Elektro gitar önerisi

'Konu Dışı' forumunda omrtuna tarafından 19 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. omrtuna

omrtuna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    69
    Merhabalar,

Bugüne kadar fazlasıyla dinledim artık icra etmeye geçmem gerekiyor, kulaklarımdaki heyecanı parmaklarıma dökmeden ölmek istemiyorum, tüm gereçler için toplam bütçem 2000₺.

Tip olarak; Epiphone Lespaullar ve videodaki solo gitaristin gitarı renk ve tip olarak çok hoşuma gitti.

Teknik bilgim yok, öğrenme aşamasındayım tek bildiğim yıllardır hevesli olduğum ama öğrenci olduğum için anca toparlayabildim, 2. el almak sıfır almaktan daha mantıklı duruyor, amfi önerileriyle beraber öneri ve fikirlerinize açığım

2. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    55
    amfi almaktansa ses karti alip vstlerle guzel ton yakalamak daha mumkun. belli bir para harcamadiktan sonra aldigin amfilerden istedigin sonucu alamayabilirsin. yinede katanalara bakabilirsin illa amfi istiyorsan. gitar olarak da epiphone alma derim kullanmadim fakat fretlerin problemli oldugundan soz ediyorlar. prs ibanez ve cort kullandim. prs selere bakabilirsin harika gitarlar. lp kasa istemissin ama ltdlere de bir bak derim butcen icin guzel gitarlari var.

Collapse Signature Expand Signature
    omrtuna bunu beğendi.
  3. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Cort CR250 kullanıyorum. Öneririm güzel bir gitar ben 2 sene önce 1800’e aldım. 2 katı olan les paul gitarlara bin basar. Amfi olarak ses kartı önerisine katılıyorum ben öyle yaptım m-audio air ya da focusrite scarlett alınabilir: Guitar Rig Pro ya da Amplitube ile istediğin tonu alırsın. 10 senedir çalıyorum. Özelden sorularını da cevaplayabilirim.

bugra116 bunu beğendi.
  4. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    Gitarın görüntüsü önemli elbette ancak gitarın verdiği ses te çok önemli ve göreceli. Buğra sanırım bunu düşünerek farklı modeller önermiş. İlinci el baktığınıza göre deneyimleme imkanınız olacak, beğendiğiniz modelin tonlarını youtube üzerinden de demolarını dinleyerek sevip sevmeyeceğimize bakabilirsiniz. Türkiye piyasasını hiç bilmiyorum o yüzden arkadaşlar gibi model önermem zor ancak bahsettiğiniz single cut tasarıma sahip ltd ec400 denemiştim fiyatına oranla fret işçiliği çok iyiydi ve epey konforluydu. Sesine ve yine size göre konforlu olup olmadığına bakmanız gerekir elbette.

bugra116 ve omrtuna bunu beğendi.
  5. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    Linkini verdiğiniz videoda strat tipi gitar kullanılmış. Ayrıca les paul tipi gitarları da beğendiğinizi belirtmişsiniz.

Les Paul gitarlar ile strat tipi gitarlar sound karakteri olarak oldukça farklı gitarlar. Dolayısıyla öncelikle bu konuyu kafanızda netleştirmeniz lazım. Bunun için bol bol Youtube videosu seyir edebilirsiniz.

Ampli konusu eğer özellikle apartman dairesinde yaşıyorsanız ses yüksekliği nedeniyle gerçekten sıkıntılı bir konu. Amplinin verdiği tatmini başka hiç bir alternatif kolay kolay veremiyor ama yine de prosesör veya bilgisayar+ses kartı+vst+hoparlör kombinasyonunu deneyebilirsiniz.
    Benim vst ( ampli ve kabin simülasyon yazılımı ) konusundaki önerim ise Bias FX olur.

theoldman bunu beğendi.
  6. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    93
    manyetik dizilimi hss şeklinde olan bir yamaha pacifica strat almanızı öneririm. ses kartındansa amfi tercih edecek olursanız da blackstar'ın id core 10 amfisini alabilirsiniz. geceleri bile rahatlıkla çalabileceğiniz kadar düşük ses alabilmeniz mümkün. performansının fiyatına göre çok iyi olduğunu düşünüyorum, zaten biraz araştırdıysanız rastlamışsınızdır mutlaka.

omrtuna bunu beğendi.
  7. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    860
    2006-2007 senesinde yaklaşık 300-400 liraya

kadıköy stage müzikten cort x6 almıştım

ilk gitarımdı , tavsiye edebilirim :)

5 yılda garanti vermişlerdi :D

8. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    55
    ne tur calinacagina karar verdikten sonra gitarin tona etkisinin cok oldugunu dusunmuyorum. bias fx ir loader ile kullanilirsa cok guzel seyler ortaya cikabiliyor. gitari cok iyi calamam ama bu sound icin cok ugrasip arastirmistim. line 6 helix vst favorim. Merak edenler denesin elimde onceden yazmis oldugum tonlar da var paylasabilirim.

9. omrtuna

omrtuna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    69
    Biraz araştırdım ve rock, metal çalmayı planladığım için fazla distortion gerektiren bir kasa almam gerektiğini fark ettim, bu yüzden strat alma planım yok. Marka bir gitar almak istiyorum ileride yükseltme veya satma planlarım olursa diye. Epiphone, Efs, Schecter, ibanez, charvel markalarının modellerine bakıyorum.
    Lakin bunun dışında içinde bir humbucker manyetik bulunan strat alma fikri de cazip geldi, yeni başlayan biri olarak.

10. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    fender gtx50 veya marshall code50 deneyimleyen oldu mu?