Eşitlemek yada eşitlememek, işte bütün mesele bu

'Genel Tartışma' forumunda yigitboylu tarafından 24 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    243
    Basları yetersiz gelen bir Senn Hd600 düşünün. Basları gövdelendirmek için lambalı amfiler tavsiye ediyorsunuz. Veya tizleri tırmalayan Hd800 için koyu ve sıcak çalan dac tavsiye ediyorsunuz. Yani bildiğimiz eşitleme "eq" öneriyorsunuz.
    Yani bir anlamda kötü bir malzemeyi baharatla adam etmeye çalışıyorsunuz. Oluyor mu evet oluyor. Yani eşitlemek veya eşitlememek, işte bütün mesele bu :)
    Biraz önce bahsettiğim kulaklıklar kötü mü? Kesinlikle değil, ama her güzelin bir kusuru var. Bu kusurları eq ile gidermek olası. Hatta sese sınıf atlatmak bile mümkün.
    Bir sitede eq ile sınıf atladığı iddia edilen bir kulaklık vardı. Sony Mdr xz110. Piyasada sıfırı 200TL altına satılıyor. Merakıma yenilip ikinciel olarak 90 TL ye aldım. Gayet çirkin, dandik ve rahatsız bir görüntüsü vardı. Kulağıma takıp ses verdiğimde ancak yoklukta dinlenebilir bir seviyesi vardı. Önerilen parametrik eq ayarlarını pc de Peter's eq yazılımına girdim ve ciddi manada ses kalitesinde bir artış oldu.
    Demem o ki EQ kullanmayan bir odyofil çok şek kaybediyor.

SSCC bunu beğendi.
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,583
    Tamamen kişisel tercih meselesi, caiz midir? Ortodoks odyofiller için değildir. Ama reformist odyofiller için hiç bir sakıncası yoktur. Ben iki görüşe de saygı duyarım :)

refuserQ, ckn, Sercan1096 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    243
    Aslında benim açımdan burada konu negatif etkileri. Yani yapılmalı diye düşünülüyor veya yapılmamalı diye düşünülüyor üzerinden gitmiyorum.
    Kendi deneyimlediklerim üzerinden gidiyorum.

Yaptığım zamanlar oldu. Ama sorunlara rastladıkça bıraktığım zamanlar daha fazla. Şu anda pek yapmıyorum, yapmamı gerektiren ekipmanlara da çok bulaşmamaya çalışıyorum.

Neler yaşadım? Baştan herşey iyi güzeldi.
    Sonrasında seste ufak kısımlarında ciddi duyulabilir bozulmalara rastladım (trekstor'un o dönem epey meşhur olan dap'ı vibez ve onun parametrik eq'su idi). Sonra bir dönem bıraktım.
    Başka bir dönem çok daha kaliteli (mastering için kullanılan ozone eq'su) eq (bu da parametrik) buldum.
    Onda bariz bozulma göremedim ama seste hafif bir yapaylık hissettim, gene bıraktım.

Eq kalitesi arttıkça bozulma veya yapaylık miktarı azalıyor.
    100 dolara kadar olan bir kulaklıkta çok da doğallık aranamayacağından veya yapaylık olsa bile farkedemeyeceğinizden, iyi bir eq kullanırsanız pek de göze batmayacağını düşünüyorum.

Sorun, ekipman olarak daha üstlere çıktıkça, daha önce göze batmayan şeylerin göze batmaya başlaması.

#3 ziprar, 24 Mart 2021
    Son düzenleme: 24 Mart 2021
  4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    243
    Referans olarak harman eğrisini mi aldınız kulağınızı mı? Eq yaparken distorsiyon ölçümlerini göz önünde bulundurdunuz mu?

5. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    243
    Bunlar epey eski şeyler. 10 seneden fazla olmuştur herhalde. O zamanlar Harman eğrisi'nin adını falan duymamıştım, var ise bile.

İlk kalburüstü kulaklığım dt880 idi. Ama basları benim için fazlaydı. Dinleme konumu art kafadaydı. Dinlemesi zordu biraz. Sonra k271 ve sonra k701 edindim.

O dönemlerde dt880'i k701 'gibi' çaldıracak kadar eq üzerinde ustalaştığımı hatırlıyorum. Herhangi bir şeyi baz almama gerek yoktu, çünkü ne istersem yapabiliyordum. Mid bass kamburunu düzleme, koyuluk, canlılık, hava vs.

Sonrasında uğraşmayı bıraktım. Bir köpeği de kedi gibi davranmak üzere koşullayabilirsiniz belki. Veya kediyi köpek gibi davranmak üzere. Ama kedi kendi halinde daha kedidir, köpek de daha köpek. Oldukları halleriyle daha olduğu gibiydi kulaklıklarım. Zaten eq kasma ihtiyacım da kalmamıştı, herçeşit kulaklığım vardı. O an canım hangi tipi dinlemek istiyorsa ona geçiyordum.

Neyin distorsiyon ölçümlerinden bahsediyorsunuz? Bir distorsiyonla karşılaşmadım.

SSCC bunu beğendi.
  6. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,094
    Başlığı görüp, ekonomik eşitlik diye devrim yapıyoruz sandım ama durum öyle değilmiş :D

7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    243
    Ya kedi gibi gözüken şey aslında bir köpekse ?
    Kulaklığın her frekansta farklı seviyede distorsiyonu olabilir. Atıyorum 5khz de distorsiyonu yüksek olan bir kulaklığın tizleri az geliyor diye eq + yaparsanız zaten yüksek olan distorsiyonu daha da yükseltir, aradığınız doğallığı 3boyut hissiyatını sahne genişliğini daha kötü bir seviyeye taşırsınız.

8. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    243
    Ben ona eq'yu kaldırabilme yeteneği diyorum. Genelde kaliteli kulaklıklarda daha fazla olur.

Bir değişim yapınca anlarsın zaten ne kadar kaldırabiliyor, sorun oldu mu, ne değişti vs.

9. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    Katılıyorum. Zaten her insanın kulağı aynı değil. Zevklere göre kulağın yapısına göre değişebilir istenen ses. Bu yüzden eq kullanmak bence makul. Fakat çok hafif kullanılması lazım. Eq kullandığım zaman kurunun yanında yaşta yanıyor.

10. celloh

celloh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Peace EQ harbiden iyi ama bir noktadan sonra gerçekten ciddi bozulmalara yaratabiliyor. Yanlış bilmiyorsam kulaklığın empedansı ne kadar yüksekse, bozulmalar o kadar azalıyor. Eq aynı zamanda sese gecikme de ekleyebiliyor, onu da göz önüne almak lazım. Birçok odyofil gördüm kulaklığın sonik imzasını kutsal sayıp eq'yü günah sayan :D. Ama elbette günah değil, doğru kullanıldığında sonik imzada gerçekten performans artışı gözlemlenebiliyor.

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Şimdiye kadar denediğim analog ve dijital equalizer'lar hep hüsrandı ses kalitesi açısından (amfime eklediğim bass boost hariç.)

Lakin günümüzde bu işi doğru düzgün yapabilecek yazılımlar da vardır tahmin ediyorum. Açık kaynaklı bu tip bir yazılım önerebilecek olan var mı?

12. celloh

celloh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Equalizer APO ve Equalizer APO için Peace GUI

zxc ve Cyril bunu beğendi.
  13. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    243
    Onlar kesmez. Beni mastering tool olarak kullanılanlar bile kesmiyor.

Burada mı konuşulmuştu neredeydi hatırlamıyorum, stüdyo düzeyinde eq'lar 5000 dolardan mı ne başlıyor denmişti sanırım.

14. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    243
    Ben i7 işlemcili güncel sayılabilecek bir pc'de kullanıyorum. Gecikmeyle karşılaşmadım ama mümkün. Problem yaşayan arkadaşlar yeterli altyapıya sahipler mi yoksa deneme yanılma şeklinde mi ilerliyor

15. celloh

celloh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Benim işlemci Ryzen 5 3600... Gecikme problemleri işlemcinin gücüyle alakalı değil kullanılan programla alakalı

16. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Ses rengi kişisel zevkim ile uyuşan kulaklıklarda Eq. kullanmıyorum. Örneğin HD600 orjinal ses rengi tam aradığım ses diyebilirim, harman curve referans alarak alt frekansları bir tık arttırdığımda artık HD600 orjinali gibi bana hitap edemedi. Ayrıca HD600 için bir çok parametrik eq. paylaşımı denedim fakat kulaklığın eq.suz hali kadar sevemedim. İem olarak kinera freya eq. olmadan kullanıyorum, ses rengi yine kişisel zevklerimle uyumlu.

Sennheiser momentum in ear kişisel zevkim ile uyuşmayan ama yine de sahip olduğum bir iem. Bass frekanslar yoğundur, tizler kulak tırmalar. Bana göre kusur olarak değerlendirdiğim bu hususları eq. ile bir miktar dizginleyebildim ama ne yaparsam yapayım kulaklığı istediğim hale getiremedim, eq bile yetersiz kaldı.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Tuh... Window icinmis sadece. Linux icin cozum bilen var midir?

18. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    243
    Linux versiyonu da olması lazım

19. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    516
    Alsamixer ve Pulseaudio vardı sanki eskiden. Epeydir Linux'la işim yok, halen var mıdır bilemiyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  20. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    754
    Odyofil seviyede tercih edilen herhangi bir ürün,bir çok şeyi doğru doğru yapmak zorundadır.ekolayzera gerek yoktur.Böyle ürünlerde,marka imajı,materyal kalitesi dizayn vs. bir kenara bırakacak olursak,siz Mühendisin yorum farkına ve Markanın ses imzasına para ödersiniz.eşleştireceğiniz cihaz tercihleri ile sesi bütünen tuning edemezsiniz,karakterini değiştiremezsiniz.burda sizin kişisel zevkiniz,cihazlarınızın teknik özellikleri,akustik ortamınız ve maddi imkanlarınız devreye girer.ona görede tercihler yaparsanız.

Collapse Signature Expand Signature
    pyken123 bunu beğendi.