Euro 2020, yorum ve tahminleri alalım!

'Konu Dışı' forumunda Mikrobiyolog tarafından 15 Haziran 2021 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Evet arkadaşlar, turnuvanın ilk maçları neredeyse tamamlandı, düşünceleriniz nedir? Futbol kalitesi kesti mi, biz buradan bu kupayı alır mıyız, Ukrayna’ya yazık mı oldu ve tabi favoriniz kim. Muhabbeti olmayan futbolun tadı olmuyor, haydi normalleşelim...

(Kimse konu açmamış ben de yıllık izindeyim konu gecikti :) )

Chaturanga ve refuserQ bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Biz gruptan çıkarsak büyük başarı olacak bence :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 15 Haziran 2021 ---
    Trabzonsporluyum ve Şenol Güneş'i de çok severim ancak bu kupaya yanlış bir kadroyla geldiğini düşünüyorum. Ben mesela Abdülkadir'i almazdım, Trabzonspor'da bu takımda her türlü oynayabilecek olan adam Berat'tı, Abdulkadir daha sakatlıktan yeni çıktı ve geçen seneki sakatlığından sonra toparlanamadı daha fiziki olarak yeterli seviyede değil.

Aynı şekilde Taylan'ı da almazdım takıma.

Sol tarafta Caner bence olmalıydı.

Burak harici gerçekten golcülüğü tescilli bir forvetimizde yok. Gerçi öyle bir golcü genç nesilde de yetişmedi adam yokluğu diyelim forvet diye alınan oyunculara kadroya :)

Benim kupa için net bir favorim yok, oo yok böyle takım diyeceğim bir performans görmedim.

İtalya bize karşı çok etkileyiciydi ama bence sorun bizdeydi.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Haziran 2021 ---
    Galler maçının ilk 25 dakikası itibariyle milli takım resmen tel tel dökülüyor..

Collapse Signature Expand Signature
    #2 Chaturanga, 15 Haziran 2021
    Son düzenleme: 16 Haziran 2021
    refuserQ, sambadejan ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Vallahi yuhlayasım gelmeye başlamıştı geri pasları, derken açıldık, derken golü yedik :((

Ama biz bu maç gol atarız arkadaş
    :confused::(o_O:eek::(:mad::(:mad::(

Chaturanga bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Sadece 15-20 dk bir hareketlenme oldu. Ama kendi liglerinde çok iyi oynayan Hakan, Burak, Yusuf, Zeki, Merih, Çağlar hepsi sanki tatile çıkmış gibiydiler iki maçtır.

Zaten geri kalan diğer oyuncuların kalitesi bana göre ortalama seviyede, güya turnuvanın en genç kadrosuymuşuz sahada kondisyonumuz yerlerdeydi.

Maça sonradan giren İrfan Cana adam 1 saniyede 5 metre fark attı.
    Gareth Bale zaten bizim Nwakaeme'nin bizim ligde bazen yaptığı şeyleri bilmem kaç milyon dolarlık defansımıza yaptı, çizgide bizim defansı ipe dizdi bir sağda bir solda şaka gibi :)
    İtalya bizim maçta kaldığı yerden devam ediyor, şu ana kadar izlediğim tüm takımlar içinde en istekli görünen, dur durak bilmeden gol arayan tek takım diyebilirim.

Hiç eveleme geveleme yok topu aldıkları gibi gol için fırsat kolluyorlar. Hem bize hem şu ana kadar İsviçre'ye oyunlarını rahat rahat kabul ettirdiler.

Gruptan 3 te 3 le çıkarlar gibi görünüyor. Ama daha ciddi rakiplerle oynadıklarında ne olacak durum göreceğiz.
    Ve işte attılar, çok iyi takım

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Aynen, atıkları golde de bu düşünce dışında bir numara yok, neredeyse gol atmayı kolay gösteren bir gol attılar, topu alıcan, karşı kaleye koşucan, uygun oyuncuya pas vericen. Biz niye geride dönüp duruyoruz anlamıyorum.

Neyse, bu turnuva da bizim için bitti zaten. Bir sonrakine bakacağız artık. Ama bizim basına da kızgınım, yine şişirdiler şişirdiler, beklenti yarattılar. Yine üzüldük boş yere. Skoru puanı geçtim, yine top oynayamadık...

refuserQ ve Chaturanga bunu beğendi.
  6. insomniumist

insomniumist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    fransa maçı dışında iyi oynadığımız maç hatırlamıyorum. hollanda maçında 4 gol attık ama o maçta bile iyi oynamadı takım. savunma olarak bazen iyiyiz, 9 kişi topun arkasında beklememizden de olabilir, ancak ofansif anlamda takım hiçbir kurgusu yokmuş gibi oynuyor. uyumsuz, kimyasız, kontra ya da duran top kovalayan bi takımız maalesef. ruh konusuna hiç girmiyorum..

7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Şenol hoca devre arası istifa etse güzel bir jest olur artık. Nasılsa böyle turnuvalar ilginç olaylarla anılır değişik bir tat katmış oluruz turnuvaya :)

Bu kupanın bir başka çok büyük kaybedeni de sevgili takımımın sevgili başkanı Ahmet Ağaoğlu.

Neden derseniz Abdulkadir Ömür'e geçen sene gelen 20M Euro civarı bir teklifi az bulmuştu sonra adam sakatlandı, sonra düşüncesi Euro 2020 de vitrine çıkarmaktı sahaya adım bile atamadan turnuva bitecek :)

Ve aynı durum Uğurcan için geçerli üç kuruşluk ağır çekim futbol oynanan ligimizde iyi kaleci olabilirsin ama er meydanına çıkınca usta ayakların böyle avı olursun işte.

İlk iki maçın moral bozukluğu da eklenince her iki gol de defansa ve Uğurcan'a yazar. Uğurcan'da böylece Ağaoğlu'nun elinde kalmış oldu, neyse ligde işe yarar en azından :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Haziran 2021 ---
    Bu arada şu anda İtalya maçını izliyorum, başka bir gol yediysek bilmiyorum 2-0 olunca kapattım

8. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,016
    liverpool'da forma şansı bulamayan shaqiri milli takımda şov yaparken, liverpool'un 11'inde oynayan ozan kabak turnuvada süre alamadı,burak yılmaz'ı gören oldumu? ozan tufan'dan ne bekleniyor?hiç kanat oyunumuzun olduğunu gördünüz mü? hep aynı futbolcular la farklı sonuçlar alma ihtimali başka futbolcularla farklı sonuç alma olasılığından ne zaman dan beri daha yüksek ihtimal oldu? en son hatırladığım birleşik arap emirlikleri böyle gruplarda avaraj takımı oluyordu,aynı seviye gelmişiz,bence ülke olarak futbol oynama anatomisine uygun değiliz,ne bir efektif hareket edebilen fiziğimiz var ne de düşünce tarzımız ,öyle olmasaydı 85 milyon luk ülkenin oynatacak 1.sınıf forveti yokken 8 milyonluk isviçrenin orta sahası bile forvet becerisin de olmaz dı..

9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Sahada İsviçreli bilim adamları bile olsaydı yenemezdik vesselam :) Hemen hemen her mevki döküldü.

10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Sanırım bütün Türkiye aynının yaptık, yazık bizee :(

11. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    Şenol hoca yıllık 33 milyon lira alıyormuş. Yani 33.000.000
    Turnuvanın üç gözde takımının teknik direktörlerinden sonra en yüksek 4. maaş.
    Neye karşılık bu parayı alıyor?
    Aynı şey futbolcular İçin de geçerli.
    Hiç kendileriyle muhakeme yapıyorlar mı acaba?
    Biz bu parayı hakediyor muyuz diye?

Ben şahsen 3 bin maaş alıyorum, bazen boşta kalınca; lan acaba maaşımı hakediyor muyum diye düşünüyorum. Çoğu zaman fazlasını hakettiğin halde.

Futbol garip şey
    Hele Türkiye’de daha bi garip.

Sercan1096 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Hocam futbolun giderek daha fazla hayatı yansıttığını düşünüyorum. Hatta bazen o sahadaki 11 kişinin Türkiye'yi temsil eden küçük bir örnek grubu olduğunu düşünüyorum. Sevinçleri, öfkeleri, motive olduklarındaki insan üstü gayretleri, motive olmadıklarındaki tembellikleri, isteksizlikleri. Coşkuları, kavgaları, göz yaşları... Hepsi biziz, hayata bakışımız.

Böyle olunca yaşadıkları sorunlar da toplum yapımızdaki sorunların yansıması gibi oluyor. Yani konu çok ama çok derin.

Para konusu da aynı şekilde. Başarıyı istiyoruz, milletçe, devletçe, çok istiyoruz. Ama bunun için emek vermek yerine para verelim olsun bitsin istiyoruz.

Bir sporcu kolay yetişmiyor, ailede başlıyor. Aile o çocuğa yatırım yapmalı, ayakkabısı topu değil sadece. Haftada 3 defa antrenmana götürmeli getirmeli, ya da bu iş direk okulda olmalı, akşam okuldan sonra kalıp 1-2 saat futbol çalışmalı (okulun imkanları konusuna aşağıda bir değineceğim). Sonra yetenekli olduğu ortaya çıkınca kulüplerin altyapılarına vs devam edebilmeli. Bu okullarda sadece ayak olarak değil kafa olarak da eğitilmeli. Her Türk erkek çocuğunun (dolayısıyla her Türk erkeğinin) sahip olarak yetiştiği, kendinin üstün olduğu, her şeyin ona hak olduğu fikrini geride bırakmalı (her şeyi kendine hak gören kişi istediği olmayınca öfkelenir, 7 sinde de 70 inde de, hakem istediği gibi karar vermeyince de öfkelenir kavga çıkarır, karısı onu boşayınca da öfkelenir şiddet uygular). Takım oyuncusu olmayı (bunun için kendi içinde özel olduğu kadar da sıradan olduğunu da anlaması gerekir), disiplini, sadece çalışıp kazandığı şeyleri hakkettiğini öğrenmeli (Bunun için için de yaşadığı toplumda herkes çalışıp kazandıklarını hakketmeli, elde etmeli, yoksa tek enayi ben miyim der, çalışmaz) . Duygusallığını bir kenara bırakmalı (bu gavurlar soğuk gibi) -ki oyunu bir miktar mekanikleşmeli, disiplin refleks olmalı, yoksa morali bozulunca, (hakemin yanlış bir kararı, gelmeyen bir gol, rakibin dişli çıkması, mağlubiyet) koşmaz, pres yapmaz, pozisyonunu kaybeder, daha da çok gol yer.

Futbolu futbol yapan en önemli unsur insan, ve insanın "mikrodinamizmi" :) . Eğer oyuncular, berabereyken, öndeyken ve gerideyken aynı oyunu oynasalardı oyun çok sıkıcı olurdu. Ve kimin galip geleceğini ön görmek de çok daha kolay olurdu. Oysa insani coşku ve çökkünlükler futbolun (her sporun) en önemli belirleyicisi. Bu nedenle her maç bedensel olduğu kadar zihinsel de hazırlık istiyor. Bence biz asıl burada kaybediyoruz. "Mikrodinamizm"imiz çok yüksek, yani en alt ile en üst futbolumuz arasında uçurum var. En üst futbolumuzun yüksek olması iyi tabi ama en altımız da çok ama çok düşük. Hiç bir insan duygu durumundan muaf mücadele edemez, ama bunu en kötü günümüzde bile belirli bir oyun disiplini ve mücadele gücünü ortaya koyabilecek bir düzeye getirmemiz lazım. Bunun için de duygusal olarak bu kadar çökmememiz lazım. Basın beklentiyi yükselttikçe çocukların çökkünlüğü artıyor, başarısızlık kaçınılmaz oluyor.

Yukarıda okulun imkanları demişken: Vaktiniz varsa google earth'ü açın. "Worthing High School" yazın. İngiltere'de adı sanı duyulmamış küçük bir şehirde, bir orta okul-lise belli ki. Devasa çim sahasına bir bakın. Sonra o çevrede biraz gezinin, o çevrede kaç tane spor sahası, spor tesisi, tenis kortu görüyorsunuz bakın. Bazıları yine okul olarak etiketli. O okulun bahçesindeki kadar yeşil alan bütün Çankırı'da yok :( (google earth'ten bakabilirsiniz).

Bu şimdilik "part one" olsun, sporcu yetiştirecek atmosfer üzerine daha oturduğum yerden keseceğim çook ahkamlar var onları da vakit bulunca yazacağım :)

Xexec, pyken123 ve Chaturanga bunu beğendi.
  13. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    344
  14. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Belçika-Portekiz çok güzel maç oldu. Gol süperdi. Oyun son ana kadar büyük çekişmeye sahne oldu. Belçikalılar 1 sn zaman geçirmeye oynamadılar, yerde falan yatmadılar. Helal olsun.

Yalnız hem De Bruyne, hem de E.Hazard sakatlanarak çıktılar, İtalya’ya karşı forma giyemezlerse çok üzülürüm.

Bir de bu Lukaku nasıl bir hayvandır çok afedersiniz.. :)

refuserQ, Chaturanga ve artears bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Evet maç çok güzeldi, özellikle son yarım saatte maç çok az durdu ve Portekiz sürekli bir arayıştaydı dur durak bilmeden denediler ama olmadı. Spiker bile dinlenmeye fırsat bulamadı, makineli tüfek gibi uzun süre konuşunca sesini kıstım biraz başım ağırdı tempodan :)

Bu maçları izleyince işte eleneceksen de böyle eleneceksin diyor insan, hiçkimse Portekizli tek bir oyuncuya bile kendini vermedi diyemez.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Haziran 2021 ---
    Şu anda oynanmakta olan İspanya - Hırvatistan maçında durum 3-1 den 3-3 oldu ve uzatmalar oynanıyor.

Kalite farkı İspanya'dan yana olabilir ama moral üstünlüğünü Hırvatistan aldı ve daha güvenle saldırıyorlar İspanya'ya..

bakalım ne olacak.

Ve bir gol daha kaçtı şimdi güzel maç :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Haziran 2021 ---
    Fransa gitti, iki gündür maçlar gerçekten enfes. Helal olsun İsviçre'ye..

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Aynen ya, İsviçre nasıl toparladı inanamadım: 53'te 1-0 öndesin sonrasında penaltı kaçırıyorsun ve akabinde üst üste iki gol yiyorsun, 59'da 2-1 geridesin, kabus gibi. Üstüne 75'te 3-1 geri düşüyorsun. Rakip dünya şampiyonu, 2 farkla önde ve geriden öne geçtiği için de iyice coşmuş durumda, senin 2 gol için sadece 15 dakikan var. Nasıl dağılmadılar, nasıl inandılar, nasıl başardılar hakikaten helal olsun. Gerçek bir "biz bitti demeden bitmez" hikayesi :)

Son olarak, gece isviçrenin gecesiydi ama Fransa'da Pogba'nın golünden de bir bahsetmek lazım. Ve tabi son penaltıyı kaçıranın Kylian Mbappe olması da yine dramatik oldu. Güzel turnuva oluyor bakalım :)

refuserQ bunu beğendi.
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,990
    Pogba bu turnuvada çok iyiydi, o golü atmamış olsa bile izlediğim maçlarda takımın hep en iyisiydi, ara pasları, defans arkasına attığı milimetrik paslar vs, defansif yönü, kafa topları vs derken çok çok yönlü bir oyuncu.

refuserQ, insomniumist ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  18. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Ve böylece finalin adı da konmuş oldu.

Yarı final maçlarının ikisini de daha çok isteyen taraf kazandı diye düşünüyorum. Gerçi İspanya İtalya karşısında beklediğimden çok daha iyi bir oyun ortaya koydu, zaman zaman bunalsa da ezilmedi. Biraz şansla finale çıkabilirdi. İngiltere Danimarka maçı da beklediğimden farklı oynandı, maç öncesinde ben Danimarka'yı bir adım önde görüyordum, ama İngiltere daha çok bastırdı. O da zaman zaman iyi bunalttı Danimarka'yı. Yalnız 2. gollerinde bence penaltı yoktu. Yine de böyle bir oyundan sonra penaltılara gidilseydi ve İngiltere elenseydi İngiltere'ye yazık oldu derdim. Her iki maçın ilk yarım saati bence keyifsizdi, geç tutuştu takımlar, ama tutuştuktan sonra kalorileri yüksek yandılar :)

Final maçında kağıt üstünde favori bence İtalya, ada futbolunun A takımını (Belçika) kolay geçtiler. Her iki takım normal oyunlarını oynasalar İtalya ağır basar. Ama İngiltere'nin, açlığı, iştahı, motivasyonu başka bir seviyede olacak. Maçın Wembley'de oynanacak olması da cabası. Bakalım, izleyip göreceğiz...

Chaturanga bunu beğendi.
  19. insomniumist

insomniumist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    ingiltere arjantin kupayı alırsa rahat uyurum :D

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  20. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Evet turnuvayı kapattık, favori İtalya kupayı kaldırdı. Yenilmezliğini de 34 maça taşımış oldu. Son üç maçta Belçika, İspanya ve İngiltere'yi geçtiklerini düşünecek olursak hakkettiklerini inkar edemeyiz sanırım.

İtalya topa sahip olmada beklediğim gibi üstündü ama İngiltere beklediğimden daha fazla pozisyon buldu, her iki takım da işi ilk 90 dakikada bitirebilirdi. Goller hiç beklemediğim oyunculardan geldi. İngiltere az kaldı İtalya'ya eski usul İtalyan tarifesi çekecekti (1-0). Ayrıca ölü toptan gol bulmasını beklediğim takım da İtalya değil, İngiltere idi. Son dakikada sırf penaltı atsın diye oyuna alınan oyuncuların kaçırması ilginç bir anekdot oldu. 5 te 3 penaltı atabilen takım şampiyon oldu. Evrim nedeniyle kaleciler giderek uzuyor ve hızlanıyorlar herhalde. Kaleler de küresel ısınma nedeniyle çekip küçülüyor da olabilir tabi. 5 te 5 yapan bir tek Fransa karşısındaki İsviçre'ydi yanlış hatırlamıyorsam -ki onlar da bir sonraki turda İspanyaya penaltılarda, sadece tek bir başarılı penaltı vuruşu yapabilerek elendiler. Velhasıl-ı kelam bu turnuvada çok penaltı kaçtı.

Seneye dünya kupasında görüşmek dileğiyle inşallah...

Son bir not: Bir yanım der ki: Ya keşke kupayı İngiltere alsaydı, o zaman "futbolda her şeyi gördük" diyebilirdik :)

darkainu, refuserQ ve Chaturanga bunu beğendi.