Kabloların sese etkisi hakkında Bilgiler

'Kablo' forumunda Hanamichi tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Kablo konusunda garip bir fetiş söz konusu, audiominor kabloyu elime alıp okşayıp ne güzel diye bakırının rengine baktığım filan oluyor, hadi audiominor f/p'nin de f/p'si ama ağırlığınca altından pahalı kablolar falan, ilginç o kadar para verilmesi, düğünde takı yapılır :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Bu videoyu daha önce paylaşmış olabilirim ama bu konu altına yakışacağını düşündüm.

Çoğumuzun aksine priz'den sonrasını düşünenler de var burada :)

1.58'den sonraki kısımda prizden sonrası düşünülmüş gibi :)

#22 ardacumhur, 14 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Şubat 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  3. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    @ardacumhur süper video teşekkürler.
    Kulaklık ile kablo etkisi çok daha kolay anlaşılıyor. Ama genel kanıya katılıyorum, ilk etapta düşünmeye bile gerek yok, sistem iyileştikçe üstüne düşülmezse büyük hata ama...

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,560
    Belgesel yapmışlar. :D

5. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    İlk defa kablo yükseltmesinde hissettiğim şey çözünürlüktü ve kesinlikle değerdi yükseltmeye , çok önemli katkı yapıyor kablo

6. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,800
    Siparişimi verdim boğaç ustaya. Gümüş kablo. Gelince izlenimleri aktarırım.

7. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    Kendi izlenimlerimi yazayım: Sistemin tamamının, kabloya yapılacak ek maliyeti çözünürlüğü ile destekleyebilecek konumda olması gerekiyor. Fiyat olarak ekipman fiyatının %10-15'inden fazlaya alınacak kablonun fazla masraf olduğunu ve %10-15 para verilerek alınmış bir kabloya göre farklarının, eğer hissediliyorsa, muhtemelen psikolojik olacağı inancındayım. Mesela Shure se535 kulaklığa silverfi iem2 gibi bir kablonun takılmasının gereksiz olduğunu düşünürüm, aynı sonucu muhtemelen daha ucuza alabilirsiniz.

Burada dikkat edilecek bir husus da şu: Bazı kablo üreticileri gerçekten sağlam ar-ge yapıyorlar ve iyiler, bazıları da yapmış olmak için yapıyorlar, o yüzden bu yorumlarımda yüzdeleri belirtirken kaliteli kablo yapımcılarından ve kaliteyi korkunç fiyatlara satmayı tercih etmeyenlerden bahsediyorum, zira muhtemelen audio dünyasında kar marjının en yüksek olduğu bileşen kablodur.

Özet olarak kablonun sese etki ettiğini düşünmekle beraber, bir noktadan sonra pahalı kablo almanın gereksiz olduğunu düşünmekteyim. Ayrıca kendi kablonuzu yaptığınızda da muadil bir ticari ürüne göre herhalde %50 daha ucuza mal edersiniz, ki bu yaklaşım size biraz daha oynama şansı verir, %10-15 kuralına göre hareket ederken aslında ortalama ekipman fiyatının %25'lik bir kısmına karşılık gelen ticari ürünün muadilini yapmış olursunuz. Yine de double blind testi yapılsa belli bir fiyat noktasından sonra farkları anlamayacağınıza inanıyorum. O fiyat noktası da sizin sistemin çözünürlüğünü belirleyen noktadır.

3 kişi bunu beğendi.
  8. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Tralucent'in musicaacoustics sitesi satış fiyatı 1450$ ve bu değerin 700$'ı sadece silver/gold kablosu.Yani ürün 750$ tek başına kablosuz.Peki uber kablo almak istersek ne oluyor fiyat derseniz tam tamına 2560$.Gerisini sz hesap edin artık...:evl

9. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,800
    Neden uçuk haberlere bakıyorsunuzki? Yetecek kadar gümüş /bakır kablo istediğimizi verecekken zengin kazığı yemeye gerek yok bence :)

10. lacordello

lacordello
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    68
    kendi yaptıgım denemelerde hd650 için şunları söyleye bilirim....
    usa üretimi bakır kabloda (4x0.81mm) ses diri gibi görünsede bass da belirgin artışı fark ettim
    bass artınca detay azalması ve tiz sivrilmmesi vardı.
    acrolink gümüş kaplama 4x0.50 kablo ile tamamen bambaşka bir hd650 ile karşılaştım (kablonun bur-in 20 saat gibi)
    daha nötr,detay artışı belirgin insan sesi harikaydı..
    orjinal kablo malum begenen çok az çıkar
    hımm tartışılırda tartışılmazda aslında ama aslında:
    frekans hemde 20 ile 20 000 arası hemde aynı anda hepsi birden akıl almaz
    ben daha kanunu budur diyeni görmedim hala arıyoruz ucunu
    ve crossover tasarımlarını tartışıyoruz çünkü belli frekansının üstünde ve
    volumde tüm crossoverler devre dışı kalıyorlar
    kullanılan elemanlar (kondasatör,bobin) birbirinden etkileniyor vs vs...
    Analog ses bu yüzyıl için degil o altın çagını 60 ve 70 yılarda yaşadı ki
    o yıllarda ses daha sade idi üst frekanların kral oldugu yıllardı
    şimi tüm frekanslar kral olsun istiyoruz tabiki kablo fark edecektir hemde %40 diyorum
    ve üretici her politikayı deneyecektir.. kendi ses rengi,müzik türüne göre malzeme
    üretici başka türlü yapamaz bu cihaz her tür müzik için diyemez
    (gold pcb tasarımlar dx80 gibi mutlaka etkisi vardır sese)
    digital kablo sadece band ve hızı etkiler mb/sn gibi sesi degil...
    iyi geceler..

11. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,800
    Hocam çok güzel konulara değinmişsiniz ama arada nokta virgül koysaydınız. Tek cümle olmuş sanki okurken beyin bitti :).

12. lacordello

lacordello
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    68
    pardon çok geç bir saatti ... dikkat ederim

13. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    "Dijital kablo sesi etkilemez" tarzı kesin bir yorumu nasıl ve hangi kişisel testlere dayanarak yapıyorsunuz anlamıyorum. Benim kişisel tecrübem, usb kablolarla sınırlı olmasına rağmen, bunun tam aksi yönünde... Bu sebepten dediklerinize bu noktada katılmadığımı ifade etmeliyim...

Sent from my fridge using Tapatalk

3 kişi bunu beğendi.
  14. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Hd650 yi normalde stok kablo ile tercih ediyorum bas karakteri yuzunden ama zy hifi nin hd650 icin yaptigi kabloyuda kullanmaya basladim . Kablo vokalleri daha on plana cikardi . Buika nin ses tonunda farkedebilecegim degisiklikler yaratti. Bakir ve gumusten yapilan kablolar kulakliga gore ses karakterinde degisikliklere sebep oluyor . Kisacasi kablonun sese etkisi oluyor ama bunu farkedebilmek icin biraz zamana ihtiyac var . Kulagin sese alismasiyla degisimler gozlemlenebiliyor :)

15. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    @Hanamichi analog kabloların etkisi konusunda bir tartışma yok zaten, ben dijital kablonun sese etki etmeyeceği iddiasına takıldım, zira kişisel testlerim usb kablolar arasında sese etki açısından ciddi farklar olduğu yönünde...

Sent from my fridge using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  16. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Pardon konuyu bastan okumadim. O konuda da giris seviyesi basit bir usb kablo kullanmistim o bile buyuk miktarda sesi parazitten temizlemisti ama fiyat yukseldikce bence performansta ayni oranda yukselmiyor . Tabi butce elverdigince kabloda upgrade yapmak lazim :)

17. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Ya da bakır veya gümüş kablo için ek masraf yapmadan, kablosu değiştirilemeyen in-ear, on ear ya da over ear kulaklık almak gerekiyor. Piyasada iyi olan el yapımı analog bir bakır veya gümüş iem kablonun sıfırı 400 ile 500 TL arasında. Tabi markadan markaya fiyat değişebilir. İllaki ihtiyaç varsa araştırıp daha uygun olanını almak daha doğru olanı. Tabi bu maliyet açısından düşünenler için geçerli. Ben en iyisini kalitelisini almak istiyorum diyenler için başka. Hiç profesyonel anlamda audio kablo deneyimim olmadı. İleri de kablosu değişebilen bir kulaklık alırsam, alıp deneyeceğim. Belli bir süre burn-in yaptıktan sonra kablo ile ilgili izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım. :)

18. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    611
    Bence burada netleştirilmesi gereken konu şu : Analog sinyal taşıyan bir kablonun kalitesi ile taşıdığı sinyal kalitesinin düzeyi arasında yüksek bir korelasyon var. Ancak dijital sinyal taşıyan bir kablonun kalitesi ile taşıdığı sinyalin kalitesi arasındaki korelasyon , analog sinyal cephesindeki kadar yüksek değil. Bu ayrımı bence yapmak lazım.

19. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Bu kablolarla ilgili karşılaştırma testleri yapmak gerekiyor. Dijital ses veren kablolar, analoglar kadar iyi değil. Bu tartışılmaz. Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan daha ayrıntılı ve detaylı bir sunum yapılsa çok faydalı şeyler öğreneceğiz kanısındayım.

20. lacordello

lacordello
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    68
    Usb kabloda.
    Baglacak iki cihazın teknik verilerine uygun kalitede bir kablo yeterli olacaktır..
    Pahalı kablo gereksiz gibi görüle bilir
    (usb kablo 5vdc aktarır oda düşündürücü bence)...
    Analog seste ise seçim sizindir,her kabloda farklılıklar hissedersiniz,
    ve en pahalısında en iyi sesi alırsınız (tabi göreceli bir yorum)