Bqeyz KC2 vs Tin Audio T2

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda axcea11 tarafından 6 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. axcea11

axcea11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    55
    Selamlar,

Bu yazıda kendimce bu aynı fiyat aralığında sayılabilecek 2 Chi-fi kulaklığını inceleyeceğim.Tin audio zaten T2 ile beraber baya bir ilgi çekmişti. Youtube'de Z reviews'dan olsun Bad guy'dan olsun fiyatına göre harika yorumlar aldı. Ancak BQEYZ'de böyle birşey karşıma çıkmadı, bilinen bir kulaklığa dönüşmedi yani. Ancak Head-fi'da biraz kurcaladıktan sonra ve forumdan da fiyatına göre çok iyi bir kulaklık olduğunu bir kaç kişiden duyunca bu iki Chi-fi "gem"ini karşılaştırmalı olarak inceleme kararı aldım.Tecrübe olarak, çok High-end iemler dinlemiş değilim (seneler önce bir ankara buluşmasında efsane SM3'ü ve Westone 4 dinlemiştim :D) ancak 100$ altı iem çok deneyimlerim oldu. Öncelikle incelemenin yazıldığı an itibariyle T2'ye sahip değilim. Dinlerken aldığım notlardan yola çıkarak yazıyı tamamlayacağım.

Başlayalım :)
    Malzeme: Öncelikle iki kulaklıkta metal gövedelere sahip. T2 daha hafif bir ama malzeme kalitesi aynı diyebilirim. KC2'nin gövdesi daha ağır ve daha büyük. KC2 2pin giriş kullanırken, T2 mmcx kullanıyor. İkisinin de soketleri gayet sağlam duruyor. Kablo konusunda T2'nin kablosu daha hafif ve bana pek güven vermeyen bir kablo oldu. T2'nin kablolarının problemli olduğunu forumlarda ve reddit'de okumuştum ancak ben bir problem yaşamadım kullanırken. KC2'nin kablosu T2 gibi sarmal şekilde, sağlamlık konusunda 1 tık ilerde görünüyor.

T2 : 8.5/10
    KC2 : 9/10

Fit/ergonomi:
    Küçük bir kulağı olan bir kişi olarak bu kategoride benim için kazanan taraf kesinlikle T2. Fit konusunda gerçekten hayran kaldığım bir kulaklık oldu. Hem hafif olması hem tasarımı çok rahat bir fit sunuyor. KC2 ise "normal" boyutlarda bir kulağınız varsa problem yaşayacağınız bir kulaklık değil. Ağır olmasına rağmen tasarımı ve yumuşak köşeleriyle fit problemi yaratmıyor. Ben bile doğru uçla fit problemi yaşamıyorum. Ancak doğru ucu bulmak zor olabilir çünkü kutu içeriği zayıf bir kulaklık. Ben Vsonic uçları ile kullanıyorum.

T2: 9.5/10
    KC2 : 8/10

Ses
    Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bu iki kulaklıkta kendi fiyat aralıklarında harikalar yaratan iki model. T2 büyük bir hype yakaladı forumlarda ve reddit'de ama KC2'de bunu göremedim. İncelemeyi yazma sebebimde aslında biraz kaynaklı :)

Bass: T2 ve KC2 bass konusunda beni tatmin eden iki kulaklık oldu. Alt frekanslardan çok keyif alan biri olmama rağmen rağmen bu iki "dengeli" kulaklığın beni tatmin etmesine şaşırdım açıkcası. T2'de bass KC2'ye göre daha az ve sub-bass konusunda KC2'ye göre geride kalıyor. Bundan dolayı daha gövdesiz ve beni "tam olarak" doyurmayan bir kulaklık oldu. Ancak bass kalitesi ve vuruculuğu kaliteyi hissettiriyor. KC2'de ise bass daha az vurucu fakat kontrollü sub bass ile daha gövdeli bir sunumu var. Fakat KC2'nin T2'ye göre daha bir tık daha dağınık bir bass sunumu var. Ancak sub-bass eksikliği T2'yi biraz geriye atıyor bass konusunda.

KC2: 8.5
    T2: 8

Mid : Bana kalırsa iki kulaklıkta mid konusunda başarılı. Aralarında çok çok büyük bir fark göremedim. Ses rengi dolayısıyla T2 daha parlak ve açık bir sunuma sahip. KC2 ise daha gövdeli bir mid sunumu var. Her iki kulaklıkta vokal ağırlıklı müzik türlerinde bana istediğimi verdi. Her ne kadar T2 daha açık olsa da bana kalırsa KC2 daha keyifli bir sunuma sahip. Tabii bu kişisel bir tercih ondan puanlamaya bunu eklemiyorum...

KC2: 8
    T2: 8.5

Tiz: Benim için en önemli nokta burası oldu zira T2 gerçekten kulağımı tırmalayan, parlak ve harsh bir kulaklık. Bu yorumlar yüzünden belki taşlanabilirim ama ne kadar tizleriyle öne çıkan bir kulaklık olmuş olsa da, ben T2'nin tizlerini KC2'ye göre hem yapay hemde çok sert buldum. Farklı müzik türlerinde, özellikle yükses seslerde, her zil vuruşunda beni rahatsız etti. Kulaklığı her ne kadar beğensemde, genel sunumunu bu tiz meselesi çok bozuyordu. Sibliansa çok yakın hatta öyle bir kulaklık sayılır. Foam uçlarıyla kullanamadım belki ondandır... KC2 ise tizlerde yumuşak keyifli bir dinleti sunuyor. Uzun süreler boyunca rahatsız olmadan dinleyebiliyorum. Daha da önemlisi KC2 tizleri daha sıcak ve daha gerçekçi hissettiriyor.

KC2 : 8.5
    T2: 7.5

Enstrüman ayrımı: Her iki kulaklıkta bu alanda fiyatlarına göre çok iyiler. Fakat KC2 benim için yine kazanan taraf. Fazla sürücü sayısından olsa gerek, ses ayrımları çok daha net ve yerinde hissettiriyor. T2'de bazı müzik türlerinde karışma ve çamur gibi bir sunum karşıma çıkıyordu, özellikle thrash metalde. Ancak genel olarak iki kulaklık da bu kategoride başarılı. KC2 bir tık önde.

KC2: 8
    T2: 7.5

Sonuç:

Şahsen ben iki kulaklığı da beğendim. Her ikisi de kendi yaptıkları işlerde fiyatlarına göre inanılmaz başarılılar. T2 daha açık daha parlak bir sunum sunarken, KC2 daha olgun, daha gövdeli ve doyurucu bir dinleti sunuyor. Benim kişisel zevklerime göre tercihim her zaman KC2 olur çünkü ben daha gövdeli ve hiç sibilance göstermeyen kulaklıkları seviyorum. Fit konusunda her ne kadar T2 önde olsa da benim için, KC2'nin ses rengini rahatıma değişemedim :)

Fotoğraflar bana ait değil.

KC2:
    Tin Audio T2:

#1 axcea11, 6 Mart 2019
    Son düzenleme: 6 Mart 2019
    u.taskiner, Pax, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    324
    Benim puanlamam şöyle olurdu

Tiz:
    T2= 9.5
    KC2 =8

Mid :
    KC2 : 9
    T2 : 8

Bas
    T2:8
    KC2 :8.5

Enstrüman Ayrımı
    T2 :9
    KC2 :8

Malzeme Kalitesi :
    KC2 :9.5

Fit:
    KC2 :7

axcea11 bunu beğendi.
  3. axcea11

axcea11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    55
    Sagolun hocam. Çeşitlilik olsun :))

bahirtaha bunu beğendi.
  4. hayyel

hayyel
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba kc2 ile koss ksc75 i karsilastirabilir midiniz?