Hifiman Hm-801 & Colorfly C4 & iBasso Dx100 İzlenimlerim

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda UmutecH tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,254
  Merhabalar,hanım evde dizi izlerken ben de sıkıntıdan ne yapacağımı düşünürken,son zamanlarda kullandığım abiler hakkında düşündüklerimi paylaşayım dedim. :evl Bir inceleme olarak değil de fikir aktarımı olarak görürseniz sevinirim.Bu aktarımımın en önemli cümlesini şimdi yazıyorum.İzlenimlerimi paylaşırken A-B testi yapmadım,yani 3 ürünü bir arada kullanmadım.Bu yüzden aklımda kaldığıyla paylaşacağım ve mikro detaylara inemeyeceğim.Lafı çok fazla uzatmadan konuya giriyorum.


  [​IMG]


  GENEL BAKIŞ

  Pil-şarj konusu ise 3 üründe de yakın değerlerde.Bataryanın dayanma süresi olarak çok irdelemedim cihazları ancak en az dayanan pil hm-801'de ve en yakın rakibi ile arasında 15-20dk'lık fark ya vardır ya yoktur.C4 ya da dx100 için ayrım yapamadım hemen hemen aynı sürelerde kullanım sunuyor diyebiliriz 3 cihaz içinde.Yalnız c4'de batarya seviye gösteriminde sorun var,en alt kademeye indiğini görmeden pil bitebiliyor,ilk farkettiğimde ahanda cihaz gitti demiştim ;D Son yazılım güncellemesi ile düzeltildiği iddia edilse de benim cihaz da bu sorun devam ediyor.Bir sonraki güncellemeye beklemeye devam.Pil dolum süreleri de bütün cihazlar için yaklaşık olarak 4 saat desem yanıltmış olmam herhalde.

  [​IMG]


  Yazılım konusu içinse 3 ürün içinde berbat demek istiyorum.Dx100'de kilitlenmeler,takılmalar mevcut.Hm-801'de yanlış tuş dizilimi ile birlikte eksik menülerle karşılıyor bizi.C4 ise en iyisini yapmış yazılımla falan uğraşmamış ;D cihaz açılınca direk dosya görünümü karşınızda,yani artist/albüm falan yok. Android işletim sistemi ve dokunmatik ekranın nimetleri ile sonuca en çabuk dx100 ile ulaşabildim ben.Ayrıca yine dokunmatik ekranda tek bir hareketle en altaki dosyaya ulaşılabilirken,diğer cihazlarda tuşlar daha uğraştırıcı ve daha yavaş.Kişisel görüşüm ise her zaman analogdan yana.Özellikle c4'ün ses potuna hayranım,dokunmatik veya dijital tuşlar diğer cihazlarımda fazlasıyla mevcut zaten.
  Aklımdayken belirteyim c4'de lisan seçeneklerinde Türkçe'de mevcut ben kullanmasam da Vatan,Millet Sakarya..



  Hifiman Hm-801

  [​IMG]


  Forumda zaten incelemem mevcut bu yüzden kısaca bahsetmek gerekirse, Hm-801 koyu-sıcak, gövdeli ve müzikal bir sunum gerçekleştiriyor. Kimlere önerilebilir, çok açık karakterde kulaklığa sahip olup kulaklığı daha dengeli ve daha gövdeli hale gelmesini isteyenler,yüksek empedanslı kafaüstü kulaklık kullanıp daha özgür olmak isteyen kullanıcılar rahatlıkla tavsiye ederim.Düşük empedanslı iem kullanan arkadaşlar için kazanç anahtarı olmaması büyük eksi,çünkü sesi minimuma indirdiğinizde unbalanced sorunu baş gösteriyor.C4 veya dx100’de böyle bir sorun yok.

  Hm-801 hd600 ile çok doğru bir ikili olmasa da ben çok sevdim bu ikiliyi. Geniş sahneli, koyu, koyu olduğu kadar gövdeli ve müzikal bir sonuç aldım.Hd600 ile yarı taşınabilir bir sistemde kullanmak istiyorsanız benim tercihim kesinlikle hm-801 olurdu. Tabi dinlediğiniz müzik türleri de çok önemli ben bu ikili de metal müzikten daha çok daha yapay çalgı aletlerinin kullanıldığı müzikler veya daha dingin türlerde sevdim. Mesela Pink Floyd vb türde olan albümlerde beni mest etti. Ama hız ve detay olarak çok bir şey beklemeyin pişman olursunuz.Ayrıca gereksiz gövde doğallıktan da uzaklaştırıyordu.

  Hifiman Re-272 ile de çok iyi bir ikili oldular, Re-272’nin en dikkat çekici eksisi olan gövde eksikliğini giderdi ve parlak olan yapısını daha dengeli hale getirdi.Hemen hemen her türde müzikle ciddi anlamda keyif veren bir ikili oldular.Re-272’yi diğer cihazlarda deneyemedim maalesef ama düz mantık yürütürsem Re-272 yine en iyi sonucu hm-801 ile verecekti diyebilirim.

  Westone 4r ile çok iyi bir ikili olamadılar benim için.W4r’nin dolgun alt midleri ile hm801 birleşince minimumda olsa özellikle yüksek seste bozulmalar meydana geldi. Aynı dolgun midler Hd600’de de mevcut ama seste herhangi bir bozulma sezmedim ben. Sahne derinliğini çok beğendim yanlız sahnenin genişliği 7 birim ise derinlik 9’dur.Üst frekanslar yumuşak olsa da diğer 2 cihaz daha başarılı sonuç verdi üstlerde.

  Hm-801'in diğer cihazlarda olmayan artılarından bence en önemlileri değiştirilebilir amfi modülü ve değiştirilebilir pile sahip olmasıdır.Değiştirilebilir amfi ile balanced kart veya iemler için üretilmiş game card isimli ürüne sahip olabilirsiniz.Tabi fiyatlar uçuk biraz.Balanced amfi için 250$ game card için ise 150$ ödemeniz gerekiyor.


  Colorfly C4

  [​IMG]


  2 pico saniyeden daha düşük jitter performansı ile övünen Colorfly c4, analitik bir sunum gerçekleştiriyor.Parlak tabirini çok doğru bulmuyorum ,açık daha doğru tabir bence.Parlak tabirini tizlerin diğer öğelerden önde ve daha baskın olduğunda parlak tabirini kullanmamız daha doğru olur sanırım. Bas merakı olan kullanıcıların uzak durması gereken bir dap.Bir hayli detaylı ve enlemesine uzayan sahneye sahip.Özellikle heavy metal vb.türler için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum.Özellikle elektro gitarlar insanı büyülüyor.Yüksek çözünürlüklü ses sunmasından ötürü bütün frekanslar detaylı gelse de, özellikle alt frekanslarda ki detay dikkatimi çekti.Gövde olarak hm801’den bir hayli,dx100’den de çok az daha geride.Bazı kullanıcılar cılız tabirini bile kullanabilir.Ancak w4 kullandığım için gövdeyi midbas’ı arttırıp yapmasındansa ben böyle temiz,berrak bir sesi tercih ediyorum.Diğer cihazlara oranla midler daha uzak denebilir ancak bu oran çok çok az.Geniş sahne hissinden de mi kaynaklanıyor yoksa midleri uzaklaştırıp sahne geniş mi hissedilsin diye uğraşılmış anlayamadım. :b Aslında bu konu,tavuk mu yumurtadan,yumurta mı tavuktan muhabbeti ile aynı sonuca geliyor :evl

  C4’de 2 adet kulaklık girişi var 150ohm’a kadar ki kulaklıkları beslediğini iddia eden 3,5mm ve 300ohm ve üzeri kulaklıklar için 6,3mm.Dx100 gibi yüksek kazançta daha iyi sonuç verdiği için ben w4’ü çevirici adaptör ile kullanıyorum.Yüksek kazançta ipod video'ya iyi bir amfi eklemişsiniz hissini verecek kadar fark var desem bazı kullanıcılar için daha açıklayıcı olur sanırım.
  Ben kendim için C4 & w4r ikilisini seçtim.Benim w4r’de takıntılı olduğum bir konu var.W4r’nin özellikle alt mid’lerde bir yoğunluğu var.Örnek vermek gerekirse daha çok baslı enstrümanların yoğunlaştığı veya elektro gitar yüksek perdeden çalındığında (Distortion da diyebiliriz) adı her neyse işte,seste cızırtı,boğulma,çatlama gibi sorunlar oluşuyor.Bu sorunu dx100’de de yok gibi olsa da hm-801’de daha çok yaşadım.C4’de ise çok uğraşmama rağmen sesi bir türlü bozamadım.Diymod+2stepdance ikilisininde ise bu alt midlerdeki bozulma sinirlerimi alt üst edecek oranda belirgindi.Bu ikiliyi kötülemiş gibi olmayayım, benden başka kullanan herkes bir hayli memnun ancak ben hiç beğenmedim.Bu ikiliyi kullanacağıma Sansa clip+ tek başına kullanırım daha iyi diyebilecek kadar.

  Bildiğiniz gibi C4’ün ses karakteri ile hd600’ün ki tam olarak zıt karakterde.Aslında çok iyi bir ikili oldular,ama hd600 birazcık karakter değiştirdi.Ses teki aşırı koyuluk gitti,hd600’ün 3 perdesinden biri kalktı,tizler belirginleşti sahne enlemesine büyüdü.Basların netliği arttı.Şimdi e daha ne istiyorsunuz derseniz,ben hd600’ü koyu ve müzikal olarak seviyorum,yoksa beyer’ler ne güne duruyor.Kulaklığın karakterini değiştirmek için niye zaman ve para harcayalım ki,hazırı varken.Sad ama true :naughty


  iBasso Dx100

  [​IMG]


  iBasso’nun meşhur dap’ı için ise dengeli tabirini kullanmak yanlış olmaz sanırım.Dx100’ü diğer ürünlerden ayıran en büyük özelliği ise android işletim sistemi ve dokunmatik ekranıdır.3 kademeli kazanç anahtarına sahip olan cihaz ses yüksekliği olarak diğer ürünlere oranla daha yüksek ses seviyesine ulaşıyor.Yüksek empedanslı kulaklık kullanıyorsanız,dokunmatik ekranın nimetlerinden de yararlanarak,kafaüstü kulaklığınızı yarı taşınabilir hale getirmek için bulunmaz hint kumaşıdır dx100.Diğer ürünlere oranla daha bir all rounder ürün olduğunu düşünüyorum.Ben dx100’ü birazcık diymod+2stepdance setup’ına benzettim.Tabii ki diymod’lu sistemden çok daha iyi sonuç veriyor ve ayrıca o kadar sıcak ve koyu değil.Çözünürlük olarak da çok daha iyi dx100.
  Hd600 ile de hm-801’deki müzikal sunum mevcut değil.Hm-801’e oranla daha doğru bir ikili olduğu açık ama Hm-801&hd600 ikilisinden aldığım keyfi alamadım ben.Besleme yönünden herhangi bir sıkıntı sezmedim.Tamamen göreceli olsa da dediğim gibi hd600 bence daha koyu karakterdeki ürünleri seviyor.Dx100 hd600’ün sahne derinliğine ve enstrüman ayrımına bir hayli katkıda bulunduğunu da belirtmem gerekir.

  Westone 4r ile de iyi bir ikili oldular.Özellikle w4r diğer kulakiçi kulaklıklara oranla sahne derinliği çok iyi olan bir kulaklık ve dx100 ile bu sahne derinliği daha belirgin oldu.Bu ikili ile hemen hemen her tarz müzik dinlenir diyebilirim.Konu w4 olduğunda C4 ile dx100 arasında kalsaydım fark etmez diyebilirim.Ancak hm801’i w4r ile kullanmak istemem açıkçası.Dx100’ün 3 kazanç anahtarı bulunması da çok büyük artı tabii ki,ben en yüksek kazançta daha iyi sonuç aldım w4r ile.Hm- 801 her zaman en yüksek kazaçta ses iletirken,c4'de yukarıda da belirttiğim gibi daha yüksek kazanç için 6,3m'lik çıkışa geçmek lazım.Dx100 için ses kalitesi bakımından şikayet edecek bir yanı yok aslında,ama alt frekanlar biraz daha geride olsaydı ben daha çok memnun olurdum.

  Dx100'ün bir diğer özelliği de 24 bit/192 khz flac formatını desteklemesi ki taşınabilir bir cihaz için bulunmaz nimet gerçekten.C4'de 24/192 wav oynatabiliyor,ancak Colorful flac formatı için yazılım güncellemesi ile geleceğini iddia ediyor.Hm801'de bu durum karışık biraz 24 bit de takılma yapabiliyordu ancak hm-801 kullanırken 24 bit merakım yoktu onun için fazla kurcalmayayım bu konuyu yanlış yönlendirebilirim.


  SONUÇ;
  Hangisi daha iyi diye bir soruya benim cevabım yok. Sabah 801’e öğlen c4’de akşam dx100’e daha iyi diyebilirim. :evl Sonuç tamamen kişisel zevklere,kulaklığınıza ve beklentilerinize dayalı.Hm801 diğer cihazlara oranla biraz daha müzikal ve ciddi anlamda koyu bir ses üretiyor.C4 diğer cihazlara oranla daha açık bir ses sunarken,dx100 ikisinin arasında olmakla birlikte c4'e daha yakın.Biraz daha yazarsam muhabbetin geyiğe saracağını fark ettiğim için burada kendime dur diyorum.
  Okuduğunuz için çok teşekkür eder,saygı ve sevgilerimi sunarım.


  [size=8pt]Bu belgenin tüm hakları Techno-Fi.net'e aittir.[/size]
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 UmutecH, 8 Kasım 2012
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  11 kişi bunu beğendi.
 2. devoker

  devoker
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  31 Ocak 2012
  Mesaj:
  413
  Alınan Beğeniler:
  20
  Eline sağlık Umut abi, başlığı Clash of the Titans yapabilirdin ;D
   
 3. neo1990

  neo1990
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Şubat 2012
  Mesaj:
  472
  Alınan Beğeniler:
  13
  Tesekkurler abi yine zevkle okunan eglenceli bir yazi olmus :eek:k Hasan, Umut abinin sukusunu ver :evl

  Bu arada w4 yorumuna kesinlikle katiliyorum abi midbass konusunda , um3x de cok belirgindi ancak w4 te oldukca azaltmislar bu sorunu, bana oyle gibi geldi :)
   
 4. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,762
  Alınan Beğeniler:
  1,811
  Eline saglik abi.. Bu yazinin dünyada örnegi var mi?
   
 5. knukstar

  knukstar
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  24 Mart 2012
  Mesaj:
  30
  Alınan Beğeniler:
  0
  Okurken çok zevk aldım elinize sağlık.
   
 6. expander

  expander
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Mayıs 2011
  Mesaj:
  323
  Alınan Beğeniler:
  166
 7. pastnova

  pastnova
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  11 Ağustos 2012
  Mesaj:
  292
  Alınan Beğeniler:
  3
  Abi çok akıcı bir inceleme olmuş.Parmaklarına sağlık.

  GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
 8. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Ellerine sağlık Umut Abi.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. archieduke

  archieduke
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  19 Haziran 2012
  Mesaj:
  45
  Alınan Beğeniler:
  16
  Eline sağlık.
   
 10. yam_tar

  yam_tar
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  10 Mart 2012
  Mesaj:
  142
  Alınan Beğeniler:
  10
  Kulakların zeval görmesin.Emeğine sağlık.
   
 11. adailton

  adailton
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  10 Şubat 2008
  Mesaj:
  147
  Alınan Beğeniler:
  17
  Ellerinize kulaklarınıza sağlık, kararında bir inceleme olmuş.
   
 12. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,254
  Teşekkürler arkadaşlar :)
  GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Eline sağlık Umut, merak ettiğim bir konuydu. DX100 de gözüm vardı, okuduktan sonra emin oldum :)
   
 14. kornography

  kornography
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Mart 2010
  Mesaj:
  420
  Alınan Beğeniler:
  262
  Abi eline sağlık zevkle okudum karşılaştırmayı. Hm-801 ve Colorlfy dinlememe rağmen dx100 ile tanışamadım henüz:)

  Uzun süredir Colorfly kullanan biri olarak yazılanlara sonuna kadar katılıyorum. Metal müzik performansından oldukça mutluyum uzun süredir. Özellikle tiz çözünürlüğüne bayılıyorum ancak bunun altından kalkacak kulaklıkları bulmakta da zorlanıyorum:)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 15. uurdundar

  uurdundar
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2012
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  0
  Bende son gunlerde boyle bir kiyaslama var mi yok mu diye merak ediyordum simdi bu yaziyi gorunce bir solukta okudum, elinize saglik...
   
 16. Kabatay

  Kabatay
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2010
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  11
  Keyifli bir inceleme olmuş, Elinize sağlık Umut bey :)
   
 17. Mr.Vengeance

  Mr.Vengeance
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  12 Mart 2012
  Mesaj:
  82
  Alınan Beğeniler:
  132
  merhaba,

  bu incelemede referans olarak kullanılan eserler, formatları ve mümkünse eserlerin yer aldığı albümleri öğrenebilir miyim? (eğer eser/ler/ re-master yada re-arange ise)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,254
  Tekrar tekrar teşekkürler herkese,değerli görüşleriniz için :)

  Yağız C4'ü Westone 4 ile bir dene fırsat bulabilirsen.Bende re-272 ile nasıl olacak çok merak ediyorum ama cılız kalacaktır büyük ihtimalle.Ancak taşınabilir bir sistemde duyubilecek en iyi tiz performansı re-272 c4 ikilisi ile duyulabilir,denemek lazım :wink

  Yazının başlarında belirttiğim gibi A-B testi yapmadım,ve inceleme yazacağım diye ürünleri fazla irdelemedim.Genelde dinlediğim gruplara-albümlere bir kaç örnek verebilirim.İlginize teşekkürler.

  Metallica Black album- (24/192 wav) Bir ürünü denemek için ilk önce bu albümü açarım.
  Orphaned Land (flac )
  Rammstein (flac)
  Amon Amarth (Flac)
  Dire Straits-Brothers in Arms (flac)
  Hans Zimmer The Last Samurai (flac)
  Megadeth Rust In peace (flac)
  Sagopa Kajmer (flac-320 kbps mp3) Kötü kayıt tepkileri için.

  Sevgiler..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Elinize sağlık :)



  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Collapse Signature Expand Signature
 20. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,254
  Teşekkürler Mair mesajınızı atlamışım kusura bakmayın.
   
  Collapse Signature Expand Signature