Gümrük Muafiyet Oranı Tekrar Düşüyor

'Konu Dışı' forumunda stakanar tarafından 31 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,018
    Ne gerek var ki yav uretime, vatandasi yolmak varken

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  2. NFA

NFA
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ben hep 10 dolarlık aldığım için sorun yok :)

9 kişi bunu beğendi.
  3. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    548
    Batının hep kötü yönünü alıyoruz. Halbuki al oradan özgürlüğü, eğitim kalitesini, müslüman olmasalar da ticaret ahlakını. Yoki illa nereden küfür yenecekse onu getiriyorlar

2 kişi bunu beğendi.
  4. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Avrupa Birliği kendi içinde gümrük uygulamıyor. Bu yüzden hep ülkenin Avrupa Birliğine girmesini istemişimdir. Ve bir çok başka nedenlerden.

2 kişi bunu beğendi.
  5. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Avrupa'nın eskiden beri takındığı "sizi belki alabiliriz" tavrı tamamen Türkiye'yi oyalama ve meşgul etme çabası bana sorarsanız. EU asla Türkiye'yi içine almaz, hiçbir zaman da almayacak.

Hele şu anda zaten kesinlikle imkansız ama böyle bir siyasi iktidar hiç gelmemiş olsaydı bile Türkiye ne kısa ne uzun vadede EU'ya asla giremezdi. EU konusu bana her zaman için La Fontain'den masallar gibi gelmiştir.

7 kişi bunu beğendi.
  6. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    548
    Zaten sıkıntı zamanında bu hristiyan birliği olan ab bize gelin girin diye teklif verdiği zamandan nasıl becerdiysek biz kapısında yalvaracak seviyeye geldik?

7. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,097
    avrupa birliği meselesini bence bir hedef değil de yolculuk olarak ele almak lazım.

avrupa birliğinin açtığı fasıllara uygun kanun düzenlemeleri yaparsak, şeffaflaşırsak, daha özgür, daha demokratik olursak birliğe alınmazsak bile sonunda en büyük kazanan biz oluruz. avrupa'nın her sene bize, eğitimimize ve daha birçok farklı alanda sağladığı para desteği ve akıl desteğini saymıyorum bile.

90'larda hız kazanan liberalleşmeyi adam akıllı sürdürebilseydik, akla mantığa, eğitime, arge'ye yatırım yapsaydık, 90'ların başında başa baş olduğumuz güney kore gibi bizde şu an yıllık 500-600 milyar dolar ihracat yapsaydık, avrupa bizi kucaklayarak birliğe alırdı. hrıstiyan kulübü demeden önce çuvaldızı önce kendimize batırmak gerekiyor diye düşünüyorum.

9 kişi bunu beğendi.
  8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Avrupa'nın her koşulu sağlasak bile bizi gerçekten alacağına inanıyor musunuz?

Ben kesinlikle inanmıyorum. Ki ben AB olsam ben de almam.

4 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,998
    Bence de Hıristiyan kulübü demeden önce bazı şeyleri düşünmemiz lazım.

Tamam amenna, Avrupa Birliği ülkelerine bakınca hepsi Hıristiyan, doğal olarak tam bir Hıristiyan Kulübü. Ancak bunun neyini eleştireceğiz ve eleştirmeye bir hakkımız var mı? Adamlar başarmışlar bir araya gelmişler ve öyle ya da böyle birlik kurmuşlar, paşa gönülleri böyle istemiş bu ülkelerden oluşmuş. AB ye girmek için başvuru yapan, kendimizi AB ye adapte etmeye çalışan yıllardır biz değil miyiz? Adamlar Hıristiyan olun gelin demiyorlar neticede, şu şu şu kriterleri yerine getirin gelin diyorlar. Baybars'ın dediği gibi en azından kendimizinde kabul ettiği o kriterleri yerine getirsek bile ülkemiz için bir kar olur. Ondan sonra almazlarsa almasınlar.

Bir de AB üyesi olmamamıza rağmen o kriterlerin bir kısmını yerine getirebilmek için maddi destek sağlıyorlar ki üye olup olmayacağı belli olmayan şartları yerine getirip getirmeyeceği belli olmayan, hem de Müslüman bir ülkeye bu kadar desteği bu Hıristiyan kulübü niye veriyor sizce? Muhtemelen başka ittifaklara kaymasınlar en azından verdiğimiz para sebebiyle bizimle ilişkileri hep belli bir seviyede olsun mantığıyla.

Eğer biz samimiysek ve bu Hıristiyan birliğine haddini bildirmek istiyorsak bence şunu yapmalıyız, AB bizi almayacaksa madem buna eminsek ve daha fazla oyalanmak istemiyorsak sizin aklınızı da paranızı da istemiyoruz deyip AB ye giriş fasıllarını komple bitirmek ve Müslüman ülkelerle bir birlik kurmak. Ama maalesef buna sanırım hepiniz gülüyorsunuzdur. Müslüman ülkeler önce bir kendilerini derlesin toplasınlar da ondan sonra birlik olalım diyorsunuz muhtemelen.

Nitekim AB nin alternatifi olarak ta devlet olarak dahil olmak istediğimiz birlik Rusya ve Çin'in bulunduğu blok, neden peki? Rusya ya da Çin Müslüman mı? Ya da içlerindeki müslümanlara çok mu iyi davranıyorlar? Hayır tabi ki, sadece AB ve ABD ile köprüleri atacaksak birliklerine katılım sağlanabilecek dünya güçleri bunlar da o yüzden.

İşin özeti biz o birlik, şu birlik yerine içimizde birlik olmalıyız, ülkemizi her alanda ileriye götürecek bir mantıkta hareket etmeliyiz. Yoksa o birlikten bu birliğe gezer dururuz. Dünya siyaseti din üzerinden hesaplanmayalı yüz yıllar oldu. Basit bir ağızla söyleyeceğim ama dünyada kimsenin kimsenin dininin ne olduğunu salladığı yok. Dünya siyaseti tamamen strateji ve menfaat üzerine dönüyor.

Emin olun kendimiz olabilirsek kendi ayaklarımız üzerinde durabilirsek, hele ekonomik anlamda her anlamda kendimizi geliştirecek şekilde sanayimizi, endüstrimizi, tarımımızı, teknolojimizi her alanda bir rayına oturtabilirsek AB o zaman buyur gel diyecektir.

Çünkü AB de güçlü ve kendine düşman bir Türkiye yerine, güçlü ve AB içerisine dahil olan bir ülkeyi tercih eder mantık bunu gerektirir, bu sayede kendisini de güçlü Türkiye'nin kendisine yönelebilecek tehdidinden korumuş olur.

10 kişi bunu beğendi.
  10. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,691
    Sorun AB'nin bizi alip almamasi değil ki, biz ulke olarak en azindan AB'ye girebilecek kadar demokrasiye sahip olalim, hukugumuz dogru islesin, ekonomimiz guclu olsun, ureten bir toplum haline gelelim sonrasinda almasalar ne olacak. AB'yi istiyen insanlar AB standartlarinda bir yasam istiyorlar.

10 kişi bunu beğendi.
  11. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,097
    hayır, inanmıyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,998
    Ben inanıyorum :D

Hatta hiç bir koşulu tam olarak sağlamasak bile, sadece ekonomik, teknolojik ve savunma sanayi anlamında Avrupa'nın devlerine (Almanya, Fransa) kafa tutacak hale gelelim öyle bir alırlar ki. Tabi o zaman biz gireriz girmeyiz ayrı muhabbet.

13. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,490
    AB nin ülkemize her şart tamamlansa dahi tam üyelik vereceğini hiç sanmıyorum. Bunun Hristiyanlık ya da müslümanlıkla ilgili dinsel hicbir yönü yok. Bize tam üyelik vermeleri menfaatlerine pek uymuyor. Avrupali bunlar hristiyanmış yada müslümanmış asla buna bakmaz. Avrupalı hesap yapar tamamen matematik ve rakamlar konuşur.

14. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    http://www.gazetevatan.com/islam-almanya-nin-bir-parcasi-199319-dunya/

Bunlar konuşuluyorsa bence hıristiyan kulübü demek biraz haksızlık olur gibi.
    En basitinden yurd dışında bir polis bir bakana falan ceza kesse o polis sürülmez yada görevine son verilmez ama durup bizim ülkemizde böyle değil. Doğal olarak biz hayla içimizde adeleti ve demokrasiyi içimizde tam anlamı ile yaşayamıyoruz. Üretmek yerine sürekli dışarıdan alıyoruz. Bir şeker pancarı üretimini bile yapmaktan kendimizi aciz görüyorsak daha çok yol kat etmemiz gerekiyor kanaatindeyim.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,685
    "Dunya devlerine kafa tutmak" cok basit bir sey degil. Hele hele tek basina sifirdan insa edilebilecek bir sey hic degil. Sanayi, teknoloji, inovasyonu birakin; Allah'in verdigi nimetlere hakim olamiyoruz. Turizm vahim durumda. Sozde tarim ulkesiyiz ama guclu oldugumuz tarim urunlerinde bile uluslararasi rekabeti gun gectikce kaybediyoruz. Zamaninda dunyaya sattigimiz urunleri dunyadan almaya basladik. Hadi dizayn-ARGE-uretim'i falan biraktim, dunyadaki tarim teknolojisini bile takip etmekte zorlaniyoruz. Kanada findiga, Avustralya kayisiya yatirim yapiyor. Yer fistigi ve bademi zaten yillardir Amerika'dan aliyoruz. Eninde sonunda bir gun urun kalitesini tutturduklarinda nasil rekabet edecegiz?

Bu olayin ekonomik boyutu. Savunma daha da icler acisi. Acikcasi savunma konusunda belli basli 5-10 ulke disinda borusu oten ulke de yok zaten. Savunma sanayine servis edebilecek seviyede radar teknolojisi ve jet motoru yapabilen kac ulke var dedigimizde zaten iki elin parmaklarina iniyor mesele... Sadece ulkenize herhangi bir saldiri olmamasini garanti altina alacak balistik fuzeli denizaltisi olan ulke sayisi 5 tane. Bu denizaltilarin bazilarinda iki tane nukleer santral var, bizim ulkemizde karada bile 1 tane yok. O yuzden savunma konusunda "baska ulkelere kafa tutmak" bizim icin simdilik mumkun olmayan bir luks. Oncelikle karnimizi doyuracak para bulmaya odaklanmamiz lazim. Son 8 senede TL degerinin ucte ikisini kaybetti...

Asil sorun bence burada. Biz daha kendi icimizde birlik olabilmis degiliz. Kitapta hukuk devletiyiz ama kabile gibi yasiyoruz. Karsi gorusteki insanimiza insan muamelesi yapmakta zorlaniyoruz. Cok kutuplasmisiz. Hukuk, adalet, ozgurluk falan cogu zaman lafta, cok da onemli degil bizim icin. Baski ile yonetme ve yonetilme normalimiz olmus, gayet dogal geliyor bize. Ne vereyim abime? Firindan yeni cikma ahlaksiz dindar mi, yoksa dunden kalma bagnaz cagdas mi? Kutuyu da acabiliriz, belki icinden bor cikar? Etik seviye ve ahlak olarak ta cok kotu durumdayiz. Insanlarin calisarak basarili olabileceklerine olan inanclari guclu degil. Etek boyunun ahlak veya cagdaslikla alakasi olmayip, sadece bir giyim tercihi oldugunu gormek zor. Corba gibi oldu ama bayagi bi mesele var. Terapi sart. Yoksa yolun sonu bosanma...

Once problemlerimiz oldugunu kabullenmemiz lazim. Topu surekli "dis gucler ve icimizdeki uzantilari"na atmayi birakip, kendimize "neyi yanlis yapiyoruz?" sorusunu sorabilmemiz lazim. Liste bayagi uzun cunku. AB kriterleri bi nevi kopya kagidiydi bizim icin, ucuz yoldan refaha eriverecektik, te iste bunyemiz kaldirmadi... Kimimiz peygambere hakareti kaldiramadi, kimimiz Ataturk'e hakareti kaldiramadi. "Bu kadar da durustluk, esitlik ve ozgurluk olur muymus canim? Yok artik" deyip yirtip attik kagidi. Cok da lazim degil gibi dusunduk herhalde... Ne bilelim?

#35 zxc, 21 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Mart 2018
    4 kişi bunu beğendi.
  16. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,885
    Toplum olarak benim gördüğüm sorun; iki insanın sırf siyasi görüş yüzünden asla yan yana gelemeyip ne ortak bir nokta bulup barışabilmesi ne de ortak çıkarlar için omuz omuza hareket edebilmesi. Bu durum 15 temmuz ile başlamadı. Gezi parkından da önce. 6 Kasım seçimleri hiç değil. Hele 28 Şubat diyenler asla. Biz bu duruma 1960 ihtilalinden önce de alışığız. Ülke tarihinde hatta isterseniz Osmanlı deyin, ayrık görüş ile ne zaman ipler kopma derecesinde gerilmedi ki? Biz böyleyiz dostlar. Millet olarak böyleyiz. Umudunu yitirmiş biri olarak "en azından mevcut refahlık(!) bozulmasa yine kurtuluşa ermiş oluruz" diyorum.

Siyaseti de pek sevmem, benden bu kadar. Asıl konuya gelirsem, 22 euro sınırı geldi, inşallah daha üstü ürünler için alınan oran %50'lere çıkmaz...

#36 mfya, 21 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Mart 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  17. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    281
  18. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,016
    3 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,515
    İlkcaga haksızlık etmeyelim Murat hocam, hiçbir şey olmadıysa yazı bulunmuştur. Yani bir üretim var ortada. Kendilerine saygım sonsuz.
    Fakat bizden geriye bir dikilitas bile kalır mi dersin hocam. Üretim namına elimizde bir domates kaldı sanki.

10 kişi bunu beğendi.
  20. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,016
    Ahmet hocam bir ah etsem,kulağıma sadece bas gelir,o kadar çok problem var ki memlekette,birgünü mutlu geçirsem diğer gün herhangi birşey moralimi bozuyor,domates'in bile tadı kalmadı memlekette,bakırköy'de bir dikilitaş var hocam,simgelerden, duymasınlar..

5 kişi bunu beğendi.