Kabloların sese etkisi hakkında Bilgiler

'Kablo' forumunda Hanamichi tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    "Bağlanacak iki cihazın teknik verilerine uygun kalitede bir kablo yeterli olacaktır". Yine kesin hüküm ve yine olayı veri transferine başlamışsınız. Veri transfer kapasitesi olarak kıytırık printer kablosu da yeterli, onu söyleyeyim. Sorun usb protokolünün audio paket transferi için sorunlu olmasında... Neyse, çok uzatmayayım. Herkes istediğine inanabilir tabii. Ama ben hem farklı usb kablolarını test ettim, hem protokolü okudum, hem de kendim kablo yaptım... İşkembeden atmıyorum, ama siz bilirsiniz yine de :)

Sent from my dish washer using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  2. lacordello

lacordello
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    68
    usb kablo standartları farklıdır sarmal hatlar barındırır haklısınız. Sonuçta basit printer kablosu elbette uygun olmaz. Bu tarz konularda en iyi bilgiyi üretici bilir bizim yorumlarımız deneme yanılma yöntemi ile elde ettiklerimiz. Burda esas olan dijital veri olduğu için iletim daha hızlı ve basittir kesin konuşmamın sebebi budur. 1$ lık kabloyla zaten bu iş olmaz... O kullanıcı hatasına girer ama standart bi kablo yeterlidir bence
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Ocak 2016, İlk mesaj zamanı 7 Ocak 2016 ---
    bu standart kablo içindeki iletken kalitesi ve soket kalitesi tartışılır. Ki bence genede yeterli olucaktır

3. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    @lacordello uzatmak istemiyordum, ama kesin tavrınızı devam ettirdiğiniz için 1-2 konuda cevap yazayım dedim... usb kablo standartları farklı değildir, belli bir standartı var, siz o standartın ötesine geçmekte serbestsiniz. Gerçi ben standarttan falan bahsetmedim, orası ayrı tabii :).

Eğer olay bir dosya kopyalama gibi bir işlem olsaydı o zaman yeterli olurdu, sorun usb'nin çıkış noktasının dosya aktarımı olması...

Gerçekten mi? Hangi denemeleri yaptınız şu ana kadar?

İletimde sorunlar olduğunu anlatmaya çalışıyorum bir süredir... Tekrar sorayım: usb protokollerini okudunuz mu?

Herhangi bir test ve karşılaştırma yapmadan bu "bence" lerinizin kıymeti yok maalesef... Sahi, bir daha sorayım, hangi denemeleri yaptınız şu ana kadar?

4. lacordello

lacordello
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    68
    Digital ve kablo, kesin tavırlıyım bilgim bu kadar. Olması gereken ne ise onu biliyorum. Şu ana kadarki yazışmalarımızda ögrendigim şey kesin tavırlı oldugumdu. Protokoller farklılıklar gösteriyor olabilir ancak kablo aynı konuştuğumuz şey kablo.Eger belli bir protokol belli bir kablo istiyor ise bunuda zaten belirtir bizde onu uygularız.. Mesela dac için kullanılan kablo şu dap için kullanılan bu diye birşey okumadım. Bu konuda bildiklerinize dayanarak bu yazıları yazıyosunuz farkındayım. Ama hala teknik bi bilgi paylaşmadınız.. (aynen devam :D)

5. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Headfi da gecenlerde birinin yazisini okudum, qed reference usb kablo ve yarattigi fark ile ilgili, ozet olarak alin diyor, enteresandi, mojo bu kablo ile fark edermi acaba, 55pound civarinda, 200kusuratima kiyarsam alip karsilastirmak cok ilgic olabilir, varmi yorum?

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Amacınız chord'un icindeki o kötü usb kablosundan kurtulmaksa eğer..

http://www.emavihifi.com/web_20117_1/product_tree_focus.aspx?category_id=968&product_id=5685

Su hazır indirimdeyken alın ve kullanın derim :)

Şahsen ben olsam 55-60 pound vermezdim..Hem bu kabloda oldukca şık ve çok tercih edilen bir kablo..

Bende Furutech formula var,onu önerecektim ancak dolar yukselınce fiyatı şaka gibi olmuş..

2 kişi bunu beğendi.
  7. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Ben ue boom bixdab cikani kullaniyorum acikcasi, uzunlukta lazim, yaziyi okuyun ama ove ove bitiremiyor

8. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Furutech formula 2 var amazonda, 57usd, mavidede baska bir model var yine 60usd civari, fark edermi acaba, 100lere cikmak fazla ama 50 usd civari yatirim yapilabilir

9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    50 usd olan kabloların ses kalitelerinin farklı olacagını sanmam..Ses karakterleri farklıdır olsa olsa..

Gösterdiğim kablonun 1 metreliği de var bu arada. Karar sizin.

10. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Siz bu kabloyu ne amaçla kullanacaksınız?

11. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Bilgisayar-mojo arasi, ben usb kablosunun sesi etkileyecegi konusuna cok kuskuyla bakmaktayim ama headfida yine mojo kulanicinisinin yazisini okuyunca acaba demeye basladim, simdi ufak bir yatirimla olayi kendi kulaklarimla arastirmak istemekteyim acukcasi

12. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Anladım Emre hocam. Siz yine de iyice bir araştırmadan almayın derim. Kabloyu deneyenlerin çoğunun yorumları olumlu olabilir. Yalnız daha uygun fiyatlı olan kablolarla ses arasında fark yaratmıyorsa almanızı tavsiye etmem. Yine de siz bilirsiniz. Tercih meselesi.

2 kişi bunu beğendi.
  13. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Maviden 30usdlik almaya karar verdim, 50pound vs 30usd buyuk fark!

14. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    İyi yapmışsınız hocam. Arada fiyat olarak büyük fark var. Zarar etmektense en doğrusu bu. Kulaklık ve dap'tan sonra ben de kabloları araştırmaya başladım. Bununla ilgili bir çok yorumu da okudum. 50pound ile 30usd'lik kablo arasında seste fark yaratmayacaktır. İhtiyacım olursa bende alacağım. Umarım memnun kalırsınız. Kablo elinize geçmedi ama şimdiden iyi günlerde kullanmanızı dilerim. :)

2 kişi bunu beğendi.
  15. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    O kablodan ben de var ama micro usb uçlusunu alın, linkteki mini b. Bende de mini b var ama mojo micro b :).
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 9 Ocak 2016 ---
    Bir de 0,5 metreden uzun olmasın. Mümkünse 25-30 cm en ideali.

2 kişi bunu beğendi.
  16. Ertuğrul Gürkan

Ertuğrul Gürkan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    bence kablo sese etki etse de en az etken kendisidir.

17. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Mavide ulrtraviolet tipi 0,5m var, micro olarak tek, fiyat 40/50 civari zannedersem, artik napalim onu alip bakalim mojo performansi degisecekmi

18. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Chroma'yı Meridian Explorer ile kullanıyordum, her parametrede duyulabilir iyileşmeler yapıyor. Kablo biraz yandıktan sonra siz de iyileşmeleri alırsınız mutlaka.

2 kişi bunu beğendi.
  19. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Sayenizde iyi bir deal daha gerceklestirecegim tşkler @fosther ve bilgi paylasan diger arkadaslar

20. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Alamadık yahu "micro" yok malesef, mini var, micro-b var, her sey var, mojoluk yok:)