Heir Audio 5.0 İncelemesi

'Heir Audio' forumunda MuttFTS tarafından 11 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

 1. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,820
  Alınan Beğeniler:
  658
  Heir 5.0, Heir Audio'nun en yeni çıkardığı IEM'i. Dünya'nın ilk 5 sürücülü universal kulakiçi kulaklığı. Dünya'da sanırım ilk alanlardan biri benim. Daha piyasaya duyurulmadan önce satın almıştım. İnceleme yazmak ancak kısmet oldu.

  Custom IEM'lerin yapısına benzeyen kasasının içerisinde 2 tiz, 2 mid ve 1 bas sürücüsü bulunuyor. Ses karakterinin çok beğenilen custom IEM Heir 8.A'ya benzetildiği söyleniyor. Ses karakteri kendi sitesinde gövdeli baslar, yumuşak ve akıcı midler ve rahatsız etmeyen tizlere sahip, sıcak ve eğlenceli olarak yorumlanmış. Ben de tamamen bu şekilde düşünüyorum.

  Fiyatı 600$ gibi bir rakam.

  [​IMG]

  Kutu içeriği

  Kutusu ve kutu içeriği gayet dolu geliyor. Yanımızda taşımamız için büyük olan sert bir taşıma çantası, 9 çift hybrid tarzında uç (3'ü çift boğumlu), 2 adet amfi/müzikçalar lastiği ve temizleme çubuğu ile geliyor. Taşıma çantası Pelican case tarzında askeri standartta sert bir çanta, içi yumuşak. Fakat taşımak için malesef biraz büyük. Uçlar hybrid tarzında ve kaliteli denilebilir. Amfi için lastikler de bulunmayan bir ıvır zıvır olduğundan eklenmesi iyi olmuş.

  İçeriği fazlasıyla yeterli bence ve göz doyuruyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kulaklığın yapısı, kullanımı ve malzeme kalitesi

  Kulaklığın kasası son dönemde bir çok markada gördüğümüz custom IEM yapısına benzer bir yapıda. Kulaklığın dış kısmı mermere/granite benzer bir yapıda tasarlanmış. (Rengi Buckeye Burl diye geçiyor) İç kısmı ise siyah. Pürüssüz işçilik kalitesi ile elinize aldığınız tam anlamıyla değerli bir taş gibi görünüyor diyebilirim.

  Kablosu çıkarılabilir yapıda. Genel olarak kullanılan Westone tipi çıkarılabilir kablo ile geliyor. Bu kablo diğer tüm incelemelerimizde yazdığımız gibi mikrofonik ve kullanışlılık olarak çok başarılı. Kablo soketleri uzun vadede gevşeyebilir, olabildikçe çıkarmamak iyi olur kabloyu.

  Uç çeşitliliği sayesinde kulağa oturma konusunda problem yaratmıyor. Zaten kasa yapısı da oturmaya oldukça müsait.

  Her ne kadar şekil olarak custom IEM'lere benzese de, izolasyon olarak bir custom IEM kadar iyi değil. İzolasyon açısından normal/genelgeçer diyebilirim. Metroda, otobüste sıkıntı çıkarak bir durumu yok.

  [​IMG]

  Ses meselesi

  Yukarıda da belirttiğim gibi ses karakterini özetleyecek olursam gövdeli ve dinamik sürücü tadında baslara, yumuşak ve akıcı midler ve rahatsız etmeyen tizlere sahip bir kulaklık diyebilirim Heir 5.0 için. Genel olarak sıcak ve eğlenceli çalan, yormayan bir kulaklık. Kelimelerle ifade etmek gerekirse "kulağı dolduran", coşkulu bir sunum sevenler için Heir 5.0 doğru bir tercih.

  Detaylara inmeden önce bu kulaklıkla ilgili benim ve arkadaşların tecrübelerine biraz yer vereyim. Kulaklık genel olarak herkese ilk taktığında ciddi koyu ve biraz boğuk geliyor diyebilirim. Özellikle PFE veya HE6 tadında bir kulaklıktan geçiyorsanız. Bazı parçalarda midlerde perde, tizlerde çok uzakta olma durumu hissediyorsunuz. (Ayırım ve sahne hiçbir zaman kaybolmuyor bu dönemde de)

  Bu durumu beyin bir süre ve çeşitli müziklerden sonra anlıyor ve yukarıdaki düşünceler büyük ölçüde siliniyor. Bir süre sonra sahne yapısı beyinde iyice oluşunca, boğukluk hissi gidiyor, baslar müziğin tamamına eşlik ederek devam ediyor, tizler gerçek sahnedeki gibi biraz daha arka taraftan eşlik ediyor. Midlerdeki boğuk, perdeli hissiyat, genelde kayıtlarda vokalin veya enstrümanın uzak yerleştirilmesinden kaynaklı gibi hissediliyor. Çünkü bazen vokal yakınken, bazen uzaklaşıyor.

  Kayıt demişken bir meseleye de burada değineyim. Heir 5.0 ile birlikte ilk kez koyu bir kulaklığın kayıt ile ilgili problem yaşattığını gördüm. Yalnız bu sefer kayıttaki kalite problemleri değil, sahne ile ilgili problemler cidi anlamda göze batıyor. Özellikle eski veya dikkat edilmeyen kayıtlarda vokalin bir kısmı, parçanın bir kısmında belli bir uzaklıktayken, parçanın biraz devamında farklı bir uzaklığa gidiyor. Heir 5.0'ın sahnesi ve konumlandırması inanılmaz başarılı diyebilirim bu konuda.

  Detaylıca girmeden önce belirtmem gereken son nokta ise sibilans. Genel olarak bir problem yaratmasa da, benim zorla dayanabileceğim yüksek seslere çıkınca sibilans belirtileri gelmeye başlıyor. Çok yüksek sesle dinleyenler bu problemle karşılaşabilirler. Normal dinleme seviyelerinde ise patlama yok, sınırda kalıyor diyebilirim rahatlıkla.

  [​IMG]

  Bas, Mid, Tiz vs.

  Bu bölümde tüm frekanslarda aynı durum olduğundan ilk olarak ton meselesinden gireyim. Forumda bazı yerlerde de yazdığım gibi, benim kulaklıklarda ilk dikkat ettiğim nokta enstrümanların tonları ve gerçekliklerine yakınlıkları oluyor. Heir 5.0 bu konuda benim hiç garipsemediğim kulaklıklardan bir tanesi. Herhangi bir frekansta az da olsa koyulaşma, parlama, gerçek sesten şaşma gibi hatalar yaşanmıyor.

  Baslar bu kulaklığın gerçekten iyi özelliklerden biri diyebilirim. Bir çok kişinin dinamik sürücü diyebileceği, kesinlikle armatür gibi çalmayan, dinamik, doğal, çok güzel basları var. Vurguları iyi yakalayan, geçişleri hızlı, baslardaki detayları göz önüne çıkaran bir yapısı var. Gitarlardaki uzamalar doğal, baterideki vuruşlar bazen sıkı, bazen yumuşak yani tamamen gerçekçi. Kalite konusunda eleştirebileceğim bir kısmı yok.

  Ama bas frekansların yoğunluğu eleştirebileceğim bir nokta olabilir. Önceden de söylediğim gibi basları yoğun. Bu yoğunluk akustik parçalarda, jazz ve klasikteki vuruşlarda, güncel müzik tarzlarında, benim gibi dolgun bir ses sevenler için çok güzel, hatta mükemmel yoğunlukta. Fakat bunun yanında metal, hızlı rock, çok yoğun bas basılmış ve kötü kayıtlı parçalarda rahatsız edici olabiliyor hatta oluyor. Örneğin bir jazz parça dinlerken kontrabasın sesi arkadan tatlı tatlı eşlik ediyor ve mükemmel oluyorken, kötü kayıtlı eski bir rock parçada bateri ve bas gitarın birleşmesi parçayı dinlenilemez duruma, sizi biraz klostrofobik hisse getirebiliyor. Umarım anlatabilmişimdir.

  Orta frekansların iyi yönleri, gerçekçilikleri, doğrulukları. Enstrümanların net sesleri veya pürüzleri doğru bir şekilde veriliyor. Midler yumuşak olduğundan yormayan bir yapısı var. Yine bu yapıdan dolayı özellikle yavaş ve rahatlıcı parçalarda daha başarılı.

  Midler konusunda olumsuz olarak öncelikle yukarıda belirttiğim durum mevcut. Aslında biraz da midler diye genellemekten çok vokaller demek gerekiyor. Mid kısmında enstrümanlar genellikle olabildiğince perdesizken, vokaller kayıttaki uzaklığa göre perdeleniyor veya netleşiyor. Vokaller ne olursa olsun çok çok yakın olmadığından da, parçanın içine girmek veya vokaldeki duyguyu hissetmek bazen zorlaşabiliyor.

  Üst frekanslar ise yukarıda yazdığım gibi rahatsız etmeyen bir ses renginde. Bu şekilde olmasının sebebinin birazı sahneden dolayı geride olmasından, birazı da agresif olmamasından kaynaklı. Kalite olarak seleflerinin benzeri bir kalite sergiliyor. Zaten bu grupta PFE232 dışında tizleri özel çalan başka bir alet var diyemem.

  Tizlerinin genel geçer olması dışında eleştirilebilecek noktalara değinmam gerekirse bazı parçalarda biraz yavaş kalıyorlar denilebilir. Buna ek olarak bir de geride olma meseleleri var, bu konu tiz severler için problem yaratacaktır.

  Buraya kadar yazdığım ses kısmını okuyunca aslında biraz olumsuz yazmışım gibi anlaşılabilir ama bu kulaklık biraz farklı bir kulaklık, biraz yin-yang gibi. Her konuda yapabildiği iyi şeylerin yanında, bazı kötü yönleri de var ve bunların arasında da bir denge var. Yalnız bu kötü yönler kulaklığı kötü yapmamış, özelleştirmiş diyebilirim. Yani belli türler için işini inanılmaz boyutlarda iyi yaparken, bazı türleri bazen dinlenemeyecek kadar kötü yapabiliyor. Ses rengi konusunda durumlar bu şekilde, bazen pozitif, az biraz negatif fakat sahne meselesinde Heir 5.0'ın asıl özellikleri ortaya çıkıyor.

  [​IMG]

  Sahne, Konumlandırma, Sunum, Ayırım vs.

  Sahne konusu Heir 5.0'ın coştuğu noktalardan birisi. Sahne hem derinlik, hem de genişlik olarak bir IEMden beklenmeyecek kadar geniş. Seleflerinden kolayca ayırt edilebilecek kadar iyi, hatta bence bir çok kafaüstünden daha başarılı.

  Sahnenin bu genişliğinin yanı sıra, bir de sahne biraz uzağa ve genellikle ön tarafa doğru konumlandırılmış durumda. Bu da sahnenin genişliğine ve derinliğine ekstra bir mesafe katıyor.

  Bu sahne ile birlikte kafada oluşan konumlandırma hissi gerçekten çok iyi. Bir senfoni dinlerken, kafanızda canlanan diziliş, gerçekte olan dizilişle çok yakın. Ben bu sahne, konumlandırma mevzularında Heir 5.0'i çok başarılı buluyorum, hatta bana göre en iyisi diyebilirim. (En üst seviyeyi saymazsak)

  Sahne genişliğinden dolayı enstrümanların arasında boşluk oluşuyor. Bu da her ne kadar Heir 5.0 koyu bir kulaklık olsa da ayrıntıların genellikle seçilebilmesini sağlıyor.

  Bu konularda eleştirebileceğim noktalara gelirsek, koyu karakterinden dolayı ayrıntıyı yüzünüze vurmuyor. Bu sebepten kulaklığı ilk taktığınızda "Oo" demiyorusunuz. İkinci olarak da, bas yoğunluğunun arttığı kötü kayıtlarda ayrıntı ve takip edilebilirlik ciddi oranda azalabiliyor. Yani burada gene durum biraz kayıta bağlı kalıyor.

  Toparlarsak;

  Heir 5.0 önceden de söylediğim gibi alırken dikkatli olunması gereken bir kulaklık. Eğer sevilirse gerçekten sevilir ve kullanılır ama sevilmezse de sevilmez, öyle bir durumu var.

  Peki kimler sevebilir? Daha çok koyu, rahatsız etmeyen, sunumu genel olarak dolgun, gövdeli sevenler, dinlemesi rahat olan kulaklıkları sevenler sevebilir. Ben özellikle Senfonik müzik, klasik, jazz türlerinde en başarılı buluyorum. Onun dışında yavaş Rock parçalar, az enstrümanlı her tür müzik ve pop vs. gibi türlere de rahatlıkla gidecektir. Alt seviyelerden CKS90, IE8, UM3x gibi kulaklıkları sevenler bu kulaklığı da seveceklerdir. (UM3x'in gelişmişi gibi diyebilirim zaten Heir 5.0 için)

  Kimler sevmez? Açık karakterli, tizleri şıkır şıkır arayan, hızlı kulaklıklar sevenler sevmez. Özellikle hızlı metal parçalar, kötü kayıtlı veya bas'ın abartılı olarak verildiği kayıda sahip müzikler dinlemek için zor bir kulaklık. (PFE severler bunu sevmeyeceklerdir)

  Fiyatını hakeder mi derseniz, eğer ki sevecek gruptansanız ben hakedeceğine inanıyorum. Ama sevmeyecek dediğim gruptansanız almanızı kesinlikle tavsiye etmem.

  Deneme şansınız olursa da kesinlikle kısa olarak deneyip yargılamayın çünkü uzun sürede anlaşılabilecek, zor bir kulaklık.

  Heir 5.0 konusunda durumlar bu şekilde.

  Ayrıntılı fotoğraflar yarın gün içinde eklenecektir.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 MuttFTS, 11 Haziran 2013
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  5 kişi bunu beğendi.
 2. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,762
  Alınan Beğeniler:
  1,811
  Eline sağlık Hasancığım. Mermer gibin, daş gibin kulaklık maşallah
   
 3. chemist

  chemist
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Nisan 2011
  Mesaj:
  361
  Alınan Beğeniler:
  261
  Eline sağlık hasan. Benimde anladığım kadarı ile sahnesi geniş kulaklıkların karakterini anlayabilmek için uzun dinlemeler şart oluyor
   
 4. chelaureux

  chelaureux
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  9 Mayıs 2013
  Mesaj:
  416
  Alınan Beğeniler:
  59
  Teşekkürler. bugün hep heir audio 5 incelemesi yazılsa diyordum, başka birşey istesem olacakmış. Şu sibilance sıkıntısından dolayı hiç bir zaman ie80'i upgrade edemiycem galiba.
   
 5. AxiAziz

  AxiAziz
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  536
  Alınan Beğeniler:
  625
  Ellerine sağlık.

  İlginç bir marka bu heir.
  Bir noktada yolumuz kesişecek muhtemelen.
   
 6. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  70
  Eline sağlık Hasan,

  İncelemeler arka arkaya gelmeye başladı yine :yourock
   
 7. tsn141

  tsn141
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  28 Şubat 2010
  Mesaj:
  1,460
  Alınan Beğeniler:
  2,488
  eline sağlık.Resmen şafak operasyonu yaptınız şu incelemere. :yourock
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. Riffraff

  Riffraff
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Aralık 2008
  Mesaj:
  99
  Alınan Beğeniler:
  7
  Orada RDB+ 2V1 nasıl da da güzel duruyor. Diğerleri pis simsiyah. Bi de ona bakın mikemmel ;D

  Ellerine sağlık Hasan abi.
   
 9. Typhoon

  Typhoon
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesaj:
  449
  Alınan Beğeniler:
  16
  Çok sağlam bir inceleme olmuş Hasan. Dinlemiş kadar oldum resmen. Eline sağlık teşekkürler. :eek:k
   
  Collapse Signature Expand Signature
 10. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Bir Heir 3a.i sahibi ve asigi olarak saygilarimi sunuyorum :yourock
   
  Collapse Signature Expand Signature
 11. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,820
  Alınan Beğeniler:
  658
  Elimden gelebildiğince anlatmaya çalıştım.

  Ben de bu kadar uzun bi yazıyı okuyan arkadaşları tebrik ediyorum :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 12. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Mahir benim anladığım kadarıyla bu kulaklık 3a.i çizgizinde değil.Senin kulaklğı sevmek için ciddi bir baskın tiz hastası olmak lazım. :idiot2:


  Ayrıca okurken uzun gelmiyor inceleme.
   
 13. DarkTemplar

  DarkTemplar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  2 Ağustos 2012
  Mesaj:
  517
  Alınan Beğeniler:
  91
  Yaklaşık 10 gün kadar ben de dinledim ve kesinlikle katılıyorum Hasan'a. Öncelikle benim sevdiğim noktalar; çok rahat bir kulaklık, güzel bir kablosu ve dolu dolu bir paket içeriği var, W4R den daah geniş bir sahne, daha doyurucu basslara sahip. Bu kulaklık ile Heavy Metal, hızlı rock parçalar dinlemek biraz eziyet olabilir ama diğer türlerde işini oldukça iyi yapmakta. Ellerine sağlık Hasan tekrar.
   
 14. high-fidelity

  high-fidelity
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesaj:
  2,157
  Alınan Beğeniler:
  1,595
  Elinize ve kulaklarınıza sağlık hocam. :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 15. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Tiz en basta fazla geliyor ki ben pek tiz sevmem ama kisa surede diger guzellikleri gorunce yemisim diyorsun. Kaldi ki tizi azaltmak veya geri atmak icin Comply t400 var :coolsmiley: O zaman makul bir netlik kaybiyla cok keyifli ve 300 dolarin hakkini veren bir V soundu aliyorsun..Keske o Complyler ile de deneseydin senin icin yikamistim onlari :) Artik gonderirim servisten geldikten sonra.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 16. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  ;D

  1-R,nin başına gelenlerden sonra bu ne cesaret. :worship Geçen sene yaşanan da cabası. :upss

  Diyorum ya;çok kısa dinleyebildim.Duyduğum yalnızca hakim tizler ve sıcak baslar oldu.Muhakkak alışırdım bir-iki hafta dinleyebilsem.Yazdım zaten V şekil arayan en azından bi denesin diye.
   
 17. neo1990

  neo1990
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Şubat 2012
  Mesaj:
  472
  Alınan Beğeniler:
  13
  Eline saglik Hasan :eek:k
  Ben de 1 2 sey ekleyeyim; Benim suana kadar gordugum en iyi izolasyona sahip kulaklik(takin dunyayla iliskinizi kesin) ve de basları hakikaten cok iyiydi.
   
 18. yam_tar

  yam_tar
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  10 Mart 2012
  Mesaj:
  142
  Alınan Beğeniler:
  10
  Emeğinize sağlık,teşekkürler.Kulaklarınız zeval görmesin.İE80'den sonrasını bulduk. :)
   
 19. synweap

  synweap
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Temmuz 2012
  Mesaj:
  193
  Alınan Beğeniler:
  109
  Ellerinize sağlık :)
   
 20. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,143
  Ben de bir iki kelam edeyim 1 saatlik dinlemem ile :evl

  Um3x te kulağınızın dibinde dinlediğiniz midler, 5.0 te gayet uzakta... Um3x'in sahnesi çok daha geniş ve daha az koyu olanı..

  W4'ün mid basının fazla olanı, yine de w4te olan mid basın öne gelip zaman zaman sahneyi sıkıştırma durumunu sezmedim..

  Tabii dx100 ile dinlediğimi de ekleyeyim..
   
  Collapse Signature Expand Signature