iPhone 3G - Sony A815 - Sansa Clip mini karşılaştırma

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda MuttFTS tarafından 25 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    645
    Geçen açılan bir konudan sonra, elimde olan bu mp3 playerları karşılaştırayım dedim. Fakat o gün için Sony' için Flac'i wav'a çevirmek; Sandisk için de versiyon güncelleyip Flac yüklemek zor geldiğinden vazgeçmiştim.

Bugün feelindivine bana PM atarak, 192 kbps'lik şarkılarda tepkilerini yorumlamamı istedi. Ben de tabii ki mantıklı buldum. Çünkü Flac gibi formatlarda zaten Sansa'nın Sony ve iPhone 3G üzerindeki üstünlüğü zaten tartışılmazdı. O yuzden bir çok kullanıcının sahip olduğu 192kbps'lik mp3lerde testi yaptım.

Müzik olarak 12 tane farklı türlerde 192 kbps'lik parça kullandım. Karşılaştırmayı duyduğum ayrıntıdan çok aldığım zevke göre değerlendirdim. 192kbps ile çok fazla ayrıntı olmadığı malum. Kulaklık olarak DT770 kullandım. Amfi kullanmadım.

Genel olarak söyleyebileceklerim şunlar;

Sony'nin tizleri geride. iPhone'un tizleri biraz önde. Sansa çok güzel dengelenmiş. Sony'nin sesi diğer ikisine göre farklı ama 192lik bir mp3te Sansa veya iPhone 3Gyi kulağıma taksam farkedebileceğimi sanmam. Ama Sony'i direk farkederim. Genel olarak Pop tarzında müziklerde Sony iyiyken; Metal, Rock veya enstrümentallerde iPhone daha iyiydi. Sansa ise her ikisinde iyi olan gibi performans gösterdi genel olarak. Bir de Sansa kötü mp3'e karşı daha hassas gibiydi, en toleranslı olan da iPhone'du. (ki sanırım bu kaliteli müziğe vereceği tepkiyi gösteriyor)

iPhone'un beslemesi daha kuvvetli. Sansa ve Sony ile %100 ile dinlerken, iPhone ile %90 civarında açıktı ses. Bu sonuca şaşırdığımı belirtmek isterim.

Kullanım olarak iPhone > Sony > Sansa şeklinde. Taşınabilirlik olarak ise tam tersi. Yanlarında gelen kulaklıklar olarak kıyaslarsak Sony > iPhone > Sansa olur muhtemelen. Fiyat olarak kıyaslamıyorum çünkü hepsinin amacı farklı.

Sonuç olarak 192'lik şarkılarla yaptığım karşılaştırmada, ses rengi haricinde ses kalitesi ve ayrıntısında herhangi bir fark gördüğümü söyleyemem.

Dinlediğim parçalar ve aldığım zevk, biraz da ayrıntı farkı sıralaması:

Sting - Mad About You : iPhone = Sansa > Sony
    Gary Jules - Mad World : Sansa > iPhone = Sony
    Scott Joplin - Entertainer: iPhone = Sony = Sansa
    Beduk - Automatik (Remix): Sansa = Sony > iPhone
    Waiting for tonight (Alex Gaudino Remix): Sansa = Sony > iPhone
    Audioslave - Like a Stone: iPhone > Sansa > Sony
    Incubus - Love Hurts: iPhone = Sansa > Sony
    Incubus - Anna Molly: iPhone = Sansa > Sony
    Justin Timberlake - What goes around..Comes around: iPhone > Sansa = Sony
    Kanye West - Homecoming: iPhone = Sansa = Sony
    Katy Perry - Hot'n Cold: Sansa = Sony > iPhone
    Linkinpark - Numb: iPhone = Sansa > Sony

Bu arada büyüktür işaretleri arada büyük fark demek değil. Puan verecek olsam birine 8 versem diğerine 7.8 veririm gibi.

Ayrıyeten yazdıklarımın hepsi benim fikrim ve zevkimdir. Tabii ki yukarıdaki mp3 playerların hepsi, farklı kulaklıklara, farklı tepkiler vereceklerdir.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    iPhone'un bu kadar iyi olacağını tahmin etmiyordum. Sansa da genellikle zirvede yer almış, gayet doğal olarak. Eline sağlık. Text dosyası halinde incelemeyi Deaddy'e yollayabilirsen intihali önlemek için screenshot haline getirecek incelemeyi.

3. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    ellerine sağlık MuttFTS,
    sandisk fuze ve clip ile çok iyi işler başardı gerçekten. eklemeden geçmeyeyim clip flac uzantılı müzik dosyaları ile daha bir coşuyor :)

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    645
    @Be Creative, muhtemelen bu kadar iyi olmasının sebebi 192lik mp3ler kullanmamdan dolayı olabilir. Bir de tabi benim kulaklıklarımın, veteran iPhone'a göre alınmış olması da sonuçları etkilemiş olabilir.

H.sonu herkesin bir fikri olacaktır inşallah :)

Screenshot işini de geniş zamanda halledicem...

@witness: Teşekkür ederim :) Clip ev arkadaşımın olduğundan, ve kendisi flac dinlemediği için versiyon yükseltmeye uğraşmıyor. O yuzden malesef flac deneyemiyorum, aslında bayağı merak ediyordum o konuyu da.. Zaten kendisine Clip'i aldıran da benim :)

5. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Sen çaktırmadan update ediver :)
    Gerçekten dinlemek zevk veriyor tavsiye ederim

6. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    184
    Sansa playerların fiyatına göre çok iyi olmasına rağmen sahne konusunda üst seviye daplardan geri kaldığını okumuştum birkaç yerde. Head-fi tayfası genelde amfi ile kullanıyor bu yüzden. Bu teste göre o konuda da gayet yeterli görünüyor. Ben de alacak olan herkese tavsiye ediyorum ama anlat anlatabilirsen.

7. rstm

rstm
    Expand Collapse
    Guest

ellerine sağlık :)
    bunu iyice anladım bu işler gerçektende zevk meselesi :) benim şu an kullandığım meizu için dh de sandisk ve meizu kullanmış olan 2 arkadaş sansa clipten daha iyi ses kalitesine sahip olduğunu söylüyorlar (eq ayarı ile) burdada sansa clip a815ten daha başarılı bulunmuş. Ben ise a815i meizudan özellikle tizlerde daha başarılı bulmuştum. daha doğrusu tizler daha canlı o da benim hoşuma gidiyo boğazımı filan gıdıklıyo bazı şarkılarda. detay olarak bilmiyorum çünkü birebir kıyaslamadım. sony kayboldu 2 hafta sonra meizuyu aldım. Dh deki arkadaşlarda öyle deyince sony sansa clipten daha iyidir diye düşünüyordum ama öyle değilmiş :)

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    645
    EQ kullanmadığım için, o konuda herhangi bir yorum yapmadım.

Yalnız ben "EQ ile daha iyi ses kalitesine sahip olmak" bunu anlamadım. EQyu değiştirince ses kalitesi artan bir mp3 playerı ilk kez senden/onlardan duyuyorum. :)

9. rstm

rstm
    Expand Collapse
    Guest

flat seste biraz bass ağırlıklı ses veriyo meizu :) o yüzden biraz boğuk geliyo eq ile oynamak baya etki ediyo. onu demek istedim :) onlarda bundan bahsetmişti :)
    eqsuz dinleyenler için pek uygun değil yani zaten meizunun en büyük özelliklerinden biri geniş eq ayarı :)
    bide ikisinde de kişisel eq ayarı yaparak o sonuca varmışlar :) şimdi aklıma sansa clip düştü bi aklım sansa clip de al diyo :D

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    645
    Sansa Clip'in de kullanımı zor diğer cihazlara göre...

11. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık güzel paylaşım.

12. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    704
    hasan eline sağlık ciddi anlamda gayet hoş olmuş.

ayfon kullanmadım ama geçen sene aytaç varken sesinden çok memnundum ara yüzlerini filan hesaba katmıyorum bile.
    bu arada sarj sürelerini de karşılaştırırsak galiba sony açık ara önde olur ve sony>ayfon>sansa olur gerçi o boyutuna rağmen gene iyi...

meizu yu bende çok merak ediyorum geçen niyetlendim almaya ama hem nakit sorunu hemde çeşitli update ve malzeme sorunlarından dolayı biraz soğudum.

rstm ve diğer meizu kullanıcı arkadaşlar inceleme yapabilirlerse gayet güzel olur gibime geliyor :)

13. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,811
    Aaa o Sony, gerçeğini de gördüm ben bunun.

Hasan'ın en uzun süreli kullandığı alet heralde..

14. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Bende de a805 var hala kullaniyorum . Kutu icinden cikan kulaklikta elektronik muzige iyi gidiyor :)