Fostex TH900 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Fostex' forumunda Baran tarafından 28 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Tunç

Tunç
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aslında minibox'ı hm901'i hemen aldıktan sonra alacaktım ama heir 8a ile birlikte hayal kırıklığı o kadar büyük oldu(sony xba-3 bile detayda, bass response da daha iyi) . bu da beni kafaüstüne yönlendirdi. O yüzden de kulaklıkla beraber bir amfi de bakınca minibox'ı ertelemiş oldum ama tavsiye için teşekkürler.

2. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Denemeniz için minibox gönderebilirim.

Collapse Signature Expand Signature
  3. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    1- Basshead kafa kime denir ona bakmak lazım önce ; basshead tabir edilen kişiler öncelikle müziği normalin üstünde dinlerler ses anlamında ,
    Fostex Th-900 da sesi yüksek dinlersen parça da bass varsa tam bir basshead kulaklığıdır. Bu cihazın verdiği bassı denemek isteyene 1-2 parça dinletiyim gözleri açık şok olurlar , öyle böyle bass vurmuyor.

Ses seviyesi düşükken alabileceğiniz bass düşüyor tabii , yada dinlediğiniz parça da bass yoktur doğal ses veriyor o zaman kulaklık. he-6'yı 1 yıl kullanmış biri olarak th-900'ü seçerim şahsen ben de çok ağır bir kulaklık ve rahatsız edici , metal için özellikle bakmamı istediğin parçalar varsa th-900 le deneyebilirim.

Kendin de İstanbul da Extreme Audio firmasında gidip dinleyebilirsin ürünü ;

http://www.extreme-audio.com/iletisim.html

2 mağazası var anadolu ve avrupa da olmak üzere hangisinde deneyebileceğini telefonla öğrenip gidip denersiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  4. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    @Tunç HD800 için Metan, TH900 için arkadaşımızın da dediği gibi Extreme Audio'yu kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Önceden bilgi alırsanız demoları olup olmadığını öğrenirsiniz.

HE-6 alacaksanız dediğim gibi araştırmanız gerekir. Bahsettiğiniz amfiyi bilmiyorum ama forumda daha önce hoparlör amfisi ile kullananlar oldu. Zaten genel çoğunluk bu şekilde kullanıyor kulaklığı. HD800 ve HE-6 kendi fiyat seviyesindeki kafaüstlerine göre teknik olarak üstündür ama karakterini beğenmek gerekir.

HE-500'de güzel kulaklıktır fakat bahsettiğiniz türe gider mi bilmiyorum.

Heir 8A'yı dinlemedim ama Heir, Wizard tasarımlarından çok ekmek yedi(şuanki Noble). Zamanında 8 sürücülü custom modellerini alanlardan tarafsız olanlar aşırı şikayet ediyordu boğukluk ve çözünürlüğünden. Sistemde sorunun HM901 olduğunu düşünmüyorum. Dinlediğiniz türlere son gidecek kulaklıklardan birini almışsınız büyük ihtimalle.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Standart kart ve Minibox arasında çok ciddi kalite farkı var. Minibox kart ferah, açık, güçlü ve her frekansta kalite kokarken, standart kart ile cihaz 300 dolarlık cihaz kadar çalmıyor. @MikePortnoy Ateş abi, beni umursamıyorlar bir de sen söyle ;D

6. Tunç

Tunç
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    :)Umarsamamaktan değil. Vivaldi'nin dört mevsiminde bile 8a'de bir boğukluk var, e durum böyle olunca yeni kulaklığa yöneldim. Eğer he-6 alırsam minibox'ın pek bir işe yarayacağını zannetmiyorum. E zaten kulaklığın yanında amfi alırsam bildiğim kadarıyla hangi kartı kullandığımın bir önemi yok. Yoksa haklısınız hatta @MikePortnoy'e ilk hm901 aldığım zaman mesaj atmıştım o da bana aynı tavsiye de bulunmuştu.
    Th900 Extreme Audio bilgisi için teşekkürler eğer demoları varsa kesinlikle deneyeceğim.

Not: Jazz hariç bütün müzik türlerini dinlediğim için genel olarak 8a'yi almıştım. 8a diğer müzik türlerinde dinlenebilr seviyede olsa da metal için kesinlikle kabul edilemez durumda

7. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Ben Baran'a takılmıştım, umursamıyor diye. Ciddiye alınıcak birşey değil. 8a için demiştim minibox'ı, yani onu kurtarmak için. Günün birinde illa ki kulakiçi dinleme zamanınız gelecek. Bir süre sonra hangisini dinlerseniz diğerini arıyorsunuz.

Bende Heir 5.0 var onu customa çevirdim. Heir 5.0'te karanlık koyu renklendirici ve boğuk bir karakterde standart kart ile iyice boğuluyor, İem kart ile durum biraz kurtarılsa da minibox ile karanlık açık uyumu birbirini dengeliyor. Kısaca aklınız da bulunsun, head-fi'de ikinci el uygun fiyat görürseniz kaçırmayın.

8. Shagrath

Shagrath
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    220
    1200 dolara satilan kulakligin boğuk olması kabul edilemez. Çok tuhaf. Bence dapla alakalı olabilir. Kulakligin genel karakterinde hip-hop, caz ve klasik için iyi olduğu yazılmış kendi sitesinde fakat siz klasik müzikte boğuk olduğunu soylemissiniz. ilgimi çekti bu konu :) Daha açık karakterli daplarda denediniz mi hocam? Mesela c4 gibi.

9. Tunç

Tunç
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    minibox hep aklımda ama finansal olarak ya bu ya o durumundayım.

901'den önce elimde sony a845 ve 807 vardı(hala var). Açıkçası a845'ten hiç dinlemedim. 807'de ise son volume'da bile yeteri kadar ses vermiyordu.(Sony'nin tuhaf ses limiti). Belki o yüzden o kadar fark etmiyordum boğukluğu yoksa ilk olarak dap alacağıma kulaklık alırdım. Aslında xba3'ten çok memnumdum bozulmasaydı 8a yerine hala onu kullanırdım herhalde. Bu arada fiyatı iem versiyonu için 1000 dolar. Kara cuma da yüzde 30 indirim yapmışlardı. Bu kulaklığı se846 yerine seçmemin bir sebebi de buydu malesef

@bakieryigit. he-6'yı 1 yıl kullandığınızdan bahsetmişsiniz. Sadece konfor yüzünden mi th900'ü tercih ettiniz yoksa başka sebepler var mıydı? Bir de he-6'yı hiç speaker amp'ten dinlediniz mi?

10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Kulaklığı bugün dinleme şansına sahip oldum HE-1000 ile beraber.

Kapalı bir kulaklık için sahne gerçekten çok iyi başarılmış. Beni etkileyen kısmı bu oldu. Çok çok ferah çalıyor ve enstrumanlar arasındaki boşluklar çok net seçilebiliyor. Yine detay seviyesi de muazzam olmuş. Hiçbir şey kaçmıyor, ve hiçbir şey karışmıyor birbirine.

Frekanslar konusunda da incelemeye katılıyorum. Öyle basslı bir kulaklık olarak bulmadım ben. Tizler ise zaman zaman çok fazla benim için (koyu kulaklık seven biri olarak çok normal). Yani benim tarzım olmayan bir kulaklık fakat teknik açıdan cidden, özellikle kapalı bir kulaklık olduğu düşünüldüğünde başardıkları takdire şayan.

11. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    1. ve en önemli sebep "Impedance: 25 ohm" olması bu şu demek , bu kadar kaliteli bir kulaklığı neredeyse her türlü cihazda sürebilirsiniz , Chord Mojo ve İfi Micro İdsd de çok iyi sonuçlar veriyor mesela amp/dac performansını üst seviye de alıyorsunuz.

2. Th-900 çok rahat bir kulaklık 400 gram olmasına rağmen , istersen 10 saat müzik dinle aralıksız kesinlikle yormuyor , kafanıza baskı yapmıyor yine.. Yumurta zarı padleriyle çok konforlu.

3. Speaker amp yada türevi dev gibi amp/dac komboları yapmanıza gerek yok.

4. Her türlü müzik türüne giden ender kafaüstü kulaklıklardan diyebilirim , değişik türde müzik dinliyorsanız karma diyelim nokta atışı olur.
    Ben metal-pop-rock-elektronik-hiphop aklına gelebilecek hertürlü müzik dinleyen biriyim tek düze müzik zevkim yok jazz hariç herşeyi dinlerim gerçi arada Jehan Barbur gibi jazz sanatçıları da dinlediğim oluyor.

He-6 sürülmesi için adam gibi kulaklığa verdiğin kadar amfiye de vereceksin sadece evde dinleyeceksin ne biliyim devamlı oturduğum yerden müzik dinlemeyi sevmiyorum , taşınabilir bu dac/amp kombolarıyla çok daha güzel bir kafaüstü oldu benim için , he-6 kesinlikle kötü değil ama mesela fostex'e kıyasla yarı yarıya sesi dışarı daha fazla veriyor açık bir kulaklık olduğu için evde stereo dinle daha iyi :)

Sadece metal dinlerim diyorsan he-6 da iyi gider ama yakında hifiman de bu ürünün satışı durdurur maksimum 1 yıl veriyor yeni ürünleri yolda .. Hifiman Edition X i de bekleyebilirsin , illa hifiman diyorsan belki istediğin karaktere gider yakında çıkacak.

Fostexi iyi bir amp/dac kombosuyla dinle öyle karar ver , Extremeaudio da demosu vardı en son sorduğumda yardımcı olurlar.

2 kişi bunu beğendi.
  12. Tunç

Tunç
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    taşınabilirlik, rahatlık, amfi. Bunların hepsinde haklısınız ama benim için öncelik ses olduğu için bunun üzerinde yoğunlaşıyorum. Sonuç olarak dediğiniz gibi demosunu dinlemeden karar vermeyeceğim.
    Hifiman Edition X'in fiyatı 1799$ civarında olacağı tahmin edildiği için benim fiyat aralığımın dışında kalıyor.

13. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Biri açık diğeri kapalı kafaüstü kulaklık , bu yönden çokta 1-1 kıyas yapmak istemiyorum aslında.

Fostexin sahnesi çok geniş , enstürman yerleşimi mükemmele yakın , parçadaki her aleti konum olarak bile yerlerine yerleştirdiğim oluyor, bu anlamda bir kere he-6 dan daha iyi bence. Fostexi mesela Lambalıyla denersen çok daha iyi ses verecektir , sıcak amfileri seviyor. Yani aldığın ses de kulaklığı kullandığın anfi o kadar çok etken oluyor ki , insanların yorumları da bu yüzden çok değişken oluyor. burn-in dediğimiz olay çok fazla mesela th-900 de burn-in olmayan bir kulaklığı demo olarak dinlersen o bile çok fark eder acaip ses değişimine uğruyor kulaklık bu anlamda dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi , dinlerken kaç saat kullanıldığını da sorarsan iyi olur.

2 kişi bunu beğendi.
  14. Tunç

Tunç
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Fostex'e yarı açık dedikleri için karşılaştırma olabilir aslında:)
    tavsiyeler için teşekürler, kesinlikle dikkate alacağım.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,502
    "Yari acik" bence gercegi pembe yone dogru fazlaca esneten bir tabir. "Kapali bir kulaklik icin izolasyonu az" cok daha isabetli bir tespit olur bence.

Genel olarak HE-6 dinlemedigim icin yorumda bulunamiyorum. Ancak TH900 benim icin HD600, HD700, HD800, HE-500, HE-560 ve LCD-2 arasindan bariz birinci kulaklik olmustu. Eger aralarindan ikinci sececek olsam HE-500'u tercih ederdim.

Ancak bu seviyedeki urunler icin sahsi siralamalar cok bir sey ifade etmiyor. Mesela HD800 belli yonleriyle simdiye kadar uretilmis tum kulakliklardan ustun olabilir. Ancak ses rengi benimle uyusmadigi icin sahne ve ayrintisi ne kadar mukemmel olursa olsun zevkle dinleyebilecegim bir kulaklik degil. Eminim bu yazdigimin aynisi, baska biri icin, farkli yonleri itibariyle, TH900 icin gecerli olacaktir.

10 kişi bunu beğendi.
  16. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    http://www.fostex.jp/products/th900mk2/ Yenilemişler kulaklığı. Gördüğüm değiştirilebilir kablo koyulmuş ki olmaması garipti zaten. Ses açısından bir farklılık var mı araştırmadım:)

5 kişi bunu beğendi.
  17. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Açıklandı sadece değiştirilebilir kablo yapılmış , extra ayrı olarak da isteyen olursa balanced kablo satacaklar. Ses de değişim yok.

http://www.fostex.jp/products/et-h3-0n7bl/

şunun gibi.. kablo değişebilir yaptıkları için fiyatı 400-500 dolar arası artırdılar bu arada . Bana göre saçmalık ses değişmiyorsa kabloyu değişebilir yaptın diye bu kadar fark koymamaları lazımdı.

Sonuç olarak tırt. Stok kablosu zaten bence çok kaliteli diye düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  18. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    TH900 mk2 : http://www.ebay.com/itm/New-FOSTEX-premium-Reference-headphone-TH900mk2-/262234246335

1860 +30 dolar kargo : 1890 dolar.

http://www.ebay.com/itm/New-FOSTEX-Premium-Reference-headphone-TH900mk2-from-JAPAN-/121884670611

Burada da 1900 dolar.

ilk versiyonun fiyatta artmış görünüyor. Thomann fiyatı;

https://www.thomann.de/gb/fostex_th_900.htm

Fostex Th900 mk1 : 1469 Euro + 30 Euro kargo : 1499 Euro ,

burada en azından vat ödememiş olursunuz öyle bir avantajı var , ekstra gümrük ücreti çıkmaz. %19-20 gümrük ücreti düşüyor sonra siz bu ücreti ülkeye girdiğinde Türkiye'deki gümrüğe ödüyorsunuz.

Mk2 ve Mk1 arasında ki tek fark kablonun değişebilir olması düşünenler ona göre hareket etsin.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,502
    İyi olmuş kablonun değiştirilebilir olmasi. Kısa kablo iyi olurdu benim için. Jack bilindik bişey mi acaba?

2 kişi bunu beğendi.
  20. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Kablo da değişme yok aynı 7N kablo 3 metre sadece kendin kabloyu değiştirmek istersen kablo yaptırabilirsin , ki bunu da lawton audio yapıyordu zaten ;

http://www.lawtonaudio.com/fostexupgradepackages.html

şuradan bakılabilir.

Yine alternatif olarak moon-audio dan kablo yaptırılarak alınabiliyordu zaten.

http://www.moon-audio.com/silver-dragon-cable-fostex-th900-headpones-bundle.html

Mk2 uygulaması bence saçma olmuş sadece değişebilir kablo takabilmek için kimse o kadar fark vermez , verecek olanda lawton audio da pad ve kablo upgrade yaptırabiliyor zaten.