Kabloların sese etkisi hakkında Bilgiler

'Kablo' forumunda Hanamichi tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627

7 kişi bunu beğendi.
  2. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Tek kör, çift kör konusunu geçiyorum.

Referans ses yoktur, gerçek enstrüman sesi vardır.

Ses mühendisinin kendince doğru dediği ton doğru olmayabilir. Bir sürü çöp kayıt piyasada mevcut.

Gerçek keman, çello, trompet... enstruman seslerini canlı ve amplifikasyonsuz dinlediyseniz, biliyorsanız, doğruyu ayırt edebilirsiniz. Canlı dinlemediyseniz hayalinizdeki sesi arar durursunuz...

8 kişi bunu beğendi.
  3. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,872
    Doğal sesler yada daha teknik tabirle akustik çalgıların sesleri konusunda haklısınız. Diğer yapay/dijital sesler de bunlar referans alınarak doğrulanmıyor mu? Ben öyle hatırlıyorum.

Ayrıca benim mühendisler tarafından oluşturulduğunu söylediğim referans ses örneğin akustik bir gitarın kaydı yapılırkenki tüm ekipmanların renklendirilmemiş, gerçeğe uygun şekilde referans alınarak kullanılmış olmasını gerektirir ki dediğiniz doğru ses elde edilsin.

Burada yeni bir soru ortaya çıkıyor. Haklısınız ses mühendisi dediğimiz kişiler en doğruya ulaşmamış olabilir ama soruyorum doğru ses nedir? Bir çalgı aleti en iyi ustanın elinden sırayla çıkarken bile farklı karakterlerde çalabiliyorken ben sizin "doğru ses" tanımınızı merak ediyorum.
    Bu konudaki bilgilerim tutarsız olabilir. Öğrenmeliyim.

Collapse Signature Expand Signature
  4. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Referans alınabilecek kayıt yapan kayıt firmaları, albümler var, forumu araştırırsanız konusu geçmişti birçok kez. Bunları kullanarak sisteminizde kıyaslama yapabilirsiniz. Fakat yine kulağınızın gerçek enstruman seslerini bilmesi gerek. Örneğin bu keman kayıdı sisteminizde kemençe gibi çalıyorsa sisteminizde uyumsuz birşeyler var demektir. İyi kayıt bu diye keman sesi keman gibi çıkıyor diyemezsiniz. Kemanlar arasında da seslerinde nüans farkları vardır elbette. Kulağı çok tecrübeli kişiler, seslerinden enstrüman markalarını da tanıyabilirler. Ana hatlarıyla sesleri, tonları bilmeniz, doğru yolda gitmek için yeterli olur.

5. ancientbehemoth

ancientbehemoth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Ses işi, uçsuz bucaksız bir derya. Mutluluk ise insanın sahip olduğu ekipmanları sevmesinden, bunlardan zevk almasından ve kaldıramayacağı borcun altına girmeden hobisini geliştirmesinden geçiyor bence.

Collapse Signature Expand Signature
    7 kişi bunu beğendi.
  6. C73

C73
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    56
    Kaşınıp duruyoruz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi