Dap'lar Yarışıyor Puan Tablosu

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda MikePortnoy tarafından 16 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    1 hafta önce bir dükkanda AK100II ile ZX2'yi bir süre dinleyerek kıyasladığım için ZX2'nin puanlaması çok ilginç geldi hocam @MikePortnoy

Çünkü bence ZX2 büyük fark atıyor ama neredeyse aynı puanlar tabloda.

Collapse Signature Expand Signature
  2. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,016
    QLS rakipsiz duruyor 600.- usd altında , x markası 1.000.-TL model çıkardı,sonra da 500.-TL model çıkardı kesinlikle 500.-TL model almam çünkü 1.000.-TL ürünü satmak için kırptıkça kırpar,
    y markası 300.-TL model çıkardı onu alırım sanra da 500.-TL model çıkardı iyi ise 500.-TL alırım
    yani şunu anlatmaya çalışıyorum sonra dan çıkan düşük modelli başarılı dap göremedim...

3. emrclk

emrclk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    zx1 ve zx2. İkisini de merak ediyorum.
    ZX1 vs RWAK
    ZX2 vs AK120 kıyaslamasını yapmak isterdim. Tecrübesi olan paylaşabilir mi?

4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Zx1 ilk çıktığında bu fiyatlarda değildi; zx2yi sadece ses iyileştirmesi olarak değerlendirmemek lazım. Malzeme kalitesi gibi unsurlar da var. Boşuna mı yapmış bilemeyeceğim ancak söylenildiği gibi Ak240 seviyesinde değil.

Dükkanda dinlemek ne kadar doğru sonuç verir bilemiyorum tabii de, 901'in neredeyse her konuda belirgin olarak daha iyi olduğu bir durumda, ZX2'nin AK100ii kadar çaldığını düşünüyorum. Ne eksik ne fazla. Orta üst sınıftan daha yukarı çıkarmak pek olası değil benim gözümde.

Bana göre ZX2'nin ses açısından en üst sınıf olamamasının sebepleri ise, çözünürlüğü, enstrüman ayrımı, sahne derinliği ve transparanlığı gibi konularda biraz eksik kalması..

3 kişi bunu beğendi.
  5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Spesifik sorunuz olmadığı için merakınızı nasıl giderebilirim bilmiyorum :) Çok kabaca; alıcıysanız her yönden zx2'yi öneririm. Zx2 ak120 karşılaştırması için de biri ak'ken diğeri kara değil. İkisi de sıcak hafif koyu aletler ve kalite olarak birbirlerine ciddi üstünlükleri yok. Ses hariç diğer çoğu konuda da Zx2 galip gelecektir. Zx1 Zx2'de ise Sony her konuda ciddi ilerleme kaydetmiş bence. Boyut ve ağırlıkta dahil tabi :)) Yine öncelikle bütçeye bakılmalı, Zx1 daha soğuk çalan bir alet Zx2'ye göre.

Zx1 Rwak'ı Ateş daha iyi bilir öncelikli bilmemiz gereken bütçe ve beklentiler haliyle.

4 kişi bunu beğendi.
  6. emrclk

emrclk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    @UmutecH alakanız için teşekkürler. Benim için çok yeterli bir açıklama oldu. ;)

2 kişi bunu beğendi.
  7. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Bende şahsen zx2'ye verilen puanları biraz düşük buldum.Ak100ii'den daha önde bir alet tabi sunum olarak ak100ii daha çok hoşuma gidiyor o ayrı.Zx1 ile aralarında tablodakinden çok daha fazla fark olduğunu düşünüyorum.Bu arada zx2'nin koyu çaldığını söyleyen birilerini görmekte güzel.Açık çalıyor diyen arkadaşlar muhtemelen burn in işleminin ortalarında denemişler aleti...

2 kişi bunu beğendi.
  8. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Başlık radyodan istek parça saatine dönmüş :D

Bu da benden beğenip de alamayanlara gelsin :testere

6 kişi bunu beğendi.
  9. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Hazır istek vakti gelmişken bende bir istek yapmak isterim. :)

FiiO X3 II ve FiiO X5 II isteriz. :))

10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Fiio X5ii eklenmiştir.

3 kişi bunu beğendi.
  11. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Bu gibi karşılaştırmalar yapılırken sağlıklı sonuç almak adına aynı anda dinlenmeleri daha doğru olur diye düşünüyorum. :evl :evl

Yine de çok faydalı ve güzel bir tablo.

12. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    ZX2 yi dinledim, yakın zamanda, aşırı kıyaslama yapacak imkanım yoktu.
    Dinlediğim kadarıyla, bassları fena değildi-iş görür punaı mantıksız değil.
    Midleri o fiyata yakıştıramadım, perde vardı biraz, biraz da çözünürlük istediğim seviyede değildi ve sanki dağılıyordu. Bu kıyaslamayı tabi teraya bakarak yaptım aradaki fark çok fazlaydı. Üstüne malzeme kalitesi iş görür düzeyde olsa da çok kaba buldum, hifiman sony nin yolunda giderken sony de hifiman yolunda gitmiş açıkası.

Sonra düşündüm, tera ilk çıktğında 840 yuro fiyatı vardı ve o fiyata herkes burun kıvırmıştı, sony 1200 dolara daha kötü bir sesi satınca fiyat performans oluyor. Elin garibi evinde yapınca vurun herife, sony boruyu sokunca oh fiyat performans diyin.

Bunlar benim kısa sürede dinlediğim yorumlar sapma gösterebilir ama teranın çok net gerisindeydi onu kapatması imkansıza yakın.

6 kişi bunu beğendi.
  13. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    625
    Dinlediğin kulaklığın ohm undan bahseder misin biraz?

7 kişi bunu beğendi.
  14. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    O sırada ommunu düşünecek ve yorum yapacak durumum yoktu, şarkıya konsantre oldum.

Ancak bizim milletin bir ommunu öğrenme merakı var ama benim pek yok açıkçası.

2 kişi bunu beğendi.
  15. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Ohmunu falan bilmiyorsun tamam da Tahsin dinledigin sarki sarkici falan kimdi acaba merak ettim sen simdi sarkiya konsantre olmustum diyince :)

16. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Şahsen ZX2 dinlemedim ama Sony'nin gerçekten bu konuda tartışılan kadar düşebileceğine inanamıyorum. Elimde Sony'nin 90'larda ürettiği ilk kasetli Walkman'lerden(modelini hatırlamıyorum), RX99 ve D-E351'i var. Kasetli olan ile güzel bir karşılaştırma yapılamaz ama RX99 ve D-E351'in genel yapısını anlatmam gerekirse ikisi de çok güzel midlerden, dev gibi sahneden oluşuyor, bas ve tizleri de kesinlikle kötü vermiyor. Bunu söylerken de birinin 23 yıllık diğerinin 15-17 yıllık olduğunu göz önünde de bulundurmak lazım. Açıkçası sahnesi ve midleri şu an kullanmakta olduğum Schiit'den çok daha iyi ikisinin de. Bilemiyorum Sony'nin ZX2'de 20 yıl önce yaptığından kötü bir şey yapmış olması pek mantıklı gelmiyor.
    Tekrar belirteyim; ZX2'yi dinlemedim. Ama kesinlikle herkesin cihazı tekrar gözden geçirmesini gerektiğini düşünüyorum. Herkes farklı bir şey söylüyor cihaz hakkında. Sadece burada değil, her audio forumunda. 3 farklı Sony cihaz kullandım, hepsinin ortak olarak sahnesi ve midleri harikaydı. Sony bundan aşağı düşmemiştir. Mantıklı gelmiyor. Ama Midlere kötü diyen de çok kişi gördüm. Toplanılıp buna bir karar verilmesi caizdir bence. Garip şeyler dönüyor...

#336 Aras, 3 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Ağustos 2015
  17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    @Aras hocam ZX2 harika bir cihaz. Hem ses olarak hem de ortaya koyduğu diğer noktalarda. Herkesin kulağı ve istekleri farklı. Puan tablosunda bunca dapı belli bir sıraya koymanın getirdiği zorlukla beraber bazı sıkıntılar var olması normaldir. Çok takılmayın.

Midler biraz geride ve sahne genişliğinden ve uzak çalmasından dolayı çözünürlük yetersiz hissettirebilir belki. Bilmiyorum cihazın burn-in'e tepkisi de yüksek belki ondan kaynaklıdır veya yeterince uzun süre dinlenmedi. Ben 1 aydır sürekli dinliyorum cihazı ve son yorumların hiçbirine katılmıyorum.

Ayrıca bu cihazı Astell & Kern yapmış olsaydı göklerde uçuyordu şu anda.

#337 VirtuFortuna, 3 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Ağustos 2015
    5 kişi bunu beğendi.
  18. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,796
    Piyasaya çıkan pahalı aleti Ateş abiye gönderin de puanını görelim ayağı çektikten sonra işi billur muhabbetine dökmek de fantastik bi' kafaymış. Niyeyse hoşa gitmeyen yorum gelince değişiyor olay; hizmette sıkıntılar var Ateş abi.

Fikirleriniz uyuşmuyorsa alırsınız cihazını kendi incelemenizi yaparsınız. İşine gelen sizinkini okur, işine gelen bu konuya bakar. Kimse bir şeyleri ispat yükümlülüğünde değil sanıyorum, neyse fikriniz adam akıllı yazar geçersiniz. Konuyu billur muhabbetine çevirme haddi nereden geliyor anlayamadım cidden.

Ben de kendi duyduğumu söyleyeyim. Cihaz, sahibinin dediğine göre 200 saatten fazla çalışmış. Cihazda mikro düzeyde de olsa dipses var. Kulaklığınızı iyi belirleyin.

Hadin hayırlı geceler.

8 kişi bunu beğendi.
  19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Üzerime alındım biraz. Ben incelemeyi yazma aşamasındayım zaten de, açıkçası alınan tavır hoş değil. "Sony boruyu sokunca" gibi bir söylem mesela benim hoşuma gitmedi. Yakışmadı. Yani hoşa gitmeyen şey cihazla alakalı yapılan yorum değil. Zaten katılmayan katılmadığını belirtiyor. Ben ortada bir tartışma göremedim. Sadece tartışma olsun isteniyor gibi bir durum var.

20. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    @Aras Sony'nin Walkman hikayesi ile DAP çıkarımı yapmak kusuruma bakmayın ama çok makul olmamış. Ayrıca dinlemediğinizi de ifade ediyorsunuz. Sony'nin Walkman'leri kaset çalmalarından ötürü analog idi. Zaten adamlar Walkman'in mucitleriydi. O zamanlar piyasanın en iyi Walkman'lerini (Walkman demek ne derece doğru bilmiyorum, Sony'nin kendi markası o aslında, taşınabilir kasetçalar demek daha doğru belki de, ama Walkman Selpak gibi olmuş işte, bakkala gidip Selpak var mı diyorsun, sana Zortak veriyor, teşekkür edip parasını verip çıkıyorsun, aa, bu ne lan, bu Zortak, ben Selpak istemiştim diyene rastlamadım henüz :)) Sony ve Aiwa yapıyordu. Ses kalitesi çok iyiydi. DAP işini ilk çıkartan ise Apple sanırsam. Ayrıca Sony kaliteli DAP'ı ile anılmadı hiç. Bir de Sony'nin elinde olan iyi şeyleri kötüye götürmesi konusunda da bir geçmişi var. Muhteşem kulaklık yapan bir firma iken şimdiki maymunluklara bak mesela... Beta video çok iyi bir teknoloji idi, onu da VHS'ye kaptırdılar. Var böyle gariplikleri Sony'nin.

Neticede analog bir müzikçalara referans verip dijitali kötü yapmış olamaz demek biraz marka bağımlılığı gibi geliyor bana...

Bu arada bende playstation da var, Sony kamera da, zamanında Walkman de almıştım, Beta video da, Sony TV de vardı bir zamanlar... Sony'ye ayrı bir gıcığım falan yok yani...