Jabra Elite 75T, Samsung Galaxy Buds Pro, Sony WF-1000XM4 karşılaştırmalı inceleme

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda zxc tarafından 2 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Baştan sona kapsamlı bir inceleme yazmak yerine, YouTube başta olmak üzere internetteki diğer incelemelerde bulma ihtimalinizin düşük olacağı ayrıntılara odaklanmaya çalışacağım.

Alt başlıklardaki tüm sıralamalar iyiden kötüyedir. Eşit oldukları durumlarda sıralama alfabetiktir.

Kutu: Jabra > Sony > Samsung

Üç kutu da yeterince küçük. Jabra'nınki en küçük, ince ve kullanımı kolay olanı. Kalite ve his olarak Sony diğerinden çok az geride (kutu kapağında daha çok boşluk var, oynuyor, sonuna kadar tek seferde açılamayabiliyor, kulaklıkları yerinde tutan mıknatıs gereksiz güçlü). Samsung'un kutusu Sony'den daha küçük olmasına rağmen kare olduğu için kot pantolonların sağdaki küçücük cebine girmiyor Jabra ve Sony gibi.

Uygulama ve arayüz: Jabra > Samsung > Sony

Uygulamalar arasında çok ciddi fark var, ve Jabra bariz şekilde önde. Çok iyi organize edilmiş kullanıcı odaklı temiz bir arayüz kolay kullanım yanında neredeyse lüks bir his veriyor. Buna karşın Sony'nin acemice dizayn edilmiş hantal arayüzü ciddi tezat oluşturuyor. Eninde sonunda istediğinizi yapıyorsunuz, ama gereksiz yere uğraşıp vakit harcamak zorunda kalıyorsunuz.

Mesela: ANC ya da "Ambient Sound"u açmak ya da kapatmak istiyorsunuz. Sony'de önce ayrı bir sekmeye gitmeniz gerekiyor. Orada da ortalıkta değil, gizli. Bir ok ikonu üzerine basarak opsiyonları genişlettikten sonra ayarlamanız mümkün oluyor. Halbuki Jabra ve Samsung'un uygulamanın ana sayfasında ANC ve Ambient sound kontrolleri hemen gözünüzün önünde, olması gerektiği gibi.

Samsung'un arayüzü Jabra seviyesinde olmamakla birlikte Sony'den çok daha iyi.

Pil ömrü: Sony > Jabra > Samsung.

Sony daha uzun dayanıyor. Gerçi diğer ikisinden de daha büyük ve ağır. Aralarındaki pil ömrü farkı ihmal edecek kadar az değil, ancak en kötüsü olan Samsung'un bile pil ömrü hiç fena değil.

Fit, kulakla uyum:
    Jabra > Samsung > Sony

Açıkçası hepsi de sorunsuz diyebilirim. Ama kullanım esnasında az da olsa fark görüyor insan. Jabra firmasının geçmiş Bluetooth headset tecrübesi kendini belli ediyor, şekli mükemmel, kullanımı rahat. Sony ıse diğer ikisinden hem daha büyük, hem daha ağır. Ama üçünü de uzun süre rahatsız olmadan kullanabiliyorum.

Tıp (uçlar): Jabra = Samsung > Sony.

Hepsi 3 farkli boyutta uç ile geliyor. Jabra ve Samsung silikon, Sony ıse süngerimsi bir uçla geliyor. Jabra ve Samsung'u takması çok kolay. Sony'yi ise takmadan önce ucunu elinizle ezip, sonra da hemen kulağınıza takip çok az beklemeniz gerekiyor. Bu ekstra bir basamak demek. Bu bir yana, defalarca kulağınızın içine girmiş bir nesneyi parmaklarınızla ezmek durumunda kalmak hijyenik açıdan çok da olumlu gelmiyor bana. Jabra ve Samsung'u ise uçlarına dokunmadan kutudan çıkarıp takmak mümkün.

Ek olarak Sony'nin sünger uçları ne kadar elastik özelliğini koruyacak belli değil. Muhtemelen bir süre sonra yeni uçlar ekstra bir masraf kalemi olarak karşımıza çıkacak. Sony'nin silikon uç opsiyonu sağlamamış olması bence bir eksiklik.

ANC (otomatik gürültü engelleme özelliği): Sony > Samsung > Jabra

Bu özellik Jabra 75T'ye sonradan güncellemeyle eklenmiş bir özellik, belki de onun için diğer ikisi kadar etkili gelmedi bana. Ancak diğer ikisi kadar da ayrıntılı test etmediğim için Jabra'nın bu yönü hakkında daha çok yorumda bulunmayacağım.

Sony ve Samsung'u plajda (dalga, insan gürültüsü ve rüzgar) ve araçta (yüksek motor gürültülü) test ettim. Samsung da ANC'ye hafif bir white noise eşlik ediyor. Sony'de ise böyle bir etki yok, daha sessiz. Ancak her iki kulaklık ta etkili bir şekilde gürtültüyü azaltabiliyor. 5 saat üzeri bir yolculukta bunun ciddi faydasını gördüm. Ancak bu sonuçlar, her iki kulaklıkta da silikon uçları kullandığımda geçerli (XM4'e Sony XBA-Z5 ile gelen standart silikon uçları taktım. Nozzle boyutlari ve şekilleri ayni.)

Sony ıle birlikte gelen sünger uçları kullandığımda ise Sony'nin ANC özelliği Samsung'tan bariz daha etkili hale geliyor. Ancak bu etki elektronik ANC nedeniyle değil, Sony ile gelen uçların sesi pasif olarak bloke etmesi nedeniyle oluyor.

Ambient sound: Jabra = Samsung = Sony

Her üçü de bu noktada çok iyi. Ses seviyesi ve doğallığı arasında bariz bir fark işitmedim.

Ambient sound moduna otomatik geçiş: Samsung = Sony > Jabra

Sony ve Samsung ta "bone conduction sensor" olması hasebiyle, konuştuğunuzda otomatik olarak müziğin sesini azaltıp "ambient sound" moduna geçiş yapabiliyor. Bu acaip faydalı bir özellik. Çünkü etrafa dikkat etmeniz gereken bir durumda hiç bir şeye dokunmadan, kurcalamadan, doğal bir şekilde çevrenizi duyabiliyorsunuz. Mesela biri size bir soru sorsa, "efendim" dediğinizde otomatik olarak ne dediklerini duyabiliyorsunuz. Konuşmayi biraktiktan bir süre sonra ise müziğin sesi tekrar yükseliyor ve ambient modu kapanıyor. Bu süreyi uygulamadan değiştirebiliyorsunuz (5,10,15 saniye.)

Ses yüksekliği: Samsung > Jabra > Sony

Sıralama bu şekilde olmakla birlikte hepsinin de sesi benim için fazlasıyla yeterli, gürültülü ortamlarda bile. Ancak aşırı yüksek sesle müzik dinlemeyi de tercih etmeyen biriyim.

Kulaklık üzerindeki kontroller: Samsung > Sony

Jabra'yı ayrı tuttum, çünkü dokunmatik değil. Onun yerine çok kolay basılabilen tuşları var. Ancak kulaklığınızdayken rahatsızlık verecek şekilde basmadan kullanabiliyorsunuz. Tabii ki çok az da olsa baskı uyguluyorsunuz, ancak benzer baskıyı dokunmatik kulaklıklarda da uyguluyorsunuz. Yine de dokunmatik kulaklıklar bu noktada çok az önde diyebiliriz. Ancak dokunmatik kulaklıkların dezavantajı ise kulağınıza takip çıkarırken kontrolleri gayri ihtiyari bozma durumu söz konusu. ANC açıksa kapanabiliyor, kapalıysa açılabiliyor, ses çok kısılabiliyor, vs. Şahsen biri veya diğeri yönünde ciddi bir tercihim söz konusu değil.

Her üç kulaklıkta da kontroller istenilen şekilde ayarlanabiliyor. Sola bir kez dokununca ses kısılsın, sağa basıp bekleyince ANC açılsın, vs. şeklinde. Ancak Samsung, kulaklığın neresine dokunduğunuzu anlayabiliyor. Bu şekilde kulaklığın tüm özelliklerini kolayca kontrol etmek mümkün oluyor. Mesela kulaklığın ön tarafına basınca ses kontrolü, arka tarafına basınca ANC ve parça kontrolü yapabiliyorsunuz, ve iyi çalışıyor.

Sony de ise aşağıdaki üç kontrolün ikisi arasında tercih yapmak durumundasınız:

1. Ses seviyesi
    2. ANC, Ambient sound
    3. Play/pause, ileri, geri

Açıkçası esnek bir yazılım ve sadece tek dokunma sensoru ile bu üç özelliği de kontrol etmenin mümkün olmasi gerekir. Çünkü her taraf için 4 kontrol mevcut (1 kez, 2 kez, 3 kez basma, basıp bekleme). Ancak Sony için şimdilik böyle bir durum malesef söz konusu değil.

Bluetooth bağlantı kalitesi ve mesafesi: Jabra = Samsung = Sony

Üçünün de bağlantı gücü ve mesafesi arasında bir fark aradım ancak bulamadım. Birinin çekmediği durumda diğeri de çekmedi. Genel olarak hepsi de güçlü.

Sony'nin bağlantı kalitesi ve mesafesi LDAC kullanıldığında daha kötü.

Tek taraflı dinleme özelliği: Samsung > Sony > Jabra

Jabra tek taraflı alıcılı, yani sağ kulaklık ana alıcı, sol ise sağ ile bağlantı kurarak alıyor sesi. Samsung ve Sony ise çift alıcılı. Yani sağ ya da sol kulaklığı bağımsız olarak takip dinleyebiliyorsunuz. Ama eğer voice assistant (Siri, Google, Alexa, vs.) özelliğini kullanıyorsanız, Sony buna izin vermiyor, neden bilmiyoruz.

Her ne kadar iki bağımsız alıcı daha stabil bir bağlantı sunacak gibi düşünsek te, pratikte bağlantı kalitesi ve mesafesi arasında bir fark söz konusu değil.

Birden fazla cihaza bağlanma özelliği: Samsung > Jabra = Sony

Eğer kulaklıkla birden fazla cihazla bağlanıyorsanız, bu çok önemli bir özellik. Diyelim ki kulaklığı geçmişte tabletle kullandınız. Şimdi de telefonla kullanacaksınız. Ancak kulaklığı kutusundan çıkardığınızda, eğer tablet açıksa, onu hatırlayıp direk ona bağlanacak. O durumda önce tableti bulup, tabletten bağlantıyı iptal edip, sonra telefonla bağlanmanız gerekecek. Ya da her iki kulaklığa aynı anda basıp, bilmemkaç saniye bekleyip, tekrar "pairing" moduna alıp, tekrar telefonla bağlantı kurmanız gerekecek. Her iki durum da gereksiz eziyet. Ama bu özellik varsa, daha once baglanti kurulan cihaza dokunmadan, direk yeni bağlantı kurmanız mümkün. Şahsen kulaklığı telefon, tablet, televizyon ve saatle kullandığım için olmazsa olmaz bir özellik benim için bu.

Her üç kulaklıkta da bu özellik mevcut. Ama eğer cihazlarınız Samsung ise, hangi cihazı kurcalıyorsanız, otomatik olarak ona bağlanıyor Samsung'un kulaklığı. Bu da ekstra bir kolaylık sağlıyor, ve yapmanız gereken manuel bir iş daha ortadan kalkıyor. Olmazsa olmaz değil, ancak alışınca illa ki aranıyor.

Mikrofon kalitesi:
    Jabra = Samsung > Sony

İnternette örnekler mevcut. Jabra ve Samsung aşağı yukarı aynı gibi, hatta Samsung bir tık önde sanki. Sony ise Samsung'un bariz gerisinde.

Ses kalitesi:
    Samsung > Sony > Jabra

Kulaklıkları yaklaşık üç hafta süreyle dinledim. Ancak geçmiş bazı incelemelerde olduğu gibi saatlerce karşılaştırmalı kritik dinleme yapmadığım için çok ayrıntılı bir değerlendirmede bulanamayacağım.

Bu konuda iki bakış açısı sunmak mümkün:

1. Üçünün de ses kalitesi iyi. Sahip olduğum bir diğer "Truly Wireless IEM" olan Monster Clarity 101'e göre üçü de fersah fersah daha iyi. Beklentiniz aşırı yüksek değilse dinlenebiliyorlar, ölümcül hataları yok, kısmen dengeliler.

2. Üçünün de ses kalitesi vasat. Hiç biri dikkatli seçilmiş $80 bandında kablolu bir IEM kadar temiz ve kaliteli değiller, ki mantıklı olan da o. Sonuçta bir ton teknolojiyle birlikte ek masraf barındırmaktalar. Açıkçası yukarıda ettiğim bir ton şımarık laftan ötürü utanıyorum, çünkü Bluetooth trasport, DAC, amfi ve hopalorü içeren tam teşkilatlı bir stereo sistemi, her iki kulağın içine sığacak şekilde mucizevi olarak küçültüp, bunları defalarca şarj edebilecek güç kaynağına sahip küçücük akıllı bir kutu ile satışa sunmuşlar... Daha n'apsınlar?

Jabra ve Sony tek dinamik sürücü, Samsung ise çift dinamik sürücü ile geliyor. Jabra ve Sony'nin uygulamalarında equalizer var, Samsung ise farklı ses karakterleri içeren seçenekler sunmuş.

Bass olarak hepsi güçlü olmakla birlikte Sony ve Jabra daha kuvvetliler. Ancak Samsung kesinlikle güçsüz değil, ki zaten ayrı bir bass sürücüsü içeriyor, ve kısmen "basshead" sayılabilecek beni tatmin edecek seviyede. Bence Sony'nin bası Jabra'dan bir miktar daha kaliteli. Tiz olarak Samsung daha parlak. Ancak bir o kadar da ayrıntılı ve ferah (airy). Lakin çözünürlük mükemmelden uzak. Sony ise XBA-Z5'te olduğu üzere frekans tepkisinin presence kısmını (4-6KHz civarı) yutmuş durumda, ve malesef bu yokluk kendini hissettiriyor. Uygulamadaki "bright" seçeneğini kullanarak sesi daha parlak yapmak mümkün, ancak bu da bası yok etmekte. Uygulamadaki equilizer ile bass eklemek mümkün, ancak bu durumdaki bass bariz boğuk ve midlere karışmakta. Velhasıl aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık durumu söz konusu. Samsung ise bu ikilemi iki farklı sürücü kullanarak aşmış, ve ses kalitesi yönünden üçü arasında benim tercihim. Ancak bu tercih, tabii ki şahsi ses tercihlerim yönünde şekillenmekte. Eğer Sony XBA-Z5 frekans tepkisini seviyorsanız, Sony WF-1000MX4 gayet iyi, Samsung Galaxy Buds Pro ise fazla parlak gelebilir. Sennheiser HD600 frekans tepkisini seviyorsanız, benim gibi düşünme ihtimaliniz daha yüksek.

Jabra ise equilizer ile oynanmamış haliyle hiç fena değil. Frekans tepkisi yönüyle ikisinden de daha dengeli denilebilir. Ama ne bass kısmında Sony kadar iddialı (kalite olarak, şiddet değil, ama "kalite" kelimesini de çok abartmamak lazım bu üç ürün için) ne de tiz kısmında Samsung kadar iddialı.

Fiyat: Jabra > Samsung > Sony

Liste fiyatları: Jabra $150, Samsung $200 ve Sony $280.
    Jabra surekli indirme giriyor ve $120 civarına almıştım.
    Samsung da surekli indirime giriyor ve $150 civarına almıştım.
    Sony ise yeni çıktığı için indirime girmiyor daha, ama illa ki girecektir. İlk çıktığında $230 olan XM3'un fiyatı bir yıldır $180 olarak indirime girip çıkıyor sürekli.

#1 zxc, 2 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 9 Temmuz 2021
    mfya, Serhat, ziprar ve 18 kişi daha bunu beğendi.
  2. Ertan6161

Ertan6161
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Elinize sağlık hocam güzel detaylı bir inceleme olmuş

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Rica ederim. Çok ayrıntıları olan ürünler. Muhtemelen türünün en olgun örneklerinden üçü de. Ona rağmen her birinin de ıskaladığı alanlar mevcut.

#3 zxc, 2 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 2 Temmuz 2021
  4. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    885
    True wireless karşılaştırması okumak da ayrı bi zevkli oluyor. İleride de bol bol görürüz umarım. Elinize sağlık.

zxc bunu beğendi.
  5. rambetiko

rambetiko
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    emeğinize sağlık hocam. Liberty 2 pro da eklerseniz listeye süper olur sanırım :)

zxc, ziprar ve Ertan6161 bunu beğendi.
  6. jakabo

jakabo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    İnceleme için teşekkürler, o zaman Senheiser TWS 2 yi verip sony almak çok mantıklı değil sanırım.

zxc bunu beğendi.
  7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Liberty 2 pro bana momentum tws 1'den daha iyi gibi geldi.

Buradakilerle nasıl kapışır merak ettim doğrusu.

Bir de xm4'ün ldac performansını merak ettim. Acaba ldac olmasını yansıtabilecek kadar seste fark yaratabiliyor mu? Bu kadar küçük ve portatif aletlerde ldac'ın ayrıntı seviyesi fark yaratır mı? Tamam pili kötü etkiliyor ama bazan pil önemli değildir.

zxc bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    @rambetiko, Liberty 2 Pro'nun sesini açıkçası ben de merak ediyorum, hatta buradaki tüm üç kulaklıktan da iyi olma ihtimali az da değil. Ancak ANC ve portatiflik benim için önemli olduğu için şimdilik alıp denemeyi düşünmüyorum, çünkü iade edeceğim belli olan bir ürünü almak istemiyorum.

@jakabo, Sennheiser'lari denemediğim için bilemiyorum. Şahsen ANC önemli değilse Sony düşünmezdim.

@ziprar, bırakın LDAC'yi, 24bit 96KHz FLAC ve aynı dosyadan encode ettiğim kaliteli MP3 versiyonu arasında bile fark duymadım, desktop DAC, kaliteli amfi ve HD800 ile... Yani kaynaktaki bitrate'in bile ne kadar farkedilebilir bir etki oluşturduğu şüpheli benim için. Onun için uğraşıp test etmedim bile. Bir de tahmin ettiğiniz üzere kulaklıklar Hifi değil ilk başta, LDAC olsa n'olur, olmasa n'olur. Son olarak ta LDAC kullanıldığında pil ömrünün ve bağlantı kalitesinin %30 oranında azalması da kabul edilebilir bir durum değil benim için. Çünkü sabit yerdeysem daha kaliteli bir dinleti için kablolu kulaklığa yönelirim.

ziprar bunu beğendi.
  9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Ben ldac'ı kafaüstü kulaklıkla denediğimde fark hissediliyor gibi hatırlıyorum. Muhtemelen 24 bit 96 khz ile onun kaliteli mp3 dönüşümündekinden daha fazla.

Tabii tws için durum ne olur bilemiyorum.

10. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Liberty pro konusu gecmisken sorayım.Dip ses var diyorlar öyle bir sey var mı acaba?

xm4 zaten bütcemi asar benim

11. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Sanırım birkaç versiyon varmış öncesinde. Onlarda var belki, ama benim dikkatimi çekmedi, bu dip ses olayını okumama rağmen.

12. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    885
    Liberty 2 Pro gönderebilirim karşılaştırmaya eklemek istiyorsanız. İncelemedeki kulaklıkları dinlemedim ama Liberty 2 Pro geride kalır diye düşünüyorum. ANC gibi özellikleri yok ama ses olarak merak ediyorsanız.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Teklif için çok teşekkürler. Ama Amerika'ya göndermek ve benim tekrar geri göndermem gereğinden fazla yük getirebilir. Birine yolladığım saat 6 hafta sonra ulaştı, acaip mahçup oldum. Tracking number vardı, buradan zamanında çıktı gözüküyor, ama Türkiye'de n'olduğu belli değil.

14. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    elinize sağlık tam aradığım bir inceleme olmuş. taotronics soundliberty 94 ten sony’e veya jabraya geçmeyi düşünüyordum tam isabet olmuş inceleme:D

15. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    885
    Çok uzakmış:)

16. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    516
    @zxc Elinize, kulağınıza sağlık.

Acaba, Master & Dynamic MW07+, veya yeni versiyonu olan MW08'i kullandınız mı hiç? Bu karşılaştırmanın neresinde kendine yer bulur acaba? Öven çok övüyor da bunları.

Türkiye'de bulmak zor malum. Bulsak, beğenmesek, iade etmesi falan daha da sıkıntı...

Collapse Signature Expand Signature
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    @Cyril, ilk başta o da listemdeydi, ama bir kaç denemeden sonra daha bütüncül ürünlere yönelmeye karar verdim. Ses kalitesi yönünden övülüyorlar, ama son versiyona kadar uygulamaları bile yoktu. Yine de tercihleri sunduklarıyla örtüşen insanları memnun ediyor olmalılar.