarımı yapılabilecek "minimum" koşullarda dahi az ya da çok bağlantı sağlayabilmek.
    Bu yüzden bir nevi mp3 tadında düşük bir ses kalitesine sahip.

AAC, aptX, LDAC gibi diğer bluetooth formatları ise sonradan geliştirilen ve daha iyi data sıkıştırma algoritmalarına sahip ; dolayısıyla daha iyi ses kalitesi vaadeden, lakin bunun için SBC'nin çalışabilme koşullarına nazaran daha stabil bir bluetooth bağlantısına ihtiyaç duyan codec'ler.

Takdir edersiniz, burada formatın kullandığı bit oranı, yani taşıdığı müzik datası arttıkça bluetooth bağlantısının kaliteli olması faktörü daha da ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla, velhasıl-ı kelam,
    Diğer formatlar kullanılabiliyorken SBC kullanmanın pek bir mantığı yoktur.
    Bu manada SBC, küçük, çizgili ilkokul defteridir, 2008 model asus eepc'dir, ericsson gh688'dir ve her ne kadar "anısı" bol olsa da günümüz dünyasında fonksiyonu yaklaşık bunlar kadardır.

TechnoRom bunu beğendi.
  12. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    Teoride SBC 320 kbps - AAC ise 250kbps destekliyor. Ancak kullanımda AAC daha iyi deniliyor. Ben telefonumda LDAC kullanıyorum. Telefonun Kendi 3,5mm çıkışına göre daha iyi geliyor.

13. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    230
    Bende eskiden sbc ve aac yi kullandım, şuanda kullandığım kulaklıkta apt x var ve bağlantı çok daha stabil. Bazen sporda eğilip kalkarken veya ayakkabı bağlarken diğer kulaklıklardan ses takılmaya başlıyordu bunda öyle bir sorun yok.